vpn απορίες

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

vpn απορίες

Δημοσίευσηαπό binary_dreamer » 29 Οκτ 2014, 22:33

καλησπέρα. θέλω να ενώσω 2 σημεία και θα ήθελα να δω αν το έχω σκεφτεί σωστά.
σημείο Α έχει δίκτυο 192.168.1.0 και έχει 5 υπολογιστές.
σημείο Β έχει δίκτυο 192.168.2.0 και έχει 5 υπολογιστές.
το κάθε σημείο έχει από μια adsl και ένα router του παρόχου στην ΙΡ 192.168.χ.1
στο σημείο Α υπάρχει ένας server τοπικά όπου μοιράζει κάποια αρχεία, ΙΡ 192.168.1.50
θα ήθελα να μπορούν από το σημείο Β να δουν και να δουλέψουν σαν να είναι στο ίδιο δίκτυο.

σκέφτηκα να στήσω ubuntu server σε 2 παλιά μηχανήματα, έναν σε κάθε σημείο.
ο Server στο σημείο Α θα πάρει την ΙΡ 192.168.1.2 και θα έχει openvpn server και θα είναι συνδεδεμένος πάνω σε μια πόρτα του switch.
ο Server στο σημείο Β θα πάρει την ΙΡ 192.168.2.2 και θα έχει openvpn server και θα είναι συνδεδεμένος πάνω σε μια πόρτα του switch.
στο κάθε σημείο η πόρτα 1194 θα είναι forward από τον router στον server που θα τρέχει openvpn. οι 2 openvpn servers θα μιλάνε μεταξύ τους.

όταν ο χρήστης χ του σημείου Α θέλει να βγει Internet τότε βγαίνει από το τοπικό router. Αν θέλει να δει κάποια αρχεία τότε πηγαίνει στην ΙΡ 192.168.1.50.
Αντίστοιχα ο χρήστης Υ του σημείου Β όταν θέλει Internet τότε βγαίνει από το τοπικό router. Αν θέλει να δει κάποια αρχεία τότε πηγαίνει στην ΙΡ 192.168.1.50 μέσω του openvpn server_σημείου_Β---internet----openvpn_server_σημείου_Α.

να σημειώσω ότι θέλω να περάσω απέναντι έναν public writable folder μέσω samba

ήθελα να δω αν είναι σωστό ως σκεπτικό και ότι δεν κολλάει κάπου ως κενό ασφαλείας.
Toshiba Laptop L300D @1.9Ghz X2 (AMD)
HDD:160Gb Sata
RAM:3GB
Ubuntu 12.04 LTS
binary_dreamer
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 12:36
Εκτύπωση

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients

cron