Apache Hosting

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

Re: Apache Hosting

Δημοσίευσηαπό brz20 » 10 Δεκ 2010, 13:39

Καλημερα παιδες,

Λοιπον σηκωσα αυτο το θεματακι απο τα παλια γιατι εχω καποιες μικρες αποριες πανω στον Apache.

Λοιπον εχω νοικιασει server στην Αμερικη και εχω καταχωρισει καποια ονοματα απο σελιδες. Ο apache βλεπει στο /var/www/ και με βαση καποια αρχεια που εχω ορισει μεσα στο /etc/apache2/sites-available/ καταφερνω να βλεπω τις σελιδες αυτες.

Ποιο ειναι τωρα το πλοβληματα μου;

Εχω μια σελιδα με ονομα www.mypage.com για παραδειγμα. Εγω θελω πατωντας το eclass.mypage.com να παω στο eclass κομματι της σελιδας.

Σκεφτηκα λοιπον να κανω ενα νεο αρχειο στο /etc/apache2/site-available και να γραψω μεσα κατι αναλογο με πριν αλλαζοντας βεβαια το Server Name, Server Alias και το Directory που θα ψαχνει να βρει τα περιεχομενα της σελιδας.

Το εκανα enable και μετα πηγα στο /var/www/eclass.mypage.com και εβαλα οτι ηθελα να βαλω.

Πατωντας λοιπον στο firefox eclass.mypage.com βγαζει κανονικα το eclass κομματι.

Αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι αλλο. Περισσοτερο με ενδιαφερει για να κατανοησω πως ακριβως λειτουργει ο Apache. Λοιπον καλα μεχρι εδω αλλα τωρα σκεφτηκα να κρατησω μεν το ονομα eclass.mypage.com αλλα τα περιεχομενα του eclass να βρησκονται μεσα στον κυριο φακελο /var/www/www.mypage.com.

Με αλλα λογια θελω πατωντας το eclass.mypage.com να με παει στο www.mypage.com/eclass εφοσον εκει θα βρησκετε το site.

Πως θα το κανω; Με καινουργιο αρχειο ή πειραζοντας το αρχειο του Virtual Host που εχω κανει ηδη για το www.mypage.com;
brz20
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 13:10
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients

cron