Smb4k σε συνεργασία με το SAMBA

...ρύθμιση-εγκατάσταση δικτύων

Συντονιστές: adem1, the_eye

Smb4k σε συνεργασία με το SAMBA

Δημοσίευσηαπό sargirio » 15 Μάιος 2008, 19:09

Υπάρχει κάποιος φίλος που δουλευει το smb4k σε GNOME??? Xρειάζομαι βοήθεια για ρύθμιση ώστε να δουλευει σε δίκτυα win και linux?
P Think before you print.
Sargirio.
Διανομη: UBUNTU, 9.04 Jaunty
Yπολογιστής: Laptop HP dv 3250ea.
sargirio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 14:01
Εκτύπωση

Re: Smb4k σε συνεργασία με το SAMBA

Δημοσίευσηαπό ilpara » 20 Μάιος 2008, 14:29

Στο synaptic διαβάζω "Smb4K is a SMB (Windows) share browser for KDE. It uses the Samba software suite to access the SMB shares of the local network neighborhood. Its purpose is to provide a program that's easy to use and has as many features as possible". Από ότι έγραψες στη λίστα δουλεέυει και σε gnome, δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως με sb4k διαβάζεις-γράφεις, αλλά προηγουμένως χρειάζεσαι samba στον άλλον Η/Υ για να μοιράσεις.

Πρόσφατα, για να κάνω synchronization 2 folders με τον krusader (σε gnome) χρειάστηκε να βάλω samba ώστε γράφοντας smb:/ στον krusader (ή σε άλλο browser) να βλέπω τον φάκελο μοίρασα στον άλλο Η/Υ. Μου δούλεψε αμέσως οπότε δεν το έψαξα πολύ για να μπω σε λεπτρομέρειες, αλλά θα πω πως τα κατάφερα (πριν 2-3 ημέρες το είχα στείλει και στη λίστα):
1. Καταρχήν από το synaptic, κάνοντας search για samba βλέπω ότι έχω εγκατεστημένα τα πακέτα samba, samba-common, smbclient, nautilus-share,
libsmbclient. Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζονται όλα, αλλά δεν νομίζω ότι βλάπτουν...
2. Με sudo gedit /etc/samba/smb.conf κάνεις find για workgroup και στη σειρά workgroup = ... όπου τελίτσες βάζεις το όνομα που θες για
workgroup, π.χ. ubuntuhome. Επίσης ελέγχεις αν η γραμμή unix password sync = yes έχει πράγματι yes.
3. Προσθέτεις τον χρήστη και κωδικό που θες να μπορεί να διαβάζει τους φακέλους-αρχεία που κάνεις share ως εξής: sudo smbpasswd –a ... όπου
τελίτσες το όνομα του χρήστη που θα συνδεθεί, όχι δηλαδή του χρήστη του Η/Υ που θα μοιράσες αλλά του άλλου που θα συνδέεται. Μετά ζητάει να
βάλεις password, καλύτερα νομίζω 8ψήφιο. Αν δεν δουλέψει δώσε sudo touch /etc/samba/smbpasswd. Τέλος για ασφάλεια δώσε sudo chmod 644
smbpasswd για να το κάνεις read only.
4. Με δεξί κλικ κάνεις share όποιον φάκελο επιθυμείς να βλέπουν οι άλλοι.
5. Τέλος από οποιοδήποτε browser (smb4k, nautilus, krusader, κλπ) με smb:/ βλέπεις τα workgroups, κλπ. Όταν πατήσεις τον φάκελο πουθ έχεις μοιράσει σου ζητάει username / password

ΥΓ1: Δοκίμασε και πες μας αν δούλεψε.
ΥΓ2: Τι παραπάνω προσφέρει ο smb4k από nautilus ή krusader (λόγω sync το αγαπημένο μου).
ΥΓ3"Με googling βρήκα άπειρα links σχετικά με samba, π.χ. στο linuxformat.gr
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Δικτύωση / Δίκτυα