μαθητικό netbook

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό wizalex » 01 Νοέμ 2009, 23:46

galexy έγραψε:Password οδύσσειας συνέχεια
Τα προβλήματα όμως δεν τελείωσαν εκεί, η ιστορία συνεχίζεται, μπαίνω κανονικά στο Ubuntu το οποίο μου ζητάει την εγκατάσταση κάποιων updates την οποία και έκανα. Όλα ωραία και όλα καλά μέχρι εδώ. Μου ζητήθηκε μετά από τα ανωτέρω να κάνω επανεκκίνηση του pc η οποία και έγινε και τότε άρχισαν τα ωραία. Στην αρχική οθόνη επιλογής λειτουργικού συστήματος υπήρχαν 4 + επιλογές για Ubuntu :shock: :shock: και πουθενά τα windows … :wtf:
Ευτυχώς που είχε αναρτήσει πρόσφατα ο/η wizalex με παρόμοιο πρόβλημα και έτσι ακολουθώντας τα βήματά του/της μπόρεσα να επαναφέρω την επιλογή των windows στο αρχικό μενού. Πολλά μπράβο λοιπόν στον/στην wizalex από μέρους μου. :bow:


Τίποτε... Απλά δοκιμάζω πριν από σας για σας...
Και σκέψου ότι δεν έχω ιδεά από Linux, αν και είμαι η αιτια που οι περισσότεροι φίλοι μου είναι τρελαμένοι με αυτό!!!

Εσύ δεν έχεις Toshiba έτσι; Περίμενε, θες να πεις δηλαδή ότι ΟΛΑ τα xp/ubuntu με το συγκεκριμένο setup θα πάθουν το ίδιο; Πίστευα ότι είναι το setup της Toshiba που έχει το πρόβλημα. Έστειλα μάλιστα και email στην Toshiba που ποτέ δεν απαντήθηκε πάνω σε αυτό.

Απλά οι πρώτες αναβαθμίσεις του Ubuntu remix 8.04 θα χαλάσουν ΟΛΟ το σύστημα. Δεν ξέρω γιατί.
Ω ρε σε τι μπελάδες μπήκαν οι γονείς. Και ΟΚ εμείς το φτιάχνουμε, οι άλλοι;

Η κόρη μου την Παρασκευή το πήρε για πρώτη φορά σχολείο για τη γεωγραφία. Από την προηγούμενη είχα εγκαταστήσει το σχετικό πρόγραμμα (καλό!!!) με animation, ερωτήσεις, καλούδια. Προσέξτε, έχει 2 πακέτα, τα PDF και τα προγράμματα, τα οποία θέλουν εγκατάσταση το καθένα. Άλλα θέλουν server να τρέξουν (τρέχουν ΜΟΝΟ στο C:) κτλ.
Το πρόγραμμα της γεωγραφίας ήθελε ένα plugin, το οποίο σε πήγαινε σε μια σελίδα η οποία δεν υπάρχει πια (αντί για αυτό σου έβγαζε διαφημίσεις - οι τυποι που έκαναν το plugin έχασαν το όνομα μάλλον). Ευτυχώς το imagine-κατι plugin υπήρχε στην εγκατάσταση και το έβαλα.
Πάει στο σχολείο και ο καθηγητής, απλά τους έβαλε να διαβάσουν το μάθημα από το PDF, δεν είχε ιδέα για το πρόγραμμα γεωραφίας που υπήρχε. Καλά ως εδώ...

Έχαμε να κάνουμε με 2 κατηγορίες μαθητών:

α) Αυτούς που ξεκινούσαν το laptop ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ. όσο και αν φαίνεται περίεργο, δεν το έχουν όλοι τόσο κάψα, δεν το είχαν ανοίξει καν. Άντε να γίνει η πρώτη εκκίνηση... ΔΡΑΜΑ.

β) Οι "προχωρημένοι" οι οποίοι το είχαν "σκάσει" στα προγράμματα και τους ιούς, με αποτέλεσμα ένα όπως μου έλεγε η κόρη μου κόλλησε και έκανε έναν ήχο "βζζζζζζζζζζζζζζ" με αποτέλεσμα στον πανικό ο καθηγητής του έβγαλε την μπαταρία για να σταματήσει...

Εεε ρε γλέντια...
wizalex
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 09:50
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό ilias.ec » 13 Νοέμ 2009, 00:13

Περί Toshiba NB200

Αφού τελείωσα με τα windows είπα να ασχοληθώ με το ubuntu.
Έκανα επανεκκίνηση το netbook και επέλεξα να κάνει boot στο ubuntu
Ξεκίνησε κανονικότατα (ωραίο είναι...το σκασμένο) και είπα να κάνω ενημέρωση το ubuntu.
Παρεμπιπτόντως το password του sudo είναι toshiba
Ξεκίνησε η ενημέρωση και όταν τελείωσε ζήτησε επανεκκίνηση
Ξεκινάει και αντί να βγάλει την οθόνη επιλογής του λειτουργικού συστήματος (windows - ubuntu) βγάζει:
ubuntu 8.04.2, kernel 2.6.24-24-lpia
ubuntu 8.04.2, kernel 2.6.24-24-lpia (recovery mode)
όποιο από τα δύο επιλέξω επιστρέφει:
Error 17: Cannot mount selected partition
Press any key to continue...
Εάν πατήσω οποιοδήποτε πλήκτρο εμφανίζει πάλι ubuntu 8.04.2, kernel κλπ.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω b, c, o, d κλπ.
Το έστειλα στην TOSHIBA. Χωρίς έξοδα αποστολής.
Του έκαναν format και ξανά εγκατέστησαν τα 2 λειτουργικά. Ότι είχα εγκαταστήσει και στα δυο λειτουργικά πήγαν περίπατο...
Το παρέλαβα. Δεν πλήρωσα τίποτα και πουθενά.
Ξεκίνησα με το ubuntu αλλά αυτή την φορά ήμουν προετοιμασμένος για οτιδήποτε πήγαινε στραβά....πήρα αντίγραφο του grub, menu.lst.
Έκανε ενημέρωση, επανεκκίνηση και πάλι τα ίδια....
Τι έκανα και το έλυσα το πρόβλημα:
Πάτησα c και πληκτρολόγησα τα παρακάτω (τα βρήκα από το menu.lst)
grub> root (hd0,1)
grub> kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-24-lpia ro root=/dev/sda2 nohz=off
acpi_osi=Linux quiet splash
grub> initrd /boot/initrd.img-2.6.24-24-lpia
grub> boot
και ως δια μαγείας έγινε κανονικότατη εκκίνηση σε ubuntu.
Στη συνέχεια τερματικό, φλασακι, αντιγραφή του αρχικού menu.lst στο
/boot/grub, επανεκκίνηση και όλα λειτουργούν θαυμάσια....

Ηλίας
Πρόσεχε τις σκέψεις σου γίνονται λόγια. Πρόσεχε τα λόγια σου γίνονται πράξεις. Πρόσεχε τις πράξεις σου γίνονται συνήθειες. Πρόσεχε τις συνήθειές σου γίνονται ο χαρακτήρας σου. Πρόσεχε το χαρακτήρα σου γιατί γίνεται η μοίρα σου! - (ΦΡΑΝΚ ΑΟΥΤΛΩ)
Άβαταρ μέλους
ilias.ec
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 00:19
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό wizalex » 14 Νοέμ 2009, 00:40

Άρα είχα δίκιο. ΟΛΑ ΤΑ TOSHIBA παρουσίασαν το ίδιο πρόβλημα.
Φταίει η έκδοση του Ubuntu; ρωτάω εσάς που είστε ειδικοί.
wizalex
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 09:50
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό linuxman » 14 Νοέμ 2009, 01:00

wizalex έγραψε:Άρα είχα δίκιο. ΟΛΑ ΤΑ TOSHIBA παρουσίασαν το ίδιο πρόβλημα.
Φταίει η έκδοση του Ubuntu; ρωτάω εσάς που είστε ειδικοί.

Σε καμία περίπτωση να φταίει έκδοση , ασχετοσύνη τους και χωρίς καν να σκεφτούν πως να το κάνουν απλά το πετάξανε πάνω και με ένα απλό τρόπο να βάλουν ώστε να κάνει εγκατάσταση μόνο τα παράθυρα .
Και υπάρχει και απλά δεν έχω στοιχεία να παίζει ότι είναι μπλεγμένη και ΜΣ εδώ και έχει ρίξει λεφτά στην Toshiba για να κάνει αυτό :evil:
Να σβήνουν τα Λίνουξ και να μείνουν μόνο τα παράθυρα .
Αυτό το έχετε σκεφτεί ?
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό wizalex » 23 Νοέμ 2009, 17:04

Μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά είναι το ΙΔΙΟ το Ubuntu που χαλάει όχι μόνο τα windows αλλά και τον εαυτό του.
Απλά χτυπάει. Και μη μου πεις ότι είναι "προγραμματισμένο" να το κάνει, γιατί το παθαίνει προτο-κατεβάζοντας τις αναβαθμίσεις (του). Κάποια βιβλιοθήκη του ubuntu δεν κάθετε καλά.

Κατά τα άλλα, δεν του πάει πολύ το Ubuntu στο NB200. Τα popup του firefox ανοίγουν σε full screen, δεν παίρνει πάντα IP από τα Wifi Hotspots (σε windows mode αμέσως), και έχει απίστευτα κακό έλεγχο του touchpad. Θέλεις να μετακινηθείς και πατιούνται όλα τα ενδιάμμεσα εικονίδια (και ανοίγουν.... αλίμονο). Σε widnows έχει normal απόκριση. Του λείπει ο έλεγχος "ευαισθησίας".

Πρόβλημα είχα και με το ρολόι, όταν έμπαινα σε ubundu mode, χαλούσε το ρολόι στα windows (2 ώρες). Κάθε φορά το ίδιο.
Λύθηκε με: gksu gedit /etc/default/rcS
wizalex
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 09:50
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό ilias.ec » 23 Νοέμ 2009, 22:16

Πρόσεχε τις σκέψεις σου γίνονται λόγια. Πρόσεχε τα λόγια σου γίνονται πράξεις. Πρόσεχε τις πράξεις σου γίνονται συνήθειες. Πρόσεχε τις συνήθειές σου γίνονται ο χαρακτήρας σου. Πρόσεχε το χαρακτήρα σου γιατί γίνεται η μοίρα σου! - (ΦΡΑΝΚ ΑΟΥΤΛΩ)
Άβαταρ μέλους
ilias.ec
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 00:19
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 23 Ιαν 2010, 00:49

Σημερα ασχοληθηκα με ενα μαθητικο netbook ενος γνωστου μου, HP Compaq
και διαπιστωσα πως ναι μεν ειχε dualboot, παραθυρα και το 9.04,
με την μονη διαφορα, το 9.04 ηταν εγκατασταση απο wubi.... :?
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό menom » 30 Ιαν 2010, 01:10

Έκανα μια μικρή έρευνα για την εγκατάσταση του Linux σε μερικά μαθητικά netbook.
Σε κανένα netbook απ' αυτά που ερεύνησα, και τα αναφέρω παρακάτω, δεν υπάρχει, στο Ubuntu, πρόγραμμα διαχείρησης κατατμήσεων. Τα Acer δίνουν πληροφορίες στο Ubuntu για τις κατατμήσεις του Ubuntu. Τα υπόλοιπα στοιχεία που αναφέρω παρακάτω, τα πήρα από τη διαχείρηση δίσκων των windows. Σε όποια διαμερίσματα αναφερόταν "άγνωστο σύστημα αρχείων", υποθέτω ότι ήταν για το Linux.
Τα μαθητικά netbook της HP Compaq έχουν το Ubuntu εγκαταστημένο σε wubi (υπάρχει μια μόνο κατάτμηση στο σκληρό δίσκο).
Τα μαθητικά netbook της Asus (είτε με οθόνη 10'', είτε με οθόνη 11''), έχουν εγκαταστημένο, σε ξεχωριστό διαμέρισμα του δίσκου, ένα Linux Xandros πλήρως εξελληνισμένο, με πολλά εικονίδια ομαδοποίησης εφαρμογών, προσανατολισμένο σε αρχάριους, που εμένα πιο πολύ με μπέρδευε, παρά με βοηθούσε.
Τα μαθητικά netbook της Acer (είτε με οθόνη 10'', είτε με οθόνη 11''), έχουν Ubuntu 9.04, σε ξεχωριστό διαμέρισμα του δίσκου. Γενικά τα netbooks της Acer μου φάνηκαν ως τα πιο προσεγμένα ως προς την υλοποίηση του συνδυασμού των δυο λειτουργικών συστημάτων.
Για το netbook Toshiba NB200 έχουν ήδη γραφεί πολλά. Παραδίδεται αρχικά με τη δυνατότητα εγκατάστασης ενός μόνο λειτουργικού, η αντιπροσωπεία, αν της το στείλουμε χωρίς δικά μας έξοδα, το κάνει dual boot Windows XP - Ubuntu 8.04, αλλά στην πρώτη αναβάθμιση του Ubuntu, συμβαίνουν αυτά που αναφέρει ο Ηλίας παραπάνω, τα έπαθα και εγώ.
Έχω φτάξει ένα φύλλο σε OpenOffice Calc, με τις προδιαγραφές των μαθητικών netbook και τα διαμερίσματα στους αναφερόμενα παραπάνω netbook, αλλά δεν γνωρίζω πώς μπορώ να το δημοσιεύσω στο post. Με αντιγραφή - επικόλληση που δοκίμασα, δε γίνεται.
menom
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 27 Οκτ 2009, 19:21
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό spyroskaftanis » 01 Σεπ 2010, 18:51

Καλησπέρα!!
Τι θα γίνει φέτος; Θα δοθούν και πάλι netbooks στους μαθητές της Α' Γυμνασίου.
Πέρυσι έτσι ακουγόταν, αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο φέτος και στις σελίδες μεγάλων καταστημάτων δεν υπάρχουν πλέον τα netbook (όπως αυτή http://www.plaisio.gr/product.aspx?prod ... 94AC9CC83C)
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: C/C++,Java, Bash, Android┃ Αγγλικά: Μέτρια (B2) | Γαλλικά: Λίγα (Β1)
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: |ext4| Fedora 20 σε multirama notbook
Προδιαγραφές ⇛ CPU- Intel(R) Core(TM) 2 Duo @ 2.00GHz│ RAM 2GB │Intel Corporation Mobile GM965/GL960|
my personal blog: http://skaftanis.blogspot.com
my fedora blog : http://fedora-gr.blogspot.com/
My New Project: http://showmeyourcode.co.nf/
CEID upatras 3rd year student.
Άβαταρ μέλους
spyroskaftanis
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 22:04
Τοποθεσία: Αργολίδα
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό pros » 01 Σεπ 2010, 21:46

Τι θα γίνει φέτος; Θα δοθούν και πάλι netbooks στους μαθητές της Α' Γυμνασίου.

Φέτος ΔΝΤ, opengov, Αννούλα και παρουσιάσεις δράσεων...
http://nikosictedu.blogspot.com/2010/08/netbook.html

Και να μην ξεχάσω, πολιτικώς ορθά σχόλια...
http://www.esos.gr/gimnasio-likeio/laptop.html
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)