Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό logari81 » 17 Μαρ 2010, 21:16

σκέφτηκα να το δηλώνει ο ίδιος είτε στο sign up ειτε εκ των υστερων στις ιδιοτητες του προφιλ (για να μπορει να το αλλαξει οταν θα παψει να ειναι μαθητης). Το να υπαρχει καποιος έλεγχος δεν νομίζω να υπαρχει καποιος λόγος καθοτι η ιδιότητα του "μαθητη" δεν θα εχει καποιο ιδιαιτερα πλεονεκτήματα.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό Nisok » 17 Μαρ 2010, 21:46

Από εμένα είναι +1
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 17 Μαρ 2010, 22:17

@ninos δεν έχω να αναφέρω κάτι που δεν αναφέρθηκε ήδη γιατί οι υπόλοιποι συντονιστές/διαχειριστές με κάλυψαν.
Αν ακολουθήσεις όσα προτάθηκαν ως συμβουλές πιστεύω θα γίνει πολύ καλή προσπάθεια.
Πραγματικά αξίζεις ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τον τρόπο που σκέφτεσαι και για όσα θέλεις να κάνεις. :thumbup:
Έχεις την στήριξη της κοινότητας!

@logari81 καλή η ιδέα σου.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 17 Μαρ 2010, 22:43

Να κάνω μια παρατήρηση... αν θέλεις πραγματικά τα παιδιά να μάθουν να λειτουργούν στο φόρουμ πρέπει να τους κάνεις μια μικρή ασκησούλα με βήματα για το πως θα το κάνουν. Τα βήματα καλό θα είναι να είναι πάρα πολύ αναλυτικά. Και μόνο που θα μάθουν τι είναι φόρουμ είναι πολύ καλό. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα κάνουν και πολλές ερωτήσεις στο φόρουμ (μάλλον θα πρίζουν εσένα :D με τις ερωτήσεις τους ) αλλά καλό θα είναι να κάνουν μια κοινότητα μεταξύ τους! αυτή θα είναι η μεγάλη επιτυχία! να παίζουν και να ρωτούν ο ένας τον άλλο. Και να θυμάσαι εσύ θα είσαι η έσχατη λύση, πρώτα πρέπει να ψάξουν στους φίλους του και μετά σε σένα. Εγώ αυτό τους κάνω γι αυτό με μισούν :lol: Καλή επιτυχία ότι και να γίνει!
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό ninos » 18 Μαρ 2010, 09:49

logari81 έγραψε:σκέφτηκα να το δηλώνει ο ίδιος είτε στο sign up ειτε εκ των υστερων στις ιδιοτητες του προφιλ (για να μπορει να το αλλαξει οταν θα παψει να ειναι μαθητης). Το να υπαρχει καποιος έλεγχος δεν νομίζω να υπαρχει καποιος λόγος καθοτι η ιδιότητα του "μαθητη" δεν θα εχει καποιο ιδιαιτερα πλεονεκτήματα.


Πολύ καλή η παρατήρηση του logari81.
Θα ήταν καλό να δίναμε κάποιο "σηματάκι" διακριτικό στους νεαρούς μαθητές χρήστες του φόρουμ
α) ως δική τους επιβράβευση διότι υπερέβησαν τυχόν δειλία και συμμετέχουν σε μια κοινότητα
β) για να παίρνουν υπ' όψιν οι επαΐοντες που θα τους απαντούν ότι πρόκειται για αρχάρια μέλη και μάλιστα μικρής ηλικίας, ώστε να γράφουν απαντήσεις όσο γίνεται πιο απλά / διεξοδικά.
Ο σκοπός μας είναι αφού έκαναν το αρχικό βήμα να χρησιμοποιήσουν το Ουμπούντου, να τους βοηθήσουμε να το απολαύσουν όσο γίνεται περισσότερο.
Ας μην ξεχνάμε την περίφημη ρήση του Linus Torvalds:
"Aν δεν έχει πλάκα, τότε τι αξίζει;"

Εγώ άρχισα να διαφημίζω ήδη την "κοινότητα πιγκουίνων", και θα επανέλθω, μετά το Πάσχα,
με κάποια ανάρτηση-ρεπορτάζ.
Η ιστοσελίδα του φόρουμ βρίσκεται ήδη στους σελιδοδείκτες των 4 τερματικών ubuntu LTSP
της βιβλιοθήκης.
Ίδωμεν!
Εμμανουήλ Νίνος
συνταξιούχος καθηγητής αγγλικής
Ubuntu 22.04 LTS Gnome σε μεταχειρισμένο lenovo thinkpad i5-4300U CPU @ 1.90GHz memory 8GiB
[b]GNU/Linux
: αρχάριος, προγραμματισμός: καθόλου, αγγλικά: άριστα
ninos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 00:14
Τοποθεσία: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό ninos » 18 Μαρ 2010, 09:56

kaingeo έγραψε:Να κάνω μια παρατήρηση... αν θέλεις πραγματικά τα παιδιά να μάθουν να λειτουργούν στο φόρουμ πρέπει να τους κάνεις μια μικρή ασκησούλα με βήματα για το πως θα το κάνουν. Τα βήματα καλό θα είναι να είναι πάρα πολύ αναλυτικά. Και μόνο που θα μάθουν τι είναι φόρουμ είναι πολύ καλό. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα κάνουν και πολλές ερωτήσεις στο φόρουμ (μάλλον θα πρίζουν εσένα :D με τις ερωτήσεις τους ) αλλά καλό θα είναι να κάνουν μια κοινότητα μεταξύ τους! αυτή θα είναι η μεγάλη επιτυχία! να παίζουν και να ρωτούν ο ένας τον άλλο. Και να θυμάσαι εσύ θα είσαι η έσχατη λύση, πρώτα πρέπει να ψάξουν στους φίλους του και μετά σε σένα. Εγώ αυτό τους κάνω γι αυτό με μισούν :lol: Καλή επιτυχία ότι και να γίνει!


Αγαπητοί φίλοι συντονιστές,
Ήμουν σίγουρος για την υποστήριξή σας.
Διαβάζω με προσοχή τις χρήσιμες παρατηρήσεις σας, που ελπίζω να με βοηθήσουν στην πράξη, όταν θα τρέξει η καινοτόμος δράση "κοινότητα πιγκουίνων".
Π.χ. η ιδέα του kaingeo για ειδικό μάθημα περί φόρουμ είναι απολύτως απαραίτητη.
Οπωσδήποτε από εκεί θα ξεκινήσω.
Αν το εγχείρημά μου καταφέρει να λειτουργήσει με αρκετά μέλη,
θα έχουμε μια χρησιμότατη καταγραφή της συμπεριφοράς των νέων χρηστών του Ουμπούντου και των εκπαιδευτικών του εφαρμογών.
Εμμανουήλ Νίνος
συνταξιούχος καθηγητής αγγλικής
Ubuntu 22.04 LTS Gnome σε μεταχειρισμένο lenovo thinkpad i5-4300U CPU @ 1.90GHz memory 8GiB
[b]GNU/Linux
: αρχάριος, προγραμματισμός: καθόλου, αγγλικά: άριστα
ninos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 00:14
Τοποθεσία: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό headless » 18 Μαρ 2010, 11:39

Καλή επιτυχία κι από μένα στο εγχείρημά σου φίλε μου.
Για ό,τι χρειαστείς θα είμαστε όλοι δίπλα σου.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό xaris2335 » 18 Μαρ 2010, 17:03

Καλή η πρωτοβουλία σου μπράβο σου, αλλά πες την ιδέα σου αυτή και σε συναδέλφους σου, ιδίως σε καθηγητές πληροφορικής μπας και σε μιμηθούν. :thumbup: :clap: :bow:
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: | Προγραμματισμός:
Αγγλικά: καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS (32bit) ΕΛ σε Intel core 2 quad core Q9300
Προδιαγραφές ⇛INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9300 2.50 GHZ LGA|WESTERN DIGITAL 750GB SATA2|ASUS 2GB DDR3 1333MHZ|GIGABYTE|ASUS EN9800GTX/HTDP 512MB PCI-E|Quickcam logitech E2500|Optiarc DVD RW AD-7173A

Κανάλι για Λίνουξ και όχι μόνο :lol: Διανομές Λίνουξ :lol:Συμβατότητα περιφ/κών με ubuntu :lol:
Άβαταρ μέλους
xaris2335
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 16:16
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό spyroskaftanis » 22 Απρ 2010, 17:35

Συγχαρητήρια και από εμένα!!! ;) Πραγματικά εκπληκτική προσπάθεια!!!!
Ευτυχώς υπάρχουν και τέτοιοι καθηγητές πληροφοτικής γιατί αν κρίνω από τις εμπειρίες μου πέρισι στο γυμνάσιο και φέτος στο Λύκειο αφήστε το καλύτερα...
Να φανταστείτε ότι ο καθηγητής που έχουμε τώρα όταν μας βλέπει να έχουμε μπει στο internet με τον fifefox μας λέει : «Σας είπα μην μπαίνετε στο internet με τον Firefox...ανοίξτε τον internet explorer». Αν είναι δυνατόν να υπάρχουν ακόμα τέτοιοι καθηγητές!!! Εμείς βέβαια τον γράφουμε κανονικά, αλλά αν είναι δυνατόν δηλαδή. Αντί να μπορούμε να επιλέξουμε όποιο Λειτουργικό θέλουμε ναι μην μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και όποιον browser θέλουμε.
Οι υπολογιστές που έχουμε στο εργαστήριο δεν είναι και καινούριοι, αλλά ούτε και πολύ παλιοι και όμως τέτοιο σέρσιμο δεν έχω ξαναφάει στην ζωή μου. Κολάνε συνεχώς οποιοδήποτε πρόγραμμα και να ανοίξω και σήμερα μάλιστα παραλίγο να χάσουμε μια εργασία που φτιάχναμε αρκετές εβδομάδες.
Γιατί δεν ξυπνάνε επιτέλους ;;;
Τι συμφέρον έχουνε από μια τέτοια εταιρία ;;;
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: C/C++,Java, Bash, Android┃ Αγγλικά: Μέτρια (B2) | Γαλλικά: Λίγα (Β1)
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: |ext4| Fedora 20 σε multirama notbook
Προδιαγραφές ⇛ CPU- Intel(R) Core(TM) 2 Duo @ 2.00GHz│ RAM 2GB │Intel Corporation Mobile GM965/GL960|
my personal blog: http://skaftanis.blogspot.com
my fedora blog : http://fedora-gr.blogspot.com/
My New Project: http://showmeyourcode.co.nf/
CEID upatras 3rd year student.
Άβαταρ μέλους
spyroskaftanis
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 22:04
Τοποθεσία: Αργολίδα
Εκτύπωση

Re: Μια κοινότητα πινγκουίνων στο γυμνάσιο

Δημοσίευσηαπό ninos » 22 Απρ 2010, 20:50

spyroskaftanis έγραψε:Συγχαρητήρια και από εμένα!!! ;) Πραγματικά εκπληκτική προσπάθεια!!!!
Ευτυχώς υπάρχουν και τέτοιοι καθηγητές πληροφοτικής γιατί αν κρίνω από τις εμπειρίες μου πέρισι στο γυμνάσιο και φέτος στο Λύκειο αφήστε το καλύτερα...
Να φανταστείτε ότι ο καθηγητής που έχουμε τώρα όταν μας βλέπει να έχουμε μπει στο internet με τον fifefox μας λέει : «Σας είπα μην μπαίνετε στο internet με τον Firefox...ανοίξτε τον internet explorer». Αν είναι δυνατόν να υπάρχουν ακόμα τέτοιοι καθηγητές!!! Εμείς βέβαια τον γράφουμε κανονικά, αλλά αν είναι δυνατόν δηλαδή. Αντί να μπορούμε να επιλέξουμε όποιο Λειτουργικό θέλουμε ναι μην μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και όποιον browser θέλουμε.
Οι υπολογιστές που έχουμε στο εργαστήριο δεν είναι και καινούριοι, αλλά ούτε και πολύ παλιοι και όμως τέτοιο σέρσιμο δεν έχω ξαναφάει στην ζωή μου. Κολάνε συνεχώς οποιοδήποτε πρόγραμμα και να ανοίξω και σήμερα μάλιστα παραλίγο να χάσουμε μια εργασία που φτιάχναμε αρκετές εβδομάδες.
Γιατί δεν ξυπνάνε επιτέλους ;;;
Τι συμφέρον έχουνε από μια τέτοια εταιρία ;;;


Δεν είμαι καθηγητής πληροφορικής, είμαι καθηγητής αγγλικής & υπεύθυνος σε σχολική βιβλιοθήκη.
Αποκλειστικά ελεύθερο λογισμικό χρησιμοποιώ δύο χρόνια,
αλλά όμως θεωρώ ακόμη τον εαυτό μου αρχάριο.

Οι καθηγητές πληροφορικής δεν έχουν τίποτε το ιδιαίτερο.
Όπως και όλοι οι υπόλοιποι είναι συνηθισμένοι να χρησιμοποιούν κλειστό λογισμικό,
όπως κι εγώ άλλωστε επί πολλά χρόνια.
Ας μην ξεχνάμε ότι οι χρήστες των ΕΛ/ΛΑΚ λειτουργικών συστημάτων αποτελούν μόνον το 1% των χρηστών.
Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να διαδίδουμε τα προτερήματα του ΕΛ/ΛΑΚ,
χωρίς να τους κατηγορούμε ή να τους κοροϊδεύουμε.
Δεν κερδίζουμε έτσι, αντιθέτως μας περνάνε για "περίεργους".

Υπενθυμίζω επίσης πως την επιστολή ΑΜΕΣΗ ΥΙΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΥΡΥΤΕΡΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ,
που είναι μία πρωτοβουλία του Φόρουμ μας,
την υπογράφουν αρκετοί καθηγητές πληροφορικής.

Θα παρακαλούσα λοιπόν να μην κάνετε γενικούς αφορισμούς.
Εμμανουήλ Νίνος
συνταξιούχος καθηγητής αγγλικής
Ubuntu 22.04 LTS Gnome σε μεταχειρισμένο lenovo thinkpad i5-4300U CPU @ 1.90GHz memory 8GiB
[b]GNU/Linux
: αρχάριος, προγραμματισμός: καθόλου, αγγλικά: άριστα
ninos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 00:14
Τοποθεσία: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)