Πως εγκαθιστώ Driver της Atheros χωρίς internet?

...ρύθμιση-εγκατάσταση δικτύων

Συντονιστές: adem1, the_eye

Πως εγκαθιστώ Driver της Atheros χωρίς internet?

Δημοσίευσηαπό sargirio » 24 Ιουν 2008, 16:59

Γειά σε όλους,

Το δίκτυο το εχω μέσω wi-fi. Δουλέυω μια κάρτα pci της Levelone που χρησιμοποιει chipset Atheros. Μέχρι πρόσφατα δούλευε κανονικά και συνδεόμουνα χωρίς προβλήματα. Μετά από κάποιο update αρχισα να αντιμετωπίζω πρόβλημα σύνδεσης. Δεν συνδεόταν και συνέχεια ζητουσε passphrase. Παρ' όλο που την εδινα ( και την έδινα σωστά ) συνέχιζε να μου την ζητάει και να μην συνδέεται. Μερικές φορές τυχαίνει να συνδεθή αλλά τις περισσότερες φορές με αφήνει εξω. Προσπάθησαν να κάνω και χειροκίνητες ρυθμίσεις αλλά το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Ψάχνοντας στο δίκτυο στο ubuntu forums παρατήρησα οτι αρκετοί που είχανε atheros αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα. Βρήκα την λύση στο forum http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=810723 αλλά πρεπει να ειμαι συνδεδεμένος και ενσύρματα στο δίκτυο για να κατεβάσω τους madwifi. Επειδή αυτο δεν γινεται αμα κατεβάσω χειροκίνητα τους driver madwfi μπορείτε να μου πείτε τα μετέπειτα βήματα?

Ευχαριστώ για την βοήθεια.
P Think before you print.
Sargirio.
Διανομη: UBUNTU, 9.04 Jaunty
Yπολογιστής: Laptop HP dv 3250ea.
sargirio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 14:01
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ DRIVER ΤΗΣ ATHEROS

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 24 Ιουν 2008, 17:19

Ο μόνος λόγος που χρειάζεσαι την ενσύρματη σύνδεση είναι για να κατεβάσεις το build-essential και φυσικά το madwifi. Από το σύνδεσμο που έστειλες δε βλέπω κανέναν άλλο λόγο.

Δεν έχεις με κανέναν άλλο τρόπο να συνδεθείς στο διαδίκτυο με αυτόν τον υπολογιστή; Το madwifi μπορείς να το κατεβάσεις και από άλλο υπολογιστή, δεν είναι κανένα πρόβλημα. Aλλά θα χρειαστείς οπωσδήποτε το build-essential. Δε ξέρω αν περιέχεται σε cd διανομές. Δε μπορεί όμως κάρτα δικτύου θα έχει.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ DRIVER ΤΗΣ ATHEROS

Δημοσίευσηαπό sargirio » 24 Ιουν 2008, 17:26

Dimitris έγραψε:Ο μόνος λόγος που χρειάζεσαι την ενσύρματη σύνδεση είναι για να κατεβάσεις το build-essential και φυσικά το madwifi. Από το σύνδεσμο που έστειλες δε βλέπω κανέναν άλλο λόγο.

Δεν έχεις με κανέναν άλλο τρόπο να συνδεθείς στο διαδίκτυο με αυτόν τον υπολογιστή; Το madwifi μπορείς να το κατεβάσεις και από άλλο υπολογιστή, δεν είναι κανένα πρόβλημα. Aλλά θα χρειαστείς οπωσδήποτε το build-essential. Δε ξέρω αν περιέχεται σε cd διανομές. Δε μπορεί όμως κάρτα δικτύου θα έχει.


Οχι φιλε μου δεν εχω αλλο τροπο επειδη το internet το μοιράζομαι και ειναι αλλου. Εγω το παίρνω με ασύρματο τρόπο. Αν κατεβάσω χειροκίνητα τους driver δεν μπορω να ακολουθήσω κάποια βήματα μέσω κονσόλας ώστε να τους εγκατα στήσω? Το build-essential δεν μπορώ να το κατεβάσω χειροκίνητα και εκεινο?
P Think before you print.
Sargirio.
Διανομη: UBUNTU, 9.04 Jaunty
Yπολογιστής: Laptop HP dv 3250ea.
sargirio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 14:01
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ DRIVER ΤΗΣ ATHEROS

Δημοσίευσηαπό ftso » 24 Ιουν 2008, 17:38

sargirio έγραψε:
Dimitris έγραψε:Ο μόνος λόγος που χρειάζεσαι την ενσύρματη σύνδεση είναι για να κατεβάσεις το build-essential και φυσικά το madwifi. Από το σύνδεσμο που έστειλες δε βλέπω κανέναν άλλο λόγο.

Δεν έχεις με κανέναν άλλο τρόπο να συνδεθείς στο διαδίκτυο με αυτόν τον υπολογιστή; Το madwifi μπορείς να το κατεβάσεις και από άλλο υπολογιστή, δεν είναι κανένα πρόβλημα. Aλλά θα χρειαστείς οπωσδήποτε το build-essential. Δε ξέρω αν περιέχεται σε cd διανομές. Δε μπορεί όμως κάρτα δικτύου θα έχει.


Οχι φιλε μου δεν εχω αλλο τροπο επειδη το internet το μοιράζομαι και ειναι αλλου. Εγω το παίρνω με ασύρματο τρόπο. Αν κατεβάσω χειροκίνητα τους driver δεν μπορω να ακολουθήσω κάποια βήματα μέσω κονσόλας ώστε να τους εγκατα στήσω? Το build-essential δεν μπορώ να το κατεβάσω χειροκίνητα και εκεινο?


Το build-essential υπάρχει κατά 90% στο cd/dvd εγκατάστασης του ubuntu.
Βάλε το cd/dvd στο cd/dvd drive του pc και ενεργοποίησε το repository/αποθετήριο του CD.
Μετά μπορείς να πας και να το εγκαταστήσεις απο το synaptic...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ DRIVER ΤΗΣ ATHEROS

Δημοσίευσηαπό logari81 » 24 Ιουν 2008, 17:38

αν έχεις ξανακάνει ποτε compile θα τα εχεις ήδη τα πακετα, διαφορετικα μπορεις να πας εδω και να τα κατεβασεις ενα ενα:

http://packages.ubuntu.com/hardy/build-essential

αλλά ειναι λιγο μπλέξιμο γιατι πρέπει να κατεβασεις και τις εξαρτησεις τους ..αν τυχον σου λέιπουν από το συστημα.

(αν γινεται αυτό που λεει ο ftso παραπάνω, είναι σαφώς καλυτερη λυση)
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ DRIVER ΤΗΣ ATHEROS

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 24 Ιουν 2008, 17:45

Mπορείς αλλά θα χρειαστείς είτε υπολογιστή ubuntu, ή με live cd. Θα είναι όμως λίγο επίπονη η διεργασία.

H διαδικασία μπορεί να γίνει με live cd ως εξής:
Ξεκινας με live cd σε ένα υπολογιστή που έχει ενσυρματη συνδεση.
Βαζεις και ένα usb stick και απο την κονσολα πας στο usb stick.
Γράφεις στην κονσολα (όταν είσαι σε ένα φάκελο του usb stick):
apt-get -d install build-essential
η οποία εντολή κατεβαζει μονο το πακέτο. Στο σημείο αυτό δεν είμαι σίγουρος αλλά θα κατεβάσει μόνο τα dependencies που λειπουν από το live cd. Ίσως να χρειαστει να το ξανατσεκάρουμε αυτό το βήμα.
Έπειτα πας στον υπολογιστή σου και γραφεις
apt-get install path_to_usb_stick/build-essential.deb
όπου path_to_usb_stick είναι η διαδρομή στο φάκελο του usb stick που αποθηκεύτηκε το αρχείο.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Δικτύωση / Δίκτυα