Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading  Το θέμα επιλύθηκε

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 21 Φεβ 2013, 00:32

Καλησπέρα σε ολόκληρη την Ubuntu παρέα!!! Έχω ένα θεματάκι βρε παιδιά και χρειάζομαι τα φώτα σας αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει γιατί καίγομαι.
Λοιπόν. Έχω ένα blog και εχω κάνει μία webcam "Web LifeCam Cinema" κάμερα καιρού.
Κατάφερα να εκπέμπω live και να ανεβαίνουν αυτόματα στο ftp μου που έχω στον οτε (users.otenet.gr) οι εικόνες και με script να φαίνονται και στο blog μου
Αλλά έχω ένα σημαντικό πρόβλημα εδώ και μερικές ώρες που το έκανα να εκπέμπει εικόνες έτσι. (μέχρι και χθές έκπεμπα βίντεο μέσω ustream αλλά απο σήμερα ήθελα να εκπέμψω σταθερές εικόνες για να συμπεριληφθεί η κάμερα μου και σε άλλα sites) Όλα λειτουργούν άψογα συμφωνα με την σελίδα εδώ και με την βοήθεια του προγράμματος webcam μέσω τερματικού στο Ubuntu μου σύστημα (12.10) Αλλα...... μετά απο λίγη ώρα ξαφνικά σταματάει να ανεβάζει εικόνες στο ftp οπότε σταματάει και η μετάδοση εικόνων. Υποψιάζομαι ότι φταίει το usb οτι ίσως κλείνει για εξοικονόμηση όπως και στα Windows αλλά εκεί είχα πάει στις ρυθμίσεις και το είχα ρυθμίσει να μην κλείνει. Εδώ παρόλο που βρήκα διάφορες λύσεις για να μην κλείνει παρόλα αυτά δεν είναι εφικτό να γίνουν. Τι λέτε να κάνω για να δουλέψει σωστά;
Επίσης και όταν κάνει αποσύνδεση από το internet λόγω restart πχ του router έπειτα οταν επανέρχεται η σύνδεση δεν συνεχίζει να ανεβάζει παρα κολλάει λέγοντας μου απλά οτι η σύνδεση χάθηκε στο τερματικό
2 προβλήματα που ώρες ψαξίματος δεν έχω καταφέρει να βρώ λύση. Όποιος παιδιά γνωρίζει το παραμικρό ας με βοηθήσει please!!! :(

1) Όταν χάνεται η σύνδεση να ξανακάνει αυτόματα reconnect και να συνεχίζει να ανεβάσει στο ftp
2) να ΜΗΝ σταματάει η μετάδοση-ανέβασμα των εικόνων μέσω της κάμερας usb. (σαν να απενεργοποιείτε η θύρα usb πχ κάτι τετοιο)
Παιδιά συγνώμμη για το πολύ κείμενο αλλά έχω κολλήσει πραγματικά.
Ευχαριστώ που με ακούσατε
Φοίβος!!!! :) :geek: :!:
Τελευταία επεξεργασία από foivos1983 και 21 Φεβ 2013, 02:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό lepidas » 21 Φεβ 2013, 01:24

εχεις βαλει επεκταση καλωδιου για την καμερα?αν ναι ποσα μετρα και ειναι usb repeater?
η θυρα usb παντως δε νομιζω να απενεργοποιείτε. εχω κανει αρκετες τετοιες καιρικες καμερες και αυτο δε μου εχει συμβει ποτε.
αν και τωρα την βλεπω online την καμερα σου.

ενα που παρατηρησα ειναι οτι μικρενεις την εικονα με html.
επισης καθε 15" δε χρειαζεται ανανεωση, καθε 10 λεπτα και πολυ ειναι. δεν υπαρχει διαφορα στον καιρο ανα 15"
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 21 Φεβ 2013, 01:59

lepidas έγραψε:εχεις βαλει επεκταση καλωδιου για την καμερα?αν ναι ποσα μετρα και ειναι usb repeater?
η θυρα usb παντως δε νομιζω να απενεργοποιείτε. εχω κανει αρκετες τετοιες καιρικες καμερες και αυτο δε μου εχει συμβει ποτε.
αν και τωρα την βλεπω online την καμερα σου.

ενα που παρατηρησα ειναι οτι μικρενεις την εικονα με html.
επισης καθε 15" δε χρειαζεται ανανεωση, καθε 10 λεπτα και πολυ ειναι. δεν υπαρχει διαφορα στον καιρο ανα 15"


Καλησπέρα και σευχαριστώ για την απάντηση σου. Το θέμα το δευτερολέπτων είναι δικό μου αποκλειστικά επειδή θέλω να κρατώ πάντα αρχείο για μελλοντικά βίντεο timelapses με σχετικά μικρό χρόνο διαφοράς. Καθαρά δικό μου "κόλλημα" που λές :) :)
Τώρα για το θέμα του καλωδίου. Ναι έχω βάλει ένα usb repeater με ενίσχυση 6 μέτρα. Δουλεύει κανονικά. Μέχρι και χθές που είχα την κάμερα να εκπέμπει ζωντανό βίντεο μέσω ustream (σε περιβάλλον Ubuntu 12.10 στο δικό μου δηλαδή) δεν είχε κάποιο θέμα να κολλάει πχ η να σταματάει να μεταδίδει παρα μόνο μετά απο πολλές ώρες και όχι συχνά. Ίσως κάθε 2 με 3 μέρες ίσως να κόλλαγε αλλά απο ότι είχα παρατηρήσει ήταν πάντα λόγω του Browser η του plugin Που χρησιμοποιεί το ustream για να εκπέμψει μέσω browser.
Αυτό σχετικά με το html ναι την μικραίνω για να φαίνεται ωραίο στο blog να μην μου τρώει ολόκληρη η εικόνα το blog.
Το ποιο σημαντικό ποιο είναι
Μέχρι και πριν μερικές μέρες που είχα wndows μόνο και μόνο για την κάμερα, είχα απενεργοποιήσει μέσα απο τον πίνακα ελέγχου και device manager τον αυτόματο έλεγχο κλεισίματος στις θύρες usb, γιατί και εκεί μετά απο κάποια ώρα έκλειναν αυτόματα οι θύρες usb από τα windows για εξοικονόμηση. Έτσι λοιπόν το ίδιο πρόβλημα που είχα στα windows τότε το είχα λύσει. Επειδή όμως για διάφορους άλλους λόγους ήθελα να επιστρέψω στο ubuntu που το έχω εδώ και 4 χρόνια αντιμετωπίζω πάλι το ίδιο πρόβλημα απλά δεν ξέρω πως να το λύσω. Δεν είμαι σίγουρος οτι είναι οι θυρες usb σχετικά με εξοικονόμηση ενέργειας αν τις κλείνει το ubuntu αυτόματα. Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι παλαιότερα (πέρσυ για την ακρίβεια) που είχα ubuntu 12.04 το είχα λύσει το πρόβλημα αυτό απλά δεν θυμάμαι πως.
*Sorry αν σε κούρασα με την απάντηση μου
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό lepidas » 21 Φεβ 2013, 02:11

δεν γνωριζω τι μπορει να φταιει, ισως η διαολεμενη lifecam? οι logitech ειναι οκ σε μενα, μια lifecam που εχω κανει νουμερα που και που, δε στελνει εικονες.
για να σου δωσω ενα παραδειγμα, σε ενα ubuntu server εχω μια lifecam καιρικη καμερα, μερικες φορες την ημερα δεν ανανεωνει. μια αλλη logitech που εχω δεν εχει χασει ουτε μια εικονα και στελνει με 3G μαλιστα ουτε καν adsl.

μπορεις να βρεις μια logitech δανικη να δοκιμασεις 2 μερες να δεις πως θα τα παει?

οσο για το καλωδιο αφου εχεις repeater εισαι οκ, στο ubuntu server την lifecam την εχω με 25μ repeater.
δε μπορω να σκεφτω οτι μπορει να φταιει κατι αλλο, εφοσον η δεν φταιει η συνδεση σου φυσικα.

οσο για αυτο που λες θες να συνεχιζει μετα απο διακοπη-επαναφορα συνδεσης internet νομιζω πρεπει να κανεις συνδεση του ubuntu με καλωδιο για να το πετυχεις.

Off topic:
χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι με καιρικες καμερες και linux
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 21 Φεβ 2013, 02:40

lepidas έγραψε:δεν γνωριζω τι μπορει να φταιει, ισως η διαολεμενη lifecam? οι logitech ειναι οκ σε μενα, μια lifecam που εχω κανει νουμερα που και που, δε στελνει εικονες.
για να σου δωσω ενα παραδειγμα, σε ενα ubuntu server εχω μια lifecam καιρικη καμερα, μερικες φορες την ημερα δεν ανανεωνει. μια αλλη logitech που εχω δεν εχει χασει ουτε μια εικονα και στελνει με 3G μαλιστα ουτε καν adsl.

μπορεις να βρεις μια logitech δανικη να δοκιμασεις 2 μερες να δεις πως θα τα παει?

οσο για το καλωδιο αφου εχεις repeater εισαι οκ, στο ubuntu server την lifecam την εχω με 25μ repeater.
δε μπορω να σκεφτω οτι μπορει να φταιει κατι αλλο, εφοσον η δεν φταιει η συνδεση σου φυσικα.

οσο για αυτο που λες θες να συνεχιζει μετα απο διακοπη-επαναφορα συνδεσης internet νομιζω πρεπει να κανεις συνδεση του ubuntu με καλωδιο για να το πετυχεις.

Off topic:
χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι με καιρικες καμερες και linux


Ωχ λές να φταίει η Lifecam; ωχ..... θα το κοιτάξω με την πρώτη οικονομική ευκαιρία.... :(
Παρόλα αυτά ξέρεις μήπως πως κάνουμε να μην απενεργοποιούνται οι θυρες usb απο μονες τους; Έχω βρει άπειρα θέματα σχετικά αλλά δεν δουλεύει τίποτα όπως πχ που λένε να αλλάξεις το value στο autosuspend file στο sys/bus/usb/devices/usbx/power αλλά δεν μπορείς να το αλλάξεις ούτε με sudo nautilus ούτε με login ως root. :(

Το ubuntu είναι συνδεδεμένο με το router με ethernet καλώδιο πάντα. Λέω για την διακοπή από το router όταν κάνει η πχ μετά απο ένα restart του router.
Σχετικά με το Linux το υποστηρίζω θερμά εδώ και 4 χρόνια όσο μπορώ και σε όσους το θέλουν πραγματικά :)
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό lepidas » 21 Φεβ 2013, 03:53

προσεξε.δεν ειπα οτι ειμαι σιγουρος για την lifecam, μπορει λεω να φταιει αυτο.
οσο για την απενεργοποιηση πρωτη φορα το ακουω αυτο. εισαι σιγουρος οτι υπαρχει τετοιο πραγμα?

πες μου, αυτο το εχεις κανει πανω στο pc σου? σε server? αφηνεις ανοιχτο το pc ολη μερα ανοιχτο? μηπως ειναι ενα δευτερο pc? δωσε πληροφοριες για το pc που τρεχει την καμερα.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 21 Φεβ 2013, 04:05

lepidas έγραψε:προσεξε.δεν ειπα οτι ειμαι σιγουρος για την lifecam, μπορει λεω να φταιει αυτο.
οσο για την απενεργοποιηση πρωτη φορα το ακουω αυτο. εισαι σιγουρος οτι υπαρχει τετοιο πραγμα?

πες μου, αυτο το εχεις κανει πανω στο pc σου? σε server? αφηνεις ανοιχτο το pc ολη μερα ανοιχτο? μηπως ειναι ενα δευτερο pc? δωσε πληροφοριες για το pc που τρεχει την καμερα.

Η κάμερα είναι στoν υπολογιστή μου ο οποίος είναι συνεχώς ανοιχτός με ubuntu 12.10
Σχετικά με την απενεργοποίηση είναι το autosuspend usb.
Το πρόβλημα ίσως να είναι και του webcam. Διότι παρόλο που είναι συνδεδεμένο στο ftp μου της otenet.gr εκεί που στέλνει εικόνες στο ftp μου κάθε πχ 10 δευτερα ξαφνικά σταματάει να στέλνει. παρόλο που παραμένει συνδεδεμένο στο ftp. δεν κάνει δηλαδή κάποια αποσύνδεση για να πεις οτι κατι φταιει με το net.
Δες πχ το screenchot από το terminal μου τώρα που ξανακόλλησε πχ και δεν στέλνει "πακέτα" της εικόνες δηλαδή στο ftp μου.
Spoiler: show
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από foivos1983 και 21 Φεβ 2013, 04:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό lepidas » 21 Φεβ 2013, 04:10

αμα εχεις κανενα παλιο pc μπορεις να βαλεις ubuntu server 12.04 και να τα κανει ολα αυτος. ή μπορείς να πάρεις ένα raspberry με 50 ευρω να τα κανει ολα αυτα. δεν ειμαι σιγουρος ομως για το πως θα συμπεριφερθει με τις διακοπες του router. το router σου γιατι κανει διακοπες? μηπως το εχεις μακρυα απο την τηλεφωνικη πριζα?
ειτε το ενα ειτε το αλλο μπορω να σε βοηθησω να το ολοκληρωσεις
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό lepidas » 21 Φεβ 2013, 04:17

κατι που σκεφτηκα για τις διακοπες του δρομολογητη ειναι το εξης, να βαλεις το script που ξεκινά τη διαργασία της φωτογραφισης μεσα στο /etc/rc.local - μπορεις να δοκιμασεις. μονο η καμερα δε στελνει μετα απο τη διακοπη ή γενικα δεν εχεις συνδεση?
οσο για τις θυρες δε νομιζω να κλεινουν αυτοματα για εξοικονομηση ενεργειας.

ενα ακομα δες το syslog να καταλαβεις τι κανει με την καμερα και με το ftp, αν τραβαει, αν ανεβαζει και γιατι οχι
Τελευταία επεξεργασία από lepidas και 21 Φεβ 2013, 04:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 21 Φεβ 2013, 04:22

Δεν έχω καποιο παλιό pc. Αλλά και πάλι έχει σχέση αν έχω ubuntu server η όχι; επειδή ούτος η άλλος εκπέμπω εικόνες σε εξωτερικό ftp (της users.otenet.gr που έχω και τσάμπα χώρο 5mb)
Το router δεν κάνει συχνές διακοπές. Εγώ πχ του κάνω που και που restart για να "ξεμπουκώνει" επειδή το SNR Margin Down πέφτει που και που στο 8.0 dB και από εκεί και κάτω αρχίζει το internet να μου ψιλοσέρνετε. οπότε καθε 15 με 20 ώρες πχ του κάνω ένα restart οχι καθε μερα ομως
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients