Ελληνικό βιβλίο linux

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό Nisok » 16 Μαρ 2009, 01:31

Αρχικά δεν τα υποστηρίζει.
Κατεβάζετε το tex-live-greek και είναι όλα οκ.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 16 Μαρ 2009, 01:57

greatst έγραψε:με τα ελληνικά πώς τα πάει?

Μάλλον έχει default το utf-8 encoding οπότε μια χαρά.
Το δοκίμασα και με διάφορα fonts (όπως Dejavu sans και freesans ) και φαίνεται σωστά.

Όντως το tex-live-greek θα χρειαστεί :)

Μαλιστα έχει την επιλογή text style απο τον οποια μπορεις να ορίσεις την γλώσσα (μάλλον κάτι με teX πρέπει να έχει να κανει αυτό)
και έχει και Greek καί Greek Polytonic.
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό Nisok » 16 Μαρ 2009, 18:50

ΑΧα καλό εεεεεε?!
Το lyx δεν μπορεί να ανοίξει τα αρχεία tex. ...Προτείνω να ξεκινήσουμε τα πάντα σε lyx(το format του προγράμματος)

Ξεκινάω το κεφάλαιο openoffice.

Επίσης κάπου εδώ πρέπει να κάνουμε κάποιες παραδοχές όπως (download είτε μεταφόρτωση)???
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 19 Μαρ 2009, 23:35

Όπως λέει και σε έναν οδηγό στο http://www.stat.rice.edu/~helpdesk/howto/lyxguide.html
για το LateX το Lyx υποστηρίζει import αλλά όχι πάντα ...
    File -> Export -> Latex will export your lyx file to .tex file. File -> import -> Latex can import most of the 'clean' latex files. However, because of the complexity of latex, lyx can not load very complicated latex files, especially when they use non-standard document style, lots of macros etc. It is advised that you use lyx from the beginning rather than import a half-done latex file. If lyx fails to import your tex file, try to hand-clean it before you import it to lyx.
Νομίζω όμως ότι εαν δεν παρουσιάζει πρόβλημα στο συνολικό compilation του βιβλίου απο πού προέρχονται τα διάφορα αρχεία tex (φτάνει βέβαια φαντάζομαι να είναι valid) δεν νομίζω να ενοχλεί , παρά μόνο αυτόν που θέλει να διορθώσει κάτι σε κάποιου άλλου το κείμενο και δεν ξέρει latex.
Οπότε τουλάχιστον αυτοί που δεν θέλουν να διορθώνουν αλλά μόνο να γράφουν δεν θα είναι προυπόθεση να ξέρουν latex ώστε να συμετάσχουν.
Έτσι λοιπόν το lyx είναι αρκετο?
Διορθώστε με αμα δεν είναι έτσι ακριβώς. κλπ
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό greatst » 20 Μαρ 2009, 00:31

Το xetex δεν σας κάνει καλύτερα? Για ψάξτε το εάν θέλετε.
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό chomwitt » 23 Αύγ 2009, 20:35

Αν και ξεκίνησε η προσπάθεια και ίσως ήρθε αργά αυτο το post παρόλαυτα νομίζω ότι
είναι καλό τουλάχιστον σαν ενημέρωση δεδομένου ότι από την εμπειρία μου και από
άλλες τεκμηριώσεις πχ open office ,είναι υπαρκτό πρόβλημα για την ελληνική κοινότητα
ελλακ η επαναληπτικότητα ,η σπατάλη πόρων σε σχετικα εγχειρήματα που πιθανολογό
ωφείλεται πολλές φορές σε κακή επικοινωνία.

Σε'αυτό το πλαίσιο και χωρίς διάθεση να ακυρώσω το εγχείρημα αυτό αλλά να φωτίσω μια
δυνατότητα που ίσως το επιταχύνει θα ήθελα να ενημερώση για μια ακόμα εναλλακτική
πλατφόρμα δημιουργίας ενός βιβλίου που είναι τα βικιβιβλία.
Είναι μια συνεργατική πλατφόρμα συγγραφής με πολλά πλεονεκτήματα για συγγραφή βιβλίου
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω εμπειρία από εγχείρημα ομαδικής εγγραφής βιβλίου
σε sourceforge , αλλά νομίζω ότι αξίζει να δοκιμαστεί και αυτήν την ελλακτική.

Ένα μειονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν ειναι πολύ πρόσφορη πλατφόρμα
για χρήση σε ανταποδοτικό πλαίσιο . Πχ το ο καθένας μπορεί να μετατρέψει σε pdf ένα
βικιβιβλία και να το εκτυπώσει αλλά αυτό είναι θέμα που εφόσον απασχολήσει μια
συγγραφική ομάδα νομίζω ότι μπορούν να βρεθούν λύσεις.

Ως προς αυτά που θεωρώ πλεονεκτήματα :
  • Εύκολη συνεργατική παράλληλη επεξεργασία σε διάφορετικές ενότοτης κεφάλαια από οποιοδήτοτε ΛΣ που έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο.
  • Ποιό προσιτο σε τρίτους.
  • Έυκολα προσβάσιμο Ιστορικό αλλαγών με εμφάνιση διαφορών ανάμεσα σε εκδόσεις.
  • Παράλληλη Καρτέλα συζήτησης για κάθε βικισελίδα του βικιβιβλίου
  • Έυκολη μεταφορά υλικού από ανάλογα ξένα βικιβιβλία ή βικιάρθρα
  • Δυνατότητα μετατροπής σε pdf.
  • ..και στηρίζεται στο ελλακ λογισμικό wikimedia


Αυτήν την περίοδο είμαι εγώ διαχειριστής , οπότε ευχαρίστως να βοηθήσω σε ότι προκύψει
αν και υποχρεώσεις και η πολύ χαμηλή κίνηση έχουν σαν αποτέλεσμα να μην ασχολούμαι
αρκετά.
Για μια πρώτη ματιά θα πρότεινα να ρίξετε μια ματια πχ στα αρκετά εξελιγμένα αγγλικα βικιβιβλία για να πάρετε μια
γεύση καθώς και σε μερικά ελληνικά βικιβιβλία που έχουν ξεκινήσει αν και κινούνται πολύ
πολύ αργά.. :)
chomwitt
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009, 00:12
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)

cron