smb.conf

...ρύθμιση-εγκατάσταση δικτύων

Συντονιστές: adem1, the_eye

smb.conf

Δημοσίευσηαπό psycoclan1 » 04 Ιούλ 2008, 15:35

καλησπερα παιδες! αλλη μια προσπαθεια ξεκιναω στο linux αυτη τη φορα θελω να κανω στο ubuntu που εχω share στα υπολοιπα pc. διαβασα το smb.conf αλλα για να πω την αληθεια ακρη δεν βρηκα γτ οι καινουργιες ορολογιες ειναι παρα πολλες. οσον αφορα τους χρηστες πως θα τους εισαγω μεσα στο smb.conf κ πως θα τους δωσω κ κωδικο.
επισης αν γινεται μεσω του samba να το σεταρω ετσι ωστε καποιος με real ip απο το internet(εγω δλδ) να βλεπει τα αρχεια μεσα στο ubuntu αλλα παντα με ασφαλη συνδεση!
psycoclan1
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 15:59
Εκτύπωση

Re: smb.conf

Δημοσίευσηαπό simosx » 04 Ιούλ 2008, 18:59

νομίζω ότι το θέμα με samba έχει αναφερθεί στη λίστα. Κάνε μια αναζήτηση.
Τη βασική ρύθμιση του Samba μπορείς να την κάνεις από το γραφικό περιβάλλον, δεξί κλικ σε ένα κατάλογο, και επιλογή για Sharing options.

Για ασφαλή διαμοιρασμό αρχείων στο διαδίκτυο μέσω του υπολογιστή σου, κοίταξε τη συζήτηση που γίνεται τώρα με το SSH. Εγκαθιστάς γενικά το SSH server (openssh).
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: smb.conf

Δημοσίευσηαπό bullgr » 04 Ιούλ 2008, 23:01

psycoclan1 έγραψε:καλησπερα παιδες! αλλη μια προσπαθεια ξεκιναω στο linux αυτη τη φορα θελω να κανω στο ubuntu που εχω share στα υπολοιπα pc. διαβασα το smb.conf αλλα για να πω την αληθεια ακρη δεν βρηκα γτ οι καινουργιες ορολογιες ειναι παρα πολλες. οσον αφορα τους χρηστες πως θα τους εισαγω μεσα στο smb.conf κ πως θα τους δωσω κ κωδικο.
επισης αν γινεται μεσω του samba να το σεταρω ετσι ωστε καποιος με real ip απο το internet(εγω δλδ) να βλεπει τα αρχεια μεσα στο ubuntu αλλα παντα με ασφαλη συνδεση!

Για να τα βάλουμε σε μια σειρά:
  • Για πρόσβαση στον υπολογιστή σου μέσω internet η καλύτερη λύση είναι μέσω ssh όπως σου πρότεινε ο φίλος simosx. Θα πρέπει όμως να έχεις στατική ip στον υπολογιστή σου για να γίνει αυτό. Αλλά η στατική ip κοστίζει μια περιουσία από τους IPS's. Μια εναλλακτική (και τσάμπα) λύση για στατική ip είναι αυτή: http://www.no-ip.com/services/managed_d ... ugodrlSxtQ
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: smb.conf

Δημοσίευσηαπό sentient6 » 05 Ιούλ 2008, 11:52

Να δώσω κι εγώ 2 link, που με βοήθησαν για το samba?? είναι και τα 2 πρώτα αποτελέσματα απο google :P

είναι στα αγγλικά, ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα..

HOWTO: Setup Samba peer-to-peer with Windows: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=202605

Setting Up Samba: https://help.ubuntu.com/community/SettingUpSamba

:roll:
Άβαταρ μέλους
sentient6
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα-Λιβαδειά
Εκτύπωση

Re: smb.conf

Δημοσίευσηαπό psycoclan1 » 05 Ιούλ 2008, 17:37

παιδια διαβασα ολα τα sites που μου δωσατε αλλα δεν καταφερα να το ολοκληρωσω επιτυχως.
αρχικα βαζουμε καποιες παραμετρους για το ονομα του υπολογιστη κ πως αυτος εμφανιζεται στο LAN. Μετα οριζουμε ποια αρχεια θα μοιραζουμε κ βαζουμε το ολοκληρο path. οκ μεχρι εκει. κανω save το smb.conf κ φτανω στο σημειο να βλεπω το pc απο ενα αλλο με windows πανω. προσπαθω να μπω. βαζω για username το username με το οποιο εγω ειμαι συνδεδεμενος στο ubuntu κ το passwd του! αφου βλεπω οτι δε κανει login πηγα στον αλλο οδηγο κ ειδα πως κανεις νεο χρηστη. εκανα ενα αλλα κ παλι δε μπορω να μπω!
γενικα μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει με τους χρηστες σε samba κ ubuntu? οταν εκανα install το ubuntu μου ζητησε username κ passwd μονο για ενα χρηστη με αποτελεσμα τωρα να μη μπορω να πειραζω τπτ στον σκληρο(ουτε copy-paste δεν μπορω να κανω!) κ τα priviledges μου ειναι ελαχιστα ενω στο user accounts εχω τα εχω ολα τικαρισμενα!
psycoclan1
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 15:59
Εκτύπωση

Re: smb.conf

Δημοσίευσηαπό logari81 » 05 Ιούλ 2008, 18:09

δεν μπορω να καταλάβω προς τι τοσος κόπος. Το samba sharing γινεται απο το γραφικό περιβάλλον κανοντας δεξι κλικ στον φακελο που θες να μοιράσεις και διαλεγεις sharing options. Εάν μάλιστα θες να τον αφησεις προσβασιμο τον φάκελο για οποιονδηποτε πατας στο guest access και τελειωσες. Πριν δοκιμασεις οτιδήποτε άλλο δοκίμασε αν δουλευει έτσι χωρις να χρειαζεται login. Αφού βεβαιωθεις ότι δουλευει έτσι πας ένα βήμα παρακάτω απενεργοποιώντας το guest access και δημιουργώντας χρηστες samba. Οι χρήστες samba δεν έχουν να κάνουν με τους χρήστες που έχεις ορισει μέχρι τώρα στο συστημά σου. Χρειαζεται να τους ορισεις δίνοντας στην κονσόλα

sudo smbpasswd -a onoma_xristi

και να δωσεις τον κωδικό

Εγώ έτσι το ειχά κανει αν θυμαμαι καλά, ούτε να πειραξω το smb.conf ουτε τίποτα. Χρησιμοποιώ samba καθημερινά και δεν είχα ποτέ προβλημα.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: smb.conf

Δημοσίευσηαπό psycoclan1 » 05 Ιούλ 2008, 18:40

net usershare' returned error 255: [2008/07/05 18:39:44, 0] param/loadparm.c:map_parameter(2794)
Unknown parameter encountered: "encrypt pass"
[2008/07/05 18:39:44, 0] param/loadparm.c:lp_do_parameter(3535)
Ignoring unknown parameter "encrypt pass"
net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error Permission denied
You do not have permission to create a usershare. Ask your administrator to grant you permissions to create a share.


γιαυτο το λογο κανω τοσο κοπο :) ! αυτο γινεται οταν κανω δεξι κλικ και sharing options!
psycoclan1
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 15:59
Εκτύπωση

Re: smb.conf

Δημοσίευσηαπό ilpara » 06 Ιούλ 2008, 16:40

Μπάς και για τον φάκελο που πας να κάνεις share δεν έχεις permissions? Δες με δεξί κλικ απάνω του.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Δικτύωση / Δίκτυα