samba και vsftpd

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

samba και vsftpd

Δημοσίευσηαπό greek_batter » 16 Μαρ 2010, 14:33

Καλησπέρα σας έχω τα εξής προβλήματα: Καταρχήν όταν συνδέομαι με τον ftp server ένω στους περισσότερους φακέλους μπαίνω κανονικά σε κάποιους βγάζει το εξής: ''Απάντηση:550 Failed to change directory.
Σφάλμα: Άνοιγμα φακέλου απέτυχε''. Χρησιμοποιώ το vsftpd server. πείραξα και το conf αλλά καμία αλλαγή.

Επίσης το 2ο πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν συνδεόμαι μέσω samba στον server από υπολογιστή με windows βγάζει τους φακέλους με αλαμπουρνέζικα..Πολύ πιθανόν να το κάνει αυτό όταν βάζω κενό στο όνομα του φακέλου. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο conf του samba?

Κάθε βοήθεια θα ήταν πολύ χρήσιμη.

Ευχαριστώ πολύ
greek_batter
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 22:14
Εκτύπωση

Re: samba και vsftpd

Δημοσίευσηαπό vista killer » 16 Μαρ 2010, 15:24

Για πες πως κάνεις mount τους samba φακέλους με καταχώρηση στο fstab? Και για τα ftp δοκίμασε να διαχειρίζεσε τους φακέλους μέσω του filezilla και όχι του fle manager της διανομής. Πες μας αν έχεις και εκεί πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: samba και vsftpd

Δημοσίευσηαπό greek_batter » 16 Μαρ 2010, 15:58

vista killer έγραψε:Για πες πως κάνεις mount τους samba φακέλους με καταχώρηση στο fstab? Και για τα ftp δοκίμασε να διαχειρίζεσε τους φακέλους μέσω του filezilla και όχι του fle manager της διανομής. Πες μας αν έχεις και εκεί πρόβλημα.


Κάνω mount ως εξής: /dev/sda1 /media/sdd1 ext4 defaults 0 0. (μέσα σε αυτό έχω έναν φάκελο common και εκεί είναι όλοι οι υποφάκελοι.

Δυστυχώς αυτό γίνεται με το filezilla. Άρα μάλλον υποψιάζομαι ρυθμίσεις του ftp server.Υπάρχει η περίπτωση να φταίνε τα permissions του συγκεκριμμένου φακέλου? Αλλά και πάλι δεν έχει διαφορά από τους υπόλοιπους..
greek_batter
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 22:14
Εκτύπωση

Re: samba και vsftpd

Δημοσίευσηαπό vista killer » 17 Μαρ 2010, 17:08

Στο filezilla δλδ τι σου βγάζει όταν προσπαθείς να συνδεθείς? Κανονικά δεν θα έρπεπε να έχεις πρόβλημα. Ακόμα και τα permission να μην ήταν σωστά το μόνο που έχεις να κάνεις για να συνδεθείς θα πρέπει να βάλεις το όνομα και το pass στο filezilla.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: samba και vsftpd

Δημοσίευσηαπό greek_batter » 20 Μαρ 2010, 12:21

vista killer έγραψε:Στο filezilla δλδ τι σου βγάζει όταν προσπαθείς να συνδεθείς? Κανονικά δεν θα έρπεπε να έχεις πρόβλημα. Ακόμα και τα permission να μην ήταν σωστά το μόνο που έχεις να κάνεις για να συνδεθείς θα πρέπει να βάλεις το όνομα και το pass στο filezilla.


Μου βγάζει "σφάλμα 550 failed to change directory" ειδικά σε έναν φάκελο. Επίσης ούτε το όνομα του μπορώ να αλλάξω ούτε τπτ...Βέβαια πρόσεξα το εξής: ενώ στους υπόλοιπους φακέλους ο ιδιοκτήτης έχει αριθμό 1000 1000 στον συγκεκριμμένο φάκελο έχει 1000 121. Μήπως αυτό παίζει ρόλο;

ΥΓ:Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι νέος..
greek_batter
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 22:14
Εκτύπωση

Re: samba και vsftpd

Δημοσίευσηαπό greek_batter » 21 Μαρ 2010, 13:10

Το θέμα με το ftp λύθυκε. Δεν ξέρω γιατί αλλά μόλις έβαλα άλλον ftp server όλα δουλεύουν κανονικά. Με το Samba βέβαια εξακολουθώ να έχω πρόβλημα..
greek_batter
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 22:14
Εκτύπωση

Re: samba και vsftpd

Δημοσίευσηαπό skoliX » 22 Μαρ 2010, 11:40

Μηπως (με μεγαλη επιφυλαξη) για το samba φταιει η κωδικοποιηση των χαρακτηρων (UTF-8);

Δεν ξερω τι γινεται με το samba αλλα αυτο το προβλιμα με την κωδικοποιηση το εχω συναντησει εγω αλλου.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο | Προγραμματισμός: τα βασικα για scriptακια | Αγγλικά: Μέτρια

Desktop ⇛ Intel pentium 4 3.00GHz ┃ Μνήμη: 512 MB ┃ Σκληρός δίσκος: 160 GB ┃ Ubuntu 9.10 (32bit

Laptop ⇛ sony vaio VGN-FS215S ┃ openSUSE 11.3 (32bit) ┃ backtrack4

my blog

το κάψιμο είναι επιλογή! ...skoliX
Άβαταρ μέλους
skoliX
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009, 14:11
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Θεσσαλονίκη
IRC: skoliX
Εκτύπωση

Re: samba και vsftpd

Δημοσίευσηαπό greek_batter » 23 Μαρ 2010, 00:24

skoliX έγραψε:Μηπως (με μεγαλη επιφυλαξη) για το samba φταιει η κωδικοποιηση των χαρακτηρων (UTF-8);

Δεν ξερω τι γινεται με το samba αλλα αυτο το προβλιμα με την κωδικοποιηση το εχω συναντησει εγω αλλου.


Είναι πιθανόν αυτό που λες γιατί έκανα και μια αναζήτηση στο διαδίκτυο.Μήπως ξέρεις πως αλλάζω την ρύθμιση και πού?
greek_batter
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 22:14
Εκτύπωση

Re: samba και vsftpd

Δημοσίευσηαπό skoliX » 23 Μαρ 2010, 12:59

Τα ονοματα τον αρχειων που σε βγαζει με αλλους χαρακτηρες ειναι στα ελληνικα; Αν ναι δοκιμασε να τα γραψεις στα αγγλικα και αν δουλεψει τοτε φταιει η κωδικοποιηση.


Απο οτι ξερω υπαρχει τροπος να αλλαξεις την κωδικοποιηση στο ubuntu αλλα δεν ξερω πως.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο | Προγραμματισμός: τα βασικα για scriptακια | Αγγλικά: Μέτρια

Desktop ⇛ Intel pentium 4 3.00GHz ┃ Μνήμη: 512 MB ┃ Σκληρός δίσκος: 160 GB ┃ Ubuntu 9.10 (32bit

Laptop ⇛ sony vaio VGN-FS215S ┃ openSUSE 11.3 (32bit) ┃ backtrack4

my blog

το κάψιμο είναι επιλογή! ...skoliX
Άβαταρ μέλους
skoliX
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009, 14:11
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Θεσσαλονίκη
IRC: skoliX
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Servers & Thin Clients