Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 02 Απρ 2013, 21:55

καλησπερα σε ολους,

ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα Ψηφιακων Συστηματων (http://www.ds.unipi.gr) και βλεπω οτι πια αρκετοι συμφοιτητες μου (2ου εξαμηνου) ενδιαφερονται για το ubuntu και γενικα το linux. αλλος απο εντυπωσιασμο,αλλος επειδη δεν εχει χρηματα για windows,αλλος απο περιεργεια απλη ή απο ενδιαφερον να ασχοληθει με αυτο.
εγω ειμαι στην ελληνικη κοινοτητα ubuntu εδω κι αρκετο καιρο και γνωριζω πολλα πραγματα σχετικα με το λειτουργικο μας οποτε και τους βοηθαω οποτε και οσο μπορω(με βρισκουν και οι ιδιοι οποτε φοραω το μπλουζακι της κοινοτητας),αλλα αυτο δεν ειναι αρκετο.

Η ΔΑΠ στο ΠαΠει οργανωνει κατι σεμιναρια ωρες ωρες,για διαφορα θεματα αποσο βλεπω (αρα οργανωνονται σεμιναρια που παει κοσμος). Επισης εχω μαθει οτι αν καποιος θελει ενα αμφιθεατρο για σοβαρο λογο (σοβαρο δεν εννοω το επομενο TED event αλλα να μην κλησεις την αιθουσα για να πιεις καφε πχ) επικοινωνει με το αρμοδιο τμημα του πανεπιστημιου και του δινει ενα απο τα αμφιθεατρα διδασκαλιας ή καποιο απο τα μεγαλα αμφιθεατρα του ΠαΠει για αυτο το λογο,μια συγκεκριμενη ωρα-μερα,δωρεαν.

θα μπορουσαμε λοιπον κι εμεις ως κοινοτητα να οργανωσουμε κατι τετοιο? (εκτος κομματων). οπου θα μπορουσαμε να παρουσιασουμε το λειτουργικο μας,μερικες βασικες λειτουργιες,να δειξουμε ορισμενα πραγματα,ισως ενα live install (πολλοι φοβουνται το partitioning) και αν γινεται/εχουμε ορεξη-χρονο να πουμε και πιο εξειδικευμενα θεματα για τους ηδη γνωστες?

πιστευω οτι αυτο θα ηταν πολυ καλη κινηση προωθησης του ubuntu και του open source γενικα.

μπορω εγω προσωπικα να αναλαβω να ρωτησω ποσοι ενδιαφερονται απο την σχολη για κατι τετοιο (μην μαζευτουν 5 ατομα στο τελος) και αν δουμε οτι ειναι ικνοποιητικος αριθμος να το οργανωσουμε.το θεμα ομως ειναι αρχικα να δουμε αν εμεις μπορουμε/θελουμε ως κοινοτητα να κανουμε κατι τετοιο.

τι λετε??

ευχαριστω
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Χαμηλό>Μεσαίο┃ Προγραμματισμός: PHP,C ┃ Αγγλικά: Proficiency
2 Λειτουργικό → Ubuntu 13.04 precise 32-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: i3-2310M 2.1Ghz ‖ RAM 4Gb
4 Κάρτες γραφικών: NVidia GeForce GT 540M 1Gb

Personal blog - website
Άβαταρ μέλους
koslibpro
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 12 Μάιος 2011, 16:37
Τοποθεσία: Piraeus
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό Learner » 02 Απρ 2013, 22:05

koslibpro έγραψε:το θεμα ομως ειναι αρχικα να δουμε αν εμεις μπορουμε/θελουμε ως κοινοτητα να κανουμε κατι τετοιο.

Φυσικά και θέλουμε να βοηθήσουμε όπου μπορούμε , αυτό κάνουμε εξάλλου.
Πολύ καλή η σκέψη σου και μπράβο που το αναφέρεις. Προσωπικά με βρίσκει απόλυτα θετικό η συγκεκριμένη κίνηση (αν γίνει).
Αφού βρίσκεσαι εντός των πραγμάτων , θα πρέπει να αναλάβεις να ρωτήσεις για λεπτομέρειες (αυτά που ανέφερες και ο ίδιος δηλαδή).
koslibpro έγραψε:θα μπορούσαμε λοιπον κι εμεις ως κοινοτητα να οργανωσουμε κατι τετοιο? (εκτος κομματων)

Αυτό που έχω μαρκάρει με bold είναι σημαντικό. Απλά το μάρκαρα (εσύ το έχεις ήδη αναφέρει) αλλά το αναφέρω κι εγώ ξανά επειδή είναι σημαντικό.

Δεν νομίζω πως κάποιος έχει αντίρρηση για μια παρουσίαση , όσοι μπορούμε θα παραβρεθούμε και θα βοηθήσουμε (όσους χρειάζονται βοήθεια).
Οπότε νομίζω πως προχωράς και όποτε έχεις νέα (εξελίξεις) ενημερώνεις εδώ.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό the_eye » 02 Απρ 2013, 22:39

Φυσικά και δεν υπάρχει αντίρρηση. Μπορείς να γράψεις εδώ τυχόν βοήθεια και υλικό που θα χρειαστείς.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Απρ 2013, 10:19

ωραια τελεια :)

φευγω τωρα για την σχολη και θα κανω τα πρωτα βηματα (αρχικα να δω που ειναι αυτο το γραφειο που κανονιζει για τα αμφιθεατρα και να δω τι ενδιαφερον υπαρχει).
οποτε εχω νεα ενημερωνω!

και κατι ακομα:αν περασω απο το γραφειο αυτο,για ποτε να ρωτησω για διαθεσιμο αμφιθεατρο?(θα προσπαθησω επισης να παρω το κεντρικο του ΠαΠει που ειναι για συνεδρια)..για την εβδομαδα πριν το Πασχα (σε 1,5 σχεδον δηλαδη εβδομαδα) ή για μετα το Πασχα?

καλημερες σε ολους :)
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Χαμηλό>Μεσαίο┃ Προγραμματισμός: PHP,C ┃ Αγγλικά: Proficiency
2 Λειτουργικό → Ubuntu 13.04 precise 32-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: i3-2310M 2.1Ghz ‖ RAM 4Gb
4 Κάρτες γραφικών: NVidia GeForce GT 540M 1Gb

Personal blog - website
Άβαταρ μέλους
koslibpro
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 12 Μάιος 2011, 16:37
Τοποθεσία: Piraeus
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 03 Απρ 2013, 11:37

@koslibpro
Πολύ καλή κίνηση να προχωρήσουμε σε ενημερώσεις και κινήσεις σαν Ελληνική Κοινότητα Ubuntu και μόνο και όχι με καπέλωμα κάποιας Φοιτητικής Νεολαίας.
Επειδή είμαι και εγώ από την περιοχή του Πειραιά και μάλιστα κοντά στο Πα.Πει θα ήθελα κάποια στιγμή να τα πούμε από κοντά.
Πολύ καλή ευκαιρία είναι να συναντηθούμε επίσης στην fosscomm ---->http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=34&t=26013.
Μπορούμε έτσι να ξεκινήσουμε μια σειρά από συναντήσεις στην περιοχή του Πειραιά ,δημιουργώντας σιγά σιγά έναν μικρό πυρήνα υποστήριξης ανάλογων εκδηλώσεων.
Επίσης μπορείς να συμμετέχεις στην ομάδα υποστήριξης και παρουσίας για την fosscomm --->http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=34&t=26626
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Απρ 2013, 13:11

μεχρι ωρας (δηλαδη μεσα σε μια ωρα περιπου) 20 ατομα ειπαν οτι ενδιαφερονται!βλεπω ενδιαφερον,ας κραταω ομως και μικρο καλαθι..

επισης πηγα απο το γραφειο που κανονιζει για τα αμφιθεατρα και μου ειπαν οτι μεχρι το πασχα το κεντρικο αμφιθεατρο του ΠαΠει ειναι κλεισμενο απο παραταξεις κλπ. μετα το πασχα εχει σιγουρα διαθεσιμοτητα. εμας μας ενδιαφερει το κεντρικο αμφιθεατρο σεμιναριων ή να κοιταξω και για αλλα?πειτε μου καταρχας ποτε περιπου σκεφτεστε να το κανουμε αυτο? :)

@ubuderix
στην φετινη FOSSCOMM δεν θα μπορεσω να ερθω εγω,λογω μαθηματων και του TEDx που πηγαινε στο ΠαΠει την ιδια ημερομηνια..
ομως φυσικα να κανονισουμε να βρεθουμε καποιο απογευμα εδω κοντα καπου να τα πουμε και σιγα σιγα να οργανωσουμε οπως λες εναν μικρο πυρηνα υποστηριξης τετοιων εκδηλωσεων και περιπτωσεων :)


Γενικοτερα,τι θεματα εχετε στο μυαλο σας να παρουσιασουμε στους φοιτητες?ριχτε ιδεες :)
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Χαμηλό>Μεσαίο┃ Προγραμματισμός: PHP,C ┃ Αγγλικά: Proficiency
2 Λειτουργικό → Ubuntu 13.04 precise 32-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: i3-2310M 2.1Ghz ‖ RAM 4Gb
4 Κάρτες γραφικών: NVidia GeForce GT 540M 1Gb

Personal blog - website
Άβαταρ μέλους
koslibpro
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 12 Μάιος 2011, 16:37
Τοποθεσία: Piraeus
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 03 Απρ 2013, 14:29

Όποια παρουσίαση και να γίνει καλύτερα από Μάιο και μετά ,γιατί θα έχουμε ήδη σε κυκλοφορία και την 13.04 διανομή .
Θα κανονίσουμε να έρθουμε σε επαφή μαζί με το γραφείο που κανονίζει για τα αμφιθέατρα .
Η θεματολογία ποικίλει ανάλογα το ενδιαφέρον ,το επίπεδο των συμφοιτητών σου σε unix/linux και φυσικά για κάτι που να είναι πραγματικά ενδιαφέρον (αυτό το συζητάμε)
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Απρ 2013, 15:46

οκ αρα για μετα το Πασχα,θα παμε μαζι μια απο αυτες τις μερες να μιλησουμε με το γραφειο :)
οσον αφορα το ενδιαφερον,μεχρι ωρας εχουν πει ~50 ατομα οτι θελουν/ενδιαφερονται να παρακολουθησουν κατι τετοιο και ο αριθμος συνεχεια αυξανεται,αρα ενταξει ειμαστε νομιζω.
το επιπεδο βεβαια των συμφοιτητων μου στο Unix/linux (στο 2ο εξαμηνο) δεν ειναι ιδιαιτερο..ελαχιστοι πραγματικα γνωριζουν καποια πραγματα..

update:μου ζητησαν τα παιδια να συζητησουμε την μερα που θα γινει αυτο,για να ερθουν οσο περισσοτεροι γινεται..
θα φτιαξω ενα doodle εγω και θα το ανεβασω στο facebook group του τμηματος για να συμπληρωθει.θα βαλω μεσα την πρωτη εβδομαδα μετα το Πασχα,ωστε να το κανουμε τοτε? συμφωνειτε? (επισης θα γινει μεσημερακι χοντρικα περιπου ετσι?)
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Χαμηλό>Μεσαίο┃ Προγραμματισμός: PHP,C ┃ Αγγλικά: Proficiency
2 Λειτουργικό → Ubuntu 13.04 precise 32-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: i3-2310M 2.1Ghz ‖ RAM 4Gb
4 Κάρτες γραφικών: NVidia GeForce GT 540M 1Gb

Personal blog - website
Άβαταρ μέλους
koslibpro
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 12 Μάιος 2011, 16:37
Τοποθεσία: Piraeus
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό the_eye » 03 Απρ 2013, 16:18

koslibpro έγραψε:Γενικοτερα,τι θεματα εχετε στο μυαλο σας να παρουσιασουμε στους φοιτητες?ριχτε ιδεες


Μπορείς να κάνεις μια εισαγωγή στο ανοιχτό λογισμικό.
Ποια είναι η φιλοσοφία του. Παρουσίαση ανοιχτού λογισμικού σε windows και linux.
Μετά παρουσίαση του λειτουργικού Ubuntu. Εγκατάσταση, περιβάλλον, κέντρο λογισμικού και ερωτοαπαντήσεις.

Δες και εδώ κάποια πράγματα
viewtopic.php?f=34&t=18888
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Ημεριδα-σεμιναριο Ubuntu κοινοτητας στο ΠαΠει

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 04 Απρ 2013, 00:25

βοηθιστε με μια στο
koslibpro έγραψε:update:μου ζητησαν τα παιδια να συζητησουμε την μερα που θα γινει αυτο,για να ερθουν οσο περισσοτεροι γινεται..
θα φτιαξω ενα doodle εγω και θα το ανεβασω στο facebook group του τμηματος για να συμπληρωθει.θα βαλω μεσα την πρωτη εβδομαδα μετα το Πασχα,ωστε να το κανουμε τοτε? συμφωνειτε? (επισης θα γινει μεσημερακι χοντρικα περιπου ετσι?)
για να φτιαξω το doodle και να το δωσω στα παιδια..
Spoiler: show
1 Γνώσεις → Linux: Χαμηλό>Μεσαίο┃ Προγραμματισμός: PHP,C ┃ Αγγλικά: Proficiency
2 Λειτουργικό → Ubuntu 13.04 precise 32-bit (en_US.UTF-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: i3-2310M 2.1Ghz ‖ RAM 4Gb
4 Κάρτες γραφικών: NVidia GeForce GT 540M 1Gb

Personal blog - website
Άβαταρ μέλους
koslibpro
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 12 Μάιος 2011, 16:37
Τοποθεσία: Piraeus
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)