Ελληνικό βιβλίο linux

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 11 Μαρ 2009, 18:46

Καλώς είρθες Nisok :)
Και εγώ ακριβώς αυτό λέω να είναι Debian / Ubuntu και να έχει απλά κάποια links (και ίσως και επισημάνσεις ) για άλλα distros.

Ο Dimitris θα κάνει έναν αναλυτικό οδηγό για το τι πρέπει να γίνει από το μηδέν .
Θα είναι και η βάση για να μπορεί κανείς να δημιουργήσει όποιος θέλει για το project και να μην πέφτει η δουλειά της οργάνωσης σε έναν
χάρις στο cvs repository στο sourceforge.
Επίσης θα βοηθήσει όσους διστάζουν να καταλάβουν επειδή δεν το έχουν ξανακάνει (όπως και εγώ).

Υ.Σ
Θεική η Python ε;
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό Nisok » 12 Μαρ 2009, 12:34

greatst έγραψε:
Dimitris έγραψε:...
greatst έγραψε:Δύο απορίες / προβληματισμοί: το sourceforge διατίθεται και για έργα πέραν του ανοικτού λογισμικού? Επίσης, η άδεια GPLv3 είναι κατάλληλη για ένα βιβλίο?

Το βιβλίο θα είναι έργο ανοικτού λογισμικού, μιας και πρόκειται να τεκμηρίωση. Αρα μπορεί να μπει στο sourceforge υπο κάποια ελεύθερη άδεια. Διάλεξα την GPL γιατί δεν τα κατέχω αυτά καλά. Αν έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο, παρακαλώ τεκμηριώστε την άποψή σας. (Η creative common δεν ήταν διαθέσιμη προς επιλογή στο sourceforge.)
...


Εντελώς φιλικά, εγώ σου επισήμανα δύο σημεία που νομίζω ότι θέλουν ιδιαίτερη προσοχή. Εφόσον δεν ασχολούμαι με το project ο ίδιος -τουλάχιστον επί του παρόντος- δεν έχω καμιά (ηθική ή άλλη) υποχρέωση να σου "τεκμηριώσω" οποιαδήποτε άποψη μου. Θα πω μόνο ότι έχω την ΑΙΣΘΗΣΗ ότι η GPLv3 δεν είναι η καταλληλότερη άδεια για τεκμηρίωση, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Επίσης, δεν είμαι σίγουρος ότι το sourceforge διατίθεται και για έργα τεκμηρίωσης, αλλά εσύ θα το ψάξεις αυτό. Γενικά, εσύ πρέπει να έχεις τεκμηριωμένη άποψη για το έργο μιας και εσύ το ξεκίνησες και εσύ είσαι ο συντονιστής του.

Κλείνω την παραπάνω απάντηση και ήθελα να εκφράσω -όχι προς τον Dimitris αλλά γενικότερα- κάποιον προβληματισμό: θεωρώ ότι καλό είναι η κοινότητα του ελεύθερου λογισμικού να μην καταναλώνει πολύτιμες ανθρωποώρες για να "ανακαλύψει εκ νέου τον τροχό". Εφόσον θεωρούμε(?) ότι υπάρχουν διαθέσιμα κατάλληλα εγχειρίδια για linux ή/και ubuntu μπορούμε (εάν διατίθενται υπό μία άδεια που το επιτρέπει) να τα αποδώσουμε/προσαρμόσουμε στα ελληνικά ή/και στην ελληνική πραγματικότητα, από το να γράψουμε από το μηδέν ένα νέο βιβλίο για κάτι που ήδη υπάρχει. Βέβαια, και η συγγραφή ενός νέου βιβλίου μόνο κέρδος θα φέρει στην κοινότητα, απλά θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται μια ορθολογική κατανομή πόρων (πχ: ανθρωποώρες).


Δεν θα διαφωνήσω σε όλα τα σημεία με αυτά που λές.
Απλά στο τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι. Πάντα υπάρχει ένας ξεχωριστός τρόπος να κάνεις κάτι που έχει ξανα γίνει. Η διαθέσιμες "εργατοώρες", όρος που χρησιμοποιούν κυριώς στα ΝΠΔΔ, είναι λάθος μέγεθος γιατί είναι κάτι ψεύτο-ντιτερμινιστικο. Και είναι λάθος να κρίνεις την δουλειά ενός ανθρώπου βάση ενός ορολόγιου προγράμματος. Κάποιοι κάπως έτσι πρέπει να κρίνανε πολλά απο τα προγραμματάκια που τώρασου είναι απαραίτητα καθημερινά. Αλλά προτζεκτ ξεκίνησαν απο κάποιους για να συνεχιστούν απο άλλους πολλά χρόνια μετά.
Ένα βιβλίο με άδεια ελεύθερης αναπαραγωγής ξεκινάει τώρα ώς ενα βιβλίο, βάση γνώσεων, αλλά μετά ο καθένας είναι ελεύθερος να το πάρει και να το τροποποιήσει ελεύθερα προς όποια κατεύθυνση πιστεύει. Έτσι μεσοπρόθεσμα έχεις πολλά βιβλία τα οποία εστιάζουν σε επιμέρους τομείς. Κάποια απο αυτά τα βιβλία ενδέχεται να καλήξουν σε σχολεία έχοντας εστιάσει σε ένα παιδαγωγικό χαρακτήρα.Γιατί δηληδή είναι "πεταμένες" εργατοώρες... ???

Αυτό είναι μέρος της μαγείας της open κοινότητας. Και δεν πιστεύω ότι ένα κεντρικό συντονιστικό δεν θα μπορούσε να διευθύνει της προσπάθειες όλους αυτού του κόσμου χωρίς να καταστρέψει την ίδια την έννοια του ανοιχτού-ελεύθερου λογισμικού.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό greatst » 12 Μαρ 2009, 15:29

Nisok έγραψε:...

Δεν θα διαφωνήσω σε όλα τα σημεία με αυτά που λές.
Απλά στο τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι. Πάντα υπάρχει ένας ξεχωριστός τρόπος να κάνεις κάτι που έχει ξανα γίνει. Η διαθέσιμες "εργατοώρες", όρος που χρησιμοποιούν κυριώς στα ΝΠΔΔ, είναι λάθος μέγεθος γιατί είναι κάτι ψεύτο-ντιτερμινιστικο. Και είναι λάθος να κρίνεις την δουλειά ενός ανθρώπου βάση ενός ορολόγιου προγράμματος. Κάποιοι κάπως έτσι πρέπει να κρίνανε πολλά απο τα προγραμματάκια που τώρασου είναι απαραίτητα καθημερινά. Αλλά προτζεκτ ξεκίνησαν απο κάποιους για να συνεχιστούν απο άλλους πολλά χρόνια μετά.
Ένα βιβλίο με άδεια ελεύθερης αναπαραγωγής ξεκινάει τώρα ώς ενα βιβλίο, βάση γνώσεων, αλλά μετά ο καθένας είναι ελεύθερος να το πάρει και να το τροποποιήσει ελεύθερα προς όποια κατεύθυνση πιστεύει. Έτσι μεσοπρόθεσμα έχεις πολλά βιβλία τα οποία εστιάζουν σε επιμέρους τομείς. Κάποια απο αυτά τα βιβλία ενδέχεται να καλήξουν σε σχολεία έχοντας εστιάσει σε ένα παιδαγωγικό χαρακτήρα.Γιατί δηληδή είναι "πεταμένες" εργατοώρες... ???

Αυτό είναι μέρος της μαγείας της open κοινότητας. Και δεν πιστεύω ότι ένα κεντρικό συντονιστικό δεν θα μπορούσε να διευθύνει της προσπάθειες όλους αυτού του κόσμου χωρίς να καταστρέψει την ίδια την έννοια του ανοιχτού-ελεύθερου λογισμικού.


Εντελώς φιλικά, νομίζω ότι δεν διάβασες προσεκτικά το μήνυμα μου ή απλά με αφορμή αυτό εκφράζεις κάποιες σκέψεις σου που πολλές από αυτές ταυτίζονται με το δικό μου μήνυμα (παρότι η δική σου απάντηση υποκρύπτει μια διαφωνία). Ένα απλό παράδειγμα: είπα καθαρά ότι

Βέβαια, και η συγγραφή ενός νέου βιβλίου μόνο κέρδος θα φέρει στην κοινότητα, απλά θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται μια ορθολογική κατανομή πόρων (πχ: ανθρωποώρες).


Στο πλαίσιο της συμμετοχής μου στο φόρουμ εκφράζω προσωπικές απόψεις (ποτέ δεν προσπάθησα να τις "ντύσω" με το "ύφος" του "ειδικού" - άλλωστε η υπογραφή μου "φωνάζει" ότι με το λίνουξ τώρα άρχισα να ασχολούμαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!). Το ανθρωποώρες που χρησιμοποίησα έχει μια ουσιαστική διαφορά με το εργατοώρες που αναφέρεις: θεωρώ ότι είμαστε ερασιτέχνες (με την θετική έννοια της λέξης) που προφανώς από τη δραστηριότητα μας με το ΕΛ/ΛΑΚ όλο και κάτι χρήσιμο μπορεί να βγει και για την κοινότητα. Πρόσεξε όμως: αυτό που λέω είναι νομίζω απλό:

Εφόσον θεωρούμε(?) ότι υπάρχουν διαθέσιμα κατάλληλα εγχειρίδια για linux ή/και ubuntu μπορούμε (εάν διατίθενται υπό μία άδεια που το επιτρέπει) να τα αποδώσουμε/προσαρμόσουμε στα ελληνικά ή/και στην ελληνική πραγματικότητα, από το να γράψουμε από το μηδέν ένα νέο βιβλίο για κάτι που ήδη υπάρχει.


Δηλαδή, εάν βρούμε ένα βιβλίο με κατάλληλη άδεια (προφανώς όχι κλειστή/εμπορική!!!) τότε να ΑΠΟΔΩΣΟΥΜΕ + ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΜΕ αυτό στα ελληνικά + ελληνικά δεδομένα!

Σε κάθε περίπτωση, αυτές είναι οι προσωπικές μου απόψεις και -εάν θέλεις- και οι προσωπικοί μου προβληματισμοί. Όπως και να έχει το ζήτημα, είτε με τον τρόπο του Dimitris είτε με αυτό που εγώ (και άλλοι στο ίδιο θεμα εάν θυμάμαι καλά) προτείνω, εάν γραφεί κάτι στα ελληνικά για ΕΛ/ΛΑΚ μόνο κέρδος θα είναι για την κοινότητα.

ΥΓ: ως προς το άλλο σκέλος των προβληματισμών μου στο "τυπικό" μέρος του εγχειρήματος, ισχύουν τα όσα έγραψα ήδη ;)
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 12 Μαρ 2009, 16:02

Καλά τα λέτε/λέμε OK.

Απλά ας διατηρήσουμε το post καθαρά γύρω απο το βιβλίο.
Καλύτερα να μιλάμε ποιό συγκεκριμένα και μόνο για το το βίβλίο και πώς θα γίνει (στο μέτρο του δυνατού) .
Μην γεμίσει το thread με γενικές απόψεις και γίνει σχεδόν κουραστικό για αυτόν που θέλει να συμμετάσχει να καταλάβει τι να κάνει .

    0) Έχουμε ήδη κάποιο άξονα για το βιβλίο ,να τον κρατήσουμε ?

    1) Λοιπόν σημφωνούμε με το να είναι Debian /ubuntu με κάποιες αναφορές σε άλλα distros (ή και στο unix )
    είτε στο τέλος του κάθε κεφαλαίου είτε όπου ενδείκνειται κλπ ???

    2) Να είναι για τον αρχάριο , για τον μέσο χρήστη και ίσως και για τον προχωρημένο που και που.???

    3) Να είναι διαδοχικά (βαθμιαία απο απλά σε ποιο δύσκολα )το επίπεδο δυσκολίας ???
    ή να είναι μόνο απλά και στο τέλος καθε κεφαλαίου ή και ενότητας να είναι κάπως ποιό adnvanced ???
Προτείνω να δούμε τι θα κάνουμε με αυτά να τα ξεκαθαρίσουμε κλπ ( και ότι άλλο προκύψει)
σε αναμονή και του οδηγού απο το 0 απο τον Dimitris.


Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να πω να μην αναλύσουμε αμα χρειαστεί.
Ελπίζω να μην παρεξηγείθηκα
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 12 Μαρ 2009, 16:17

Για να μη μακρυγορούμε αναφέρω την κατάσταση μέχρι τώρα.

* Έχει δημιουργηθεί σελίδα στο sourceforge: http://linux-book-gr.cvs.sourceforge.ne ... k-gr/book/ υπό την άδεια GPL. Περιμένω προτάσεις για κάποια καλύτερη άδεια που να υπάρχει στο sourceforge.

* Υπάρχουν σύντομες οδηγίες viewtopic.php?f=44&t=1722&p=16377&hilit=+sourceforge#p16505 για το cvs του sourceforge, οι οποίες πρόκειται να γίνουν πιο αναλυτικές στο μέλλον.

@Nisok: Με ποιο κεφάλαιο θα ήθελες να ασχοληθείς; Ο sokoban4ever ασχολείται με τον 'Ηχο και Πολυμέσα, κι εγώ με το κέλυφος. Κεφάλαια υπάρχουν πολλά να διαλέξεις, ο linuxman πρότεινε πιο πάνω μια δομή με πάρα πολλά θέματα. Δεν είναι ανάγκη να τα καλύψουμε όλα. Ας ξεκινήσουμε από τα στοιχειώδη.

1) Ας το αρχίσουμε μόνο για ubuntu και μετά βλέπουμε.

2) Ας το αρχίσουμε για αρχάριο και μέσο χρήστη.

3) Αυτό αφήνεται στην κρίση του καθενός. Δε γνωρίζω πως είναι καλύτερα.

ΥΓ. Οι εργατοώρες/ανθρωποώρες είναι ούτως ή άλλως πεταμένες είτε ξαναανακαλύπτοντας τον τροχό ή βλέποντας τηλεοράση. :D Οπότε προτιμώ να ανακαλύπτω τον τροχό από το να αποβλακώνομαι μπροστά στην τηλεόραση. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό Nisok » 15 Μαρ 2009, 16:24

Παιδιά αυτή στιγμή μου έρχετε να κλάψω... Δεν ξέρω latex.. έχει κανείς κανένα δοκιμασμένο οδηγό πύραυλο για αρχάριους...

Επίσης το κεφάλαιο gimp δεν με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Γιατί με την ίδια λογική θα μπορούσαμε βάλουμε και inkscape κ.α. κάτι που θα οδηγούσε σε ένα κύκλο. Το κεφάλαιο θα μπορούσε να μετονομαστεί σε graphics / drawing...
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό atermon » 15 Μαρ 2009, 17:47

Επειδή αναφερθήκατε σε προηγούμενες αναρτήσεις σχετικά με την άδεια του κειμένου, σας προτείνω και προτρέπω να χρησιμοποιήσετε την FDL 1.3 (GNU Free Documentation License). Μελετήστε τις λεπτομέρειες και την ανεπίσημη μετάφρασή της.
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 15 Μαρ 2009, 21:29

Nisok έγραψε:Παιδιά αυτή στιγμή μου έρχετε να κλάψω... Δεν ξέρω latex.. έχει κανείς κανένα δοκιμασμένο οδηγό πύραυλο για αρχάριους...

Επίσης το κεφάλαιο gimp δεν με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Γιατί με την ίδια λογική θα μπορούσαμε βάλουμε και inkscape κ.α. κάτι που θα οδηγούσε σε ένα κύκλο. Το κεφάλαιο θα μπορούσε να μετονομαστεί σε graphics / drawing...

Έψαξα λίγο και βρήκα το lyx που είναι ένα πρόγραμμα επεξεργαστής κειμένου σε LaTeX .
Δεν ξέρω ακόμα πόσο πολύ σου λύνει τα χέρια (άμα δεν έχεις ιδέα ή δεν θέλεις να εμβαθύνεις σε LaTeX κλπ όπως και εγώ)

Κάνωντας sudo apt-cache show lyx λέει :

    Description: Document Processor
    LyX is an almost WYSIWYG-frontend for LaTeX. It makes the power and
    typesetting quality of LaTeX available for people who are used to
    word processors. Since LyX supports LaTeX's concept of general
    mark-ups, it is even easier and faster to create professional quality
    documents with it than with usual word processors. It is also
    possible to use LaTeX commands within LyX, so nothing of LaTeX's
    power is lost.

Κόιταξε το ίσως και να είναι μονόδρομος για όσους θέλουν να συμμετάσχουν στο βιβλίο και δεν ξέρουν LaTeX

Προτείνω να χρησιμοποιηθεί και να το προτείνουμε εαν βέβαια δεν δημιουργει προβλήματα και σημφωνούμε.
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό Nisok » 15 Μαρ 2009, 23:19

Πολύ καλό το προγραμματάκι, με ΠΟΛΥ καλή διακρίβωση...
thanx
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Ελληνικό βιβλίο linux

Δημοσίευσηαπό greatst » 15 Μαρ 2009, 23:49

Nisok έγραψε:Πολύ καλό το προγραμματάκι, με ΠΟΛΥ καλή διακρίβωση...
thanx


με τα ελληνικά πώς τα πάει?
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)