ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

...βίντεο, ήχος, players, codecs, κλπ (όχι προβλήματα καρτών εδώ)

Συντονιστές: adem1, konnn

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για εγκατάσταση codec, java, flash και εφαρμογών πολυμέσων τρέξτε στο τερματικό
Για ubuntu
sudo apt-get -y install ubuntu-restricted-extras
Για kubuntu
sudo apt-get -y install kubuntu-restricted-extras

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό iouliatz » 13 Φεβ 2015, 13:49

Καλημέρα σας...
Έχω ένα ιντερνετικό ραδιόφωνο και χρησιμοποιώ το πρόγραμμα mixxx και είμαι πολύ ικανοποιημένη αν εξαιρέσετε μόνο ότι άλλοι ακροατές με ακούν καλά από το μικρόφωνο και άλλοι όχι τόσο καλά... ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
Επίσης έχω ακούσει πως υπάρχει ένα προγραμματάκι που μπορείς να κάνεις ραδιόφωνο παρέα με κάποιον άλλον παραγωγό. Μήπως ξέρετε ποιο πρόγραμμα είναι αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ιουλία
iouliatz
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Φεβ 2015, 13:43
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό matthew » 13 Φεβ 2015, 18:59

Καλώς ήρθες! Για πρόγραμμα για ραδιόφωνο δεν ξέρω, αλλά αυτό που λες για τους ακροατές είναι λίγο περίεργο. Εφόσον είναι ιντερνετικός ο σταθμός (μέσω streaming δηλαδή), τότε θα έπρεπε ή να σε ακούν όλοι καλά ή να μην σε ακούει κανένας καλά. Δεν είναι όπως με τα FM όπου παίζουν ρόλο τοποθεσίες, διάδοση σήματος, κεραίες κλπ. Εκτός αν τρέχει κάτι με το μικρόφωνο η την κάρτα ήχου του υπολογιστή που τρέχεις το mixxx. Βέβαια εξαρτάται & από τους ακροατές. Αν ο άλλος έχει κανένα πανάρχαιο σαράβαλο ηχοσύστημα με τίποτα παλιοκαλώδια συνδεμένα πρόχειρα με μονωτικές ταινίες κλπ, λογικό είναι να μην ακούγεται καλά μετά. :mrgreen:
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό kriti » 13 Φεβ 2015, 20:02

ασχοληθηκα λιγο και με το mixxx πριν λιγους μηνες αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος με τον ηχο του
προσωπικα πιστευω μονοδρος απο το linux για ποιοτικο ηχο ειναι το idjc μετα την 12.04 λειτουργει αψογα χωρις πολυπλοκες ρυθμισεις
δοκιμασε το και θα εκπλαγεις με τον ηχο ... ειναι και πιο ελαφρυ .υπαρχει στο synaptic
http://idjc.sourceforge.net/tour_main.html
manjaro - hp pavilion -geforce 7400 -1,73 dualcore
Άβαταρ μέλους
kriti
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 22:21
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
IRC: kriti
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό iouliatz » 13 Φεβ 2015, 21:36

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Το πιο πιθανό να φταίει το "σαράβαλο" που έχουν χεχε.. Θα δοκιμάσω και το πρόγραμμα που μου είπε ο φίλος να δω πως δουλεύει γιατί είμαστε και πολλοί παραγωγοί και δεν θέλω να τους ξεσηκώσω αν τυχόν είναι δυσκολότερο από το mixxx που είναι εύκολο σε χρήση...
Ξέρετε αν υπάρχει προγραμματάκι για να εκπέμπουμε 2 παραγωγοί μαζί εξ αποστάσεως; είναι ένα προγραμματάκι που το τρέχεις παράλληλα με το mixxx αλλά δεν ξέρω καθόλου ποιο μπορεί να είναι και από τις αναζητήσεις που έκανα στο google δεν βρήκα κάτι... μου έχουν προτείνει και μέσω skype να παίζω εγώ και να είναι ο άλλος παραγωγός στο skype και μέσω κλήσης να μιλάει αλλά δεν είναι βολικό ακούγεται σαν το black man..
iouliatz
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Φεβ 2015, 13:43
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό Logan » 13 Φεβ 2015, 21:51

@kriti τι εννοείς από τον ήχο του· από την τελική ποιότητα ;
Το mixxx το χρησιμοποιώ 2 χρόνια και είμαι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος τόσο στο interface του όσο και στον ήχο.
Επίσης δεν με έχει κρεμάσει όπως το ακατονόμαστο επώνυμο (ναι για το κλασσικό όχι τόσο επαγγελματικό λέω) στο win (ρεζιλίκια).
1 Γνώσεις Linux: όχι και μιάου! ┃ Προγραμματισμού:Ε.. ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Arch Linux Gnome 4χχ
3 Intel Core i5-3210M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7.7 GiB |
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915} ⋮ Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series] [1002:6840] {radeon}
Refugees Welcome
Άβαταρ μέλους
Logan
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2013, 19:42
Launchpad: loganlettuce
IRC: LoganL
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό kriti » 13 Φεβ 2015, 22:50

ναι απο την ποιοτητα του δεν μου αρεσει ουτε και απο windows δεν εχει ογκο στον ηχο οπως το idjc
manjaro - hp pavilion -geforce 7400 -1,73 dualcore
Άβαταρ μέλους
kriti
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 22:21
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
IRC: kriti
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό Logan » 14 Φεβ 2015, 06:21

kriti έγραψε:ναι απο την ποιοτητα του δεν μου αρεσει ουτε και απο windows δεν εχει ογκο στον ηχο οπως το idjc

μου φαίνεται τυχαίο γεγονός μέχρι αποδείξεως του εναντίου :P
1 Γνώσεις Linux: όχι και μιάου! ┃ Προγραμματισμού:Ε.. ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Arch Linux Gnome 4χχ
3 Intel Core i5-3210M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7.7 GiB |
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915} ⋮ Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series] [1002:6840] {radeon}
Refugees Welcome
Άβαταρ μέλους
Logan
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2013, 19:42
Launchpad: loganlettuce
IRC: LoganL
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 15 Φεβ 2015, 17:56

Λογικά θα θες jack Και κάποιο πρόγραμμα VOIP και μέσω του Jack να πάρεις το Voip Stream και να το περάσεις στο Mixx. Εξάλου το Mixx υποστιρίζει Jack.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό Geochr » 15 Φεβ 2015, 19:27

To θέμα μεταφέρθηκε σε καταλληλότερη ενότητα



!

Μήνυμα ενημέρωσης προς τον/την iouliatz

Σε παρακαλούμε να διαβάσεις τις οδηγίες προς νεοεισερχόμενους προσεκτικά. Είναι σημαντική η προσάρτηση της υπογραφής με τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου hardware id (πχ [10ec:8168]), έτσι ώστε να δίνονται συγκεκριμένες πληροφορίες όταν πρόκειται για επίλυση ενός προβλήματός σου. Οι αλλαγές μπορούν να γίνουν από τον πίνακα ελέγχου αλλά και με το αυτόματο script που θα το βρεις παρακάτω.
Αυτόματο script υπογραφής
Γνώσεις ⇛Linux: Μαθαίνω αργά ┃ Προγραμματισμός: Ελάχιστο ┃ Αγγλικά: Μέτρια

  • Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 16,04LTS
    ⇛Intel Core i3-2365M CPU @1.40GHz ‖ RAM 7780 MB ‖ Acer Aspire V5-571
Άβαταρ μέλους
Geochr
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 01:39
Τοποθεσία: Περιστέρι - Αίγινα
Launchpad: geochr
IRC: Geochr
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΧΧΧ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό iouliatz » 16 Φεβ 2015, 18:51

pc_magas έγραψε:Λογικά θα θες jack Και κάποιο πρόγραμμα VOIP και μέσω του Jack να πάρεις το Voip Stream και να το περάσεις στο Mixx. Εξάλου το Mixx υποστιρίζει Jack.


Υπάρχει κάτι ποιο συγκεκριμένο για να το ψάξω;
iouliatz
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Φεβ 2015, 13:43
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Πολυμέσα

cron