Ubuntu Server με postgresql και Cloud Testing! SoS

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

Ubuntu Server με postgresql και Cloud Testing! SoS

Δημοσίευσηαπό johnadamos » 09 Φεβ 2013, 05:42

Γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα με μια εργασια στην σχολη. Ο καθηγητης μας ζητησε να φτιαξουμε 3 διαφορετικους servers εναν Local με Vmware, εναν στο Amazon και εναν στο VCloud.H τοπολογια του δικτυου ειναι end to end. Ο σκοπος της εργασιας ειναι να testaroume με Jmeter στελνοντας JDBC request με query στους 3 servers.Tα query ειναι 8 και ξεκιναν απο απλα query και τα τελευταια ειναι βαρια query. Η εργασια ζηταει να παρουμε μετρησεις ( throuput ,delay, packet loss κ.α) ωστε να βρουμε τις διαφορες. O local server εχει ιδιο configuration με τον amazon server.Το προβλημα μου ειναι οτι ο καθηγητης εχασε την μπαλα με το VCloud και δεν μας παρεχει καποια free online cloud database.Μας ειπε οτι οποιος θελει να παρει αριστα πρεπει να βρει μονος του την λυση.Μας ειπε επισης οτι μπορουμε να κανουμε μια δευτερη βαση δεδομενων στο amazon με διαφορετικο configuration αλλα μπηκα σημερα και ειδα οτι το amazon δεν παρεχει επιλογες επιπλεον παρα μονο αν πληρωσεις.

Καθησα και σκεφτηκα το εξης¨
Θα μπορουσα να φτιαξω ακομα εναν server( o oποιος θα ειναι πιο αργος) στο amazon και στο μονο free configuration που μου δινει να βαλω αντι για 64 ( που εχει ο αλλος μου ο server) 32bits
ετσι με αυτον τον τροπο θα μπορεσω να κανω καποιο bottleneck ?
και στο τελος σκεφτηκα οτι αφου δεν μου δινει τις δυνατοτητες να αλλαξω RAM θα μπορουσα να αλλαξω το αλλαξω απο μεσα δηλαδη να κατεβασω και αλλα services οπου θα καταναλωνουν RAM ειναι σωστο ομως αυτο? θα επηρεάσει την postgresql στα βαρια query ?

Ευχαριστω! :shock:
johnadamos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 05:37
Εκτύπωση

Re: Ubuntu Server με postgresql και Cloud Testing! SoS

Δημοσίευσηαπό simosx » 09 Φεβ 2013, 22:02

johnadamos έγραψε:Το προβλημα μου ειναι οτι ο καθηγητης εχασε την μπαλα με το VCloud και δεν μας παρεχει καποια free online cloud database.Μας ειπε οτι οποιος θελει να παρει αριστα πρεπει να βρει μονος του την λυση.Μας ειπε επισης οτι μπορουμε να κανουμε μια δευτερη βαση δεδομενων στο amazon με διαφορετικο configuration αλλα μπηκα σημερα και ειδα οτι το amazon δεν παρεχει επιλογες επιπλεον παρα μονο αν πληρωσεις.


Με μια απλή αναζήτηση στο Google βλέπω ότι παρέχονται trial τουλάχιστον για το VCloud.
Δες π.χ. http://www.networkworld.com/news/2012/0 ... 61655.html
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients

cron