Ssh server εκτίθομαι με την εγκατάστασή του;  Το θέμα επιλύθηκε

...ρύθμιση-εγκατάσταση δικτύων

Συντονιστές: adem1, the_eye

Re: Ssh server εκτίθομαι με την εγκατάστασή του;

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 16 Ιούλ 2015, 22:03

Ο υπολογιστης σου είναι πίσω από router που έχει NAT. Σε απλά Ελληνικά Έχεις μια ψέυτικη IP thew μορφής 10.0.0.Χ η 192.168.Χ.Χ που απλά ο άλλος αν την δώσει θα πάρει εχμ εχμ τίποτα. Έτσι για να μπορέσει να επικοινωνήσεις ο ξένος με το pc σου πρέπει του router να μεταβιβάσει την αίτηση του στον υπολογιστή σου πράγμα που δεν το κάνει εάν δεν του το πει κάποιος.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Ssh server εκτίθομαι με την εγκατάστασή του;

Δημοσίευσηαπό ΓιάννηςΤ » 17 Ιούλ 2015, 00:22

pc_magas έγραψε:Ο υπολογιστης σου είναι πίσω από router που έχει NAT. Σε απλά Ελληνικά Έχεις μια ψέυτικη IP thew μορφής 10.0.0.Χ η 192.168.Χ.Χ που απλά ο άλλος αν την δώσει θα πάρει εχμ εχμ τίποτα. Έτσι για να μπορέσει να επικοινωνήσεις ο ξένος με το pc σου πρέπει του router να μεταβιβάσει την αίτηση του στον υπολογιστή σου πράγμα που δεν το κάνει εάν δεν του το πει κάποιος.


Αν έχω NAT Type 1 (Open) και NAT Type 3 (Strict) είμαι το ίδιο ασφαλής χωρίς port-forward;
“I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.”


Άβαταρ μέλους
ΓιάννηςΤ
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 26 Οκτ 2011, 17:51
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Δικτύωση / Δίκτυα