Περίεργο πρόβλημα με LibreOffice

...βίντεο, ήχος, players, codecs, κλπ (όχι προβλήματα καρτών εδώ)

Συντονιστές: adem1, konnn

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για εγκατάσταση codec, java, flash και εφαρμογών πολυμέσων τρέξτε στο τερματικό
Για ubuntu
sudo apt-get -y install ubuntu-restricted-extras
Για kubuntu
sudo apt-get -y install kubuntu-restricted-extras

Περίεργο πρόβλημα με LibreOffice

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 08 Ιαν 2016, 12:57

Kαλησπέρα. Μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα σε έγγραφα ανοίγοντάς τα με το LO, που δεν έχω ξαναδεί. Συγκεκριμένα έγινε το εξής:

Έγραφα σε ένα πρόχειρο αρχείο με το όνομα «untitled» ενώ ο υπολογιστής κόλλησε (έχω κάνει θέμα για αυτό στο φόρουμ αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα). Αναγκαστικά κάνω hardreset. Μόλις πάω να ανοίξω ξανά το αρχείο «untitled», μου εμφανίζει το LO, ένα μήνυμα για recovery. Πατάω φυσικά start recovery, αλλά μόλις τελείωσε η ανάγκτηση και άνοιξα το αρχείο, δεν είχε ανακτήσει τίποτα. Μόλις τελείωσα το κείμενο επιτέλους το κείμενο που έγραφα, πατάω save, αλλά δεν γίνεται σώσιμο· μου εμφανίζει ένα ξεχωριστό παράθυρο για το path που θα γίνει save (το παράθυρο δηλαδή που ανοίγει όταν σώζεις ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αρχείο)! Έτσι το σώζω με άλλο όνομα αρχείου «untitled1» (αφού το «untitled» υπήρχε και ΔΕΝ έκανε replace..)

Το θέμα τώρα είναι το εξής: όταν πάω να ανοίξω το «untitled», μου βγάζει ένα μήνυμα και αυτό είναι το εξής:


H πλάκα είναι η εξής: έμπαινα στο «untitled», έσβηνα ό,τι είχε μέσα (αφού τα είχα πλέον στο «untitled1») και το έσωζα με κενή σελίδα (ζήταγα να γίνει replace και αυτή τη φορά γινόταν). Όταν όμως ξανάμπαινα στο «untitled», τα γραφόμενα ήταν ως έχουν!! Δεν σβήνονταν! Έτσι διαγράφω το αρχείο «untitled» και μετονομάζω το «καινούργιο» αρχείο «untitled1» (το οποίο άνοιγε χωρίς μηνύματα) σε «untitled». Όταν πλέον πάω να ανοίξω το «καινούργιο» αρχείο «untitled», μου βγάζει ξανα το μήνυμα που βλέπετε στην εικόνα!! Δηλαδή πλέον δεν μπορώ να ονομάσω κανένα αρχείο ως «untitled», γιατί θα μου βγάζει αυτό το μήνυμα!

Τι συμβαίνει παιδιά;;
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Περίεργο πρόβλημα με LibreOffice

Δημοσίευσηαπό Reinach » 08 Ιαν 2016, 21:24

Δοκίμασε το εξής:

    1. Άνοιξε το Ναυτίλο στο φάκελο που βρίσκεται αποθηκευμένο το αρχείο σου με όνομα π.χ. myfile.odt
    2. Πάτησε εκεί Ctrl+H για να εμφανίσει τα κρυφά αρχεία.
    3. Ψάξε για ένα αρχείο με το όνομα .~lock.MyFile.odt# πάνω κάτω.
    4. Αυτό να το διαγράψεις. Κλειδώνει το αρχείο σου ώστε να μην μπορεί να τροποποιηθεί από άσχετους.


Αν δουλέψει, αυτό πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που κρασάρει ο υπολογιστής σου. Ελπίζω να είναι αυτό το πρόβλημα.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Πολυμέσα

cron