Πρόβλημα με permissions σε Samba share

...ρύθμιση-εγκατάσταση δικτύων

Συντονιστές: adem1, the_eye

Πρόβλημα με permissions σε Samba share

Δημοσίευσηαπό thermosiphonas » 15 Ιαν 2014, 19:00

Έχω δύο pc συνδεδεμένα σε δίκτυο. O server που έχει όλους τους σκληρούς έχει εγκατεστημένο Ubuntu 12.04 και μέσω samba μοιράζει τα αρχεία στο δίκτυο. Όλα τα partitions των σκληρών που είναι ntfs δουλεύουν μια χαρά. Μπορεί ο οποιοσδήποτε από οποιοδήποτε pc στο δίκτυο να γράψει, να τροποποιήσει και να σβήσει αρχεία. Το πρόβλημά μου είναι με ένα συγκεκριμένο partition και ξεκίνησε όταν το μετέτρεψα από ntfs σε ext4 (είναι σε ssd δίσκο και ήθελα να έχω trim). Ενώ μπορεί κάθε pc να γράψει και αρχεία στο δίσκο, εντούτοις κάθε pc μπορεί να σβήσει ή να τροποποιήσει μόνο τα αρχεία που έχει δημιουργήσει αυτό. Μπορώ να αλλάξω τα permissions στο ubuntu σύστημα, αλλά θα προτιμούσα να γίνεται αυτόματα κάτι τέτοιο. Κάθε φάκελος που δημιουργείται στο ubuntu έχει attributes "drwxrwxr-x" με octal 775 και κάθε αρχείο "-rw-rw-r--" με octal 664. Των windows οι φάκελοι είναι "drwxr-xr-x" με octal 755 και τα αρχεία "-rwxr--r--" με octal 744. Σε όλα τα άλλα partitions το octal είναι 777 και διατηρείται για τα νέα αρχεία και φακέλους
thermosiphonas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Ιαν 2014, 18:40
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με permissions σε Samba share

Δημοσίευσηαπό Learner » 15 Ιαν 2014, 20:40

Απ' ότι ξέρω τα permissions σε samba share (αρχεία ή φακέλους) καθορίζονται από το /etc/samba/smb.conf.
Κώδικας: Επιλογή όλων
writeable= ok
guest ok= yes
browseable = yes


Έτσι θα έχουν πρόσβαση όλοι και δικαιώματα εγγραφής.

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο. Μήπως θέλεις να αλλάξεις το default umask ; είναι 0002 σε Ubuntu. Γνωρίζεις τι κάνει το umask και πως χρησιμοποιείται ; Λειτουργεί αφαιρετικά σε σχέση με τα permissions δημιουργίας καταλόγων και αρχείων.

Για να το θέσεις μόνιμα πρέπει να επεξεργαστείς το .profile ή /etc/profile (για global).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με permissions σε Samba share

Δημοσίευσηαπό thermosiphonas » 02 Φεβ 2014, 15:31

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το πρόβλημά μου είναι ότι όλα τα αρχεία που δημιουργούνται από το windows pc δεν μπορώ να τα επεξεργαστώ στο ubuntu pc (σβήσω, μετακινήσω κλπ) γιατί δημιουργούνται με κομμένα permisions
thermosiphonas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Ιαν 2014, 18:40
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Δικτύωση / Δίκτυα