μαθητικό netbook

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό jokalimeris » 29 Σεπ 2009, 17:57

Μάλιστα, καλό αυτό με το προεγκατεστημένο Linux, ελπίζω να έχουν κάνει κάποια υποτυπώδη σεμινάρια στους καθηγητές όμως, γιατί αλλιώς δεν βλέπω να το χρησιμοποιεί κανένας.
Spoiler: show
Off topic:
Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το μαθητικό netbook :-), θα γίνει hit στα κοριτσάκια...
Τελευταία επεξεργασία από simosx και 29 Σεπ 2009, 19:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: offtopic
jokalimeris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 16:47
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 30 Σεπ 2009, 10:21

jokalimeris έγραψε:Μάλιστα, καλό αυτό με το προεγκατεστημένο Linux, ελπίζω να έχουν κάνει κάποια υποτυπώδη σεμινάρια στους καθηγητές όμως, γιατί αλλιώς δεν βλέπω να το χρησιμοποιεί κανένας.


Το θέμα είναι να μάθουν την υπάρξη του τα πιτσιρίκια, και σιγά σιγά να το χρησιμοποιούν μόνα τους. Ασε τους καθηγητές ως κλάδος είμαστε βαθιά νυχτωμένοι!
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό smav » 02 Οκτ 2009, 08:59

Παιδιά, έχω να σας αναφέρω κάτι σχετικά με το μαθητικό netbook της Toshiba. Το πήραμε χτες και με το που το ανοίγεις σου ζητάει να επιλέξεις ποιο από τα δύο λειτουργικά θέλεις να εγκατασταθεί και ότι το άλλο θα σβηστεί οριστικά!!
Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο και το ανέφερα και πήρα και στην Toshiba όπου μου είπαν ότι ναι το ξέρουν αλλά αν θέλω μπορώ να τους το στείλω πίσω ή να το πάω εγώ εκεί για να φορτώσουν και τα δύο δωρεάν.
Πείτε μου, είναι ή δεν είναι κοροϊδία αυτό; Και πόσοι από τους γονείς γνωρίζουν ότι πρέπει στο netbook να υπάρχουν και τα δύο λειτουργικά συστήματα ή καλύτερα πόσοι από τους γονείς και τα παιδιά γνωρίζουν τι θα πει linux. Οι περισσότεροι θα φορτώσουν τα windows και δεν θα ασχοληθουν παραπάνω.
Δεν ξέρω αν έχουν το ίδιο πρόβλημα και άλλες εταιρείες αλλά νομίζω ότι πρέπει να το ψάξει λίγο η κοινότητα. Και να φανταστείτε ότι διάλεξα την συγκεκριμένη εταιρεία γιατί τη θεωρώ καλή και γιατί έχει την extra εγγύηση για κλοπή και φθορά. Και τώρα πρέπει να ταλαιπωρούμε με το πήγαινε-έλα στην αντιπροσωπεία.
smav
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 22 Σεπ 2009, 17:01
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό simosx » 02 Οκτ 2009, 09:11

smav έγραψε:Παιδιά, έχω να σας αναφέρω κάτι σχετικά με το μαθητικό netbook της Toshiba. Το πήραμε χτες και με το που το ανοίγεις σου ζητάει να επιλέξεις ποιο από τα δύο λειτουργικά θέλεις να εγκατασταθεί και ότι το άλλο θα σβηστεί οριστικά!!
Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο και το ανέφερα και πήρα και στην Toshiba όπου μου είπαν ότι ναι το ξέρουν αλλά αν θέλω μπορώ να τους το στείλω πίσω ή να το πάω εγώ εκεί για να φορτώσουν και τα δύο δωρεάν.
Πείτε μου, είναι ή δεν είναι κοροϊδία αυτό; Και πόσοι από τους γονείς γνωρίζουν ότι πρέπει στο netbook να υπάρχουν και τα δύο λειτουργικά συστήματα ή καλύτερα πόσοι από τους γονείς και τα παιδιά γνωρίζουν τι θα πει linux. Οι περισσότεροι θα φορτώσουν τα windows και δεν θα ασχοληθουν παραπάνω.
Δεν ξέρω αν έχουν το ίδιο πρόβλημα και άλλες εταιρείες αλλά νομίζω ότι πρέπει να το ψάξει λίγο η κοινότητα. Και να φανταστείτε ότι διάλεξα την συγκεκριμένη εταιρεία γιατί τη θεωρώ καλή και γιατί έχει την extra εγγύηση για κλοπή και φθορά. Και τώρα πρέπει να ταλαιπωρούμε με το πήγαινε-έλα στην αντιπροσωπεία.


Μπορείς να γράψεις ένα άρθρο με τα στοιχεία αυτά; Μπορείς να γράψεις το κείμενο ως απάντηση εδώ, με στόχο να προωθηθεί το κείμενο στο www.ubuntu-gr.org.
Υπάρχει δυνατότητα για έλεγχο του άρθρου για ορθογραφικά/κτλ, οπότε αρκεί να γράψεις τα στοιχεία με λεπτομέρειες σε μορφή άρθρου.
Για παράδειγμα, μπορείς να αναφέρεις το κατάστημα όπου αγόρασες τον υπολογιστή, το τηλέφωνο στην Toshiba, κτλ.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό smav » 02 Οκτ 2009, 09:44

Δεν ξέρω τι εννοείς άρθρο, αλλά θα προσπαθήσω να γράψω λεπτομέρειες:

Χθες το μεσημέρι παραλάβαμε από το electroworld της Γλυφάδας, το μαθητικό netbook της Toshiba το οποίο το είχαμε προπαραγγείλει δύο μέρες πριν. Όταν πήγαμε στο σπίτι και το βάλαμε σε λειτουργία, εμφανίστηκε μήνυμα το οποίο μας έλεγε να επιλέξουμε ποιο λειτουργικό σύστημα θέλουμε να εγκατασταθεί (Ubuntu Linux ή Windows XP) και μόλις επιλέγαμε ένα από τα δύο, το μήνυμα μας προειδοποιούσε ότι το άλλο θα διαγραφεί οριστικά. Δεν εγκατέστησα κανένα και τηλεφώνησα πρώτα στις Ψηφιακές Ενισχύσεις (801-11-71500) όπου ανέφερα το γεγονός και ρώτησα αν θα έπρεπε να υπάρχουν και τα δύο λειτουργικά, πράγμα που μου επιβεβαίωσαν. Στη συνέχεια επικοινώνησα με τον αντιπρόσωπο της Toshiba στην Ελλάδα Ideal (για κάποιο λόγο σήμερα το site τους www.ideal.gr δεν λειτουργεί και δεν μπορώ να βρω το τηλέφωνο που πήρα), και μία κυρία (δυστυχώς δεν έχω συγκρατήσει ονόματα, αλλά δεν νομίζω ότι θα αρνηθούν το τηλεφώνημα) μου είπε ότι ναι έχουν φορτώσει με αυτόν τον τρόπο τους υπολογιστές αλλά αν θέλω μπορώ να το πάω στην εταιρεία που βρίσκεται στα Σεπόλια ή να το στείλω με ACS δωρεάν, ώστε να μου βάλουν και τα δύο λειτουργικά συστήματα. Όταν τους ανέφερα ότι οι προδιαγραφές λένε ότι θα πρέπει να έιναι και τα δύο λειτουργικά φορτωμένα, μου έδωσε την ίδια απάντηση (να το στείλω εκεί).
Στη συνέχεια ανέφερα το γεγονός και γραπτώς με email στις Ψηφιακές ενισχύσεις (info@digitalaid.gr). Αργότερα ξαναπήγα στο electroworld για άλλη δουλειά και ανέφερα το γεγονός και μου είπαν ότι ίσως να έτυχε στον συγκεκριμένο υπολογιστή (η κυρία από την Toshiba δεν μου φάνηκε να εκπλήσσεται πάντως) και να τον πάω σήμερα εκεί για να το δει ο τεχνικός τους και αν δεν μπορεί να γίνει κάτι να δούμε τι θα κάνουμε.
Επειδή πέρασα και από τα Multirama για να δει μια φίλη μας netbook, ανέφερα και εκεί το γεγονός και ο πωλητής μου είπε ότι το γνωρίζει και ότι η Toshiba είναι η μοναδική που δεν υποστηρίζει linux (δεν κατάλαβα τι εννοούσε). Επίσης αναφέραμε το γεγονός σε έναν φίλο μας όπου έιχε παραγγείλει άλλο netbook από τη fnac και όταν είπε τι είχε συμβεί του απάντησαν ότι κάποιες εταιρείες βιάστηκαν να βγάλουν τα μοντέλα τους στην αγορά και τώρα αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα.
Δεν ξέρω αν όλα τα netbook της Toshiba είναι με αυτό το πρόβλημα (ή αν υπάρχει και σε άλλες εταιρείες) ή αν έτυχε η συγκεκριμένη παρτίδα, αλλά το θέμα θα πρέπει να ελεγχθεί γιατί όχι μόνο δεν πληρεί τις προδιαγραφές του υπουργείου αλλά και παραπλανεί πολλούς γονείς οι οποίοι δεν γνωρίζουν το θέμα ή δεν γνωρίζουν το ίδιο το linux, με αποτέλεσμα να βάλουν μόνο τα windows και να μην ξανασχοληθούν με το θέμα.
smav
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 22 Σεπ 2009, 17:01
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό simosx » 02 Οκτ 2009, 09:56

Οι νέες πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες. Μπορείς να βγάλεις κάποιες φωτογραφίες για ντοκουμέντο από εκείνο το πρόγραμμα που επιβάλλει να επιλέξεις μεταξύ των δύο λειτουργικών; Θέλουμε
1. να δούμε πως μοιάζει, οπότε φωτογραφίες με τις διαφορετικές εικόνες του προγράμματος (π.χ. ακόμα και αν έχει και παράθυρο με βοήθεια ή κάποιο άλλο παράθυρο εκτός από το πρώτο σημαντικό παράθυρο).
2. ποιος είναι ο κατασκευαστής του προγράμματος (υπάρχουν λογότυπα;)
3. το ίδιο το πρόγραμμα (θέλει μερικές τεχνικές γνώσεις· εκκίνηση από εκκινήσιμο USB με π.χ. Ubuntu Linux και πρόσβαση στην κατάτμηση με το λογισμικό, και μετά αντιγραφή του λογισμικού σε κάποιο USB stick).
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό smav » 02 Οκτ 2009, 10:16

Δυστυχώς εΊμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να το κάνω αλλά είπα στον ανηψιό μου να βγάλει φωτογραφία (με την ψηφιακή) τα δύο πρώτα μηνύματα, αυτό που λέει να επιλέξεις λειτουργικό και αυτό που λέει ότι θα διαγραφεί το άλλο λειτουργικό. Θα τις ανεβάσω το απόγευμα που θα γυρίσω. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο γιατί σε λίγο θα το πάνε στο electroworld για αλλαγή ή διόρθωση (μπορεί ήδη να έχουν φύγει). Πάντως τις φωτογραφίες τις έβγαλε.
smav
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 22 Σεπ 2009, 17:01
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό smav » 02 Οκτ 2009, 12:56

Πριν λίγο πήρα απάντηση από τη digitalaid όπου μου λένε ότι τ πρόβλημα είναι γνωστό, το έχουν ήδη ενημερώσει τα αρμόδια όργανα και θα μου απαντήσουν για περαιτέρω ενέργειες.
smav
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 22 Σεπ 2009, 17:01
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό simosx » 02 Οκτ 2009, 14:05

Πολύ ωραία. Αναμένουμε τις εξελίξεις.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό smav » 02 Οκτ 2009, 18:59

Μόλις γυρίσαμε από electroworld όπου ο τεχνικός τους μας είπε ότι τους ειδοποίησε σήμερα η toshiba για το θέμα κι ότι το μήνυμα είναι παραπλανητικό (δεν μπορούσαν λέει να το εγκαταστήσουν αλλιώς???) και να κάνουμε κανονικά την εγκατάσταση και για τα δύο. Και ότι με F11 θα αλλάζει το λειτουργικό. Δεν ξέρω αν ισχύει. Ξεκινάω και βλέπουμε. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα και θα ανεβάσω και τις φωτογραφίες.
smav
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 22 Σεπ 2009, 17:01
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)