dual boot ή dedicated pc για ubuntu?

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

dual boot ή dedicated pc για ubuntu?

Δημοσίευσηαπό VaGTg » 26 Οκτ 2013, 01:57

Καλησπερα σε ολους. ΕΙμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα της πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων του Πανεπιστημιου πελοποννησου. Για τις αναγκες της εκμαθησης της C(gedit κλπ) μας ζητηθηκε virtual box με linux ή dual boot. Με την πρωτη λυση δεν εμεινα ικανοποιημενος καθως το ubuntu 12.04 ηταν αργα....πολυ αργα...σε αντιθεση με τα windows που πεταγαν οταν ηταν ανοιχτα παραλληλα με τα virtual linux.Αξιζει να σημειωθει οτι το εκανα σε laptop με core 2 duo 2.13, 4 gb ram και ge force gt 230M.στην προσπαθεια μου να αποφυγω το dual boot βρηκα ενα pc με pentium 4 στα 2,4, με αγνωστη μεχρι στιγμης ram(οση κι αν ειναι θα την αυξησω εγω) και το υποστυστημσ των γραφικων ενσωματομενο στη mainboard..

Τι μου προτειμενε σαν πιο ελαφρια εκδοση του ubuntu και βασικα ποια λυση θα με συνεφερε περισσοτερο;
Δεν εχω δοκιμασει ubuntu παρα μονο λιγο στο παρελθον.
Σας ευχαριστω.
VaGTg
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Οκτ 2013, 01:35
Εκτύπωση

Re: dual boot ή dedicated pc για ubuntu?

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 26 Οκτ 2013, 02:13

VaGTg έγραψε:Τι μου προτειμενε σαν πιο ελαφρια εκδοση του ubuntu και βασικα ποια λυση θα με συνεφερε περισσοτερο;

Το θέμα δεν είναι τι θα σε συνέφερε.
Παραπάνω λες
VaGTg έγραψε:στην προσπαθεια μου να αποφυγω το dual boot βρηκα ενα pc
το οποίο σημαίνει πως για οποιονδήποτε λόγο απλά δεν θέλεις να κάνεις dual boot, οπότε μην κάνεις.

Εγώ θα σου πρότεινα να στήσεις μια καλύτερη εικονική μηχανή στο virtualbox. Δώσε της λίγη παραπάνω μνήμη για παράδειγμα, ασχολήσου με το extension pack κτλ.
Φοιτητής πληροφορικής είσαι, θα τη βρεις την άκρη.
Επίσης, δεν προτείνω καμία έκδοση του Ubuntu, προτείνω Debian. Έτσι κι αλλιώς, δεν το θέλεις για καθημερινή χρήση, για να μάθεις C το θέλεις.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)