Ubuntu server για πρώτη φορά

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

Ubuntu server για πρώτη φορά

Δημοσίευσηαπό monkie » 25 Φεβ 2012, 19:15

Γεια χαρά παιδιά,

Λοιπόν, εδώ και μερικά χρόνια νοικιάζω servers που τρέχουν Centos για να φιλοξενώ μερικά websites μου. Πριν από μερικές μέρες άλλαξα τον server που είχα με κάποιο μεγαλύτερο και στην επιλογή του λειτουργικού διάλεξα Ubuntu, επειδή σκέφτηκα ότι είναι μια καλή ευκαιρία να χρησιμοποιήσω και τη δική σας βοήθεια για να ψάξω τα πράγματα λίγο περισσότερο. :)

Θα ήθελα σε πρώτη φάση να σας ρωτήσω, ποια είναι η δομή των directories μέχρι τον τελικό που φιλοξενεί τις ιστοσελίδες; Για παράδειγμα, στον προηγούμενο server που είχα, οι ιστοσελίδες μου βρισκόταν στο /root/home/*. Εδώ, είτε είναι τα πράγματα πιο μπερδεμένα, είτε έχω κάνει κάποιο λάθος εγώ και δείχνουν πιο πολύπλοκα. Τα sites μου δηλαδή βρίσκονται στο /root/var/www/host/.

Στο directory host για την ακρίβεια βρίσκονται directories που έχουν το όνομα των domain που έχω προσθέσει (domain1.com, domain2.com etc), και σε ένα από αυτά, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα είναι τo domain που συνδέεται με το Paralles Panel που συνοδεύει το server, βρίσκονται όλα τα directories που φιλοξενούν τα αρχεία των ιστοσελίδων μου.

Έτσι όπως περιγράφω την κατάσταση σας φαίνεται ότι βρίσκονται όλα σε σωστή θέση ή υπάρχει κάποιο λάθος και θα πρέπει να γίνουν αλλαγές;
monkie
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 25 Φεβ 2012, 18:34
Εκτύπωση

Re: Ubuntu server για πρώτη φορά

Δημοσίευσηαπό sanctusmob » 25 Φεβ 2012, 20:35

Προφανώς με Virtual Host θα τα κάνεις αυτά που λες παραπάνω...
-------------------------

There are 10 types of people in the world:
Those who understand binary, and those who don't...

-------------------------
Άβαταρ μέλους
sanctusmob
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Οκτ 2009, 22:37
IRC: The-mob
Εκτύπωση

Re: Ubuntu server για πρώτη φορά

Δημοσίευσηαπό simosx » 25 Φεβ 2012, 21:28

Καλώς ήρθες στο φόρουμ της ελληνικής κοινότητας Ubuntu-gr!

Η προεπιλογή για το Ubuntu είναι να αποθηκεύει τις ρυθμίσεις των domain/virtualhost σου στον υποκατάλογο
/etc/apache2/
Συγκεκριμένα,
Κώδικας: Επιλογή όλων
/etc/apache2/sites-available
/etc/apache2/sites-enabled

περιλαμβάνουν αντίστοιχα τους διαθέσιμες δικτυακούς τόπους και τους ενεργούς.

Σε κάθε περίπτωση, όταν πας να κάνεις αλλαγές είναι καλό να διατηρείς αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων ρυθμίσεων.
Αρκετοί χρήστες χρησιμοποιούν το git (δες https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=19319) για την καταγραφή των αλλαγών.

Ακόμα, δες στο https://help.ubuntu.com/community/ApacheMySQLPHP
για το tasksel και άλλες εντολές.

Τέλος, η ρυθμίσεις των Debian/Ubuntu για τον Apache,
http://www.control-escape.com/web/confi ... ebian.html
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Ubuntu server για πρώτη φορά

Δημοσίευσηαπό monkie » 26 Φεβ 2012, 12:09

sanctusmob έγραψε:Προφανώς με Virtual Host θα τα κάνεις αυτά που λες παραπάνω...

Ναι σωστά.

simosx, μάλλον δεν το έχουν στήσει έτσι ώστε να τοποθετούνται τα πράγματα με τον προκαθορισμένο τρόπο. Έχω βρει τους συγκεκριμένους καταλόγους αλλά είναι άδειοι. Οι ιστοσελίδες μου βρίσκονται στους καταλόγους που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα.

Υπάρχει λόγος να το ψάξω περισσότερο και να μεταφέρω τις ιστοσελίδες εκεί που θα έπρεπε να είναι ή να αφήσω τα πράγματα ως έχουν;

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πρώτες κατευθύνσεις. Ξεκινάω ψάξιμο.
monkie
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 25 Φεβ 2012, 18:34
Εκτύπωση

Re: Ubuntu server για πρώτη φορά

Δημοσίευσηαπό simosx » 26 Φεβ 2012, 15:04

monkie έγραψε:simosx, μάλλον δεν το έχουν στήσει έτσι ώστε να τοποθετούνται τα πράγματα με τον προκαθορισμένο τρόπο. Έχω βρει τους συγκεκριμένους καταλόγους αλλά είναι άδειοι. Οι ιστοσελίδες μου βρίσκονται στους καταλόγους που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα.

Υπάρχει λόγος να το ψάξω περισσότερο και να μεταφέρω τις ιστοσελίδες εκεί που θα έπρεπε να είναι ή να αφήσω τα πράγματα ως έχουν;


Μάλλον το πρόγραμμα διαχείρισης που προσφέρουν (Plesk, CPanel ή κάτι άλλο), βάζει τα αρχεία στους συγκεκριμένους καταλόγους. Προτείνω να εντοπίσεις ποιο από τα προγράμματα είναι, και να διαβάσεις την τεκμηρίωσή του.
Οπότε στο /etc/apache2 (ή /etc/apache/) δε βλέπεις κάποια αρχεία ρυθμίσεων όπου να καθοδηγούν για το που θα μπουν τα αρχεία των web server σου;
Μήπως γίνεται χρήση του Lighttpd;

Μπορείς να στείλεις γράμμα όπως
Κώδικας: Επιλογή όλων
Hi,
I am trying to figure out how to configure my Web servers on my Ubuntu Server. I normally expect to find the configuration files in /etc/apache2 and the websites in /var/www/. For my case, where should I expect to find my configuration files;

Thanks
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Ubuntu server για πρώτη φορά

Δημοσίευσηαπό sanctusmob » 26 Φεβ 2012, 15:07

Στο
/etc/apache2/sites-available/default
/etc/apache2/sites-enabled/000-default
θα δεις τα default paths και settings.
Από εκεί και πέρα για κάθε domain κάνεις ένα αρχείο στο /etc/apache2/sites-available/<<myDomain1>> το οποίο είναι παρόμοιο με το default με τις ανάλογες αλλαγές.
και ένα /etc/apache2/sites-enable/<<myDomain1>> το οποίο είναι παρόμοιο με το 000-default με τις ανάλογες αλλαγές.
(Σχετικά θα βρεις εδώ http://httpd.apache.org/docs/1.3/vhosts/)

Συνήθως κάνουμε ένα κατάλογο /var/www/vhosts και βάζουμε εκεί μέσα τα site μας.

"Παίζουν" τα site? Έχεις κάποιο πρόβλημα?

Υ.Γ. Να προσέχεις τα δικαιώματα και τον owner σε ότι κάνεις.
-------------------------

There are 10 types of people in the world:
Those who understand binary, and those who don't...

-------------------------
Άβαταρ μέλους
sanctusmob
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Οκτ 2009, 22:37
IRC: The-mob
Εκτύπωση

Re: Ubuntu server για πρώτη φορά

Δημοσίευσηαπό monkie » 27 Φεβ 2012, 20:30

simosx έγραψε:Μάλλον το πρόγραμμα διαχείρισης που προσφέρουν (Plesk, CPanel ή κάτι άλλο), βάζει τα αρχεία στους συγκεκριμένους καταλόγους.

Ναι είναι το Plesk και το χρησιμοποιώ για πρώτη φορά. Με το CPanel τα πράγματα ήταν πιο... "νορμάλ".
simosx έγραψε:Οπότε στο /etc/apache2 (ή /etc/apache/) δε βλέπεις κάποια αρχεία ρυθμίσεων όπου να καθοδηγούν για το που θα μπουν τα αρχεία των web server σου;

Υπάρχουν, μόνο αυτά που αναφέρει ο sanctusmob, από τα οποία πήρα τελικά μια ιδέα για το τι συμβαίνει.

sanctusmob έγραψε:Συνήθως κάνουμε ένα κατάλογο /var/www/vhosts και βάζουμε εκεί μέσα τα site μας.

Ναι, αυτός ο κατάλογος υπάρχει και μέσα σε αυτόν βρίσκονται, μεταξύ άλλων και οι κατάλογοι με τα domains μου των οποίων το όνομα του καθενός είναι domain1.com, domain2.com etc.

Ο ένας από αυτούς τους καταλόγους τώρα αντίστοιχει στο domain που δήλωσα κατά το configuration του Plesk στην πρώτη είσοδό μου. Μέσα σε αυτόν τον καταλόγο, βρίσκονται όλα μου τα sites και το όνομα αυτών των καταλόγων είναι πια domain1, domain2 etc.

Επομένως, η διαδρομή π.χ. του site "tositemou.com" είναι: /var/www/vhosts/myaccountdomain.com/tositemou. Ενώ οι κατάλογοι με όλα τα domains μου βρίσκονται μέσα στον /var/www/vhosts
sanctusmob έγραψε:"Παίζουν" τα site? Έχεις κάποιο πρόβλημα?

Ναι, παίζουν κανονικά μέχρι στιγμής. Σήμερα μάλιστα εγκατέστησα και ρύθμισα και την Xcache, η οποία δουλεύει με όλα τα sites που έχω αυτή τη στιγμή στον server.
monkie
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 25 Φεβ 2012, 18:34
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients