Βιβλίο για C και για C++

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Βιβλίο για C και για C++

Δημοσίευσηαπό HugeG » 05 Ιουν 2015, 19:16

Καλησπέρα συνφορουμίτες, θα ήθελα να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω C και C++. Ξέρω βέβαια ότι δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη και ότι ο προγραμματισμός χρήζει χρόνου, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω.

Γι'αυτό, μήπως γνωρίζετε κάποιο καλό βιβλίο, στα ελληνικά βέβαια, για την εκμάθηση αυτών των γλωσσών;

Τώρα, γιατί και τις δύο; Λοιπόν, τα διάφορα sites στο internet, έλεγαν ότι πρώτα πρέπει να μάθεις τον διαδικαστικό προγραμματισμό, τον οποίο μαθαίνεις μέσω της C, βασικά και μέσω της C και μετά συνεχίζεις και στον αντικειμενοστραφή προγραμματισμό, τον οποίο και μαθαίνεις μέσω της C++ ή και μέσω της C++, μιας και υπάρχουν και άλλες γλώσσες. Επίσης, θέλω να ασχοληθώ με αυτές τις δύο, επειδή σύμφωνα με τα διάφορα site είναι πιο εύκολο να μάθεις και άλλες γλώσσες.

Γι'αυτό, μήπως γνωρίζετε κάποιος βιβλίο; Κάποιο καλό. Ίσως που να αναφέρει και τις δύο αυτές γλώσσες.

Μου έχουν πει ότι όταν ξεκινάς να μάθεις μια γλώσσα, πρώτα μαθαίνεις την δομή της γλώσσας και μετά το λεξιλόγιό της. Οπότε κάνα βιβλίο που να σου το δίνει αυτό.

Ή τέλος πάντων ένα καλό βιβλίο κατά τη γνώμη σας, που σας άρεσε, που το διαβάσατε και το θεωρείτε καλό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
HugeG
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 19:09
Εκτύπωση

Re: Βιβλίο για C και για C++

Δημοσίευσηαπό dim.mendrinos » 05 Ιουν 2015, 19:28

Γεια σου φίλος.
Θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα πριν σου προτείνω βιβλία.
Κατ'αρχας:
Γιατί επέλεξες την C/C++ για να ξεκινήσεις τον προγραμματισμό; Τι εννοώ:
Κάθε γλώσσα έχει και κάποιους τομείς που είναι "δυνατή" . Όπως και κάθε γλώσσα έχει τα κουσούρια της.
Για παράδειγμα η C++ είναι μια γλώσσα που ειδικά για γραφικά είναι κορυφή. Έχεις τρομερή διαχείριση μνήμης και μπορείς να ασχοληθείς με OPENGL και να φτιάξεις παιχνίδια πράγμα που με JAVA σε βαριά games δεν μπορείς να το κάνεις.
Η C από την άλλη μπορεί να μιλήσει πολύ "δυνατά" με κλήσεις συστήματος είναι πιο κοντά στην αρχιτεκτονική του υπολογιστή και μπορείς να φτιάξεις προγράμματα κοντά στο λειτουργικό ή δικτυακά προγράμματα κλπ σε βάθος χρόνου.
Από την άλλη όμως και οι 2 γλώσσες είναι παλαιες και αυτό σημαίνει ότι έχουν πολλά κουσούρια που δεν θα συναντήσεις σε φρέσκιες γλώσσες όπως η Java η Python η C# .
Θες να ξεκινήσεις τον προγραμματισμό και να φτιάξεις τα πρώτα σου προγράμματα και προσπαθώντας να κατανοήσεις τον προγραμματισμό;;
Έχω αμφιβολιες για τις γλώσσες που επέλεξες και ΕΙΔΙΚΑ για την C++ που είναι δύσκολη αρκετά.
Μπορείς να ξεκινησεις με C ναι. Διαδικασιακός προγραμματισμός και να πας αρχικά για απλά πράγματα.
Αν θες αντικειμενοστραφή προγραμματισμό θα πας σε Java.
Για εμένα πριν αποφασίσεις διάβασε για τις γενικές έννοιες του προγραμματισμού. Τι είναι ο δομημένος ο διαδικασιακος ο αντικειμενοστραφής. Θα καταλάβεις πολλά πράγματα γιατι οι γλώσσες είναι άπειρες και κάθε γλώσσα μπορεί να αλλάζει
τελείως από τομέα σε τομέα (άλλη βιβλιοθήκη java για android άλλη για δίκτυα κλπ)

ΥΓ: Είχες πάρει όταν ήσουν σχολείο το μάθημα της ανάπτυξης εφαρμογών; Ξέρεις για δομές τύπου: ΑΝ (if) , επανάληψης ; για (for) , while , do while ? Ξέρεις από δομές δεδομένων; Πίνακες Ουρά κλπ; στα λέω αυτά για να μπορώ να σε βοηθήσω

:)
Information Technology , Programmer
Now: Hellenic Telecommunications Organization S.A.
Past: Ass. Administrator at AUEB.
PC-
Cpu: Amd Phenom II 1090T x6Cores, RAM: 8GB ddr3 , VGA : GeForce GTX 460 PSU: CoolMaster 700W HDD: 500gb WD green. HDD2: 1Tb WD red
Software: Dual Boot, Windows 8.1 - Ubuntu 64bit
Laptop: Macbook Pro 15.1 (2010) , Software: Mac OSX Lion
Άβαταρ μέλους
dim.mendrinos
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Μάιος 2015, 13:35
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Βιβλίο για C και για C++

Δημοσίευσηαπό HugeG » 05 Ιουν 2015, 20:31

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Κοίτα, επέλεξα αυτές τις δύο γιατί διάβασα ότι είναι χαμηλού επιπέδου και μπορείς να επικοινωνήσεις άμεσα με το υλικό του υπολογιστή και επίσης άμα μάθεις αυτές μπορείς να μάθεις και ότι άλλη θες πιο εύκολα. Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια κτλ. Και να απαντήσω σε μια από τις ερωτήσεις σου «Θες να ξεκινήσεις τον προγραμματισμό και να φτιάξεις τα πρώτα σου προγράμματα και προσπαθώντας να κατανοήσεις τον προγραμματισμό;;» Η απάντηση είναι Ναι. Αφού λες ότι η C++ είναι πολύ δύσκολη για αντικειμενοστραφή προγραμματισμό, ας επιλέξω την JAVA και για διαδικασιακό προγραμματισμός την C.
Θέλω να μπω πρώτα στη λογική του προγραμματισμού και μετά να συνεχίσω με προγραμματάκια όπως λες, για τον κατανοήσω καλύτερα και μετά να προχωρήσω σε πιο προχωρημένα πράματα.

Θυμάμαι στην 1η Λυκείου κάναμε με το if και το while. Αλλά σε πολλά βιβλία για αρχάριους, καθώς έβλεπα τα περιεχόμενα τα εξηγούσαν.
Για τα άλλα δεν μου έρχεται κάτι;

Λοιπόν, υπάρχει σωτηρία; Έχεις κατά νου κάποιο βιβλίο για αρχάριους;
HugeG
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 19:09
Εκτύπωση

Re: Βιβλίο για C και για C++

Δημοσίευσηαπό abramis » 06 Ιουν 2015, 02:01

κι εγώ C προτείνω ή Pascal (η οποία είναι πολύ κοντά στην "ΓΛΩΣΣΑ" που κάνουν στη 3η λυκείου). C κάνουν στις περισσότερες σχολές πληροφορικής 1ο εξάμηνο. αν έχεις ubuntu τότε τα μόνο που θα σε χρειαστούν είναι το terminal και ένας editor (πχ gedit ή bluefish που χρησιμοποιώ εγώ) και εδώ οδηγίες πως να τρέξεις το πρόγραμμα σου http://community.linuxmint.com/tutorial/view/860 . αν έχεις windows τότε αυτό http://sourceforge.net/projects/orwelldevcpp/ είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσεις. φυσικά μπορείς να τρέξεις τα προγράμματα σου και απ'το browser, εδώ http://www.compileonline.com/ θα βρεις πολλούς online compilers για διάφορες γλώσσες. ψάξε στο ιντερνετ για σημειώσεις για C. θα βρεις και στα ελληνικά, πχ βρήκα και μαθήματα στο youtube στα ελληνικά με διαφάνειες https://www.youtube.com/watch?v=radkm-CAJr0 .
αυτά για την C, στη θέση όμως (ύστερα από ένα γρήγορο πέρασμα απ΄τα παραπάνω) θα προτιμούσα να σχοληθώ με html/css/php/javascript για web developing ή με java και κατ' επέκταση android studio. κι αυτό γτ εδώ κατ' εμέ βλέπω χρησιμότητα για κάποιον που θέλει να μπει γρήγορα στο πνεύμα και να μάθει να κάνει και κάτι. για το 1ο http://www.w3schools.com/html/default.asp , για το 2ο http://developer.android.com/training/index.html .
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Βιβλίο για C και για C++

Δημοσίευσηαπό dim.mendrinos » 06 Ιουν 2015, 03:36

Ας μην το μπλεκουμε το παιδι. οκ προγραμματισμο μπορεις να γραψεις και σε vi. οκ θα γραψεις σε vi? και σε notpad μπορεις να γραψεις γλωσσα μηχανης.
το θέμα είναι το εξής: Αν θες να αρχίσεις να μαθαίνεις προγραμματισμό δεν έχει σημασία η γλώσσα. Σημασία έχει να τον καταλάβεις. Σε αυτό προσπαθώ να βοηθήσω και λέγοντας ότι δεν έχει σχέση η γλώσσα.
Σε όλες τις σχολές κάνουν C σε εμένα κάναν πχ JAVA. 1ο εξάμηνο. Δεν έχει σημασία η γλώσσα.. καμία.. Απλά είπα να αποφύγει την C++ ειδικά είναι όντως πολύ δύσκολη.

Για εμένα πριν μπεις στην προγραμματισμό. Δες βασικές δομές επιλογής, επανάληψης, δομών δεδομένων και δες τις διαφορές διαδικασιακού - αντικειμενοστραφή και ΕΠΕΙΔΗ
τον αντικειμενοστραφή θα σου πάρει καιρό (εμένα μήνες) να τον καταλάβεις) δοκίμασε τα πρώτα σου βήματα σε C, Visual Basic . Η VB και η PASCAL είναι πλέον σχεδόν ΑΧΡΗΣΤΕΣ. Αλλά είναι ότι πρέπει για να μάθεις.
Information Technology , Programmer
Now: Hellenic Telecommunications Organization S.A.
Past: Ass. Administrator at AUEB.
PC-
Cpu: Amd Phenom II 1090T x6Cores, RAM: 8GB ddr3 , VGA : GeForce GTX 460 PSU: CoolMaster 700W HDD: 500gb WD green. HDD2: 1Tb WD red
Software: Dual Boot, Windows 8.1 - Ubuntu 64bit
Laptop: Macbook Pro 15.1 (2010) , Software: Mac OSX Lion
Άβαταρ μέλους
dim.mendrinos
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Μάιος 2015, 13:35
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Βιβλίο για C και για C++

Δημοσίευσηαπό dim.mendrinos » 06 Ιουν 2015, 03:42

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. Πριν λίγα χρόνια άκουγα προγραμματισμό και έτρεχα.. Θέλει υπομονή.
Πριν τον προγραμματισμό δες το βιβλίο του:
glenn brookshear computer science an overview 12 εκδοση.

Επίσης : Στείλε pm να σου δώσω διαφάνειες 3ης λυκείου ότι αξίζει από προγραμματισμό βασικές έννοιες (όχι το σχολικό μάθημα)

Τέλος, διάλεξε μια γλώωσα για αρχάριους, Η C κάποια στιγμή όπως πειραματίζεσε θα πάψει να είναι εύκολη. Αλλά αν θες ξεκίνα με C. Εγώ προτείνω C# ή Java ακόμα και αν την χρησιμοποιείς χωρίς αντικειμενοστραφή νοοτροπία

ΥΓ: Έχω βιβλία να σου δανείσω αν θες
Information Technology , Programmer
Now: Hellenic Telecommunications Organization S.A.
Past: Ass. Administrator at AUEB.
PC-
Cpu: Amd Phenom II 1090T x6Cores, RAM: 8GB ddr3 , VGA : GeForce GTX 460 PSU: CoolMaster 700W HDD: 500gb WD green. HDD2: 1Tb WD red
Software: Dual Boot, Windows 8.1 - Ubuntu 64bit
Laptop: Macbook Pro 15.1 (2010) , Software: Mac OSX Lion
Άβαταρ μέλους
dim.mendrinos
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Μάιος 2015, 13:35
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Βιβλίο για C και για C++

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 06 Ιουν 2015, 12:49

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον dim.mendrinos.
Μην ξεκινήσεις με C και σίγουρα όχι με C++ και JAVA. Δες κάποια πιο high level γλώσσα (πχ. python --> πανέμορφη και πανίσχυρη).
Το γιατί:
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.p ... 15#p277741
http://www.insomnia.gr/topic/533362-2-% ... ry53294400 (πολύ ωραίο το παράδειγμα)

Επίσης, πολύ δύσκολα θα βρεις καλή βιβλιογραφία στα ελληνικά. Πληροφορική και αγγλικά πάνε μαζί καλώς ή κακώς.
Προσωπικά έχω να προτείνω μόνο βιβλιογραφία στα αγγλικά (για όλες τις γλώσσες).
Α, και δεν υπάρχει κανένας λόγος να ασχοληθείς με καμία νεκρή γλώσσα, αφού για εκπαιδευτικούς σκοπούς ταιριάζουν μια χαρά και σύγχρονες γλώσσες.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Βιβλίο για C και για C++

Δημοσίευσηαπό dim.mendrinos » 06 Ιουν 2015, 16:12

Το βασικό κομμάτι που θα σε δυσκολέψουν οι C & C++ είναι ότι 1ον) Θέλουν συνεχώς αναφορές σε θέσεις μνήμης. 2ον) Ο Compiler μπερδεύει τα ονόματα των δηλώσεων των μεθόδων ανάλογα με την σειρά που τα δειλώνεις.
Από την άλλη πχ η JAVA έχει μεγάλες εντολές και επίσης είναι αντικειμενοστραφής πράγμα που για να το κατανοήσεις θες καιρο.
+1 για Python .
Εγώ προτείνω και C# είναι σαν την JAVA αλλά πιο εύκολη και πιο κατανοητή.
Είναι δυστυχώς γλώσσα της Microsoft και προγραμματίζεις λίγο με τους περιορισμούς της αλλά είναι μια χαρά για αρχάριο.
Επίσης. Όταν ξεκινάμε ένα πρότζεκτ διαλέγουμε μια πλατφόρμα να γράψουμε τον κώδικα και να τον τρέξουμε
μπορούμε πατροπαράδοτα σε notepad (η notepad++) αλλά για την δική μας ευκολία διαλέγουμε πλατφόρμα όπως
Netbeans
Eclipse
Visual Studio <- Κυρίως για γλώσσες της MS , C , C++ , Visual Basic , C# , .net , MS SQL
Μας βοηθάνε στο compile-> εύρεση λαθών , σωστό γράψιμο κώδικα, εύρεση εντολών, εκτέλεση τελικού προγράμματος, αριθμιση γραμμών κλπ κλπ
Η επιλογή από ένα σημείο και μετά είναι καθαρά δική σου.

Θα σου στείλω εισαγωγικές διαφάνειες στον προγραμματισμό στο Profile σου μέσα στην εβδομάδα. Διάβασε και μετά επέλεξε γλώσσα ;)
Information Technology , Programmer
Now: Hellenic Telecommunications Organization S.A.
Past: Ass. Administrator at AUEB.
PC-
Cpu: Amd Phenom II 1090T x6Cores, RAM: 8GB ddr3 , VGA : GeForce GTX 460 PSU: CoolMaster 700W HDD: 500gb WD green. HDD2: 1Tb WD red
Software: Dual Boot, Windows 8.1 - Ubuntu 64bit
Laptop: Macbook Pro 15.1 (2010) , Software: Mac OSX Lion
Άβαταρ μέλους
dim.mendrinos
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Μάιος 2015, 13:35
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Βιβλίο για C και για C++

Δημοσίευσηαπό HugeG » 06 Ιουν 2015, 17:59

dim.mendrimos αναμένω νέα σου μέσα στην εβδομάδα. Μέχρι τότε θα το ψάξω και άλλο και ότι άλλη απορία μου δημιουργηθεί θα σας ρωτήσω. Επίσης, ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις τους. Όσοι άλλοι έχουν γνώση επί του θέματος, ας προσθέσουν και κάτι. Σίγουρα θα αποτελέσει μια επιπλέον βοήθεια.
HugeG
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 19:09
Εκτύπωση

Re: Βιβλίο για C και για C++

Δημοσίευσηαπό meletis » 16 Ιουν 2015, 02:09

HugeG έγραψε:Καλησπέρα συνφορουμίτες, θα ήθελα να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω C και C++. Ξέρω βέβαια ότι δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη και ότι ο προγραμματισμός χρήζει χρόνου, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω.

Γι'αυτό, μήπως γνωρίζετε κάποιο καλό βιβλίο, στα ελληνικά βέβαια, για την εκμάθηση αυτών των γλωσσών;

Τώρα, γιατί και τις δύο; Λοιπόν, τα διάφορα sites στο internet, έλεγαν ότι πρώτα πρέπει να μάθεις τον διαδικαστικό προγραμματισμό, τον οποίο μαθαίνεις μέσω της C, βασικά και μέσω της C και μετά συνεχίζεις και στον αντικειμενοστραφή προγραμματισμό, τον οποίο και μαθαίνεις μέσω της C++ ή και μέσω της C++, μιας και υπάρχουν και άλλες γλώσσες. Επίσης, θέλω να ασχοληθώ με αυτές τις δύο, επειδή σύμφωνα με τα διάφορα site είναι πιο εύκολο να μάθεις και άλλες γλώσσες.

Γι'αυτό, μήπως γνωρίζετε κάποιος βιβλίο; Κάποιο καλό. Ίσως που να αναφέρει και τις δύο αυτές γλώσσες.

Μου έχουν πει ότι όταν ξεκινάς να μάθεις μια γλώσσα, πρώτα μαθαίνεις την δομή της γλώσσας και μετά το λεξιλόγιό της. Οπότε κάνα βιβλίο που να σου το δίνει αυτό.

Ή τέλος πάντων ένα καλό βιβλίο κατά τη γνώμη σας, που σας άρεσε, που το διαβάσατε και το θεωρείτε καλό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα. Για C εμάς στη σχολή είχαμε διάφορες προτάσεις.
Εχω το εξής: "Απο τη θεωρία στην εφαρμογή" Συγγραφέας: Τσελίκας & Τσελίκης Β έκδοση.
Έχει πολλά παραδείγματα και λυμένες ασκήσεις. Πιστεύω έχει ωραία δομή.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα
2. PC#1: Intel Celeron E3330 2.5GHz Ram 3GB
PC#2: Lenovo T410 Intel i-5 2.4GHz ,Ram 6GB SSD Intel 530 128 Gb.
meletis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Ιουν 2015, 01:53
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)