port forward wind - με ρουτερ zte zxv10 H108L

...ρύθμιση-εγκατάσταση δικτύων

Συντονιστές: adem1, the_eye

port forward wind - με ρουτερ zte zxv10 H108L

Δημοσίευσηαπό saranick » 24 Απρ 2014, 13:01

Καλημέρα σε όλους.

εχω μιά σύνδεση με τη wind και με ρουτερ zte zxv10 H108L.
Θέλω να κάνω portforward ετσι ώστε να μπορώ απο οπουδήποτε (μέσω internet) να τρέχω τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα σε ένα server στο σπίτι μου.
Τα προγράμματα που θέλω να τρέχω είναι ιστοσελίδες (eclass - joomla - owncloud)
Εχω δημιουργήσει ένα λογαριασμό dyndns, οπότε εχω δημιουργησει και ενα hostname που βλέπει το ρούτερ μου.
Εχω ρυθμίσει το ρουτερ μου ετσι ώστε στις εισερχόμενες κλήσεις να απαντάει ο υπολογιστής μου (δηλαδή ο server που ανέφερα παραπάνω).
Ενώ λογικά όλα είναι καλά όταν γράφω τη διεύθυνση (το hostname ) στον mozilla το μόνο που μου δείχνει είναι η σελίδα σύνδεσης στο ρούτερ μου.
Σε επικοινωνία που είχα με την wind μου είπαν οτι οι θύρες 80, 8080 και ακομα μια που δεν τη θυμάμαι τις εχουν κλειστές και οτι δεν προσφέρουν υποστήριξη για το αντικείμενο αυτό.
Γνωρίζει άραγε κανείς πως μπορώ να ανοίξω αυτές τις θύρες;

Με εκτίμηση
Νίκος
Ν. Σαραφάκης (me)
Επίπεδο γνώσεων: (Μαθηματικά: άριστα, αλλά δεν μετράει), dos(το αναφέρω γιατί έχει κάποια σχέση με το terminal του linux), windows(ικανοποιητικά αλλά δεν γουστάρω), linux (ελάχιστα αλλά γουστάρω)|Προγραμματισμός: Λίγο basic λίγο fortran, λίγο περισσότερο pascal και Delphi.

Ο υπολογιστής μου.
lenovo netbook: Μνήμη 2gb Επεξεργαστής Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2 Λειτουργικό: puppy linux
HP-Pavilion-11-x360-PC : Μνήμη 4gb Επεξεργαστής: Intel® Pentium(R) CPU N3540 @ 2.16GHz × 4 Λειτουργικό: Ubuntu 20.04.1 LTS
saranick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 11:12
Εκτύπωση

Re: port forward wind - με ρουτερ zte zxv10 H108L

Δημοσίευσηαπό g_e_o_db » 24 Απρ 2014, 14:20

καλησπέρα! Πορτα μπορεις να ανοιξεις/προωθησεις απο το Interface του ρουτερ σου. Ειναι ευκολο αν μπεις στο default gateway θα το δεις. Η αληθεια ομως ειναι δεν καταλαβα ακριβως τι προσπαθεις να κανεις... Θελεις τα προγραμματα του σερβερ(καποια σελιδα που εχεις στησει μαλλον) να μπορεις να την δεις στο νετ πχ ip:port η να συνδεεσαι στον σερβερ του σπιτιου σου για εργασιες απο οπου και να εισαι( πχ ssh )?
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ικανοποιητικό┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛X-Ubuntu 14.04 64-bit @ Lenovo B-590
Προδιαγραφές ⇛ dual core b830 @ 1.8GHz│Ram: 4GB │Graphics: intel hda │ 320gb│wlan:broadcom bcm4313 │ HD Audio │ TFT 15.6"
g_e_o_db
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Απρ 2013, 17:38
Launchpad: t-georgee
IRC: g_e_o
Εκτύπωση

Re: port forward wind - με ρουτερ zte zxv10 H108L

Δημοσίευσηαπό lepidas » 24 Απρ 2014, 16:19

οι πόρτες 80 και 8080 δεν ειναι κλειδωμενες σε καμια περίπτωση, όλος ο κόσμος μπορεί να τις χρησιμοποιεί.
Για ένα παρόμοιο modem οι συγκεκριμένη ρύθμιση γίνεται έτσι,
θα πας Access Management>DDNS
και θα επιλέξεις dyndns (πληροφοριακά το no-ip.com υποστηρίζει δωρεάν την ίδια υπηρεσία).
θα βάλεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου που έχεις ορίσει στο site dyndns και save.
Μετά Advanced Setup>ΝΑΤ>Virtual Server
και στο Applications επιλέγεις HTTP_server, μάθε την τοπική IP του server σου και βάλε την στο Local IP Address

έτοιμος.
*μπορεί να χρειαστεί να απενεργοποιήσεις το firewall του modem, μπορει......
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Δικτύωση / Δίκτυα