Αθόρυβος server

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

Αθόρυβος server

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 26 Αύγ 2009, 09:23

Καλημέρα,

πήγα χθες σε ένα μαγαζί υπολογιστών και ζήτησα έναν υπολογιστή, ο οποίος θα δουλεύει ως server στο σπίτι, να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβος για να δουλεύει μέρα νύχτα και να μη με ξυπνάει τα βράδια. Προς μεγάλη μου έκπληξη ο πωλητής μου πρότεινε να βάλουμε 2 ανεμιστηράκια ίσως και περισσότερα, που θα λειτουργούν σε χαμηλότερες στροφές για να μειωθεί ο θόρυβος. Επείδη κάτι τέτοιο το ακούω για πρώτη φορά, ξέρει κανείς αν αληθεύει. Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω για να είναι αθόρυβος ο υπολογιστής; (επιδόσεις δε με πολυενδιαφέρουν)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Αθόρυβος server

Δημοσίευσηαπό koukouvaou » 26 Αύγ 2009, 12:55

Aνεμιστηρα cpu 17-20 db max (αυτο που λεμε φασαρια ειναι πανω απο 25).Συνηθος ομως η φασαρια ειναι απο την τροφοδοσια οποτε κατι τετοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805320 ειναι καλη επιλογη.
[youtube]wSB8G0e0Ue8&feature=PlayList&p=8F163DC946894625&playnext=1&playnext_from=PL&index=24[/youtube]
Spoiler: show
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Κατι εχω μαθει.../ Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ubuntu 9.10 32bit
Η/Υ&Μοντέλο: intel E5200/ μνημη: 2 gb/ Καρτα γραφων: Intel 3100/ Οθόνη & Ανάλυση:asus 19" wide/camera cyper snipa
# 28271

Ελεύθερο λογισμικό για Ελεύθερους ανθρώπους.
pirateparty.gr
Άβαταρ μέλους
koukouvaou
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 29 Αύγ 2008, 22:02
Τοποθεσία: Μεταμορφωση Αττικης (Koυκουβαουνες)
IRC: koukouvaou
Εκτύπωση

Re: Αθόρυβος server

Δημοσίευσηαπό bullgr » 26 Αύγ 2009, 13:52

Εγώ θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα έναν επώνυμο υπολογιστή όπως ο HP...

Τόσα χρόνια προσπαθούσα και εγώ να γλυτώσω από τον θόρυβο... Αγόρασα εξειδεικευμένο κουτί, αγόρασα τους πιο αθόρυβους ανεμιστήρες του eshop (αυτοί που η επιφάνειά τους είναι σαν το μπαλάκι του γκολφ), αγόρασα multibay για να αυξομειώνω τις στροφές των ανεμιστήρων, αλλά μάταια... Πάντα υπήρχε κάποιος εκνευριστικός θόρυβος...

Έως ότου αγόρασα έναν επώνυμο υπολογιστή HP και ησύχασαν τα αυτιά μου... Δεν ακούω τίποτα... Για να τον ακούσω να λειτουργεί, πρέπει να κολλήσω το αυτί μου στο κουτί του. Τόσο αθόρυβο είναι...

Εάν θέλεις περαιτέρω διευκρινήσεις (μάρκα, μοντέλο, τιμή κλπ) στείλε μου pm... Μην φανεί ότι κάνω διαφήμιση... :mrgreen:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Αθόρυβος server

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 26 Αύγ 2009, 16:48

@Dimitris
Ισχύει αυτό που σου είπε. Όσο περισσότεροι ανεμιστήρες τόσο καλύτερη η θερμοκρασία οπότε παίζουν σε χαμηλότερες στροφές και δεν κάνουν πολύ θόρυβο. Ωστόσο εγώ θα σου πρότεινα υδρόψυξη.
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Αθόρυβος server

Δημοσίευσηαπό headless » 26 Αύγ 2009, 17:00

@kon_nos: συμπληρωματικά,όσο περισσότεροι και κυρίως όσο μεγαλύτεροι,σε τόσο λιγότερες στροφές θα δουλεύουν.
Υδρόψυξη δεν θα πρότεινα,ειδικά για μηχάνημα που θα δουλεύει 24/7.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Αθόρυβος server

Δημοσίευσηαπό simosx » 26 Αύγ 2009, 17:13

Προσωπικά θα πρότεινα έναν υπολογιστή όπως τα Asus EEE Box ή Acer Revo (κατά προτίμηση με Linux).
Είναι υπολογιστές nettop (desktop netbooks...) με χαμηλή κατανάλωση και επεξεργαστή Atom.
Είναι σχετικά αθόρυβοι (π.χ 26dB).
Αν καταλαβαίνω καλά, για τις ανάγκες σου δεν υπάρχει σημαντικό ζήτημα με υπολογιστική ισχύ.
Για torrent ή web server πρέπει να δουλεύει μια χαρά.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Αθόρυβος server

Δημοσίευσηαπό bullgr » 26 Αύγ 2009, 18:46

simosx έγραψε:Είναι σχετικά αθόρυβοι (π.χ 26dB).

Αθόρυβο το λες αυτό;;;

Προσωπικά εάν πρόκειται να λειτουργεί για πολλές ώρες ο υπολογιστής, το nettop θα πρέπει να έχει εσωτερικό τροφοδοτικό και μάλιστα με ανεμιστήρα... Υπάρχουν τέτοια κουτιά και έχω κάνει πρόσφατα ένα τέτοιο μηχανάκι... Αλλά είναι πολύ θορυβώδες...

Σχεδόν όλα τα nettop της αγοράς έχουν εξωτερικό τροφοδοτικό χωρίς ανεμιστήρα (όπως στα notebooks, netbooks) οι οποίοι είναι πολύ ευαίσθητοι ειδικά όταν χρησιμοποιούμε το μηχάνημα για μεγάλη χρονική διάρκεια (server, κατεβαστήρι) με αποτέλεσμα κάποια στιγμή (όχι και τόσο μακρινή) το τροφοδοτικό να "παραδώσει το πνεύμα".

Υπολογιστής για χρήση server-κατεβαστήρι με εξωτερικό τροφοδοτικό είναι ο χειρότερος συνδυασμός που μπορεί κάποιος να κάνει...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Αθόρυβος server

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 26 Αύγ 2009, 23:31

Συμφωνώ και εγώ με τον Bull-gr κάποια επώνυμα pc αν και υπερτιμημένα είναι εξαιρετικά σιωπηλά. ΑΝ και πάντα έναν καθαρισμό πάνω στο χρόνο θα τον θέλουν. Επίσης να θυμάσαι ότι πολλές φορές κάνουν θόρυβο οι GPU, έτσι μην επενδύσεις σε κανά hyper-silent power supply και κοτσάρεις μια παλιά τιμημένη Quadro FX something. Θα κάνει σίγουρα θόρυβο.
Υδρόψυξη δεν θα πρότεινα,ειδικά για μηχάνημα που θα δουλεύει 24/7.
Γιατί όχι? Εγώ το ήξερα σαν τους πλέον αθόρυβους μηχανισμούς ψύξης υπολογιστή, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά generally speaking: why not? Λες να σου κάνει νερά? :D
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Αθόρυβος server

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 26 Αύγ 2009, 23:44

Off topic:
kalakouentin έγραψε:Λες να σου κάνει νερά? :D

Και αν σπάσουν; :D
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Αθόρυβος server

Δημοσίευσηαπό ftso » 26 Αύγ 2009, 23:51

Εγώ πάλι θα πρότεινα:
-Στιβαρό κουτί χωρίς πορτάκια και πολλά πλαστικά κομμάτια
-Κάρτα γραφικών χωρίς ανεμιστήρα.
-Ψήκτρα επεξεργαστή χωρίς ανεμιστήρα (πρόσεξε μόνο να χωράει στο κουτί)
-Επώνυμο τροφοδοτικό με όσο μεγαλύτερο ανεμιστήρα και watt γίνεται
-Ένα μεγάλο ανεμιστήρα μπροστά και ένα πίσω σε χαμηλές στροφές (πολλοί έρχονται και με διακοπτάκια ρύθμισης στροφών)

Να ξέρεις ότι όσο αθόρυβο και αν είναι το pc στην αρχή οι ανεμιστήρες (κυρίως οι μικροί, βλέπε GPU) πάνω στο χρόνο θα αρχίσουν να γίνονται εκνευριστικοί.
Τους υπόλοιπους ή τους λαδώνεις ή τους αλλάζεις...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients