Τεχνολογικός Εξοπλισμός Δημοτικών

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Τεχνολογικός Εξοπλισμός Δημοτικών

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 08 Φεβ 2013, 20:37

Παίδες έχω κάνει μια εφαρμογή εν ονόματι guma και θέλω να την εξελίσσω σε μια πλατφόρμα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα δημοτικά σχολεία, και αν είναι δυνατός από χθες ;). 'Ετσι θέλω να ξέρω τις πραγματικές δυνατότητες και την δυναμική που έχουν τα σχολεία σχετικά με τεχνολογικό εξοπλισμό.

Τα σημερινά σχολεία διαθέτουν σχολικό εργαστήριο ή έχουν Η/Υ στην αίθουσα αν ναι ποιες είναι οι χαμηλότερες προδιαγραφές που έχετε συναντήσει?
Ακόμη διαθέτουν τα δημοτικά smartboards?

Πιστεύω πως είναι κρίσιμο για την βιωσιμότητα του project το να γνωρίζω τις απαιτήσεις του συστήματος που διαθέτουν τα σύγχρονα ελληνικά δημοτικά.

Για όσους δεν ξέρουν τι είναι το guma δίτε εδώ: http://sourceforge.com/projects/guma-efs
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Τεχνολογικός Εξοπλισμός Δημοτικών

Δημοσίευσηαπό the_eye » 09 Φεβ 2013, 01:09

Καλό είναι να έρθεις σε επαφή με τον alkisg
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Τεχνολογικός Εξοπλισμός Δημοτικών

Δημοσίευσηαπό rat » 09 Φεβ 2013, 11:05

Το σημαντικότερο όλων δεν είναι οι προδιαγραφές σε υλικό στις σχολικές αίθουσες. Αλλά η όρεξη όλων όσων θα χρησιμοποιήσουν αυτό το υλικό να ανοίξουν τα παράθυρα και να δουν λίγο πιο μακρυά.
Αυτά τα λίγα χωρίς να θέλω να μειώσω το συγκεκριμένο project ή οποιοδήποτε άλλο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.10 32bit /Ubuntu 10.04 / Mint / Win Xp / Win 7
Προδιαγραφές ⇛ Διαφορετικά μηχανήματα.
rat
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 27 Αύγ 2008, 02:06
Εκτύπωση

Re: Τεχνολογικός Εξοπλισμός Δημοτικών

Δημοσίευσηαπό alkisg » 10 Φεβ 2013, 09:53

Για αριθμητικές πράξεις στο Δημοτικό υπάρχει το tuxmath:
http://tux4kids.alioth.debian.org/tuxmath/screens.php

Συνήθως το λογισμικό FLOSS γίνεται ποιοτικότερο όταν βοηθάμε μια υπάρχουσα προσπάθεια στην οποία έχουν συνδράμει δεκάδες άτομα, παρά όταν ο καθένας ξεκινάει από το μηδέν τη δικιά του υλοποίηση. Υπάρχουν βέβαια και πολλές εξαιρέσεις σε αυτό, αλλά οι εξαιρέσεις συνήθως γίνονται από ήδη έμπειρους προγραμματιστές που έχουν αναλύσει τις υπάρχουσες λύσεις και έχουν αποτιμήσει τους λόγους που αυτές δεν είναι ικανοποιητικές.

Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινούσες στέλνοντας patches στο tuxmath για υπάρχοντα bugs, και γιατί όχι αν έχεις στόχο να επενδύσεις πολύ χρόνο σε αυτό, στην πορεία να αναλάβεις και ως maintainer.
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Τεχνολογικός Εξοπλισμός Δημοτικών

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 10 Φεβ 2013, 17:00

Βασικά εμπνεύστηκα από το tuxmath το guma. Αλλά θέλω να υπάρχει ένα σύστημα που να αξιοποιηθεί πλήρως από τα Ελληνικά σχολεία και να χρησιμοποιηθεί από τα Ελληνικά σχολεία.

Για το guma έχω σαν στόχο να έχει και μέσω αξιολόγησης να μπορείς να βάζεις ομαδικές η και ατομικές εργασίες και να καταγράφει την πρόοδο και τις αίθουσας αλλά και του μαθητή και να στα εμφανίζει στον καθηγητή την πρόοδο του μαθητή για κάθε πράξη σαν γραφική παράσταση. Πράγμα που δεν το κάνει το tuxmath. Ακόμη έχω σαν στόχο το guma να δείχνει και βήμα βήμα πως γίνεται μια αριθμητική πράξη. Πράγμα που δεν γίνεται στο tuxmath.

Ακόμη υπό συζήτηση με άτομα στο hackerspace.gr σκέφτηκα να συνεργάζεται με το moodle έτσι να μπορεί ο καθηγητής να ανεβάζει στο moodle εργασίες και το guma να τις κατεβάζει και να τις εκτελεί. Πράγμα που δεν το κάνει το tuxmath. Δηλαδή σχεδιαστικά αλλιώς το σκέφτομαι σε σχέση με το tuxmath. Δηλαδή δεν θα είναι ένα απλό παιχνίδι. Θα είναι ένα πλήρες σύστημα εξέτασης και εργασιών αλλά και παιχνιδιού που θα μπορεί ο καθηγητής πάνω σε αυτό να σχεδιάζει και εργασίες για μέσα στην αίθουσα που έχει πολλά άτομα.

Το guma πέρα από την οικιακή version θα έχει και version ειδικά σχεδιασμένη για αίθουσα που θα δίνει σε κάθε παιδί μέσα στην αίθουσα ένα σετ από πράξεις. Αλλά κάθε παιδί θα παίρνει turns και σε κάθε turn κάθε παιδί θα απαντάει σε μια πράξη. Το interface θα είναι ειδικά σχεδιασμένο και για smartboard. Δηλαδή άλλες βλέψεις έχω για το guma και όχι απλά να είναι ένα παιχνιδάκι για pc. Σκέφτομαι να είναι ένα πλήρες σύστημα εργασιών, εξέτασης και βοήθειας μαθητών δημοτικού στις βασικές μαθηματικές πράξεις.

Αλλά όλα αυτά είναι μόνο στο μυαλό μου δεν θέλω όμως να κάνω ένα σύστημα χωρίς να γνωρίζω τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ δυνατότητες ενός Ελληνικού Δημοτικού. Θέλω να είναι ένα χρήσιμο και λειτουργικό σύστημα γι αυτό θέλω να έχω επαφή με άτομα από τον τομέα τις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης αλλά και αν είναι εφικτό αυτό που έχω στο μυαλό μου η πως να το κάνω εφικτό.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)