ONLINE RADIO SERVER

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

ONLINE RADIO SERVER

Δημοσίευσηαπό Global » 14 Μάιος 2009, 22:38

Καλησπέρα

Επειδή είμαι τελείως αρχάριος στο Linux

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το πώς μπορώ να δημιουργήσω έναν Online Radio Server.

Αυτήν την στιγμή έχω Windows 2000 PRO (Επίτηδες για να είναι ποιό σταθερά υποτίθετε, αλλα και με WIndows xp στο 2ο PC πάλι τα ίδια μου κάνει) αλλά συνέχεια έχω προβλήματα.. όπως
1. θα κολλήσει το Winamp (Απο το οποίο μεταδίδω)
2. θα κολλήσουν τα Windows
3. θα πέσει ο Free Server (listen2myradio.com) <- καλα αυτό ΔΕΝ διορθώνετε.

Εγώ θα σας αναφέρω τί θα ήθελα να κάνω και εσείς θα μου πείτε εάν είναι εθικτό
1. Να έχω δικό μου Server (Δηλ να μήν χρειάζομαι μεσάζοντα για την αναμετάδοση του σήματος) έχω γραμμή 24mbit και μπορώ να σηκώσω αρκετούς χρήστες και θα ήθελα απλά να πέζω μουσική και ο χρήστης πληκτρολογόντας απλά μία σελίδα η μία .pls να μπορεί να πέξει την μουσική που μεταδίδω.
2. Εφόσον ΔΕΝ είναι εθικτο το παραπάνω.. θα ήθελα να μου πείτε εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (Linux) το οποίο να κάνει την δουλειά του winamp (Δηλαδή να παίζει μουσικη και να την εκπαίμπει μέσω shoutcast) ώστε να αποσύρω τα αναθεματισμένα τα windows (τα οποία μ'εχουν εκθέσει σε 10δες cafe-bar που του υποστήρίζω)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους με βοηθήσουν! :)
Global
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Μαρ 2009, 15:49
Εκτύπωση

Re: ONLINE RADIO SERVER

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 14 Μάιος 2009, 23:19

To google που είναι φίλος μας λέει: http://www.google.gr/search?q=Radio+sta ... =firefox-a
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: ONLINE RADIO SERVER

Δημοσίευσηαπό g00fy » 15 Μάιος 2009, 00:20

Να δούμε πρώτα τα βασικά και μετά προχωράμε και παρακάτω...

Global έγραψε:1. Να έχω δικό μου Server (Δηλ να μήν χρειάζομαι μεσάζοντα για την αναμετάδοση του σήματος) έχω γραμμή 24mbit και μπορώ να σηκώσω αρκετούς χρήστες και θα ήθελα απλά να πέζω μουσική και ο χρήστης πληκτρολογώντας απλά μία σελίδα η μία .pls να μπορεί να πέξει την μουσική που μεταδίδω.

Υποθέτω πως το download σου είναι 24mbit και καθώτι είμαστε στην Ελλάδα το upload σου είναι 1mbit.
Πιστεύω πως είναι μικρό για να σηκώσει αρκετούς χρήστες.
Άν δε κάνω λάθος, με το Upload που έχεις, αν υποθέσουμε πως η ποιότητα του Stream σου θα είναι 94kbps λογικά θα μπορείς να εξυπηρετείς γύρω στους 7 - 8 χρήστες.

Global έγραψε:Αυτήν την στιγμή έχω Windows 2000 PRO (Επίτηδες για να είναι πιo σταθερά υποτίθεται, αλλα και με WIndows xp στο 2ο PC πάλι τα ίδια μου κάνει)

Ποντάρεις σε κουτσά άλογα εξ' αρχής φίλε μου.
Οι εκδώσεις που χρησιμοποιείς είναι Workstation και Desktop, δεν κάνουν για τη χρήση που το θέλεις. Χρειάζεσαι πραγματικό Server και όχι πατέντες. Για να το κάνεις αυτό με Microsoft, θα πρέπει να πληρώσεις αρκετά χρήματα σε άδειες χρήσης. Οπότε Linux και πάλι Linux και δει Ubuntu ;)
Ένα ακόμη, σε λύση Microsoft θα πρέπει να προνοήσεις να κάνεις Reboot τον Server σου τουλάχιστο κάθε 20 μέρες. Στο Linux; Θα ξεχάσεις πότε το άνοιξες... :mrgreen:
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients

cron