Δωρεάν μαθητικός υπολογιστής στην Α΄ Γυμνασίου με UBUNTU

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: Δωρεάν μαθητικός υπολογιστής στην Α΄ Γυμνασίου με UBUNTU

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 28 Σεπ 2009, 20:38

pros έγραψε:Off topic:
ntinos_ έγραψε:Off topic:
το ξέρω για την υπογραφή αλλά αν το κάνω δεν θα χωράει λόγου περιορισμού των χαρακτήρων :(
το έχω ήδη δοκιμάσει

Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.


Off topic:
ε ? e ? ποιο απλά αν γίνετε :)
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Δωρεάν μαθητικός υπολογιστής στην Α΄ Γυμνασίου με UBUNTU

Δημοσίευσηαπό panligo » 28 Σεπ 2009, 20:43

ntinos_ έγραψε:Off topic:
ε ? e ? ποιο απλά αν γίνετε :)

Απλά σου λέει ότι δεν χρειάζεται να βάλεις τόσες λεπτομέρειες για τα συστήματά σου :!: π.χ. η χωριτικότητα και η μάρκα του κάθε δίσκου δεν χρειάζεται να αναφερθεί. Ούτε το πως είναι χωρισμένα τα partitions... :shock:

Βάλε όσα στοιχεία έχει η δική μου υπογραφή και θα σου περισσέψουν και χαρακτήρες. ;)
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Δωρεάν μαθητικός υπολογιστής στην Α΄ Γυμνασίου με UBUNTU

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 28 Σεπ 2009, 20:54

panligo έγραψε:
ntinos_ έγραψε:Off topic:
ε ? e ? ποιο απλά αν γίνετε :)

Απλά σου λέει ότι δεν χρειάζεται να βάλεις τόσες λεπτομέρειες για τα συστήματά σου :!: π.χ. η χωριτικότητα και η μάρκα του κάθε δίσκου δεν χρειάζεται να αναφερθεί. Ούτε το πως είναι χωρισμένα τα partitions... :shock:

Βάλε όσα στοιχεία έχει η δική μου υπογραφή και θα σου περισσέψουν και χαρακτήρες. ;)


Off topic:
ίσος να προσθέσω κάτι παραπάνω αλλά πιστεύω πως έτσι είναι καλύτερα επειδή είναι ποιο αναλυτικό το σύστημα μου,
ούτως η άλλος αν αναφερθώ σε ένα απο τα 2 μηχανήματα απλά θα κάνει κάποιος ένα κλικ στο αντίστοιχο μηχάνημα και θα έχει μια πλήρη ενημέρωση αυτού ;) το βρίσκω ποιο βολικό έτσι για όλους :)

(τώρα μου περισσεύουν περισσότεροι χαρακτήρες :lol:
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Δωρεάν μαθητικός υπολογιστής στην Α΄ Γυμνασίου με UBUNTU

Δημοσίευσηαπό Mitsakos » 06 Οκτ 2009, 15:02

Εγώ πάντως πήγα χθές σε γνωστή αλυσίδα Η/Υ - στο service και είδα ενα χαμό απο γονείς και παιδιά με netbook απο το υπουργείο με απορίες και ερωτήσεις σχετικά με το τι θέλουν, οτι δεν δουλεύουν τα bluetooth, τι θέλουν για προστασία στο internet κτλ....

Με έπιασαν τα νεύρα μου με αυτά που άκουγα απο τους υπαλλήλους οι οποίοι αρχίσαν και πουλαγαν - antivirus, ms office και κατι άλλα ψευτοπρογράμματα για τα παράθυρα... :evil:

Η κίνηση έγινε - αλλά όχι σωστά -

Πιστεύω ότι όλα τα έκαναν και για την εκπαίδευση αλλά και για το χρήμα... Βρήκα κανα δυο τους ρώτησα για το λειτουργικό και μου είπαν έχει και τα δύο... Τον συμβούλεψα να μην ασχοληθεί καν με τα παράθυρα μπας και γλιτώσει κανα ευρώ.. πιστεύω να με άκουσε...

Χρειάζεται ειδική παρουσίαση - μαζί με τους γονείς - στα σχολεία για τα λειτουργικά.. Έτσι είναι στο πουθενα... :think:
Γνώσεις ⇛ Linux: Not bad ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ 18.04 LTS x64
Προδιαγραφές ⇛ SONY VAIO VGN-NW21EF & DELL Inspiron 15 Series
>>Οδηγοί-How To-Tutorials<< && >>Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους<<
Άβαταρ μέλους
Mitsakos
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1705
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 09:05
Τοποθεσία: Πειραιάς/ Νίκαια
Εκτύπωση

Re: Δωρεάν μαθητικός υπολογιστής στην Α΄ Γυμνασίου με UBUNTU

Δημοσίευσηαπό c7p » 06 Οκτ 2009, 15:19

Δυστυχώς έτσι όπως τα λες είναι Mitsakos ... Αίσχος ... :thumbdown:
Spoiler: show
Άκου εκεί τα λαμόγια να πουλάνε ms office όταν έχει open office μέσα στο netbook ... :evil:
Μετά γιατί να σου έχουν linux μέσα .... τι θα πάρουν και αυτοί αν δεν πουλήσουν κανένα antivirus , ms office κτλ...
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Δωρεάν μαθητικός υπολογιστής στην Α΄ Γυμνασίου με UBUNTU

Δημοσίευσηαπό giormatsis » 10 Οκτ 2009, 19:32

ntinos_ έγραψε:να σας προσγειώσω λίγο ? τους καθηγητές τους ρωτήσατε άμα ξέρουν απο windows και linux? γιατί αμφιβάλω λίγο... έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση για αυτή την αλλαγή ?

Θα μάθουν απο τους μαθητές τους......
:clap: :lol: :clap: :lol: :clap: :lol: :twisted:
"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both."
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: /Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά/
Compaq nc6120 512 Ram Ubuntu 10.4
Άβαταρ μέλους
giormatsis
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 07:55
Τοποθεσία: Λουτράκι
IRC: giormatsis
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)