Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 29 Μάιος 2013, 13:15

Θεσμικο αυτοι εννοουν απο μελος ΔΕΠ και πανω. μα τους λεω κι εγω ειμαι φοιτητης στο παπει,δεν μετραω? οχι λεει θελουμε επισημη υποστηριξη απο καποιον καθηγητη ή το ίδιο το τμημα ή απο την γραμματεια.
Ε τι να πω κι εγω,προισταμενη ηταν,δεν μπορουσα να πω κατι αλλο..(ξερεις,το βαρυ πεπονι υφος κι ετσι)

edit:τους ειπα αν γινεται να παρουμε ενα μικρο αμφιθεατρο,ενα ταπεινο αμφιθεατρο μαθηματων..ουτε αυτο λεει,ειστε εταιρια και εξωπανεπιστημιακοι..στην ΔΑΠ ομως ξερουν να το δινουν για να κανει παρτυ.
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Χαμηλό>Μεσαίο┃ Προγραμματισμός: PHP,C ┃ Αγγλικά: Proficiency
2 Λειτουργικό → Ubuntu 13.04 precise 32-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: i3-2310M 2.1Ghz ‖ RAM 4Gb
4 Κάρτες γραφικών: NVidia GeForce GT 540M 1Gb

Personal blog - website
Άβαταρ μέλους
koslibpro
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 12 Μάιος 2011, 16:37
Τοποθεσία: Piraeus
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 29 Μάιος 2013, 13:19

Εάν ήταν από κάποια νεολαία κόμματος τις ίδιες π@π@ριές θα έλεγε;Για hackerspace και τόσο άμεσα δεν νομίζω να προλαβαίνουμε .
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 29 Μάιος 2013, 13:21

koslibpro έγραψε:ειστε εταιρια και εξωπανεπιστημιακοι..στην ΔΑΠ ομως ξερουν να το δινουν για να κανει παρτυ.

Καλά για ποια εταιρία μίλησε η άσχετη ;Που την είδε ;
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 29 Μάιος 2013, 13:28

για ΔΑΠ ειναι πρωτοι..εικοινωνηστε σας παρακαλω το συντομοτερο με hackespace για να δουμε τι θα κανουμε..θα επικοινωνησουμε κι εμεις εδω με αλλον εναν καθηγητη αυριο το πρωι απο κοντα,που ειναι εστω και λιγο πιθανο να μας βοηθισει και βλεπουμε..ισως μπορεσουμε να ξανακανουμε μια επιτυχη αιτηση την δευτερα,αν ειναι συμφωνος ο καθηγητης αυτος..αλλιως μονοδρομος στο hackerspace..

αυτο της ξεκαθαρισα,οτι δεν ειμαστε εταιτια,ουτε κερδοσκοπικο-κατι. ειμαστε κοινοτητα ελευθερου λογισμικου,τελος.δεν εχω την εντυπωση οτι με καταλαβε..
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Χαμηλό>Μεσαίο┃ Προγραμματισμός: PHP,C ┃ Αγγλικά: Proficiency
2 Λειτουργικό → Ubuntu 13.04 precise 32-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: i3-2310M 2.1Ghz ‖ RAM 4Gb
4 Κάρτες γραφικών: NVidia GeForce GT 540M 1Gb

Personal blog - website
Άβαταρ μέλους
koslibpro
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 12 Μάιος 2011, 16:37
Τοποθεσία: Piraeus
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 29 Μάιος 2013, 14:24

Μιας και το θέμα αυτό έχει ξεκινήσει από τη Fosscom και το γνωρίζω από τότε, ας μου επιτραπεί να πω κι εγώ μια γνώμη...

Κατ' αρχήν, θα ήταν όντως ωραίο να γινόταν η παρουσίαση στο ΠαΠει, ειδικά αφού το ακροατήριο θα ήταν παιδιά που το αντικείμενο των σπουδών τους έχει σχέση με την τεχνολογία.
Αξιέπαινη επίσης είναι και η προσπάθεια του koslibpro να γίνει η εκδήλωση, όπως και του ubuderix που έτρεξε λίγο παραπάνω γι αυτήν.

Πέραν τούτου όμως...
Εδώ που τα λέμε, κοιτάζοντας το πρόγραμμα της υποψήφιας προς διοργάνωσης ημερίδος,
ubuderix έγραψε:1. Εισαγωγή στο ελεύθερο λογισμικό
2. Η διανομή Ubuntu
3. Διανομή Ubuntu - Εγκατάσταση
4. Διανομή Ubuntu - Χρήση γραφικού περιβάλλοντος Unity
5. Διανομή Ubuntu - Εργαλεία για ανάπτυξη λογισμικού - συζήτηση για χρήση του Ubuntu
6. Διανομή Ubuntu - Ubuntu Server και χρήση ως Server

δεν υπάρχει κάτι που να αφορά θέματα υπερβολικά τεχνικής φύσης ώστε να χρειάζεται οπωσδήποτε παρουσιαστές και σεμινάρια. Υπάρχουν μέλη που ξέρουν αρκετά για τα παραπάνω μη έχοντας σχετικές σπουδές, ή αρκετά πριν αποκτήσουν τον τίτλο του φοιτητή.
Αυτό σημαίνει πως ουσιαστικά, για όποιον θέλει να ασχοληθεί με το ελεύθερο λογισμικό γενικότερα ή το Ubuntu ειδικότερα, η απόκτηση γνώσεων δεν είναι και τόσο δύσκολη.
Λίγη θέληση χρειάζεται. Εξάλλου, όλες οι κοινότητες του ελεύθερου λογισμικού είναι πολύ φιλόξενες προς άτομα που ενδιαφέρονται να αποκτήσουν παραπάνω γνώσεις, μιας και τα άτομα αυτά πιθανώς να διαδεχτούν κάποιους ρόλους.

Ένα άλλο σημείο, είναι το ότι ναι μεν η κοινότητα ubuntu-gr δεν είναι εταιρεία, εξωπανεπιστημιακή όμως είναι (ευτυχώς!!!).
Κατ' αυτήν την έννοια, σαφώς και δίδεται το περιθώριο σε ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα να αρνηθεί την παραχώρηση χώρου. Από την άλλη όμως, δεν θα πρέπει να παραβλέπεται και το γεγονός πως και η κοινότητα ubuntu-gr από την πλευρά της σαφώς και δεν έχει ανάγκη το κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα για να προβληθεί καθώς ούτε κερδοσκοπικό χαρακτήρα έχει ούτε και επιδιώκει κάποιου είδους προβολή.

Επίσης, θα πρέπει να αναγνωρίζεται το δικαίωμα στο κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα να διαθέτει ή όχι χώρο εκδηλώσεων κατά βούληση. Στο κάτω κάτω, οι κομματικές νεολαίες αποτελούνται από φοιτητές. Αν η πλειοψηφία των φοιτητών ενδιαφέρεται περισσότερο για την οργάνωση πάρτυ με τις νεολαίες παρά για μια παρουσίαση για το ελεύθερο λογισμικό, τότε καλώς επενδύουν το χρόνο τους σε αυτό. Το αν μακροπρόθεσμα αυτό αποφέρει κέρδος ή ζημία, θα το κρίνει ο καθένας μετά από χρόνο.

Θα έλεγα πως η απόρριψη της αίτησης, είναι ένα πρώτης τάξεως μάθημα προς όσους ήθελαν να παραστούν στην παρουσίαση, για το ότι τελικά στη ζωή κανείς θεσμός δεν θα σε βοηθήσει πέραν του όσο υποχρεούται από το νόμο. Αν κάποιος/α θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω, θα πρέπει να προσπαθήσει μόνος/η.
Στο φόρουμ έχουμε ήδη πάνω από 10.000 μέλη.
Οπότε, είναι ευπρόσδεκτοι όλοι όσοι θέλουν να γνωρίσουν το ελεύθερο λογισμικό ή το Ubuntu.

Learner έγραψε:Καλά, ας ξανά ακούσω καμιά @@ρια , όπως άκουσα πρόσφατα στην Fosscomm από κάποιον (φοιτητή νομίζω), ότι δεν προσπαθούμε και δεν πηγαίνουμε σε πανεπιστήμια αλλά περιμένουμε τα πανεπιστήμια να έρθουν σε μας και θα σου πω εγώ.. τώρα έχω και αποδείξεις.

Καλά θυμάσαι.
Ε, ας πάει ο Μωάμεθ στο βουνό. Το βουνό δεν έχει πρόβλημα, εκεί είναι, δεν φεύγει. ;)
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 29 Μάιος 2013, 14:29

ωραια. αρα το συμπερασμα απο αυτο ποιο ειναι? μηπως δεν αξιζει να γινει στο παπει αυτο το event αλλα κατευθειαν στο hackerspace ωστε να εχει και μεγαλυτερη ανταποκριση και να προσθεσουμε και θεματα (ή να αντικαταστησουμε) απο το υπαρχον προγραμμα που να ειναι πιο τεχνικης φυσης και πιο ενδιαφεροντα?

πειτε αποψεις,το καλυτερο να προσπαθησουμε να κανουμε..
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Χαμηλό>Μεσαίο┃ Προγραμματισμός: PHP,C ┃ Αγγλικά: Proficiency
2 Λειτουργικό → Ubuntu 13.04 precise 32-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: i3-2310M 2.1Ghz ‖ RAM 4Gb
4 Κάρτες γραφικών: NVidia GeForce GT 540M 1Gb

Personal blog - website
Άβαταρ μέλους
koslibpro
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 12 Μάιος 2011, 16:37
Τοποθεσία: Piraeus
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό lepidas » 29 Μάιος 2013, 14:56

Το καλύτερο είναι να κάτσουμε στα αβγά μας.
Εαν οι φοιτητες θέλουν να μάθουν/γνωρίσουν 5-6 πράγματα, στρώστε το χαλί και ερχόμαστε. Για μένα κακώς έγινε τόσο μεγάλο το θέμα και κακώς χάσαμε έστω και 10 λεπτά του χρόνου του ο καθένας για να γραφεί η αίτηση.
Εάν υπάρχει μια ομάδα φοιτητών που ενδιαφέρεται για κάτι, ας κάνει όλη την προετοιμασία και στο τέλος όταν θα είναι όλα έτοιμα ρίξτε μια φωνή και θα έρθουν όσοι έρθουν να παρουσιάσουν. Με το ζόρι και με το παρακαλετώ(το λέω έτσι γιατί έτσι φάνηκε και κακώς φάνηκε έτσι) δεν γίνεται τίποτα.
Εδώ είμαστε, κάντε αίτηση να κάνουμε παρουσίαση Ubuntu
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 29 Μάιος 2013, 15:26

lepidas έγραψε:Το καλύτερο είναι να κάτσουμε στα αβγά μας.
Εαν οι φοιτητες θέλουν να μάθουν/γνωρίσουν 5-6 πράγματα, στρώστε το χαλί και ερχόμαστε. Για μένα κακώς έγινε τόσο μεγάλο το θέμα και κακώς χάσαμε έστω και 10 λεπτά του χρόνου του ο καθένας για να γραφεί η αίτηση.
Εάν υπάρχει μια ομάδα φοιτητών που ενδιαφέρεται για κάτι, ας κάνει όλη την προετοιμασία και στο τέλος όταν θα είναι όλα έτοιμα ρίξτε μια φωνή και θα έρθουν όσοι έρθουν να παρουσιάσουν. Με το ζόρι και με το παρακαλετώ(το λέω έτσι γιατί έτσι φάνηκε και κακώς φάνηκε έτσι) δεν γίνεται τίποτα.
Εδώ είμαστε, κάντε αίτηση να κάνουμε παρουσίαση Ubuntu

Θα διαφωνήσω μαζί σου,γιατί δεν είναι τα 10 λεπτά που κάποιος-οι αφιέρωσαν χάσιμο χρόνου ,ήθελαν και το έκαναν (αν δεν το θέλεις μην το κάνεις) .
Μήπως πρέπει τελικά να ξεκινήσουμε από το (Α) στις παρουσιάσεις και για μας τους ίδιους περί Προσφοράς - Εθελοντισμού - Προώθηση ελλακ ;
Να καταλάβουν-με εν ολίγοις τι κάνουμε και γιατί ;
Δεν περιμένω από κανένα φοιτητή να κάνει αυτό που θέλω να κάνω εγώ γιατί πολύ απλά (είναι δική μου πρωτοβουλία )και στην χειρότερη περίπτωση θα σκεφτεί το ίδιο και δεν θα το κάνει.
Όταν υπάρχει η νοοτροπία των δημ.υπαλλήλων να κινούνται πάνω σε ένα τυφλοσούρτη (για αυτούς πεπατημένη οδό) μην περιμένουμε κάτι διαφορετικό.
Για αυτούς είμαστε κάτι σαν ένα παρεάκι που του καρφώθηκε να κάνει μια εκδήλωση και θα του φάει του καθηγητή που θα παρίσταται και το Σαββάτο.
Πρέπει να το σκεφτούμε πως θα το οργανώσουμε για την επόμενη φορά.Είναι μια εμπειρία και αυτή.
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 29 Μάιος 2013, 15:42

μαθαμε απο τα λαθη μας,οπως λεει ο Ubuderix εμπειρια ηταν ολο αυτο. Ας φτιαξουμε λοιπον ενα καλυτερο προγραμμα,πιο οργανωμενο κλπ,και διοργανωνουμε στο Hackerspace ή σε αλλον ανοιχτο χωρο ενα event με ανοιχτη προσκληση κι ερχεται οποιος θελει.

επισης να πω οτι κανεναν δεν παρακαλεσαμε. ουτε φανηκε κατι τετοιο νομιζω.. ως μελη της ακαδημαικης ελληνικης κοινοτητας (εγω τουλαχιστον),προσπαθησαμε να προαγουμε λιγο το ακαδημαικο μας εργο.
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Χαμηλό>Μεσαίο┃ Προγραμματισμός: PHP,C ┃ Αγγλικά: Proficiency
2 Λειτουργικό → Ubuntu 13.04 precise 32-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: i3-2310M 2.1Ghz ‖ RAM 4Gb
4 Κάρτες γραφικών: NVidia GeForce GT 540M 1Gb

Personal blog - website
Άβαταρ μέλους
koslibpro
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 12 Μάιος 2011, 16:37
Τοποθεσία: Piraeus
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό Learner » 29 Μάιος 2013, 15:49

fkol k4 έγραψε:Εξάλλου, όλες οι κοινότητες του ελεύθερου λογισμικού είναι πολύ φιλόξενες προς άτομα που ενδιαφέρονται να αποκτήσουν παραπάνω γνώσεις, μιας και τα άτομα αυτά πιθανώς να διαδεχτούν κάποιους ρόλους.

Πως είπατε ; :lol:
Off topic:
RTFM ή τώρα μάλλον.. RTFW (Wiki) , ίσως και STFW (Search Web)
Πιθανών να υπάρχουν, αλλά προσωπικά πέραν της δικής μας και της κοινότητας του Mint, δεν ξέρω άλλη κοινότητα που να παίρνει τον αρχάριο από το «χεράκι» να τον καθοδηγήσει στα πρώτα του βήματα.
«ΚΑΤΣΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΡΕ... !! όπως διάβαζα κι εγώ και μου χύθηκαν τα μάτια.. » (army rules)
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)