Windows 10 file share

...ρύθμιση-εγκατάσταση δικτύων

Συντονιστές: adem1, the_eye

Windows 10 file share

Δημοσίευσηαπό costasl » 02 Ιούλ 2018, 20:43

Καλησπέρα. Έχω ένα σταθερό υπολογιστή με Windows 10 Pro και θέλω να κάνω share ένα δίσκο (ή και φάκελο) για να τον βλέπω από το φορητό όπου έχω Xubuntu 18.04 64bit.
Έχω κάνει, στον υπολογιστή με τα Windows, share ένα δίσκο και ένα φάκελο (για δοκιμή), έχει κωδικό εισόδου και ενεργοποιημένη την αναζήτηση δικτύου και κοινή χρήση. Όταν πάνω να δω το δίκτυο από το Thunar μου βγάζει "failed to retrieve share list from server connection timed out", να σημειώσω ότι ο σταθερός πριν είχε τα 7 και δούλευαν όλα κανονικά.
Ευχαριστώ!
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 18.04 64bit (en_US.UTF-8, XFCE xubuntu)
3 Intel Core i5-4210M CPU @ 2.60GHz ‖ RAM 8072 MiB ‖ DELL E6440
4 Intel 4rd Gen Core processor Graphics Controller
costasl
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 02 Απρ 2011, 14:37
Εκτύπωση

Re: Windows 10 file share

Δημοσίευσηαπό Maras » 02 Ιούλ 2018, 23:43

Πρέπει να είναι ρύθμιση των windows 10. Για δοκίμασε το παρακάτω :
I was able to resolve this myself by changing some settings in Windows 10. In the "add or remove windows features" controls, I noticed that SMB was not activated. I activated it, rebooted the windows machine and was then better-able to connect via my xubuntu laptop.

Πηγή : https://unix.stackexchange.com/questions/400713/browse-windows-network-with-thunar
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Windows 10 file share

Δημοσίευσηαπό costasl » 02 Ιούλ 2018, 23:55

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν είναι από τα 10, με άλλο φορητό που τρέχει 8.1 μπαίνω κανονικά. Το SMB είναι ήδη εγκατεστημένο. Το έχω λύση πρόχειρα έκανα από το synaptics απ-εγκατάσταση κάποια που είχαν σχέση με samba, μετά έβαλα την ip στο thunar μου ζήτησε κωδικό και συνδέθηκε, στη συνέχεια εγκατέστησα ξανά τα samba. Τώρα με το thunar βγάζει σφάλμα και δεν ανοίγει τίποτα αλλά με τη συντόμευση δουλεύει κανονικά !! Επίσης με την ip εγκατέστησα και τον εκτυπωτή που είναι share στον υπολογιστή με τα 10.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 18.04 64bit (en_US.UTF-8, XFCE xubuntu)
3 Intel Core i5-4210M CPU @ 2.60GHz ‖ RAM 8072 MiB ‖ DELL E6440
4 Intel 4rd Gen Core processor Graphics Controller
costasl
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 02 Απρ 2011, 14:37
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Δικτύωση / Δίκτυα

cron