Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS στο 5ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS στο 5ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης

Δημοσίευσηαπό greatst » 20 Οκτ 2012, 11:23

Στο εργαστήριο υπολογιστών που χρησιμοποιεί το 5ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης (στο οποίο εργαστήριο είμαι υπεύθυνος) υπάρχουν περισσότεροι από δέκα σχετικά παλιοί υπολογιστές με μνήμη RAM 512MB. Με σκοπό την εξοικείωση των μαθητών με το ελεύθερο λογισμικό, προχώρησα στην εγκατάσταση μιας διανομής GNU/Linux ως δεύτερο λειτουργικό σύστημα, πρόσθετα στο λειτουργικό σύστημα που έχουν ήδη οι υπολογιστές. Είμαι ο ίδιος χρήστης ελεύθερου λογισμικού εδώ και αρκετά έτη και μετέφερα την εμπειρία μου αυτή στην παρούσα δράση.

Επέλεξα και εγκατέστησα το Ubuntu 12.04 LTS, μαζί με συνοδευτικό λογισμικό.

Ένα από τα ζητήματα που αντιμετώπισα ήταν το γεγονός ότι κάποια CDROM drive ήταν προβληματικά. Σε παλιούς υπολογιστές, τα CDROM drive μαζεύουν σκόνη στις κεφαλές, τα μηχανικά τους μέρη μπορεί να μην είναι μια αρκετά ακριβή, κτλ. Έτσι, δεν ήμουν σε θέση να ολοκληρώσω την εγκατάσταση από το CD εγκατάστασης του 12.04 ή από το αντίστοιχο CD το οποίο παρέχει η Τεχνική Στήριξη ΣΕΠΕΥΗ. Το CD εγκατάστασης του 12.04 έχει μέγεθος περίπου 700ΜΒ, οπότε και ένα μόνο σφάλμα ανάγνωσης μπορεί να είναι μοιραίο κατά την εγκατάσταση.

Για να αντιμετωπίσω το ζήτημα των προβληματικών CD-ROM drive κατά την εγκατάσταση, επέλεξα να χρησιμοποιήσω το Ubuntu Minimal CD που είναι περίπου 30MB. Έτσι, μπορούσα εύκολα να ολοκληρώσω την εγκατάσταση: τα CDROM drive μπορούσαν να αντέξουν την ανάγνωση των περίπου 30MB, καθώς τα υπόλοιπα απαιτούμενα πακέτα κατεβαίνουν κατά την εγκατάσταση από το διαδίκτυο. Πρόσθετα στο default περιβάλλον εργασίας του Ubuntu, εγκατέστησα και το πακέτο gnome-panel και έθεσα ως default περιβάλλον το GNOME Classic (χωρίς εφέ) ώστε να υπάρχει ένα ελαφρύ και σχετικά γνώριμο περιβάλλον εργασίας για τους μαθητές.

Από τα επιπλέον πακέτα που εγκατέστησα από το Κέντρο λογισμικού, επέλεξα (μεταξύ άλλων) λογισμικό για αντικείμενα που διδάσκονται στους μαθητές (όπως ψηφιακή επεξεργασία εικόνας και βίντεο). Ακόμα, άλλο λογισμικό που πρόκειται να διερευνηθεί προς αξιοποίηση, είναι οι εκπαιδευτικές εφαρμογές που παρέχει μέσω αποθετηρίου (repository) η Τεχνική Στήριξη ΣΕΠΕΗΥ, καθώς και το λογισμικό epoptes.

Για πληροφορίες σχετικά με εμένα (Φιλιππίδης Σταύρος) και για να επικοινωνήσετε μαζί μου για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επισκεφθείτε τον προσωπικό μου δικτυακό τόπο.

ΥΓ: έγινε επεξεργασία της δημοσίευσης την Τετάρτη 24/10/2012 με σκοπό να τοποθετηθεί κείμενο που θα μπει και στην κεντρική σελίδα του http://www.ubuntu-gr.org μετά από προτροπή και πρόταση για το κείμενο από τον simosx. Το νέο κείμενο βασίζεται σε πρόταση του ίδιου χρήστη (simosx) προκειμένου να ταιριάζει καλύτερα στο ύφος του ubuntu-gr.

Για ιστορικούς λόγους, παραθέτω παρακάτω το κείμενο πριν την επεξεργασία:

Τελευταία επεξεργασία από greatst και 24 Οκτ 2012, 11:12, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS σε σχολικό εργαστήριο (Λυκε

Δημοσίευσηαπό simosx » 20 Οκτ 2012, 23:08

greatst έγραψε:Δείτε σχετικά:

http://www.stavros.filippidis.name/gree ... rines.html


Πολύ καλή δουλειά!
Θέλεις να γράψεις ένα κείμενο με πρακτική περιγραφή του έργου, ώστε να μπει στην αρχική σελίδα του www.ubuntu-gr.org;
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS σε σχολικό εργαστήριο (Λυκε

Δημοσίευσηαπό the_eye » 20 Οκτ 2012, 23:26

Ακόμα μερικές φωτογραφίες από το εργαστήριο θα ήταν πολύ όμορφες.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS σε σχολικό εργαστήριο (Λυκε

Δημοσίευσηαπό greatst » 21 Οκτ 2012, 00:30

Ευχαριστώ παίδες για τα καλά σας λόγια! Περιμένω να λειτουργήσει το εργαστήριο λίγο καιρό με το Ubuntu και μετά θα γράψω περισσότερες λεπτομέρειες και συμπεράσματα.
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS σε σχολικό εργαστήριο (Λυκε

Δημοσίευσηαπό eliasps » 21 Οκτ 2012, 00:34

Καταρχάς συγχαρητήρια για την δουλειά! Πολύ καλή! :clap:

Αν επιτρέπεις, οι μαθητές χρησιμοποιούν αυτό το εργαστήριο για κάποιο μάθημα; Είναι υποχρεωτικό;
Γιατί όταν ήμουν εγώ στο λύκειο, ούτε που μας είχα βάλει να δούμε υπολογιστή σε φωτογραφία, πόσο μάλλον να χρησιμοποιήσουμε έναν σε εργαστήριο.
Μιλάω και για τις 3 τάξεις.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS σε σχολικό εργαστήριο (Λυκε

Δημοσίευσηαπό greatst » 21 Οκτ 2012, 00:45

eliasps έγραψε:Καταρχάς συγχαρητήρια για την δουλειά! Πολύ καλή! :clap:

Αν επιτρέπεις, οι μαθητές χρησιμοποιούν αυτό το εργαστήριο για κάποιο μάθημα; Είναι υποχρεωτικό;
Γιατί όταν ήμουν εγώ στο λύκειο, ούτε που μας είχα βάλει να δούμε υπολογιστή σε φωτογραφία, πόσο μάλλον να χρησιμοποιήσουμε έναν σε εργαστήριο.
Μιλάω και για τις 3 τάξεις.


Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :-)

Για το ερώτημα σου:

Οι μαθητές έχουν επιλεγόμενα μαθήματα Πληροφορικής στις τάξεις Β και Γ, τα "Εφαρμογές Υπολογιστών" και "Πολυμέσα-Δίκτυα" τα οποία είναι εργαστηριακά 2ώρες/εβδομάδα. Επίσης, το εργαστήριο χρησιμοποιείται και σε άλλα μαθήματα όπως (για παράδειγμα) το μάθημα "Ερευνητική Εργασία (Project)" που διδάσκεται στις τάξεις Α και Β (για φέτος).

Επίσης, όταν χρειαστεί (λίγες φορές) πηγαίνω τους μαθητές στο εργαστήριο για το πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα της Γ τάξης (τεχνολογικής κατεύθυνσης) "Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον" για να δούμε κάποια περιβάλλοντα εκτέλεσης της "Ψευδογλώσσας" και της "ΓΛΩΣΣΑΣ" που διδάσκονται.

Στα επιλεγόμενα μαθήματα Πληροφορικής που διδάσκω (σε κάποια τμήματα μόνος μου και σε κάποια με έναν ακόμα συνάδελφο) ασχολούμαστε (μεταξύ άλλων) με επεξεργασία εικόνας, επεξεργασία βίντεο και δημιουργία δικτυακών τόπων.
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS σε σχολικό εργαστήριο (Λυκε

Δημοσίευσηαπό eliasps » 21 Οκτ 2012, 01:14

Off topic:
greatst έγραψε:Στα επιλεγόμενα μαθήματα Πληροφορικής που διδάσκω (σε κάποια τμήματα μόνος μου και σε κάποια με έναν ακόμα συνάδελφο) ασχολούμαστε (μεταξύ άλλων) με επεξεργασία εικόνας, επεξεργασία βίντεο και δημιουργία δικτυακών τόπων.

Πολύ ωραία! Χαίρομαι που μπαίνουν στα λύκεια πιο ουσιαστικά μαθήματα που θα έχουν κάποιο αντίκρισμα και σε ανάγκες που θα προκύψουν μετά το λύκειο.
Καιρός είναι να προσαρμόζεται η παιδεία (της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) στην εξέλιξη της τεχνολογίας και των απαιτήσεων της αγοράς.
Εγώ ως μαθητής τεχνολογικής κατεύθυνσης πριν από πέντε χρόνια, το μόνο μάθημα που είχα διδαχθεί σχετικά με υπολογιστές ήταν το "Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον" και αυτό, στην θεωρία γιατί όπως ανέφερα, για υπολογιστή ούτε λόγος.
Και μέχρι τότε, ίσως να είχα ακούσει μόνο μία φορά την λέξη "linux".
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS στο 5ο Γενικό Λύκειο Κατερί

Δημοσίευσηαπό simosx » 26 Οκτ 2012, 23:37

Αντέγραψα τη δημοσίευση και στην πρώτη σελίδα του https://ubuntu-gr.org/ (χωρίς www)!
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS στο 5ο Γενικό Λύκειο Κατερί

Δημοσίευσηαπό alkisg » 27 Οκτ 2012, 14:02

Συγχαρητήρια Σταύρο,

greatst έγραψε:Ένα από τα ζητήματα που αντιμετώπισα ήταν το γεγονός ότι κάποια CDROM drive ήταν προβληματικά. Σε παλιούς υπολογιστές, τα CDROM drive μαζεύουν σκόνη στις κεφαλές, τα μηχανικά τους μέρη μπορεί να μην είναι μια αρκετά ακριβή, κτλ. Έτσι, δεν ήμουν σε θέση να ολοκληρώσω την εγκατάσταση από το CD εγκατάστασης του 12.04 ή από το αντίστοιχο CD το οποίο παρέχει η Τεχνική Στήριξη ΣΕΠΕΥΗ. Το CD εγκατάστασης του 12.04 έχει μέγεθος περίπου 700ΜΒ, οπότε και ένα μόνο σφάλμα ανάγνωσης μπορεί να είναι μοιραίο κατά την εγκατάσταση.


Μέθοδος εγκατάστασης Ubuntu σε εργαστήρια χωρίς CD:
http://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2525.0
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?p=160951
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 12.04 LTS στο 5ο Γενικό Λύκειο Κατερί

Δημοσίευσηαπό greatst » 27 Οκτ 2012, 15:52

alkisg έγραψε:Συγχαρητήρια Σταύρο,

greatst έγραψε:Ένα από τα ζητήματα που αντιμετώπισα ήταν το γεγονός ότι κάποια CDROM drive ήταν προβληματικά. Σε παλιούς υπολογιστές, τα CDROM drive μαζεύουν σκόνη στις κεφαλές, τα μηχανικά τους μέρη μπορεί να μην είναι μια αρκετά ακριβή, κτλ. Έτσι, δεν ήμουν σε θέση να ολοκληρώσω την εγκατάσταση από το CD εγκατάστασης του 12.04 ή από το αντίστοιχο CD το οποίο παρέχει η Τεχνική Στήριξη ΣΕΠΕΥΗ. Το CD εγκατάστασης του 12.04 έχει μέγεθος περίπου 700ΜΒ, οπότε και ένα μόνο σφάλμα ανάγνωσης μπορεί να είναι μοιραίο κατά την εγκατάσταση.


Μέθοδος εγκατάστασης Ubuntu σε εργαστήρια χωρίς CD:
http://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2525.0
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?p=160951


Σε ευχαριστώ Άλκη! Είχα υπόψη και τη μέθοδο που μου παρέθεσες, αλλά για κάποιο λόγο οι υπολογιστές δεν μπόρεσαν να κάνουν boot from network! Δεν έψαξα βέβαια πολύ τη μέθοδο αυτή, προτίμησα τη μέθοδο με το μικρό CD των περίπου 30MB. Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ καλό που υπάρχουν πολλές επιλογές για το πώς θα εγκαταστήσουμε το Ubuntu.

Πέρα από τα τεχνικά θέματα (όποια προβλήματα και να υπάρχουν λύνονται στο τέλος και η εγκατάσταση θα γίνει), το βασικό είναι να γίνει η κίνηση: να εγκατασταθεί στα σχολεία (και) ελεύθερο λογισμικό, να μάθουν οι μαθητές (και γιατί όχι: και οι συνάδελφοι) ότι υπάρχει και αυτός ο δρόμος. Ακόμα και εάν κάποιοι συνάδελφοι για διάφορους λόγους δεν γίνεται να βάλουν μια GNU/Linux διανομή, μπορούν έστω να χρησιμοποιούν (και) ελεύθερο λογισμικό στο ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα: εφαρμογές όπως το GIMP και το LibreOffice υπάρχουν και για Windows και για Mac.

Προσωπικά βλέπω το όλο εγχείρημα χρήσης του Ubuntu στο σχολείο να πηγαίνει αρκετά καλά. Είμαι αισιόδοξος. :-)
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)