Ξαφνικά πρέπει να κάνω αυτό!!!!;

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

Ξαφνικά πρέπει να κάνω αυτό!!!!;

Δημοσίευσηαπό minios67 » 24 Δεκ 2010, 15:41

Γεια σας παιδιά, καλά Χριστούγεννα σε όλους. Στο συγκεκριμένο θέμα όποιος θέλει γελάει, όποιος θέλει βοηθάει.
Είμαι μέτριος έως καλός χρήστης του Ubuntu και ξέρω και κάποια πραγματάκια που τα μαθαίνεις με τον καιρό από την εμπειρία.
Κι έτσι με ξέρουν και στη δουλειά μου (δημόσιο νοσοκομείο). Όποιον πείθω του βάζω κι ένα Ubuntu, να έχει. Όμως να στήνω Ubuntu server και τα σχετικά δεν τα ξέρω.
Σήμερα παραμονή Χριστουγέννων ήταν μια μέρα παλαβή, δεν είχαμε που να αφήσουμε το παιδί, τριών χρονών, το πήρα εγώ στη δουλειά. Ημιαργία βλέπετε.
Μου λένε, θέλουμε σε καινούργιο μηχάνημα με intell 2πύρινο 2Gb ram και 300ρη σκληρό να μας βάλεις Linux και από εκεί να ανεβάσεις τη σελίδα του νοσοκομείου μέχρι την Τρίτη.
Μου δόθηκε ένα δισκάκι με το περιεχόμενο του site και αυτά που χρειάζομαι για να το στήσω. Φωτιά στα πατζάκια μου. Βοήθειαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα.
Ταυτόχρονα επιχειρώ διάβασμα στα how to και τα σχετικά θέματα.
Όποιος φιλότιμος ας προσέλθει. Δέχομαι και βοήθεια τηλεφωνικά 6936630361.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θύμιος – Μεσολόγγι
Πάντα νέος στο Linux /Προγραμματισμός: Όχι-Basic σας κάνει;/Αγγλικά: όχι καλά, καταλαβαίνω αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
minios67
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 15:50
Εκτύπωση

Re: Ξαφνικά πρέπει να κάνω αυτό!!!!;

Δημοσίευσηαπό monogiahack » 24 Δεκ 2010, 18:10

θες δηλαδή αυτό το μηχάνημα να είναι ο server και να ανεβάζει την σελίδα στο internet? η μήπως θες απλά μέσο του συγκεκριμένου μηχανήματος να ανεβάσεις την σελίδα σε κάποιο webserver μέσο αυτού του μηχανήματος?
SYSTEM: UBUNTU 10.10 | CPU T8100 | RAM 3GB | NVIDIA 8400GS
monogiahack
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Δεκ 2010, 17:53
Εκτύπωση

Re: Ξαφνικά πρέπει να κάνω αυτό!!!!;

Δημοσίευσηαπό minios67 » 24 Δεκ 2010, 20:03

Το μηχάνημα αυτό να είναι ο server και να ανεβάζει την σελίδα στο internet
Θύμιος – Μεσολόγγι
Πάντα νέος στο Linux /Προγραμματισμός: Όχι-Basic σας κάνει;/Αγγλικά: όχι καλά, καταλαβαίνω αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
minios67
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 15:50
Εκτύπωση

Re: Ξαφνικά πρέπει να κάνω αυτό!!!!;

Δημοσίευσηαπό monogiahack » 24 Δεκ 2010, 22:24

να πω πρώτα ότι ίσως έχεις ένα θέμα με αυτό το τρόπο γιατί δεν θα φτάνει το bandwith της γραμμής σου (όσο αναφορά το upload) όταν μπαίνουν αρκετοί χρηστες στο site

κοίτα πρώτα πολλά θα πρέπει να έχεις ένα domain, π.χ. ένα free από το www.dyndns.com (μήπως έχεις static ip?) μετά θα πρέπει να ανοίξεις την πόρτα 80 από το router σου. όπως επίσης πρέπει να ρυθμίσεις και το firewall του router..
πρέπει ύστερα να εγκαταστήσεις το Apache HTTP Server και μέσα από εκεί να ανεβάσεις την σελίδα σου. αυτό είναι όμως ένα γενικό πλάνο, αν μπορεί κάποιος με καλύτερες γνώσεις να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες όσο αναφορά τις ρυθμίσεις που χρειάζονται
SYSTEM: UBUNTU 10.10 | CPU T8100 | RAM 3GB | NVIDIA 8400GS
monogiahack
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Δεκ 2010, 17:53
Εκτύπωση

Re: Ξαφνικά πρέπει να κάνω αυτό!!!!;

Δημοσίευσηαπό xaris2335 » 25 Δεκ 2010, 00:25

minios67 έγραψε:Το μηχάνημα αυτό να είναι ο server και να ανεβάζει την σελίδα στο internet

Δυστυχώς φίλε μου η Ελλάδα δεν επιτρέπει να έχεις οικιακό σέρβερ λόγω bandwidth όπως είπε και το άλλο παιδί.
Άμα θέλουν σελίδα ας δώσουν φράγκα να νοικιάσουν σέρβερ υπάρχουν πολλοί.
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: | Προγραμματισμός:
Αγγλικά: καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS (32bit) ΕΛ σε Intel core 2 quad core Q9300
Προδιαγραφές ⇛INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ LGA|WESTERN DIGITAL 750GB SATA2|ASUS 2GB DDR3 1333MHZ|GIGABYTE|ASUS EN9800GTX/HTDP 512MB PCI-E|Quickcam logitech E2500|Optiarc DVD RW AD-7173A

Κανάλι για Λίνουξ και όχι μόνο :lol: Διανομές Λίνουξ :lol:Συμβατότητα περιφ/κών με ubuntu :lol:
Άβαταρ μέλους
xaris2335
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 16:16
Εκτύπωση

Re: Ξαφνικά πρέπει να κάνω αυτό!!!!;

Δημοσίευσηαπό dimitrak » 03 Ιαν 2011, 02:54

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μια βάση, για να δούμε τι έχεις στην διάθεσή σου, τι χρειάζεται να κάνεις εσύ και τι χρειάζεται να κάνει το νοσοκομείο ως ίδρυμα.

Ως τώρα είχατε site ? Αν ναι που το φιλοξενούσατε ;
Αν όχι...

...χρειάζεσαι ένα domain name το οποίο στην πορεία θα το αντιστοιχίσεις στην ΙΡ του μηχανήματος που θα έχει δηλωθεί και στους name servers που θα έχει δηλωθεί.
Αν το νοσοκομείο δεν έχει ήδη αγοράσει ένα domain name, τότε θα πρέπει να γίνει άμεσα.
Σε κρατικούς οργανισμούς δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία αγοράς, αλλά δεν νομίζω πως είναι αντίστοιχή με αυτήν της λιανικής.
Αφού βγάλεις άκρη με το αν έχετε ή όχι domain, επικοινώνησε με την ΕΕΤΤ για να σε ενημερώσουν για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε.

Το νοσοκομείο λογικά έχει σύνδεση στο διαδίκτυο (πιθανά μέσω του Σύζευξις).
Θα πρέπει λοιπόν, ο τεχνικός που διαχειρίζεται το δίκτυο του νοσοκομείου, να σου "δώσει" μια ΙΡ που θα είναι ορατή από τον υπόλοιπο κόσμο στην πόρτα 80, καθώς και τους DNS Servers του δικτύου σας.

Την ΙΡ αυτή και τους DNS αυτούς θα χρησιμοποιήσεις και εσύ κατά την εγκατάσταση.

Για την εγκατάσταση μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό χωρίς να ακολουθήσεις τα βήματα για το ISP config.

Κατά την εγκατάσταση θα πρέπει να επιλέξεις :

OpenSSH Server
LAMP Server
Mail Server

Προχώρα με αυτά για την ώρα και εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε.
Αν μπορείς να δώσεις οποιοδήποτε στοιχείο για να βοηθήσουμε παραπάνω, κάντο.
Όλα μπορεί να έχουν σημασία.

Επίσης, ρίξε μια ματιά εδώ για το προτεινόμενο τρόπο partition του δίσκου, αλλά ψάξε και τον οδηγό του bullgr.

Σχετικά με το hardware, θα πρότεινα την αγορά άλλου ενός δίσκου για mirroring.

Όπως και να έχει, πες τους πως δεν είναι εφικτό να το έχουν μέχρι την Τρίτη και εξήγησέ τους περιληπτικά τις διαδικασίες.
| iMac 24" - Mac OS X El Capitan |
| Macbook Pro 13" Retina - Mac OS X El Capitan |
| HP xw6400 Workstation - Ubuntu 14.04 LTS Server 64bit + Ajenti|
Άβαταρ μέλους
dimitrak
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 22:45
Τοποθεσία: εντός δικτύου...
IRC: dimitrak
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients

cron