simple scanner doesn't start

...βίντεο, ήχος, players, codecs, κλπ (όχι προβλήματα καρτών εδώ)

Συντονιστές: adem1, konnn

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για εγκατάσταση codec, java, flash και εφαρμογών πολυμέσων τρέξτε στο τερματικό
Για ubuntu
sudo apt-get -y install ubuntu-restricted-extras
Για kubuntu
sudo apt-get -y install kubuntu-restricted-extras

simple scanner doesn't start

Δημοσίευσηαπό cortlinux » 21 Αύγ 2014, 17:58

Καταρχήν καλησπέρα σας. Παρότι αρκετών ετών χρήστης linux και πιο συγκεκριμένα ubuntu είναι η πρώτη φορά που γράφομαι στο επίσημο φόρουμ και που θέτω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Χρησιμοποιώ για την ψηφιοποίηση φωτογραφιών και άρθρων το simple scanner το οποίο βρίσκω εξαιρετικά εύχρηστο. Όμως μετά από ένα κρασάρισμα κάθε φορά που πάω να το ανοίξω, εμφανίζει ένα παράθυρο το οποίο σβήνει άμεσα.

Τα υπόλοιπα προγράμματα που έχω χρησιμοποιήσει λειτουργούν άψογα με το σαρωτή ο οποίος είναι ένας παλιός Canon Lide 20.
Μέσω Synaptic έκανα πλήρη απεγκατάσταση του προγράμματος. Χρησιμοποίησα και το ubuntu tweak καθώς και το gtkorphan για να σβήσω τα όποια ίχνη, μετά από επανέναρξη του υπολογιστή. Το δεύτερο πρόγραμμα μάλιστα δημιούργησε και επιπλέον προβλήματα , από λάθος χρήση μου.

Όταν προσπάθησα να το τρέξω μέσα από κονσόλα το μήνυμα λάθους που πήρα ήταν το εξής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
Σφάλμα κατάτμησης (segmentation fault) (core dumped)


Το λειτουργικό μου σύστημα είναι το Ubuntu 14.04.1 LTS και ο πυρήνας μου 3.13.0-34-generic

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός.

Με ενδιαφέρει εξαρχής να βρω πώς θα λειτουργήσω με το συγκεκριμένο προγραμμα. Τα υπόλοιπα μου φαίνονται απλά περίπλοκα για την δουλειά που τα θέλω, και χρονοβόρα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
cortlinux
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Αύγ 2014, 17:39
Εκτύπωση

Re: simple scanner doesn't start

Δημοσίευσηαπό anapodos » 21 Αύγ 2014, 23:40

Απεγκατέστησε το πρόγραμμα με την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get purge simple-scan

Μετά κάνε το πάλι εγκατάσταση με την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install simple-scan


Το δεύτερο πρόγραμμα ποιο ήταν?
Μπορείς να δεις αν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με το xsane.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-55-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-54-generic, Windows 7
3 AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 6000+ ‖ RAM 3955 MiB ‖ ASUS INC. M2R32-MVP
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks PRO [Radeon HD 6570/7570] [1002:6759] {fglrx_pci}
5 eth0: Marvell 88E8001 Gigabit Ethernet Controller [11ab:4320] (rev 13)
anapodos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: 04 Δεκ 2008, 02:33
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Πολυμέσα