Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 19 Μαρ 2013, 00:56

Καλισπέρα, χθές έβαλα σε ένα netbook μιας ξαδέρφης μου που πάει Πέμπτη Δημοτικού xubuntu. Αλλά προέκυψε ένα μικρό θεματάκι με την μάνα της λόγο ότι ήταν κοινόχρηστος. Παρατήρησα την τεράστια διαφορά ως προς την προθυμία να γνωρίσει κάτι νέο. Το παιδί δημοτικού ήταν ποιο δεκτικό στο να το μάθει ή να το περιεργαστεί σε σχέση με την μάνα.

Γενικά σε μαθητές δημοτικού πόσο δεκτικοί βλέπετε να είναι στο να χρησιμοποιήσουν κάτι εναλλακτικό πέρα από windows. Και αν είναι δεκτικά γιατί να μην το προωθήσουμε στα παιδία δημοτικού πχ με ημερίδες;

Ακόμα καλό θα ήταν να κάναμε σκετσάκια και σχετικό υλικό (πχ. παραμυθάκια) έτσι ώστε τα παιδιά να κατανοήσουν την φιλοσοφία του ΕΛ/ΛΑΚ καλύτερα.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 19 Μαρ 2013, 13:05

Σίγουρα οι νεότεροι είναι πιο "εύκολοι" στο να δουν και κάτι άλλο.
Για να μπορέσεις να κάνεις παρουσίαση θα πρέπει να πείσεις διευθυντή-τρια ,εκπαιδευτικό προσωπικό,Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και να πάρεις άδεια από την Πρωτοβάθμια Επιθεώρηση του υπ.Παιδείας που υπάγεται το σχολείο.
Μιλάμε για πολύ μικρές ηλικίες και να ξέρεις όσο πιο μικρά παιδιά είναι τόσο πιο δύσκολο είναι.
Εξάλλου πιο εύκολα πείθονται για παρουσιάσεις από κάποιους που έχουν μια υπόσταση-μορφή (σύλλογος-λέσχη,κλπ,κλπ).
Εμείς είμαστε διαδικτυακό φόρουμ-κοινότητα που κάνουμε χρήση Λίνουξ-ubuntu και τίποτε άλλο.

Off topic:
Συμβουλή:
Προσωπικά καταλαβαίνω τις αγνές σου προθέσεις για την μετάδοση του ελλακ αλλά εχω μια ένσταση στην κίνηση που έκανες
α)Ενημερώνεις πρώτα την μητέρα στην δική σου περίπτωση περί ubuntu
b)Αφήνεις το περιθώριο να το σκεφτεί και να κάνει την επιλογή της
γ)Φτιάχνεις το νέτμπουκ dual boot.
Αν ήμουν εγω στην θέση της μαμάς της ξαδέλφης σου ούτε που θα ήθελα να ξανακούσω για xubuntu Linux και άλλες τέτοιες αηδίες για εκείνη.Έτσι έρχονται τα αντίθετα αποτελέσματα.Εσένα πως θα σου φαινόταν να εχόμουν και να σου διέγραφα τον η/υ με τις δικές σου ρυθμίσεις κλπ,κλπ για να περάσω κάτι που γουστάρω εγώ.Την ξεβόλεψες την γυναίκα με λίγα λόγια.
Φιλικά
Γιώργος
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 19 Μαρ 2013, 15:53

ubuderix έγραψε:Σίγουρα οι νεότεροι είναι πιο "εύκολοι" στο να δουν και κάτι άλλο.
Για να μπορέσεις να κάνεις παρουσίαση θα πρέπει να πείσεις διευθυντή-τρια ,εκπαιδευτικό προσωπικό,Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και να πάρεις άδεια από την Πρωτοβάθμια Επιθεώρηση του υπ.Παιδείας που υπάγεται το σχολείο.
Μιλάμε για πολύ μικρές ηλικίες και να ξέρεις όσο πιο μικρά παιδιά είναι τόσο πιο δύσκολο είναι.
Εξάλλου πιο εύκολα πείθονται για παρουσιάσεις από κάποιους που έχουν μια υπόσταση-μορφή (σύλλογος-λέσχη,κλπ,κλπ).
Εμείς είμαστε διαδικτυακό φόρουμ-κοινότητα που κάνουμε χρήση Λίνουξ-ubuntu και τίποτε άλλο.

Off topic:
Συμβουλή:
Προσωπικά καταλαβαίνω τις αγνές σου προθέσεις για την μετάδοση του ελλακ αλλά εχω μια ένσταση στην κίνηση που έκανες
α)Ενημερώνεις πρώτα την μητέρα στην δική σου περίπτωση περί ubuntu
b)Αφήνεις το περιθώριο να το σκεφτεί και να κάνει την επιλογή της
γ)Φτιάχνεις το νέτμπουκ dual boot.
Αν ήμουν εγω στην θέση της μαμάς της ξαδέλφης σου ούτε που θα ήθελα να ξανακούσω για xubuntu Linux και άλλες τέτοιες αηδίες για εκείνη.Έτσι έρχονται τα αντίθετα αποτελέσματα.Εσένα πως θα σου φαινόταν να εχόμουν και να σου διέγραφα τον η/υ με τις δικές σου ρυθμίσεις κλπ,κλπ για να περάσω κάτι που γουστάρω εγώ.Την ξεβόλεψες την γυναίκα με λίγα λόγια.
Φιλικά
Γιώργος

Δεν μπορούμε να βάλουμε μια υπόσταση στην κοινότητά μας;
Off topic:
Dual boot το έκανα και δεν υπολόγιζα ότι θα το χρησιμοποιούσε και η μάνα.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 19 Μαρ 2013, 16:08

Σαν LinuxUserGroup (LUG) πρέπει να βρεθεί χώρος (έδρα) που να είναι εύκολα προσβάσιμος ,να φτιαχτεί με δικηγόρο καταστατικό και να δημοσιευθεί σε Πρωτοδικείο ,να υπάρχουν σίγουρα μόνιμα μέλη με συνδρομή για κάλυψη όλων των εξόδων ,να ψηφιστεί προεδρείο από τα μέλη,να γίνονται συνελεύσεις δηλαδή και άν θυμάμαι καλά χρειάζεται έναρξη και στην εφορία (δεν είμαι πολύ σίγουρος για αυτό).Ποιά ιδιότητα θα δοθεί (Ubuntu μόνο,Λίνουξ γενικότερα,πανελλαδική,Αττική μόνο);
Εξάλλου υπάρχει στην Αθήνα ο Hellug (δεν ξέρω αν είναι ενεργός ακόμα).
Ο διαχειριστής μας ο the_eye ξέρει λεπτομέρειες γιατί όχι μόνο συμμετέχει αλλά είναι και πρόεδρος στην Κοζάνη http://www.klug.gr/
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

Δημοσίευσηαπό matthew » 04 Απρ 2013, 01:26

Οι ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραία μέτρα! Μερικές λύσεις:
Απαγόρευση εξόδου από τη χώρα στις μάνες & παρουσίασή τους κάθε 1η & 15η του μηνός στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα! :roll:
Επιβολή προστίμου στις μάνες της τάξεως των 5 ευρώ το μήνα. (Η τιμή έχει συμβολικό χαρακτήρα & τα πρόστιμα θα πάνε για χαρτζηλίκι στα πιτσιρίκια!) 8-)
Από τα παραπάνω εξαιρούνται οι Linuxομανάδες, & όσες αλλαξοπιστήσουν φυσικά! :P
Βέβαια το καλυτερότερο είναι να γίνουν εκπαιδευτικά σεμινάρια. :geek: Θέμα: "Linux & μάνα!" :mrgreen:

ubuderix έγραψε:Εσένα πως θα σου φαινόταν να εχόμουν και να σου διέγραφα τον η/υ με τις δικές σου ρυθμίσεις κλπ,κλπ για να περάσω κάτι που γουστάρω εγώ.

Κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην περάσεις window$! :)
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 06 Απρ 2013, 17:37

matthew έγραψε:Οι ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραία μέτρα! Μερικές λύσεις:
Απαγόρευση εξόδου από τη χώρα στις μάνες & παρουσίασή τους κάθε 1η & 15η του μηνός στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα! :roll:
Επιβολή προστίμου στις μάνες της τάξεως των 5 ευρώ το μήνα. (Η τιμή έχει συμβολικό χαρακτήρα & τα πρόστιμα θα πάνε για χαρτζηλίκι στα πιτσιρίκια!) 8-)
Από τα παραπάνω εξαιρούνται οι Linuxομανάδες, & όσες αλλαξοπιστήσουν φυσικά! :P
Βέβαια το καλυτερότερο είναι να γίνουν εκπαιδευτικά σεμινάρια. :geek: Θέμα: "Linux & μάνα!" :mrgreen:

ubuderix έγραψε:Εσένα πως θα σου φαινόταν να εχόμουν και να σου διέγραφα τον η/υ με τις δικές σου ρυθμίσεις κλπ,κλπ για να περάσω κάτι που γουστάρω εγώ.

Κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην περάσεις window$! :)
matthew έγραψε:Οι ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραία μέτρα! Μερικές λύσεις:
Απαγόρευση εξόδου από τη χώρα στις μάνες & παρουσίασή τους κάθε 1η & 15η του μηνός στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα! :roll:
Επιβολή προστίμου στις μάνες της τάξεως των 5 ευρώ το μήνα. (Η τιμή έχει συμβολικό χαρακτήρα & τα πρόστιμα θα πάνε για χαρτζηλίκι στα πιτσιρίκια!) 8-)
Από τα παραπάνω εξαιρούνται οι Linuxομανάδες, & όσες αλλαξοπιστήσουν φυσικά! :P
Βέβαια το καλυτερότερο είναι να γίνουν εκπαιδευτικά σεμινάρια. :geek: Θέμα: "Linux & μάνα!" :mrgreen:

ubuderix έγραψε:Εσένα πως θα σου φαινόταν να εχόμουν και να σου διέγραφα τον η/υ με τις δικές σου ρυθμίσεις κλπ,κλπ για να περάσω κάτι που γουστάρω εγώ.

Κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην περάσεις window$! :)

Off topic:
Το trollaρεις το θέμα
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

Δημοσίευσηαπό Th P » 06 Απρ 2013, 23:08

pc_magas έγραψε:Γενικά σε μαθητές δημοτικού πόσο δεκτικοί βλέπετε να είναι στο να χρησιμοποιήσουν κάτι εναλλακτικό πέρα από windows. Και αν είναι δεκτικά γιατί να μην το προωθήσουμε στα παιδία δημοτικού πχ με ημερίδες;


Οι ημερίδες δεν νομίζω πως ενδείκνυνται για αυτές τις ηλικίες,
λόγω ......"ασυμβατότητας" με το παιδικό μυαλό, που είναι μεν "σφουγγάρι",
αλλά κουράζεται εύκολα και μετά από λίγη ώρα ......πάει για άλλα.

Ο γιος μου (3η δημοτικού) δεν έχει κανένα πρόβλημα στο να κάνει αυτά που θέλει στον υπολογιστή,
είτε σε linux (και σε διαφορετικά περιβάλλοντα: gnome και παράγωγα, KDE και openbox, που χρησιμοποιώ εγώ τα τελευταία χρόνια)
είτε σε windows που τους μαθαίνει (ας πούμε, γιατί κατά την γνώμη μου αυτά που κάνουν τώρα είναι για ηλικίες τουλάχιστον 3 χρόνια μικρότερες)
ο δάσκαλός της πληροφορικής (ο οποίος για να μην τον αδικώ τελείως έχει εγκαταστήσει στους υπολογιστές του σχολείου
και κάποιες ΕΛ/ΛΑΚ εκπαιδευτικές εφαρμογές όπως το tuxpaint).

Πιστεύω ότι πέρα από τα λίγα δυστυχώς "τυχερά" παιδιά που γνωρίζουν το ΕΛ/ΛΑΚ από την οικογένεια,
ο καλύτερος τρόπος μύησης και εκπαίδευσης τους στο ΕΛ/ΛΑΚ είναι μόνο μέσα από το σχολείο και τους δασκάλους τους,
κάτι που όμως για να πραγματοποιηθεί χρειάζεται πολιτική βούληση, η οποία με την σειρά της για να παραχθεί απαιτείται πίεση.

Μια τέτοιας μορφής πίεση θα ήταν π.χ. ο βομβαρδισμός του υπουργείου παιδείας από email
με θέμα τα πλεονεκτήματα του ΕΛ/ΛΑΚ στην εκπαίδευση (και όχι μόνο)
οργανωμένα και ταυτόχρονα και από τις κοινότητες ΕΛ/ΛΑΚ αλλά και ατομικά από τα μέλη τους.

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 09 Απρ 2013, 19:35

Th P έγραψε:
pc_magas έγραψε:Γενικά σε μαθητές δημοτικού πόσο δεκτικοί βλέπετε να είναι στο να χρησιμοποιήσουν κάτι εναλλακτικό πέρα από windows. Και αν είναι δεκτικά γιατί να μην το προωθήσουμε στα παιδία δημοτικού πχ με ημερίδες;


Οι ημερίδες δεν νομίζω πως ενδείκνυνται για αυτές τις ηλικίες,
λόγω ......"ασυμβατότητας" με το παιδικό μυαλό, που είναι μεν "σφουγγάρι",
αλλά κουράζεται εύκολα και μετά από λίγη ώρα ......πάει για άλλα.

Ο γιος μου (3η δημοτικού) δεν έχει κανένα πρόβλημα στο να κάνει αυτά που θέλει στον υπολογιστή,
είτε σε linux (και σε διαφορετικά περιβάλλοντα: gnome και παράγωγα, KDE και openbox, που χρησιμοποιώ εγώ τα τελευταία χρόνια)
είτε σε windows που τους μαθαίνει (ας πούμε, γιατί κατά την γνώμη μου αυτά που κάνουν τώρα είναι για ηλικίες τουλάχιστον 3 χρόνια μικρότερες)
ο δάσκαλός της πληροφορικής (ο οποίος για να μην τον αδικώ τελείως έχει εγκαταστήσει στους υπολογιστές του σχολείου
και κάποιες ΕΛ/ΛΑΚ εκπαιδευτικές εφαρμογές όπως το tuxpaint).

Πιστεύω ότι πέρα από τα λίγα δυστυχώς "τυχερά" παιδιά που γνωρίζουν το ΕΛ/ΛΑΚ από την οικογένεια,
ο καλύτερος τρόπος μύησης και εκπαίδευσης τους στο ΕΛ/ΛΑΚ είναι μόνο μέσα από το σχολείο και τους δασκάλους τους,
κάτι που όμως για να πραγματοποιηθεί χρειάζεται πολιτική βούληση, η οποία με την σειρά της για να παραχθεί απαιτείται πίεση.

Μια τέτοιας μορφής πίεση θα ήταν π.χ. ο βομβαρδισμός του υπουργείου παιδείας από email
με θέμα τα πλεονεκτήματα του ΕΛ/ΛΑΚ στην εκπαίδευση (και όχι μόνο)
οργανωμένα και ταυτόχρονα και από τις κοινότητες ΕΛ/ΛΑΚ αλλά και ατομικά από τα μέλη τους.

Φιλικά
Θανάσης Π.

Όχι ρε σοβαρή παρουσίαση έλεγα κάτι σαν στυλ θεατρικού ή παιχνιδιού.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

Δημοσίευσηαπό the_eye » 10 Απρ 2013, 01:08

Η ποιο ουσιαστική παρουσίαση που μπορεί να γίνει σε παιδιά τέτοιας ηλικίας, φυσικά παρουσία γονέων, είναι ασφάλεια στο διαδίκτυο.
Η παρουσίαση θα πρέπει να απευθύνετε στα παιδιά αλλά και στους γονείς.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Μαθητές Δημοτικού και Ελεύθεςρο Λογισμικό

Δημοσίευσηαπό dim459 » 10 Απρ 2013, 10:13

Είναι γεγονός πως τα μικρά παιδιά μαθαίνουν εύκολα τα πάντα.
Οι κόρες μου χρησιμοποιούν linux από τρίτη-τετάρτη δημοτικού και αυτό σημαίνει κάπου την εποχή της 7.04 ή 7.10, οι οποίες σε ευχρηστία προφανώς δεν έχουν σχέση με τις σημερινές εκδόσεις.
Ομοίως και κάποιοι συμμαθητές τους που το είδαν και τους άρεσε.
Το πρόβλημα αρχίζει όταν μπαίνει στη μέση η παράμετρος παιχνίδια, αν και ως γνωστόν τον τελευταίο καιρό γίνεται και σε αυτόν τον τομέα πρόοδος.
Εν τέλει αυτός είναι και ο λόγος που διατηρούν dual boot συστήματα με τα windows να έχουν μετατραπεί απλώς σε παιχνιδομηχανή.
Είναι προφανές ότι όταν συνηθίσουν στην καθημερινή χρήση το linux, αντιμετωπίζουν με δυσφορία τη χρήση windows, όμως υπάρχουν εξωτερικοί παράγοντες ανασταλτικοί. Ένας, όπως προαναφέρθηκε, είναι οι γονείς σε περίπτωση που ξεβολεύονται όταν τύχει να χρησιμοποιούν και αυτοί τον υπολογιστή.
Ένας άλλος είναι τα μαθήματα πληροφορικής στα σχολεία, που τουλάχιστον στη δική μας περίπτωση γίνονται πάνω σε windows.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)

cron