Επεξεργασία υπότιτλων

...βίντεο, ήχος, players, codecs, κλπ (όχι προβλήματα καρτών εδώ)

Συντονιστές: adem1, konnn

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για εγκατάσταση codec, java, flash και εφαρμογών πολυμέσων τρέξτε στο τερματικό
Για ubuntu
sudo apt-get -y install ubuntu-restricted-extras
Για kubuntu
sudo apt-get -y install kubuntu-restricted-extras

Επεξεργασία υπότιτλων

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 01 Οκτ 2014, 18:48

Το αρχικό μου ερώτημα αφορούσε την «επεξεργασία και αφαίρεση ενσωματωμένων υπότιτλων», αλλά ύστερα απο αναζήτηση στο φόρουμ, διάβασα πως αυτό είναι αδύνατον.

Έτσι φτάνω στο εξής θέμα: το να μπορώ να επεξεργάζομαι τους υπότιτλους όχι μόνο όσο αφορά την διόρθωσή τους (που αυτό το καταφέρνω), αλλά και την αλλαγή γραμματοσειράς, μεγέθους και χρώματος καθώς και την δυνατή αναπαραγωγή με αυτές τις ρυθμισεις όχι μόνο στον υπολογιστή μου, αλλά και σε οικιακές τηλεοράσεις. Χρησιμοποιώ κυρίως τα εργαλεία GnomeSubtitles και Aegisub.


Τέλος να κάνω μια εικασία όσο αφορά την «αφαίρεση» των ενσωματωμένων υπότιτλων. Θυμάμαι ταινίες που έχω κατεβάσει με ενσωματωμένους Αγγλικούς υπότιτλους, ενώ προσθέτοντας δίπλα στο αρχείο ταινίας το αντίστοιχο αρχείο .srt (με Ελληνικούς υπότιτλους προφανώς), η ταινία πλέον εμφάνιζε μόνο τους Ελληνικούς και όχι τους ξένους. Μήπως αυτό αποτελεί μια -έστω και έμμεση- λύση; Προσωπικά προσπάθησα να κάνω ένα «πείραμα» σε ένα βιντεάκι με ενσωματωμένους υπότιτλους και φτιάχοντας εγώ δικούς μου· δυστυχώς στην οθόνη έπαιζαν ταυτόχρονα και οι δύο υπότιτλοι.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Επεξεργασία υπότιτλων

Δημοσίευσηαπό dim459 » 01 Οκτ 2014, 20:25

Όταν μιλάμε για "ενσωματωμένους" μιλάμε για την περίπτωση που έχει γίνει rendering και αποτελούν πλέον μέρος του βίντεο.
Εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι, η μόνη λύση, αν και όχι απόλυτη, είναι να προβάλεις το εξωτερικό srt σε μαύρο πλαίσιο, το οποίο θα επικαλύπτει ότι είναι από πίσω. Βεβαίως αν οι ενσωματωμένοι υπότιτλοι εκτείνονται πέρα από το χώρο που θα καταλαμβάνουν οι εξωτερικοί, πάλι κάτι θα φαίνεται στα άκρα. Επίσης δεν ξέρω αν αυτό είναι δυνατό σε dvd, γίνεται με τους players αναπαραγωγής, πχ στον vlc.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Πολυμέσα

cron