Στήσιμο SERVER

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

Στήσιμο SERVER

Δημοσίευσηαπό Mitsakos » 01 Μάιος 2009, 10:50

Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το topic λόγω του ότι θέλω στην εταιρεία μου να φτιάξω έναν νέο server (ο παλιός που έχω και δουλεύει ακόμα έχει Windows 2003 Server) με OS το Ubuntu.

Για να ξεκινήσουμε θέλω να αναφέρω λίγο τη δομή του δικτύου:
- Ήδη υπάρχουν 16 pc συνδεδεμένα με τον Server τα οποία είναι απλοί χρήστες και δουλεύουν κάποια προγράμματα που κάθονται στον server και είναι δικτυακά (εννοείτε οτι υπολογίζουμε και επεκτασιμότητα).
- Κατά 90% θα παραμείνει file server
- Τα κεντρικά προγράμματα που δουλεύουμε είναι το ένα πανω σε βάση δεδομένων της Access και δικτυακά περνάει μέσα απο ODBC Sources
- Το πρωτόκολλο (κεντρικό πρόγραμμα το οποίο δουλεύει πάρα πολύ) είναι προγραμματισμένο σε Visual FoxPro. Δεν το έχουμε πάνω σε SQL Server. Απλά έχει κάποια data και οι users δουλεύουν το πρόγραμμα μέσα απο τη συντόμευσή του.

Θέλω τις απόψεις σας γιά:
- Σε πόσα τμηματα ή σκληρούς δίσκους πιστεύεται ότι πρέπει να χωριστεί ο server.
- Αν θέλω να προσθέσω mail server μπορώ? αν υπάρχει οδηγός, παρακαλώ να το ποστάρετε
- Έκδοση Ubuntu
- Τί πρέπει να ξέρω
- Ποιά πιστεύεται ότι πρέπει να είναι η σύνθεση του Server PC για πολύ σταθερά & αξιόπιστα αποτελέσματα στη λειτουργία του..

Αυτά.. (προς το παρoν). :P

Ευχαριστώ,
Δημήτρης
Τελευταία επεξεργασία από Mitsakos και 03 Μάιος 2009, 23:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Not bad ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ 18.04 LTS x64
Προδιαγραφές ⇛ SONY VAIO VGN-NW21EF & DELL Inspiron 15 Series
>>Οδηγοί-How To-Tutorials<< && >>Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους<<
Άβαταρ μέλους
Mitsakos
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1705
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 09:05
Τοποθεσία: Πειραιάς/ Νίκαια
Εκτύπωση

Re: Στήσιμο SERVER

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 01 Μάιος 2009, 15:04

Καταρχήν θα βάλεις την έκδοση server ubuntu για να μην έχεις περιττά γραφικά. Για τη διαχείρισή του θα εγκαταστήσεις το webmin. (το μαθα από το linuxman :D ) Είναι πολύ καλό εργαλείο. Πρέπει να μάθεις πως εγκαθίστανται προγράμματα από τη γραμμή εντολών, φυσικά. Oπωδήποτε ένα δεύτερο σκληρό για backup (με το webmin γίνεται πολύ εύκολα) ή αν θες φτιάχνεις ένα raid (υπάρχει στο forum οδηγός). Ίσως να θελήσεις το /etc να το έχεις σε ξεχωριστό partition γιατί περιέχει τις περισσότερες ρυθμίσεις αλλά περίμενε να δεις τι θα πουν και οι επαγγελματίες διαχειριστές.

Θα χρειαστείς επίσης και samba για να επικοινωνείς με windows υπολογιστές.

Διάβασε όλους τους οδηγούς που υπάρχουν στο forum! και μάθε να χειρίζεσαι καλά τη γραμμή εντολών. Το ssh είναι ενα απαραίτητο εργαλείο.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Στήσιμο SERVER

Δημοσίευσηαπό g00fy » 13 Μάιος 2009, 20:42

Mitsakos έγραψε:- Σε πόσα τμηματα ή σκληρούς δίσκους πιστεύεται ότι πρέπει να χωριστεί ο server.


Σίγουρα το home ξεχωριστό (μέσα στο οποίο θα είναι και τα shares του SAMBA)

Mitsakos έγραψε:- Αν θέλω να προσθέσω mail server μπορώ? αν υπάρχει οδηγός, παρακαλώ να το ποστάρετε

Εννοείται, και μάλιστα ανέξοδα!!!

Mitsakos έγραψε:- Έκδοση Ubuntu

Κατα τη γνώμη μου, πάντα την LTS - δηλαδή αυτή τη στιγμή 8.04


Mitsakos έγραψε:- Τί πρέπει να ξέρω

:mrgreen: Διαχείριση Linux απο κονσόλα - ssh.

Mitsakos έγραψε:- Ποιά πιστεύεται ότι πρέπει να είναι η σύνθεση του Server PC για πολύ σταθερά & αξιόπιστα αποτελέσματα στη λειτουργία του..

Πάλι γνώμη μου... μόνο brand name μηχανήματα (π.χ. HP, DELL, Lenovo-IBM, FSC) και μάλιστα Servers όχι Desktop που τα βαφτίζουμε server , άν είναι για εταιρική λύση (ακόμη και για home έχω την ίδια γνώμη) Υπάρχει μεγάλη γκάμα για κάθε ανάγκη και μέγεθος.
Επίσης ένα συμβόλαιο συντήρησης με απόκριση τουλάχιστο Next Business Day (για το Hardware) Δεν είναι ακριβά γι' αυτό που προσφέρουν και θα σε σώσουν τη δύσκολη στιγμή. ;)

Το καλύτερο, Hardware RAID. Άν έχεις μεγάλη διακίνηση δεδομένων απο και προς τον Server...
RAID 1+0 (Mirroring και Stripping) αλλά χρειάζεσαι 4 δίσκους ίδιους. Αλλιώς RAID 1 (2 δίσκοι) για οικονομία. Εναλλακτικά RAID 5 (3 δίσκοι και πάνω)
Gigabit Κάρτα δικτύου (και φυσικά υποδομή γι' αυτή)

Ρίξε μια ματιά εδώ για οδηγούς... τα παιδιά έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. :mrgreen:
viewtopic.php?f=9&t=859
viewforum.php?f=47

Επίσης αν είσαι Θεσσαλονίκη, υπάρχει πάντα και η δυνατότητα να γνωρίσεις απο κοντά κάποιους απο τους "Masters of the Universe" για έμπνευση - καθοδήγηση.
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Re: Στήσιμο SERVER

Δημοσίευσηαπό gourgi » 14 Μάιος 2009, 13:53

g00fy έγραψε:RAID 1+0 (Mirroring και Stripping) αλλά χρειάζεσαι 4 δίσκους ίδιους. Αλλιώς RAID 1 (2 δίσκοι) για οικονομία. Εναλλακτικά RAID 5 (3 δίσκοι και πάνω)

Σόλωνα γιατί προτείνεις RAID 1+0 και μετά RAID 5 ;
Θεωρητικά το ίδιο πράγμα δεν είναι; Εννοώ ότι από πλευράς χωρητικότητας ότι πετυχαίνεις με 4 δίσκους στο RAID 1+0 , το πετυχαίνεις με 3 στο RAID 5, σωστά;
Μπορεί να μου δώσει κάποιος παράδειγμα πότε συνίσταται RAID 1+0 και πότε RAID 5 ;
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Re: Στήσιμο SERVER

Δημοσίευσηαπό g00fy » 14 Μάιος 2009, 14:50

Βεβαίως φίλε μου! ;)

Έχουμε και λέμε...

Κατά περιπτώσεις το RAID 1+0 (ή RAID 10) έχει καλύτερη απόδοση από το RAID5 στην εγγραφή / ανάγνωση, για τον λόγο ότι δεν έχει να διαχειριστεί τα Parity bits του τελευταίου. Πιο απλό στη χρήση (μια συστοιχία για Mirroring και μία για Stripping) απλά και εύκολα. Το RAID5 έχει πολύπλοκες διαδικασίες (βλ. Parity bit) για να κάνει το Redundancy.
Όσο αυξάνεται το μέγεθός του αυξάνεται και ο κίνδυνος να πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά (αν χτυπήσουν 2 δίσκοι ταυτόχρονα --- Να μου πείτε πως υπάρχει και η λύση του RAID 6 – σίγουρα, αλλά ανεβάζουμε το κόστος έτσι αλλά οι τιμές των δίσκων σήμερα είναι εξευτελιστικές)

Επίσης υπάρχουν αναφορές πάνω στο θέμα αυτό, πως αν έχεις πρόβλημα στην απόδοση του 5 είναι πολύ δύσκολο να το διαγνώσεις και κατά συνέπεια διορθώσεις.


Οπότε...
RAID 1+0
  • Επιδόσεις
  • Ευκολία στησίματος - συντήρησης - χρήσης

Πάμε όμως και στον αντίποδα που έχουμε

RAID 5
  • Δυνατότητα επέκτασης (το 10άρι ό,τι έχει - έχει , τέλος δεν πάει παραπάνω)
  • “χάνουμε” γύρω στο 30% με τους 3 δίσκους ενώ με το 10άρι 50%!
  • Χαμηλότερο κόστος κτήσης - ξεκινάμε απο τους 3 (το 10άρι θέλει 4)

Οπότε είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού. Αν θέλουμε επιδόσεις ή μελλοντική δυνατότητα επέκτασης. Σε μικρότερη κλίμακα, είναι θέμα κόστους.
Αν και στη 2η περίπτωση δε θα χρησιμοποιήσουμε τον ίδιο τον Server αλλά θα αναζητήσουμε λύσεις SAN με Storage Servers και fiber optics.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. ;) :geek:
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Re: Στήσιμο SERVER

Δημοσίευσηαπό gourgi » 14 Μάιος 2009, 16:21

Η επαφή μου με raid είναι σχεδόν μόνο τα raid5 (sotware raid) και για αυτό ρώτησα να μάθω περισσότερα για το raid 1+0.

Στο raid 5 που έστησα μετά το πάσχα με 6 δίσκους είδα ταχύτητες ~350 MB/s στην ανάγωση, οπότε το θέμα "επιδόσεις" δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.
Για την αξιοπιστία, τέσσερα μηχανήματα με raid 5 έχουμε, λίγα προβλήματα ως τώρα (φτού να μην τα ματιάσω).
Για την ευκολία διαχείρισης/συντήρησης, συμφωνούμε :)

θα ήθελα να το τεστάρω παραπάνω για τις επιδόσεις των δύο raid και να το συγκρίνω και με harware controller αλλά οι controllers κάνουν όσο το desktop και το netbook μου μαζί :lol:

Off topic:
Ελπίζω να μην βγαίνουμε off-topic με την συζήτηση
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Re: Στήσιμο SERVER

Δημοσίευσηαπό Mitsakos » 15 Μάιος 2009, 22:13

Φίλε μου g00fy σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου. Θα τσεκάρω και τον οδηγό που μου έδωσες να το μελετήσω λίγο παραπάνω..

Δυστυχώς δεν είμαι απο Θεσσαλονίκη. Μένω Πειραιά. Μακάρι να ήμουν πάνω να ερχόμουν! :(

Για το RAID που λές θέλω να το ψάξω λίγο γιατί δεν το έχω ξανακάνει με Ubuntu.

Θα επανέλθω με ερωτήσεις... :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Not bad ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ 18.04 LTS x64
Προδιαγραφές ⇛ SONY VAIO VGN-NW21EF & DELL Inspiron 15 Series
>>Οδηγοί-How To-Tutorials<< && >>Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους<<
Άβαταρ μέλους
Mitsakos
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1705
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 09:05
Τοποθεσία: Πειραιάς/ Νίκαια
Εκτύπωση

Re: Στήσιμο SERVER

Δημοσίευσηαπό g00fy » 16 Μάιος 2009, 00:46

Go go go!!! ;)

Mitsakos έγραψε:Θα επανέλθω με ερωτήσεις... :D

Χαρά μας!

Μη ξεχάσεις... το RAID είναι πολύ σημαντικό!!!
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Re: Στήσιμο SERVER

Δημοσίευσηαπό Mitsakos » 02 Ιουν 2009, 17:25

Μπορεί να μου πεί κάποιος αν ο παρακάτω server είναι Ok για το ubuntu 8.04 LTS???

Server DELL PE T300 E3113
http://www.my-shop.gr/eshop/catalog/product_info.php?cPath=61_78&products_id=28123

Σας ευχαριστώ,
Δημήτρης
Γνώσεις ⇛ Linux: Not bad ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ 18.04 LTS x64
Προδιαγραφές ⇛ SONY VAIO VGN-NW21EF & DELL Inspiron 15 Series
>>Οδηγοί-How To-Tutorials<< && >>Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους<<
Άβαταρ μέλους
Mitsakos
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1705
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 09:05
Τοποθεσία: Πειραιάς/ Νίκαια
Εκτύπωση

Re: Στήσιμο SERVER

Δημοσίευσηαπό Mitsakos » 03 Ιουν 2009, 18:45

τελικά αγόρασα τον DELL PowerEdge T300

Αυριο θα τον έχω και θα ξεκινησω να τον στείνω για το δίκτυο.

Απ'οτι μου είπε το τεχνικό τμήμα της DELL "δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα με το Ubuntu... ετσι και αλλιως Linux είναι..." :lol: :lol: :lol:

..ετσι απλά.. ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Not bad ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ 18.04 LTS x64
Προδιαγραφές ⇛ SONY VAIO VGN-NW21EF & DELL Inspiron 15 Series
>>Οδηγοί-How To-Tutorials<< && >>Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους<<
Άβαταρ μέλους
Mitsakos
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1705
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 09:05
Τοποθεσία: Πειραιάς/ Νίκαια
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients