Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό ninos » 16 Μαρ 2010, 20:45

Στα μαθήματα που κάνω με τα πρωτάκια του γυμνασίου μέσα στη σχολική βιβλιοθήκη, χρησιμοποιούμε εκτός από τα τερματικά του δικτύου ubuntu LTSP [για πρόσβαση στο διαδίκτυο] και τους υποφορητούς που πήραν με το πρόγραμμα ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΑΞΗ. Φυσικά τους πρότεινα να χρησιμοποιούμε το λειτουργικό λίνουξ.
Έχουν, ανάλογα με τη μάρκα του υπολογιστή και το κατάστημα αγοράς, διάφορες διανομές: ubuntu, edubuntu, remix, xandros.
Η πλειοψηφία πάντως είναι Ουμπούντου.
Ελάχιστα παιδιά είχαν ανοίξει τον υπολογιστή με λίνουξ, αλλά με τα μαθήματα τους δόθηκε η ευκαιρία να το χρησιμοποιήσουν.
Το πρώτο που τα εντυπωσίασε είναι πως το Λίνουξ δεν κολλάει και δεν περιμένουν με τις ώρες την περιβόητη κλεψύδρα των windows.
Σιγά-σιγά άρχισαν να χρησιμοποιούν τις εφαρμογές, σύστημα, τις σημειώσεις Τοmboy κτλ.
Σήμερα μάλιστα με ρώτησε ένα παιδί πώς θα εγκαταστήσει ubuntu & στο σταθερό του, που κάτι σημαίνει ως προς την εμπιστοσύνη/προτίμηση στο ελεύθερο λογισμικό!

Σκέφτομαι να φτιάξω μια "κοινότητα πινγκουίνων", μέσα στη βιβλιοθήκη, όπου θα έρχονται με τους υπολογιστές τους να συζητάμε τις λινουξικές απορίες τους.
Εγώ δε θα μπορώ βέβαια να τους τις λύσω όλες, μιας και δεν είμαι και πολύ πεπειραμένος χρήστης, ούτε έχω τρομερές τεχνικές/προγραμματιστικές γνώσεις.
Θέλω να απευθυνθώ πρώτα στους συντονιστές/διαχειριστές του φόρουμ μας,
αλλά και σε όλους τους φίλους Ουμπουντίστες,
για να τους ρωτήσω πώς τους φαίνεται η ιδέα να παρέπεμπα τους μικρούς μαθητές μου γυμνασίου (ηλικίας 12-15)
να έθεταν ερωτήσεις και στο UBUNTU-gr Forum,
αν επιθυμούν βέβαια τα παιδιά να γίνουν μέλη.
Ή μήπως καλύτερα να τις μετέφερα εγώ; Ίσως και να ντρέπονται να ρωτήσουν.
Τελευταία επεξεργασία από ninos και 16 Μαρ 2010, 21:39, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Εμμανουήλ Νίνος
συνταξιούχος καθηγητής αγγλικής
Ubuntu 22.04 LTS Gnome σε μεταχειρισμένο lenovo thinkpad i5-4300U CPU @ 1.90GHz memory 8GiB
[b]GNU/Linux
: αρχάριος, προγραμματισμός: καθόλου, αγγλικά: άριστα
ninos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 00:14
Τοποθεσία: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 16 Μαρ 2010, 20:54

Απο εμενα ενα Μεγαλο Μπραβο, για την προσπαθεια που γινετε! :clap: :clap:
Ειναι συμαντικο να υπαρχουν καθηγητες με τετοιου ειδους αποψεις,
γιατι οταν πηγαινα εγω σχολιο, ηταν ακριβως το αντιθετο!

Και βεβαια μπορουν να κανουν οποιαδηποτε ερωτηση εδω, δεν νομιζω να υπαρχει απο κανεναν κανενα προβλημα!
Ολα τα μελη, ειμαστε προθυμοι να λυσουμε καθε απορια,προβλημα που θα υπαρξει! :)
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό ftso » 16 Μαρ 2010, 21:12

Μπράβο σου!

ninos έγραψε:Θέλω να απευθυνθώ πρώτα στους συντονιστές/διαχειριστές του φόρουμ μας,
για να τους ρωτήσω πώς τους φαίνεται η ιδέα να παρέπεμπα τους μικρούς μαθητές μου γυμνασίου (ηλικίας 12-15)
να έθεταν ερωτήσεις και στο UBUNTU-gr Forum,
αν επιθυμούν βέβαια τα παιδιά να γίνουν μέλη.
Ή μήπως καλύτερα να τις μετέφερα εγώ; Ίσως και να ντρέπονται να ρωτήσουν.

Φυσικά και να τους παραπέμψεις στο φόρουμ.
Για εξοικείωση μπορείς να τους δείξεις πως δουλεύει το φόρουμ, τις ενότητες κτλ
Επίσης δες στην υπογραφή μου μερικούς "εκπαιδευτικούς" σύνδεσμους...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό sudobash » 16 Μαρ 2010, 22:00

Βρίσκω την προσπάθειά σου κάτι παραπάνω από εξαιρετική!! Μπράβο και από μένα! :thumbup:

Το αν θέλουμε ή όχι να παραπέμπεις τα παιδιά εδώ για να λύνουν τις απορίες τους, νομίζω ότι είναι περιττό να το αναφέρω! Φυσικά και θέλουμε και μάλιστα θα πρότεινα είτε να τους κάνεις μια παρουσίαση για την όλη διαδικασία (εγγραφή, σύνδεση, πλοήγηση στις κατηγορίες και στα νήματα, αναζήτηση στο forum, άνοιγμα νέου νήματος κτλ) είτε να τους δείχνεις τη διαδικασία αυτή κατ'ιδίαν όταν θα έρχονται για απορίες. Να δώσεις έμφαση στην πλοήγηση των κατηγοριών και στην αναζήτηση, καθώς θέματα που απασχολούν αρκετό κόσμο και κυρίως αρχάριους χρήστες, έχουν ερωτηθεί ήδη και έχουν απαντηθεί/λυθεί.
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό pros » 16 Μαρ 2010, 22:15

Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνεις!

Θα είναι πάρα πολύ θετικό να κατευθύνεις τα παιδιά στο φόρουμ για επίλυση τυχόν προβλημάτων.
Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να τους δείξεις πως μια διαδικτυακή κοινότητα μπορεί να λειτουργήσει
εποικοδομητικά και φιλικά για τα μέλη της, ανεξάρτητα από επίπεδο γνώσεων και ηλικία.

Επιπλέον η προσπάθεια που κάνουμε στο φόρουμ, όλοι μας σαν μέλη, αποκτά μεγαλύτερη αξία,
όταν απευθύνεται σε τόσο σημαντικό κοινό, όπως είναι οι μαθητές του γυμνασίου.
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό logari81 » 16 Μαρ 2010, 22:45

Την υποστήριξη μαθητων θα έπρεπε να την θεωρουμε πρώτη προτεραιότητα. Το ερωτημα ειναι κάποιος με σχετική εμπειρια να συγκεντρωσει σε μια λιστα τις ιδιαιτεροτητες που έχει αυτη η ηλικία/ομαδα χρηστών και θα έπρεπε να λάβουμε υπόψην. Γενικα το φορουμ αυτό ειναι κατάλληλο για όλες τις ηλικίες, αφου και η γλωσσα που μιλάμε είναι κατάλληλη για όλες τις ηλικίες αλλα και το περιεχόμενο των μηνυμάτων καθαυτο.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό Nisok » 17 Μαρ 2010, 00:34

Εξαιρετική η όλη πρωτοβουλία και ελπίζω να διαδοθεί και να γίνει αποδεκτή και από άλλους εκπαιδευτικούς.

Επιπλέον καθώς είμαστε κοντοχωριανοί θα μπορούσα να έρθω και να μιλήσω στους μαθητές σου, είτε και να στήσω 1-2 pc στο εργαστήριο σου.
Μπορούμε να μιλήσουμε με pm για περισσότερες λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό Apopas » 17 Μαρ 2010, 19:35

Τα συγχαρητήριά μου! Κάθε φορά που μαθαίνω ότι κάποιος προωθεί το ελεύθερο λογισμικό στα σχολεία, πίνω ένα ποτό στην υγειά του :thumbup:
Βασικά, να τους προτείνεις ανεπιφύλακτα να γίνουν μέλη του forum μας, ώστε να γνωρίσουν ιδίοις όμμασι την όλη προσπάθεια που γίνεται γύρω από το Ubuntu και να καταλάβουν ότι δεν αποτελούν κάποια ομάδα του περιθωρίου. Κατά δεύτερον, να τους δώσεις τον σύνδεσμο με τους οδηγούς ανά κατηγορίες, καθώς θα τους φανεί χρήσιμος στο να λύσουν προβλήματα αλλά και στο να ψαχτούν περισσότερο από μόνοι τους και κατά τρίτον να μας αναφέρεις τα όποια προβλήματα έχουν ώστε να προσπαθήσουμε να τα εξαλείψουμε στο μέλλον και να τελειοποιήσουμε τους οδηγούς μας όσο γίνεται.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό logari81 » 17 Μαρ 2010, 21:04

τεχνικά, ίσως να ηταν χρησιμο να διναμε την δυνατότητα κατα την εγγραφη να δηλώσει καποιος την ιδιότητα του μαθητη και να βαζαμε καποιο σχετικο διακριτικό στην θεση των tux που εχει καθε μελος. Αρκει να μας ενημερωσουν οι διαχειριστες μας, ποσο ευκολο ειναι τεχνικά και να αποφασισουμε αν θα ειναι όντως χρήσιμο.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό Nisok » 17 Μαρ 2010, 21:05

χμμμ και θα το δηλώνει ο ίδιος ο μαθητής στο sign up είτε θα το βάζουμε εμείς αφού μας το πεί???
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)