Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading  Το θέμα επιλύθηκε

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό lepidas » 22 Φεβ 2013, 09:28

1. το sleep 15 σημαινει του λες να αραξει για 15".το διορθωνω και στον οδηγο.
2. η λεξη/username "pi" ειναι δικο μου λαθος, οπου τη δεις αντικατεστησε τη με το username που εχεις στο pc.
3. ριξε μια πολυ καλη ματια στον παραπανω οδηγο και δες αν τα εχεις κανει ολα οπως λεει. σβησε το φακελο pi και κανε οπως ακριβως λεει τωρα παραπανω.
4. το σκριπτακι τρεχει αυτοματα με το ανοιγμα του υπολογιστη.
5. ο δρομολογητης δε θελει restart.
6 δωσε στιγμα τι εγινε
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 22 Φεβ 2013, 14:53

lepidas έγραψε:1. το sleep 15 σημαινει του λες να αραξει για 15".το διορθωνω και στον οδηγο.
2. η λεξη/username "pi" ειναι δικο μου λαθος, οπου τη δεις αντικατεστησε τη με το username που εχεις στο pc.
3. ριξε μια πολυ καλη ματια στον παραπανω οδηγο και δες αν τα εχεις κανει ολα οπως λεει. σβησε το φακελο pi και κανε οπως ακριβως λεει τωρα παραπανω.
4. το σκριπτακι τρεχει αυτοματα με το ανοιγμα του υπολογιστη.
5. ο δρομολογητης δε θελει restart.
6 δωσε στιγμα τι εγινε


ΟΚ έκανα τις αλλαγές και τρέχει κανονικά. Ανεβάζει κανονικά.
Οπότε το script που είχες αναφέρει χθες σε νεότερη απάντηση σου να το φτιάξω κανονικα; αλλα πως; (να βαλεις το script που ξεκινά τη διαργασία της φωτογραφισης μεσα στο /etc/rc.local)? κατσε να το ψαξω μηπως το βρω.
Το κατάφερα. Έβαλα την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
./upload.sh
στο αρχείο etc/rc.local. έκλεισα το pc. το ξανανοιξα και τρεχει κανονικα στο παρασκήνιο.

Για το παρακάτω πρόβλημα τώρα ο χρόνος θα δείξει αν θα το ξανακάνει. Ας ελπίσω να μην το ξανακάνει.

Ένα προβλημα που αντιμετώπισα ήταν το εξής:
Δεν λειτουργούσε σωστά το focus της κάμερας. Έβαλα το V4l2 video control panel. το ρύθμισα και έδειξε οτι έφτιαξε.Αλλα με την πρωινή ομίχλη σήμερα απορυθμίστηκε. Τι μου έκανε; ενώ πχ στο V4l2 video control panel ήταν όλα ρυθμισμένα σωστά με on το auto focus κτλ αλλά το exposure auto δεν λειτουργούσε σωστά με αποτέλεσμα να ασπριζει όλη η εικόνα τόσο πολύ που δεν έβλεπες τίποτα. δες το screenshot να δεις τι ρυθμισεις εχω βαλει.
Εικόνα
Με τις ρυθμισεις αυτές μου λειτουργεί κανονικά αλλά για πόσο θα δείξει.
Προηγουμένος πχ μου έδειχνε στο QT V4l2 test utility κανονικά την εικόνα αλλά στο terminal Που την ανέβαζε την ανέβαζη πάλι με έντονο πολυ έντονο φώς και ηταν ολη σχεδόν άσπρη η εικόνα.
Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω στο fswebcam.conf κάποια παραπάνω εντολή πχ για το focus ή το exposure auto πχ. αυτά τώρα είναι τα μόνα προβλήματα που έχω. αλλά δεν το κάνει συνεχώς.οποτε του έρθει τώρα πχ εκπέμπει κανονικά με σωστά την εικόνα ρυθμισμενη.

*δεν έχει σταματήσει καθόλου να εκπέμπει-ανεβάζει όπως το προηγούμενο πρόγραμμα (webcam) που είχα. Δεν έχει κολλήσει δηλαδή καθόλου.
Αλλά έχει άλλο πρόβλημα τώρα αυτό που σου εξήγησα με την εικόνα αλλά ίσως να περιμενω να νυχτωσει η να ξημερωσει αυριο η να βρεξει και να θαμπώσει ή κατι τετοιο δηλαδη για να δω αν θα λειτουργησει σωστα το auto focus η οχι!!!

**Τα βήματα τα έχω τσεκάρει αρκετές φορές για να σιγουρευτώ
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό lepidas » 22 Φεβ 2013, 16:21

1. στον παραπάνω οδηγό δεν έχω γράψει πουθενά για rc.local οπότε μη το εμπλέκεις πουθενά. η οδηγια "τραβηγμα/ανεβασμα" ειναι μεσα στο script upload.sh και αυτο εκτελειται αυτοματα απο το crontab. ασε το rc.local ησυχο και αν εβαλες μεσα κατι σβηστο αυτο το κατι.
2. μην κανεις edit τα post σου, καλυτερα γραψε ενα νεο post με τις νεοτερες εξελιξεις για να ξερουμε που βρισκομαστε και πως βρεθηκαμε εδω.
3. προσπαθησε να καθαρισεις καποια πραγματα απο το συστημα σου πχ. αλλες γραμμες εντολων που εχουν σχεση με το webcam που ειχες πριν
4. αυτο με την εικονα που λες νομιζω ειναι απο την καμερα, το ιδιο μου κανει και εμενα καθε πρωι αυτη που εχω http://www.snowguide.gr/distrato/webcam/distrato.jpg
γενικως οι microsoft δεν ειναι οτι καλυτερο για το συστημα μας, οι logitech ειναι η καλυτερη επιλογη.

ελπιζω να μη σταματησει να δινει εικονες και δε χρειαζεται να κανεις restart το router, δεν υπαρχει τετοιο πραγμα οτι "μπουκωνει". ισως ομως, οπως σε ειχα ρωτησει αλλα δεν απαντησες "να το εχεις πολυ μακρυα απο την πρωτη πριζα του σπιτιου", αυτο ειναι λαθος,ετσι το ειχα και εγω και σταματαγε μονο του καθε μερα 3-4 φορες.τωρα τα πηγα ολα στην πριζα και με ενα ασυρματο wxtender δινω παντου.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 23 Φεβ 2013, 03:38

Καλησπέρα. Αυτό με το rc.local οκ αλλά αν κλείσω το pc και το ξανανοίξω θα λειτουργεί αυτόματα η θα πρέπει να τρέξω την εντολή; Προς το παρόν δεν φαίνεται να δημιουργεί προβλήματα. βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα σε αυτό το θέμα.
Καθάρισα το σύστημα σε οτιδήποτε έχει σχέση με το webcam που είχα πριν.
Αυτό με την εικόνα κάτι έκανα αλλά τις επόμενες μέρες θα είμαι 100% σίγουρος οτι δουλεύει χωρίς προβλήματα. Προς το παρόν από το μεσημέρι μέχρι και τώρα δουλεύει χωρίς κολλήματα στην εικόνα η στο ανέβασμα, και χωρίς να έχει χαλάσει η φωτεινότητα πχ η κάτι άλλο. Το πρωί θα είναι το πρώτο crash test με το που θα αρχίσει να ξημερώνει και θα πέφτει ο ήλιος η το φώς......εκεί θα δούμε τι θα κάνει η lifecam......
Το Router το έχω στην κύρια μπρίζα του σπιτιού μου. το έχει φτιάξει ένας φίλος μου που είναι τεχνικός στην On-hol και μου έχει σενιάρει τα πάντα. Από την κολώνα του οτέ μέχρι και το σπίτι με ένα καλώδιο που έβαλε ο οτε και απο εκει (επειδή δεν υπάρχει κάποιο κουτί όπως στις πολυκατοικίες) συνδέετε απευθείας με το καλώδιο που πάει στο σπίτι μου και στην συνέχεια στην κύρια μπρίζα του σπιτιού. Δεν έχει θέμα το router απλά όταν πέφτει το noisemargin πέφτει η απόδοση καθώς και η ταχύτητα της σύνδεσης. Αυτό συμβαίνει βέβαια περίπου κάθε 2 με 3 φορές την εβδομάδα αν το αφήσω χωρίς restart μπορεί μετά από κανα 6 ώρο να ανέβει και να φτιάξει απο μόνη της. αυτό όμως είναι θέμα του οτε και της περιοχής γενικότερα. Το vdsl καφάο εδώ ειναι βέβαια αλλά ανενεργό. Το router μου κάνει περίπου 1 αποσύνδεση κάθε μήνα.
Σευχαριστώ πάντος πολύ για της πληροφορίες . Ηταν πολύ χρήσιμη για μένα η βοήθεια σου μιας και αυτό που είπες ακολούθησα κατά γράμμα.

Τι έκανα σχετικά με την εικόνα:
Έβαλα στο αρχείο fswebcam.conf την πρόσθετη εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
delay 1.5
που την διάβασα από εδώ
όπως επίσης που έβαλα την επιλογή
Κώδικας: Επιλογή όλων
skip 20
στο ίδιο αρχείο , όπως δηλαδή την είχες γράψει εσύ. Απλά στην αρχή εγώ επειδή νόμιζα πως θα ναι περιττή την έκανα 0 αυτή την εντολή. τώρα αποφάσισα για τεστ και την έκανα όπως την είχες γράψει δηλαδή να ειναι 20 και όχι 0 και περιμένω τα αποτελέσματα ειδικά απο αύριο.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό lepidas » 23 Φεβ 2013, 11:42

foivos1983 έγραψε:Αυτό με το rc.local οκ αλλά αν κλείσω το pc και το ξανανοίξω θα λειτουργεί αυτόματα η θα πρέπει να τρέξω την εντολή;
φυσικα και θα τρεχει αυτοματα η καμερα με το ανοιγμα του υπολογιστη, το ειπα και παραπανω. τωρα που την ειδα μια χαρα δειχνει η εικονα,ωραια.
Off topic:
την εχεις μεσα ή εξω την καμερα?αν ειναι εξω πως την εκανες "αδιαβροχη"?
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 23 Φεβ 2013, 17:06

Οκ . Έγινε. Thanks και πάλι. Ευτηχώς σήμερα το πρώτο crash test το πρωί το πέρασε χωρίς κανένα πρόβλημα. δεν χάλασε ο φωτισμος καθόλου ούτε τίποτα άλλο.'Επίσης εκπέμπει κανονικά χωρίς προβλήματα.
:)
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 25 Φεβ 2013, 15:36

Καλησπέρα!!! Η κάμερα λειτουργεί χωρίς προβλήματα ή κολλήματα και χωρίς να χαλάει η εικόνα η οτιδήποτε άλλο. Είναι άψογη
Θέλω να σε ρωτήσω μόνο μία τελευταία ερώτηση. Αν θέλω όλες τις φωτογραφίες που τραβάει το πρόγραμμα ταυτόχρονα να τις αποθηκεύει και στον υπολογιστή μου για μελλοντική χρήση ως βίντεο time-lapse πχ πως το κάνω αυτό; και φυσικά αν γίνεται. Σευχαριστώ και πάλι!!!
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό lepidas » 25 Φεβ 2013, 15:50

για πρόσθεσε μέσα στο /etc/fswebcam.conf και την παρακάτω γραμμή
Κώδικας: Επιλογή όλων
save `date +"%d-%m-%Y_%H.%M.%S"`.jpg


*την ήδη υπάρχουσα γραμμή save μην την σβήσεις, απλά πρόσθεσε και αυτην που εγραψα
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό lepidas » 25 Φεβ 2013, 16:06

βάλε και το πλήρης path και δημιουργησε ενα φακελο με το ονομα archive πχ
Κώδικας: Επιλογή όλων
save /home/foivos/archive/`date +"%d-%m-%Y_%H.%M.%S"`.jpg
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με usb κάμερα και ftp uploading

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 25 Φεβ 2013, 16:19

lepidas έγραψε:βάλε και το πλήρης path και δημιουργησε ενα φακελο με το ονομα archive πχ
Κώδικας: Επιλογή όλων
save /home/foivos/archive/`date +"%d-%m-%Y_%H.%M.%S"`.jpg


Οκ την πρόσθεσα. Αποθηκεύει την φωτό με όνομα `date αλλά στην δεύτερη φωτό και μετά αποθηκέυει πάλι την ίδια εικόνα οπότε η προηγούμενη χάνεται. Κάνει δηλαδή overwrite την εικόνα.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients