Πρόβλημα με την αποστολή mail μέσω της PHP mail

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

Πρόβλημα με την αποστολή mail μέσω της PHP mail

Δημοσίευσηαπό lignitorychos » 11 Απρ 2012, 09:49

Γειά σας.
Οι γνώσεις μου σε Linux και σε Ubuntu δεν είναι άριστες, αλλά κάνω προσπάθεια να βελτιώνομαι συνέχεια. Σ' αυτό με βοηθά πραγματικά και η κοινότητα.
Έχω στήσει ένα Ubuntu Server 11.10 σε ένα μηχάνημα της επιχείρησης που εργάζομαι, το οποίο είναι στο τοπικό δίκτυο. Η βασική ανάγκη που εξυπηρετεί, είναι η φιλοξενία ενος site σε joomla στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο τα μηχανήματα του δικτύου μας.
Σιγά σιγά, ξεκίνησα να παλεύω και την εγκατάσταση και άλλων open source εφαρμογών, μιας και οι συνάδελφοι αρχίζουν να αποδέχονται την χρησιμότητα και λειτουργικότητα του server .

Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι το εξής:
Στο joomla έχω επιλέξει την PHP mail ως μέθοδο αποστολής mail. Το ίδιο έκανα και σε άλλη εφαρμογή (e-ticket) που έτσι κι αλλιώς είναι η μοναδική διαθέσιμη επιλογή.
Δεν δουλεύει όμως. Φαίνεται ότι στέλνει (πχ στο joomla δίνει σχετικό μήνυμα: “Σας ευχαριστούμε για το μήνυμά σας”) αλλά τελικά ... τίποτα.
Φυσικά το e-ticket χωρίς να δουλεύει η αποστολή mail, είναι σαν να μη δουλεύει ούτε αυτή.

Μπορεί κάποιος να μου πεί τα βήματα για να αντιμετωπίσω αυτό (για την ώρα πολύ σοβαρό) πρόβλημά μου?
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μέτρια ┃ Αγγλικά: Όχι καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu Server 11.10 32bit ┃
Προδιαγραφές ⇛ Intel® Core™2 Duo CPU E6750 @ 2.66GHz × 2
lignitorychos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Απρ 2012, 08:42
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με την αποστολή mail μέσω της PHP mail

Δημοσίευσηαπό the_eye » 11 Απρ 2012, 14:28

Το php mail το blockάρουν σχεδόν όλοι οι servers google, yahoo, hotmail, κτλ.

Πρέπει να έχεις mail server δηλωμένο με MX εγγραφή σε DNS για να σου επιτραπεί η αποστολή emails.
Αυτό γίνεται για την καταπολέμηση του SPAM.

1. Πρέπει να απευθυνθείς σε κάποια εταιρία hosting για να σου δώσουν email server με τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

2. Μπορεί να δεις την επιλογή SMTP email όπου εκεί χρησιμοποιείς έναν άλλο server που έχει την δυνατότητα αποστολής.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11672
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με την αποστολή mail μέσω της PHP mail

Δημοσίευσηαπό lignitorychos » 11 Απρ 2012, 23:53

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Βλέπω πως ούτε και η λύση του smtp θα δουλέψει
Ίσως πρέπει να δω εαν κόβει την ανάλογη θύρα ο isa server από τον οποίο έχουμε internet.
Αυτό βέβαια θα το δώ από το χώρο εργασίας ....
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μέτρια ┃ Αγγλικά: Όχι καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu Server 11.10 32bit ┃
Προδιαγραφές ⇛ Intel® Core™2 Duo CPU E6750 @ 2.66GHz × 2
lignitorychos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Απρ 2012, 08:42
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients