Πως καταλαβαίνω τα χαρακτηριστικά των ασύρματων δικτύων;  Το θέμα επιλύθηκε

...ρύθμιση-εγκατάσταση δικτύων

Συντονιστές: adem1, the_eye

Πως καταλαβαίνω τα χαρακτηριστικά των ασύρματων δικτύων;

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 18 Απρ 2016, 14:19

Καλησπέρα στην νέα ανανεωμένη "φολιά" της παρέα μας! Εύχομαι ότι καλύτερο! :)

Λοιπόν για το ερώτημα - πρόβλημα μου, να διευκρινίσω εξ αρχής πως έχω ένα Debian μηχάνημα και δεν έχω όμως καμία γραφική διασύνδεση.
Προσπαθώ λοιπόν μέσο αυτού να συνδεθώ σε κάποιο ασύρματο δίκτυο. Οπότε και σκανάρω τριγύρω για δίκτυα με την εντολή :
Κώδικας: Επιλογή όλων
iwlist wlan0 scan


Καταρχήν είναι σωστή; Υπάρχει και άλλος τρόπος ; ( Να αναφέρω επίσης πως δεν έχω εγκατεστημένο το Network-manager )

Από τις λεπτομέρειες που μου δίνει όμως για κάθε δίκτυο, δε μπορώ να καταλάβω ποια από αυτά θέλουν κωδικό για να μπορέσεις να συνδεθείς και ποια όχι.
Μπορεί κάποιος να μου πει, τι πρέπει να κοιτάω ώστε να καταλαβαίνω πως κάποιο ασύρματο δίκτυο θέλει κωδικό ;

Μήπως αν έχει το χαρακτηριστικό Authentication Suites : ... ;;

Ορίστε και μια υποτιθέμενη έξοδος από το δικό μου σκανάρισμα :
http://paste.ubuntu.com/15910826/

Όπως θα παρατηρήσετε και εσείς.. μερικά δίκτυα μου τα δείχνει παραπάνω από μια φορές ( και ας είναι ίδια - έχουν όμως διαφορετική MAC διεύθυνση ).
Τι παίζει με αυτά; Μπορώ ίσος να παραλείψω τα ίδια ;

Και μια ακόμη ερώτηση είναι, πως μπορώ καταλάβω πόσο καλά "πιάνω" - σε τι εμβέλεια βρίσκομαι - με κάποιο δίκτυο ;
Τι θα κοιτάζω δηλαδή για αυτό ;

Στο τερματικό δυστυχώς ή ευτυχώς έχει την δική του γοητεία και δε δείχνει "πόσες γραμμούλες" πιάνουμε από κάθε δίκτυο, αλλά πως μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό ;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων! :)
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Πως καταλαβαίνω τα χαρακτηριστικά των ασύρματων δικτύων;

Δημοσίευσηαπό the_eye » 19 Απρ 2016, 00:54

Δες και την εντολή iwconfig
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Πως καταλαβαίνω τα χαρακτηριστικά των ασύρματων δικτύων;  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό xXx » 19 Απρ 2016, 11:16

τι πρέπει να κοιτάω ώστε να καταλαβαίνω πως κάποιο ασύρματο δίκτυο θέλει κωδικό ;

Αν προσέξεις σε μερικά λέει "Encryption key:on" και σε μερικά "Encryption key:off"
Όπου υπάρχει "ον" αναφέρεται λίγο παρακάτω και η μέθοδος κωδικοποίησης.
π.χ. WPA Version 2 κλπ, όπου είναι "οφ" δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο φυσικά.
Και μια ακόμη ερώτηση είναι, πως μπορώ καταλάβω πόσο καλά "πιάνω" - σε τι εμβέλεια βρίσκομαι - με κάποιο δίκτυο ;

Σε αυτό αναφέρονται τα χαρακτηριστικά "Quality=100/100 Signal level=60/100"
Το καλύτερο εργαλείο για σήματα και ποιότητες είναι το wavemon
Κώδικας: Επιλογή όλων
apt-get install wavemon
.
Όταν είσαι συνδεδεμένος λέει τα πάντα με ζωντανή απεικόνιση. Όταν δεν είσαι μπορείς να σκανάρεις
με το F3 αν θυμάμαι καλά, και παίρνεις αποτελέσματα τύπου networkmanager αλλά σε κείμενο ;-)
Γενικά είναι ένα καλό εργαλείο, χωρίς πολλές εξαρτήσεις, και δεν βλάπτει σε τίποτα το στήσιμο που
ίσως έχεις κάνει στο δίκτυό σου.
Τι παίζει με αυτά; Μπορώ ίσος να παραλείψω τα ίδια ;

Επίσης όταν βλέπεις 2 δίκτυα, με μία μικρή διαφοροποίηση στη MAC ADDRESS, το ένα συνηθως είναι
κλειδωμένο, και το άλλο ανοιχτό αλλά δεν έχει καμμία επικοινωνία με το διαδίκτυο.
Σε αυτά συνήθως χρειάζεται να κάνεις εισαγωγή από φυλλομετρητή, με χρήστη και κωδικό, ώστε να σου
ανοίξει ο δρόμος προς το υπόλοιπο διαδίκτυο. Είναι ένα σύστημα που αρχικά είχε εισάγει ο ΟΤΕ όπου
μοιράζεσαι ένα μέρος του WiFi σου με άλλους καθημερινά, και όταν είσαι εκτός σπιτιού, μπορείς να
συνδεθείς με τον κωδικό σου που έχεις στον ΟΤΕ σε οποιοδήποτε FON βρείς κοντά σου.
Φυσικά το ίδιο σύστημα το χρησιμοποιεί και για να πουλάει "αλμυρό" διαδίκτυο, χρησιμοποιώντας τον
δικό σου εξοπλισμό, πόρους και κατανάλωση ενέργειας. Δεν ξέρω αν το σύστημα αυτό το έχουν
υιοθετήσει και άλλοι πάροχοι, οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα.
Για το τέλος:
Μπορείς πάντα να φιλτράρεις τα αποτέσματα από την εντολή που παρέθεσες αρχικά, ώστε να επιστρέφεις
μόνο κάποιο μέρος των αποτεσμάτων που σε ενδιαφέρει περισσότερο.
Κώδικας: Επιλογή όλων
iwlist wlan0 scan | egrep '(ESSID|Mode|Encryption)'

Ελπίζω να βοήθησα.
Off topic:
Άσχετο : Καλως βρεθήκαμε και πάλι. ( Δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να σας καλοσωρίσω... μέχρι τώρα! ).
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Πως καταλαβαίνω τα χαρακτηριστικά των ασύρματων δικτύων;

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 28 Απρ 2016, 16:23

the_eye έγραψε:Δες και την εντολή iwconfig

Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση και το ενδιαφέρον σου.
Αυτή την εντολή βεβαίος και την έχω δει.. είναι καλή και απλή ώστε να βλέπεις πληροφορίες για την ασύρματη κάρτα σου, αλλά και για απλές συνδέσεις. Όμως έπειτα από σκάλομα διαπίστωσα πως με αυτή την εντολή, μπορείς να κάνεις μόνο WEP συνδέσεις!
( είχα φάει πολύ σκάλομα μέχρι να το διαπιστώσω αυτό. ^_^ )
Σε ευχαριστώ για την προτροπή είναι μια όπως και να έχει πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσημη εντολή.
Έχεις μήπως να μου επισημάνεις και ιδιαίτερα κάποια δυνατότητα - χαρακτηριστικό της ; ( διότι πιθανότητα ίσος θα γνωρίζω μονάχα τα βασικά εγώ )



xXx έγραψε:Αν προσέξεις σε μερικά λέει "Encryption key:on" και σε μερικά "Encryption key:off"
Όπου υπάρχει "ον" αναφέρεται λίγο παρακάτω και η μέθοδος κωδικοποίησης.
π.χ. WPA Version 2 κλπ, όπου είναι "οφ" δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο φυσικά.

Αδερφέ να σε καλά, επίσης σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις αναλυτικές σου εύστοχες απαντήσεις.
Οι απαντήσεις σου με βοήθησαν και μου έδωσαν λύση σε όλα μου τα ερωτήματα! Να σε καλά! :)

Το είχα παρατηρίσει το "Encryption key", αλλά μέσα στα πολλά αποτελέσματα είχα μπερδευτεί και νόμιζα πως ( δυστυχώς κιόλας ) δε το γράφει κάπου ξεκάθαρα. Όπως και να έχει χάρης και την δική σου πλέον βοήθεια πλέον το εξέτασα εκ νέου και όντως το ξεκαθάρισα πλήρως το ζήτημα.
( Επίσης είμαι και ευτηχής - διότι θα βοηθάει και στην αναζήτηση - που υπάρχει ένα ξεκάθαρο πεδίο στο οποίο αναφέρετε αν χρειάζεται ή όχι κωδικός για το εκάστοτε δίκτυο. )

xXx έγραψε:.....Σε αυτό αναφέρονται τα χαρακτηριστικά "Quality=100/100 Signal level=60/100"
Το καλύτερο εργαλείο για σήματα και ποιότητες είναι το wavemon .........

Από ότι παρατηρώ και εγώ, με διάφορα tests που κάνω.. τελικά το "Quality" νομίζω πως με ενδιαφέρει μόνο, ώστε να έχω μια άποψη για την ποιότητα του σήματος που πιάνω.
Εσείς τι λες;
Όσο για το πρόγραμμα που μου προτείνεις θα το κοιτάξω διότι φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον από αυτά που μου είπες. Αρχικά όμως ήθελα απλά να ήξερα "ενστικτωδώς" κάπως τι παίζει με την ποιότητα του δικτύου ( π.χ. κάποιες τιμές ).

Και εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμη που ίσος είναι και λάθος, αλλά θέλω να το ρωτήσω.
Εμένα καταρχήν μου τα βγάζει στην μορφή ( όπως μπορείτε να δείτε στον παραπάνω σύνδεσμο που παραθέτω ):
Κώδικας: Επιλογή όλων
Quality=57/70  Signal level=-53 dBm


και όχι όπως δείχνεις εσύ :
Κώδικας: Επιλογή όλων
Quality=100/100 Signal level=60/100


Αλλά δε πειράζει, το ίδιο νομίζω είναι και καταλαβαινόμαστε. Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως, είναι συγκεκριμένα για αυτό :
Κώδικας: Επιλογή όλων
Signal level=-83 dBm

Από αυτό δείχνει μήπως και την απόσταση που έχω από τον πομπό αυτό ;


Επίσης να σε ευχαριστήσω πάρα πάρα πολύ για την κανονική έκφραση που μου δείνεις! Με βοηθάει πάρα πολύ!
Εγώ το προσπαθούσα απλά με το grep χωρίς την παράμετρό -e ή το egrep και δεν τα κατάφερνα τόσο καλά. Πραγματικά με βοήθησε πολύ! :)
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Πως καταλαβαίνω τα χαρακτηριστικά των ασύρματων δικτύων;

Δημοσίευσηαπό the_eye » 28 Απρ 2016, 20:33

Μπορείς με την εντολή
man iwconfig
να δεις όλες τις πληροφορίες τις εντολής

Το Quality διαφέρει στον κάθε οδηγό ασύρματης κάρτας σε άλλους είναι ν/100 και σε άλλους ν/70

Το Signal level=-83 dBm είναι η λήψη του σήματος. Η μονάδα μέτρησης είναι η dBm και υπάρχει λογαριθμική αντιστοιχία με τα Watt. Μην σε παραξενεύει το αρνητικό πρόσημο, έτσι λειτουργεί.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Δικτύωση / Δίκτυα

cron