Αλλαγη ip σε Linux

...ρύθμιση-εγκατάσταση δικτύων

Συντονιστές: adem1, the_eye

Αλλαγη ip σε Linux

Δημοσίευσηαπό GSK » 23 Ιουν 2008, 18:30

Γεια σε ολους και το ερωτημα μου απλο, πως μπορω να αλλαζω την ip μου (με καποιες εντολες στο τερματικο) οποτε θελησω και χωρις φυσικα να βγαζω τον router μου απο την πριζα με το ρευμα. Γιατι και επανεκινηση να του κανω απο πισω το ip δεν αλλαζει παντα. Τις περισσοτερες φορες πρεπει να τον αφηνω χωρις ρευμα για κανα 10λεπτο και δεν ειναι τοσο βολικο. Οποιος μπορει να με βοηθησει τον ευχαριστω!
Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά/
Ubuntu 11.10 / Win7 64-bit │ Version N/A│ Build Date : N/A
Intel Pentium Dual Core CPU E2180 @2.00GHz │ASUS P5KPL SE │ sus P5B SE 2.0 GiB Samsung │Asus 6450 Silent 1GB DDR3│ Ethernet Wired με Dlink DSL-2680 │ Realtek │ Acer X223W 16:10 1680x1050
Άβαταρ μέλους
GSK
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Ιουν 2008, 18:14
Τοποθεσία: Undercity
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη ip σε Linux

Δημοσίευσηαπό logari81 » 23 Ιουν 2008, 18:41

δεν κατάλαβα, θελεις να αλλάζεις την ip που δινει το Router σου στον υπολογιστη σου ή την ip που δινει ο ISP σου στο Router σου;
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη ip σε Linux

Δημοσίευσηαπό ftso » 23 Ιουν 2008, 19:26

Το αν αλλάζει η ip σου και πόσες είναι οι δυνατές ip που μπρείς να πάρεις είναι θέμα παρόχου.
Όταν συνδέεσαι και ζητάς απο τον πάροχο να σου δώσει ip τότε αυτός πιθανόν να σου δώσει την ίδια.

Απο τον browser δεν μπορείς να κάνεις reconnect?
Τι router έχεις?

Πριν λίγο πόσταρα στο insomnia το παρακάτω σε αντίστοιχη ερώτηση:
ftso (insomnia) έγραψε:Έχω crypto f360 και έχω πρόβλημα όταν χάνει την σύνδεση του με την forthnet.Πάει να επανασυνδεθεί αλλά επειδή δεν κλείνει το session βγάζει authentication failure και δεν ξανασυνδέεται...

Η λύση:
Βάζω το παρακάτω script να τρέχει στον cron ανά 5 λεπτά και είμαι ΟΚ...

Κώδικας:

#!/bin/bash
# kanei ping ton dns tis forthnet
ping -c 1 -W 5 194.219.227.2

#tsekarei an to ping ebgale lathos kai sinexizei an NAI
if [ "$?" -eq "1" ]; then

#h wget kalei to javascript pou kanei reboot to router (h lalakia den exei reconnect)
wget 'http://admin:*******@192.168.1.1/rebootinfo.cgi'
fi
exit 0

Όπου ***** είναι το password για το web interface του router μου...

Με το παραπάνω λίγο αλλαγμένο γίνετε αυτό που ζητάς.
....πρέπει να έχεις ίδιο router όμως!
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη ip σε Linux

Δημοσίευσηαπό GSK » 23 Ιουν 2008, 21:31

ftso έγραψε:Το αν αλλάζει η ip σου και πόσες είναι οι δυνατές ip που μπρείς να πάρεις είναι θέμα παρόχου.
Όταν συνδέεσαι και ζητάς απο τον πάροχο να σου δώσει ip τότε αυτός πιθανόν να σου δώσει την ίδια.

Απο τον browser δεν μπορείς να κάνεις reconnect?
Τι router έχεις?


Δεν γνωριζω τον τροπο για να κανω disconect ή reconnect απο τον browser μου.
Ο router μου ειναι D-Link adsl2+ DSL-G624T και ο παροχος μου δεν ειναι σιγουρα η forthnet επειδη βρισκομαι εκτος συνορων. Εαν θελεις και αλλες πληροφοριες πες μου.
Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά/
Ubuntu 11.10 / Win7 64-bit │ Version N/A│ Build Date : N/A
Intel Pentium Dual Core CPU E2180 @2.00GHz │ASUS P5KPL SE │ sus P5B SE 2.0 GiB Samsung │Asus 6450 Silent 1GB DDR3│ Ethernet Wired με Dlink DSL-2680 │ Realtek │ Acer X223W 16:10 1680x1050
Άβαταρ μέλους
GSK
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Ιουν 2008, 18:14
Τοποθεσία: Undercity
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη ip σε Linux

Δημοσίευσηαπό GSK » 23 Ιουν 2008, 21:37

logari81 έγραψε:δεν κατάλαβα, θελεις να αλλάζεις την ip που δινει το Router σου στον υπολογιστη σου ή την ip που δινει ο ISP σου στο Router σου;


Καλη η ερωτηση σου, αυτο που θελω ειναι να αλλαζω την ip μου οποιαδηποτε στιγμη θελησω ετσι ωστε να μην παρακολουθουμαι, λεμε ρε παιδι μου. Καθε φορα που θα δινω την "εντολη" να ειμαι και ενας αλλος αριθμος, ποτε ο ιδιος. Επειδη δεν γνωριζω πες μου εσυ τι πρεπει να αλλαζω, την ip του router ή την ip του net provider?
Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά/
Ubuntu 11.10 / Win7 64-bit │ Version N/A│ Build Date : N/A
Intel Pentium Dual Core CPU E2180 @2.00GHz │ASUS P5KPL SE │ sus P5B SE 2.0 GiB Samsung │Asus 6450 Silent 1GB DDR3│ Ethernet Wired με Dlink DSL-2680 │ Realtek │ Acer X223W 16:10 1680x1050
Άβαταρ μέλους
GSK
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Ιουν 2008, 18:14
Τοποθεσία: Undercity
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη ip σε Linux

Δημοσίευσηαπό simosx » 23 Ιουν 2008, 21:47

Αυτή λοιπόν είναι η δημόσια IP του router, που δίνει ο πάροχος.
Μπορείς να τη δεις από π.χ.
http://www.whatismyip.com/

Ένας εύκολο τρόπος από το γραφικό περιβάλλον για να αλλάξεις IP είναι
α. Κάνεις δεξί στο Network Manager (το εικονιδιάκι για το δίκτυο, επάνω δεξιά).
β. Επιλέγεις Πληροφορίες σύνδεσης.
γ. Γράφεις κάπου την IP για το Default Route.
δ. Πας στο Firefox και γράφεις την IP εκεί πέρα
ε. Θα εμφανιστεί η σελίδα διαχείρισης του router/modem.
στ. Υπάρχει μια επιλογή για αποσύνδεση και σύνδεση ξανά.

Γενικά δε προσφέρει πολλά το να αλλάζεις συχνά IP, όσο προσφέρει να ρυθμίσεις σωστά το Firefox. Κάτι τέτοιο όμως θέλει νέα ερώτηση.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη ip σε Linux

Δημοσίευσηαπό ftso » 23 Ιουν 2008, 21:55

Νομίζω πως η διεύθυνση για το router που πρέπει να δώσεις στον firefox είναι η 192.168.1.1
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη ip σε Linux

Δημοσίευσηαπό bullgr » 23 Ιουν 2008, 22:25

Κατ' αρχάς για να σε κατατοπίσουμε θα πρέπει να μας πεις εάν έχεις dynamic ip ή static από τον παροχέα σου.
Επειδή υποψιάζομαι ότι έχεις dynamic ip (γιατί το να έχεις static ip κοστίζει ένα τσουβάλι λεφτά και προρίζεται για εταιρίες) η ip του παροχέα σου αλλάζει ούτως ή άλλως κάθε φορά που κλείνεις το router σου.

Οπότε δεν υπάρχει φόβος μην σε εντοπίσει κανείς γιατί πολύ απλά την επόμενη φορά που θα ανοίξεις το router σου ο isp θα σου δώσει άλλη ip.

Τώρα, εάν εννοείς να αλλάζεις την ip του τοπικού σου δικτύου, αυτή είναι άλλη ιστορία που δεν έχει σχέση με την ip που μπαίνεις στο internet. Κατ' αρχάς θα πρέπει να απενεργοποιήσεις από το router σου το dhcp να μην παίρνει ο υπολογιστής σου αυτόματα ip.

Όταν το κάνεις αυτό τότε ακολούθησε τις οδηγίες που σου έδωσαν οι υπόλοιποι για να αλλάξεις την ip του τοπικού δικτύου σου.

Πάντως για να σε βοηθήσουμε και να μην μπερδεύεσαι με όλα αυτά τα δεδομένα που σου δίνουμε, θα πρέπει να απομονώσεις το πρόβλημά σου και να μας δώσεις να καταλάβουμε τι θέλεις.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη ip σε Linux

Δημοσίευσηαπό GSK » 23 Ιουν 2008, 22:31

simosx έγραψε:Γενικά δε προσφέρει πολλά το να αλλάζεις συχνά IP, όσο προσφέρει να ρυθμίσεις σωστά το Firefox. Κάτι τέτοιο όμως θέλει νέα ερώτηση.


Νομιζω οτι εχεις δικιο, πως να θεσω λοιπον σωστα την ερωτηση μου για να με βοηθησετε σε ενα αλλο θεμα? Ετσι ωστε να ρυθμισω σωστα το firefox και να εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα? Και εννοω παντα την αλλαγη στο ip μου εαν γινεται ή κατι παρομοιο, ευχαριστω και παλι
Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά/
Ubuntu 11.10 / Win7 64-bit │ Version N/A│ Build Date : N/A
Intel Pentium Dual Core CPU E2180 @2.00GHz │ASUS P5KPL SE │ sus P5B SE 2.0 GiB Samsung │Asus 6450 Silent 1GB DDR3│ Ethernet Wired με Dlink DSL-2680 │ Realtek │ Acer X223W 16:10 1680x1050
Άβαταρ μέλους
GSK
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Ιουν 2008, 18:14
Τοποθεσία: Undercity
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη ip σε Linux

Δημοσίευσηαπό GSK » 23 Ιουν 2008, 22:41

bullgr έγραψε:Κατ' αρχάς για να σε κατατοπίσουμε θα πρέπει να μας πεις εάν έχεις dynamic ip ή static από τον παροχέα σου.

Dynamic ip εχω και ξεχασα να το αναφερω, οπως επισης οτι ο παροχεας μου δεν ειναι ελληνικης εταιρειας επειδη βρισκομαι στο εξωτερικο, δεν ξερω εαν σας βοηθανε αυτες οι πληροφοριες.

bullgr έγραψε:Επειδή υποψιάζομαι ότι έχεις dynamic ip (γιατί το να έχεις static ip κοστίζει ένα τσουβάλι λεφτά και προρίζεται για εταιρίες) η ip του παροχέα σου αλλάζει ούτως ή άλλως κάθε φορά που κλείνεις το router σου.
Οπότε δεν υπάρχει φόβος μην σε εντοπίσει κανείς γιατί πολύ απλά την επόμενη φορά που θα ανοίξεις το router σου ο isp θα σου δώσει άλλη ip.

Κανοντας restart ή απλα βγαζοντας τον router απο την πριζα δεν μου αλλαζει η ip, για να γινει αυτο απαιτειται ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα που κυμαινεται απο 3 μεχρι 10 λεπτα.

bullgr έγραψε:Τώρα, εάν εννοείς να αλλάζεις την ip του τοπικού σου δικτύου, αυτή είναι άλλη ιστορία που δεν έχει σχέση με την ip που μπαίνεις στο internet. Κατ' αρχάς θα πρέπει να απενεργοποιήσεις από το router σου το dhcp να μην παίρνει ο υπολογιστής σου αυτόματα ip.

Επειδη οπως καταλαβες δεν ειμαι γνωστης μπορεις να μου εξηγησεις σε τι οφελει αυτο?

bullgr έγραψε:Πάντως για να σε βοηθήσουμε και να μην μπερδεύεσαι με όλα αυτά τα δεδομένα που σου δίνουμε, θα πρέπει να απομονώσεις το πρόβλημά σου και να μας δώσεις να καταλάβουμε τι θέλεις.

Πιστεψε με οτι προσπαθω για το καλυτερο, rome wasnt built in a day ;)
Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά/
Ubuntu 11.10 / Win7 64-bit │ Version N/A│ Build Date : N/A
Intel Pentium Dual Core CPU E2180 @2.00GHz │ASUS P5KPL SE │ sus P5B SE 2.0 GiB Samsung │Asus 6450 Silent 1GB DDR3│ Ethernet Wired με Dlink DSL-2680 │ Realtek │ Acer X223W 16:10 1680x1050
Άβαταρ μέλους
GSK
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Ιουν 2008, 18:14
Τοποθεσία: Undercity
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Δικτύωση / Δίκτυα

cron