Διανομή και λογισμικό για Νήπια σε παλιό μηχάνημα...

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: Διανομή και λογισμικό για Νήπια σε παλιό μηχάνημα...

Δημοσίευσηαπό malos » 06 Φεβ 2023, 01:47

Θα τα δω όλα. Ευχαριστώ. Πάντως κατάφερα με το rufus από windows να κάψω ένα usb. Μπούταρε από το usb αλλά κόλησε στην αρχική οθόνη. Την θυμάμαι την οθόνη και σε κείνο το σημείο έπρεπε να μπει μουσική και να πει "Γεια σου". Δεν τα έκανε αυτά. Πάτησα το DELETE τυχαία και μπήκα σε περιβάλλον κονσόλας με προτροπή initramfs> Κάτι έλεγε ότι δεν έκανε προσάρτηση. Κάτι ότι δεν μπορεί να ξεκινήσει ένα tty και κάτι για file.log.
Δεν το βρήκα αυτό το log μετά από αλλο σύστημα. Δεν το έγραψε στο usb. Θα καψω ένα άλλο στικ με το etcher που το κατέβασα κι αυτό.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1210
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Διανομή και λογισμικό για Νήπια σε παλιό μηχάνημα...

Δημοσίευσηαπό malos » 07 Φεβ 2023, 01:41

the_eye έγραψε:Με το VirtualBox έχεις ένα εικονικό υπολογιστή ή και περισσότερους μέσα σε έναν κανονικό. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να κάνεις δοκιμές χωρίς να "χαλάσεις" την κύρια εγκατάσταση του υπολογιστή σου.
Σου προτείνω να το βάλεις γιατί είναι τόσο παλιά η διανομή που θα έχεις προβλήματα σε νεό hardware.
Θα ανοίγει το λειτουργικό ως μια εφαρμογή. Ακόμα μπορείς να την μεταφέρεις σε άλλο υπολογιστή που έχει το virualbox, ακόμα και αν έχει διαφορετικό λειτουργικό σύστημα. Δεν μπλέκεις με bios, Grub, etc.
Δες τα βίντεο.


Θέλω ένα live usb γιατί θα πηγαίνω σε διάφορα σπίτια κι έχω σκοπό να το τρέχω ως live. Προφανώς έχουν όλο windows και δεν ξέρουν το virtual box και ίσως να μην θέλουν να το εγκαταστήσουν.

Το ότι μπούταρε το usb στο δικό μου μηχάνημα αλλά κόλλησε στην αρχική οθόνη χωρίς να προχωράει, λες να είναι αυτό που είπες; Το ότι είναι καινούργιο hardware;
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1210
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Διανομή και λογισμικό για Νήπια σε παλιό μηχάνημα...

Δημοσίευσηαπό the_eye » 07 Φεβ 2023, 11:28

Αν θες δοκίμασε μια portable εκδοχή που είδα ότι υπάρχει https://www.vbox.me
Δεν την έχω δοκιμάσει οπότε δεν ξέρω πως παίζει !

Λογικά αν θες να υποστηρίξεις το μάθημά σου θα πρέπει να τους ζητήσεις να εγκαταστήσουν το σχετικό λογισμικό. Νομίζω αυτό είναι απαραίτητο σε κάθε είδους εκπαίδευση που απαιτεί λογισμικό.
Διαφορετικά το στήνεις σε ένα δικό σου laptop και το κουβαλάς.

Όσο αφορά την παλαιότητα, θα έχει kernel 10ετίας οπότε σίγουρα θα έχεις προβλήματα με νεο hardware.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Διανομή και λογισμικό για Νήπια σε παλιό μηχάνημα...

Δημοσίευσηαπό Th P » 07 Φεβ 2023, 18:32

Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Διανομή και λογισμικό για Νήπια σε παλιό μηχάνημα...

Δημοσίευσηαπό malos » 08 Φεβ 2023, 13:07

the_eye έγραψε:Αν θες δοκίμασε μια portable εκδοχή που είδα ότι υπάρχει https://www.vbox.me
Δεν την έχω δοκιμάσει οπότε δεν ξέρω πως παίζει !

Λογικά αν θες να υποστηρίξεις το μάθημά σου θα πρέπει να τους ζητήσεις να εγκαταστήσουν το σχετικό λογισμικό. Νομίζω αυτό είναι απαραίτητο σε κάθε είδους εκπαίδευση που απαιτεί λογισμικό.
Διαφορετικά το στήνεις σε ένα δικό σου laptop και το κουβαλάς.

Όσο αφορά την παλαιότητα, θα έχει kernel 10ετίας οπότε σίγουρα θα έχεις προβλήματα με νεο hardware.


Εγκατέστησα στο δικό μου το virtual box και ήταν λίγο προβληματικό. Βέβαια το είδα 5 λεπτά μόνο και λίγο πριν κοιμηθώ με την κούραση της μέρας και δεν έπαιξα με τις ρυθμίσεις. Προβληματικό εννοώ πως αφού βρήκα τρόπο να το κάνω πλήρη το ποντίκι ήταν 5-6 εκατοστά μακριά από κει που πραγματικά γινόταν η δράση. Δηλαδή κάνεις ένα παζλ ας πουμε, και παίρνεις τα κομμάτια με ένα χεράκι. Έδειχνε το χεράκι αλλά πιο πέρα έδειχνε και το βελάκι του ποντικιού. Και αργούσε και λίγο. Θα το δω πιο προσεκτικά.

Να σε ρωτήσω κάτι. Υπάρχει μία πιθανότητα στο παλιό μηχάνημα να το έχω εγκατεστημένο. Είχα διάφορα λειτουργικά σε multi boot και καλά ένα για κάθε άτομο της οικογένειας. Το doudou ήταν της μικρής. Μόνο που έχει ζημιά η κάρτα και δεν μου δείχνει οθόνη. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ μπας και γράψω το usb πιο καλά; Δηλαδή επειδή είδα να λένε ότι μέσα απ΄το ίδιο το σύστημα μπορείς να το κάνεις (προφανώς θα έχει το liveUSB-write που το κατέβασα μεν αλλά έχει παλιές εξαρτήσεις να το κάνω από δω). Δηλαδή, μπορεί να μην γράφτηκε καλά από το rufus που το εκαψα στα windows; Κάποιες παράμετροι του MBR ξέρω γω, λέω τώρα! Ή γράφτηκε μα χαρά και είναι θέμα παλιού πυρήνα που λες.

Th P έγραψε:Άλλο ένα σχετικό ενεργό project

https://academixproject.com/en/home/
https://distrowatch.com/table.php?distribution=academix


Ωραίο είναι. Δεν μου κάνει γ***** γι αυτό που θέλω. Σ' ευχαριστώ πολύ όμως, ειλικρινά.
Τελευταία επεξεργασία από malos και 08 Φεβ 2023, 13:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1210
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Διανομή και λογισμικό για Νήπια σε παλιό μηχάνημα...

Δημοσίευσηαπό the_eye » 08 Φεβ 2023, 13:39

Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό το πράγμα "μπας και γράψω το usb πιο καλά".
Δεν υπάρχει η έννοια γράφτηκε ποιο καλά. Ή γράφτηκε ή δεν γράφτηκε. Μπορείς με το εργαλείο που έκανες την εγγραφή να κάνεις επαλήθευση.

Στο virtual box εγκατέστησε και τα Guest Additions και δες αν πάει καλύτερα. Ακόμη κάνε και όποια ενημέρωση έχει διαθέσιμη.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)