μαθητικό netbook

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 20 Σεπ 2009, 13:02

Εγω θα επαιρνα το δευτερο, μονο για το μεγεθος της οθονης, σωστο πληκτρολογιο καλη διαρκεια μπαταριας.

Αμα παιρνεις Netbook δεν πολυψαχνεις το αν ο επεξεργαστης ειναι 7,321% πιο γρηγορος (τυχαιο το νουμερο).

Το πρωτο Netbook ειναι το ιδιο μεγεθος με το δικο μου πανω-κατω. Ειναι μικροτερο απο μια σελιδα Α4. Δεν το πιστευω, καθε φορα που το παιρνει η γυναικα μου και το βαζει στην τσαντα της, μαζι με το πορτοφολι!!

Ειχα ενα laptop με 17αρα οθονη, που απεβιωσε προσφατα, και μου επεφτε ο ωμος καθε φορα που τον επαιρνα (με ολα τα συμπραγκαλα) για ταξιδι. Το ιδιο ισχυει και για το Lenovo του γιου μου (17").

Το Netbook ειναι ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ! Με την 3Gκαρτα, πας οπου θες (σχεδον) και κανεις ο,τι θες (σχεδον). Ενταξει...video editing κανω στο desktop (και με ΧΡ :oops: δυστυχως, γιατι το Kdenlive δεν ειναι stable...).

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό alkisg » 20 Σεπ 2009, 15:08

Πολλά netbook αυτής της κατηγορίας έχουν την πανάθλια κάρτα γραφικών Intel GMA 500:
http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_GMA#GMA_500
η οποία ουσιαστικά δεν έχει, *ούτε θα έχει*, drivers για Ubuntu, επειδή ουσιαστικά δεν είναι της Intel! (μπορούν να μπουν κάποιοι δοκιμαστικοί drivers μέσω κάποιου PPA αλλά δεν είναι να μπαίνεις σε τέτοιες φρίκες).

Αν είναι να προσέξεις ένα μόνο πράγμα, πρόσεξε να *μην* πάρεις netbook με αυτή. ;)

Πρόσεξε επίσης να μην βγεις εκτός προδιαγραφών γιατί μπορεί να μην σου δικαιολογηθούν τα χρήματα. Καλύτερα να περιμένεις τις προσφορές που θα αρχίσουν 1η Οκτώβρη και να διαλέξεις από εκείνες.
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό geokas7 » 20 Σεπ 2009, 21:12

Επίπεδο Linux: Μέτριο | Προγραμματισμός: Ελάχιστος έως καθόλου | Αγγλικά: Κάτω από μέτρια
ubuntu 9.10> Altec Επεξεργαστής: Intel core 2 duo 1,86GHz / Μνήμη ram: 3GB / Σκληρός δίσκος: 250GB+320GB / κάρτα γραφικών: nvidia 256mb
geokas7
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 01 Μαρ 2009, 16:22
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 20 Σεπ 2009, 22:54

To Πλαισιο θα δινει ολα τα Netbooks με dual boot XP SP3 και Edubuntu 9.04!

Tο Office θα ειναι trial, οποτε....hello Edubuntu!

Ενδιαφερον!

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό jennie » 20 Σεπ 2009, 23:42

MakisM1 έγραψε:To Πλαισιο θα δινει ολα τα Netbooks με dual boot XP SP3 και Edubuntu 9.04!

Tο Office θα ειναι trial, οποτε....hello Edubuntu!


Πολύ καλό για να είναι αληθινό;
1. Γιατί το να γλιτώνει κανείς την εγκατάσταση του Λίνουξ παίζει μεγάλο ρόλο.
2. Η διαφορά ταχύτητας Λίνουξ/Παραθύρων σε υπολογιστές με μικρές δυνατότητες είναι μεγάλη.
3. Αν, επισήμως, όλα τα πρωτάκια της χώρας έχουν ως μοναδική δωρεάν λύση το openoffice, αυτό δεν θα έπρεπε να σημαίνει και ότι θα αρχίσει να διδάσκεται το openoffice στα σχολεία; Βέβαια μπορεί να υπάρξει κάποια ειδική προσφορά από την ΜΣ σύντομα. Ή να συνεχίσουν όλοι να κάνουν τα στραβά μάτια στο πειρατικό office.
Σε κάθε περίπτωση, μου φαίνονται ενδιαφέρουσες οι εξελίξεις. (Και μη αναμενόμενες θα έλεγα).
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό @ntonius » 21 Σεπ 2009, 09:26

MakisM1 έγραψε:To Πλαισιο θα δινει ολα τα Netbooks με dual boot XP SP3 και Edubuntu 9.04!



όχι όλα....
κάποια τα δίνει με το Xandros...(δηλαδή dual boot Windows XP - Linux Xandros)
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτρια ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Προδιαγραφές ⇛ AMD Phenom II X2 555 3,2Ghz │Gigabyte GA-880GM-UD2H │ 4GB (1333MHz) │
│ Asus Radeon 5750 Formula (1GB) │ Samsung TFT 17" │

Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους
Οδηγοί - How to - Tutorials
Αντιμετώπιση προβλημάτων
Εγκατάσταση codec και εφαρμογών πολυμέσων
Άβαταρ μέλους
@ntonius
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 21 Μάιος 2009, 09:55
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό Alexandros_ » 21 Σεπ 2009, 09:43

Γεια σου φιλαρακι...Εχω μια εντυπωση οτι δεν επιλεγεις εσυ οτι θες... :D
Θα εχετε να επιλεξετε αναμεσα σε 2-3 μοντελα...Δεν ειναι κ λογικο να παιρνει ο καθενας οτι θελει, γιατι μετα θα λεει το ενα παιδι στο αλλο..."κοιτα το δικο μου ειναι καλυτερο"... :D
Άβαταρ μέλους
Alexandros_
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: 11 Φεβ 2009, 21:02
Τοποθεσία: Ubuntu planet_(Ελλαδα!)
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό tux-student » 21 Σεπ 2009, 12:30

Προσφορές υπάρχουν και στο http://www.e-shop.gr/offers.phtml?id=1&mid=0.
Και μία απορία:
-->Από την στιγμή που θα υπάρχει λειτουργικό Linux προεγκατεστημένο μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για την 100% καλή λειτουργία όλων των οδηγών των συστήματος ?
Γνώσεις ⇛ Linux: Συνεχώς αυξανόμενες ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 Lucid Lynx(32bit)
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 Duo 6400@2.13GHz ┃ ATI Radeon X1300 Series ┃ RAM 1GB ┃ Realtek RTL8187 Wireless 802.11g ┃ TFT 17" 1280x1024
tux-student
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 14:14
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό jokalimeris » 28 Σεπ 2009, 16:57

Για το μαθητικό netbook ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ. Όχι για εμένα δυστυχώς, για τον ανηψιό μου καθώς ως ο μόνος κάπως σχετικός από την οικογένεια με υπολογιστές έχω αναλάβει το βάρος να επιλέξω. Πήγα στα Multirama στον Πειραιά και εντυπωσιάστηκα από την ποικιλία. Νομίζω όμως ότι θα πάρω κάποιο από τα δικά τους, έτσι ή αλλιώς ακούω ότι είναι MSI re-branded, και με πιάνει και λίγο το εθνικιστικό μου, αφού είναι και καλά ποιοτικά (όσο τα είδα) γιατί να μην υποστηρίξω αυτούς από κάποια άλλη ξένη εταιρεία.

Σας ζάλισα όμως. Η ερώτηση μου. Multirama Netbooks ή έστω MSI netbooks και Linux πως τα πάνε;
Το Multirama HT Xpress Book11B που ψήνομαι, το έχει δοκιμάσει κανένας και αν σε ποια διανομή;
Ευκαιρία είναι να μάθει ο πιτσιρικάς και κάποιο άλλο λειτουργικό εκτός από τα Windows.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για το μεγάλο post!
jokalimeris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 16:47
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό tolis_01 » 29 Σεπ 2009, 12:44

Παιδά, νομίζω πως το dual boot xp με ubuntu είναι υποχρεωτικό, και δεν τα εγκαθιστά το εκάστοτε κατάστημα. Έρχονται έτοιμα από τρίτο κατασκευαστή. Οπότε όποιο και να πάρετε το ίδιο είναι ;)
(μόνο αυτό που λέει ο alkisg κοιτάχτε, αν και τα περισσότερα νομίζω έχουν την gma950 που είναι μια χαρά σε support)
Γνώσεις => Linux: χαμηλό | Προγραμματισμός: όχι | Αγγλικά: μέτρια
PC => Intel Celeron 430 | Asrock G31M-S (onboard gpu) | 2GB DDR2 ram | 160GB HDD | Acer 19" | OS: Windows 7 (Debian, Fedora σε virtualbox)
http://linuxhcl.com/
http://kmuto.jp/debian/hcl/
Common sense is the best antivirus software.
Άβαταρ μέλους
tolis_01
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009, 23:03
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)