μαθητικό netbook

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό wizalex » 03 Οκτ 2009, 23:41

Θέλω να πιστεύω ότι είναι δικό μου λάθος και όχι του συγκεκριμένου μοντέλου:

Έκανα ένα USB (μέσα από ubuntu) και εκκίνησα από αυτό.
Αντέδρασε εντελώς διαφορετικά από ότι στο laptop μου (επίσης Toshiba, παλιό).
Δεν με άφηνε να κάνω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ εγκατάσταση των 2 λειτουργικών και όταν έκανα ΑΚΥΡΩΣΗ και με έβγαλε στο λειτουργικό (ubuntu) δεν είχα πρόσβαση στους δίσκους των windows (C & D).

Το χειρότερο; Όταν έκανα εκκίνηση με το USB να φτάσω στο 9.04, με έβγαλε μόνο σε command prompt me:

ubuntu@ubuntu:$


Πείτε μου ότι έχω κάνει ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ, γιατί δεν θέλω να πιστέψω ότι την πατήσαμε.
Μπορεί να φταίει το USB? Με Live ubuntu CD έκανα Create USB startup disk.
wizalex
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 09:50
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό simosx » 04 Οκτ 2009, 00:47

wizalex έγραψε:Αχχ το ξέρω.... Διάβασα ΟΛΑ τα παραπάνω. Ναι, για το μαθητικό λέω ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ DUAL BOOT!
Το λέμε μέρες (και σε άλλα forum). Επιλέγεις στην 1η εκκίνηση ποιο από τα 2 θέλεις και το άλλο το διαγράφει.

Διάβασε λίγο τα πιο πάνω μηνύματα.


Παρακολουθώ με προσοχή τη συζήτηση και προσπαθώ να εξάγω πληροφορίες ώστε να είμαστε σε θέση να προβούμε σε ενέργειες.
Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε αρκετές λεπτομέρειες για το θέμα της Toshiba, και από την πλευρά σου δε με βοηθάς.

1. Είσαι μαθητής ή γονιός; Θέλεις να κάνεις μια εισαγωγή για σένα;
2. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να διαπιστώσουμε τι ακριβώς είναι εκείνο το πρόγραμμα όπου, όταν το εκτελείς στην πρώτη εκκίνηση σε μαθητικό netbook της Toshiba. Αναμένουμε φωτογραφίες από άλλο μέλος και θέλουμε και να εντοπίσουμε και το λογισμικό που κάνει αυτήν την επιλογή.
3. Από προηγούμενη απάντηση στη συζήτηση αυτή, μπορείς να στείλεις το φορητό στην Toshiba για να βάλουν και τα δύο λειτουργικά ως dual boot. Όπως φαίνεται, δε χρειάζεται να κοπιάσεις να κάνεις τη δουλειά ο ίδιος.
4. Αν το Ubuntu Startup Disk Creator δε δουλεύει, μπορείς να δοκιμάσεις και με το UNetBootIn.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό tolis_01 » 04 Οκτ 2009, 10:28

wizalex έγραψε:Πείτε μου ότι έχω κάνει ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ, γιατί δεν θέλω να πιστέψω ότι την πατήσαμε.
Μπορεί να φταίει το USB? Με Live ubuntu CD έκανα Create USB startup disk.


Πολλά μπορεί να φταίνε. Αν έχεις κάποιο desktop με windows (any version) δοκίμασε το unetbootin (κατεβάζεις χειροκίνητα το iso της 9.04 και το περνάς σε στικάκι, το έχω κάνει καμια κατοσταριά φορές).
Γνώσεις => Linux: χαμηλό | Προγραμματισμός: όχι | Αγγλικά: μέτρια
PC => Intel Celeron 430 | Asrock G31M-S (onboard gpu) | 2GB DDR2 ram | 160GB HDD | Acer 19" | OS: Windows 7 (Debian, Fedora σε virtualbox)
http://linuxhcl.com/
http://kmuto.jp/debian/hcl/
Common sense is the best antivirus software.
Άβαταρ μέλους
tolis_01
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009, 23:03
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό zan 73 » 04 Οκτ 2009, 11:45

Καλημέρα σας. Είμαι καθηγητής και διάβασα τη συζύτησή σας σχετικά με τον μαθητικό Toshiba. Δεν τον έχω πάρει, αλλά ήμουν έτοιμος να το κάνω μέχρι που άκουσα και διάβασα για τα προβλήματα συνύπαρξης Windows και Linux. Θα μπορούσε να μου πει κάποιος που έχει πάρει τον Toshiba εάν τελικά δουλεύουν και τα δύο λειτουργικά ή όντως κάτι δεν έχουν κάνει σωστά εκεί στην Tosiba;


Υ.Γ. Στο σάιτ της Toshiba (http://www.toshiba.gr/mini/index.php?op ... &Itemid=42), αναφέρει:

Θέλω να χρησιμοποιήσω και τα 2 λειτουργικά Windows XP & Linux. Πώς γίνεται αυτό;
Aνοίγουμε τη συσκευή και στην πρώτη οθόνη (με το σήμα TOSHIBA) πιέζουμε το F12. Εκεί επιλέγουμε το λειτουργικό που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε.
zan 73
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Οκτ 2009, 11:24
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 04 Οκτ 2009, 15:58

zan 73
μέχρι στιγμής 2 άτομα που έχουν πάρει toshiba έχουν το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορούν να εγκαταστήσουν και τα 2 λειτουργικά :thumbdown:

(ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, σήμερα θα κοιτάξω και σε άλλα φόρουμ να δω τι παίζει...)
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό wizalex » 04 Οκτ 2009, 16:27

zan 73 έγραψε:Aνοίγουμε τη συσκευή και στην πρώτη οθόνη (με το σήμα TOSHIBA) πιέζουμε το F12. Εκεί επιλέγουμε το λειτουργικό που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε.


Δεν παίζει αυτό!!! Το F12 απλά σε πάει στο Boot Menu, HDD, CD, USB. Αυτό είναι το F12!!!
Πολύ παραμύθι παίζει και μου στοίχισε πολύ, εκ μέρους της Toshiba που είχα ΠΑΝΤΑ εμπιστοσύνη.

Μου το είπαν στο μαγαζί ότι δεν τα δέχεται και τα 2 ταυτόχρονα, αλλά θεώρησα ότι τα το λύσω μόνος.
Μέχρι τώρα δεν μου βγαίνει τίποτε σωστά! Δείχνει να μην πολυσυμπαθεί το linux!
wizalex
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 09:50
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό pros » 04 Οκτ 2009, 20:11

zan 73 έγραψε:Θα μπορούσε να μου πει κάποιος που έχει πάρει τον Toshiba εάν τελικά δουλεύουν και τα δύο λειτουργικά ή όντως κάτι δεν έχουν κάνει σωστά εκεί στην Tosiba;

Τελικά απ' ότι φαίνεται λόγω λάθους ή εσκεμμένα δεν είναι δυνατή η dual boot εγκατάσταση.
Από την στιγμή που εντόπισες έγκαιρα το πρόβλημα,
η γνώμη μου είναι να μην επιμένεις στην επιλογή του netbook της toshiba.
Και δεδομένου ότι είσαι και εκπαιδευτικός, θα μπορούσες να ενημερώσεις άμεσα
τους ενδιαφερόμενους (μαθητές, υπηρεσία κλπ) για το πρόβλημα.

Ποια εμπιστοσύνη μπορείς να τους έχεις, από την στιγμή που βγάζουν στην αγορά
έναν υπολογιστή που δεν σέβεται τις προδιαγραφές (προεγκατεστημένα
και σε λειτουργία και τα δύο λειτουργικά) του προγράμματος επιδότησης;

Αντί να ασχολούμαστε εμείς γιατί δεν παίζουν τα μηχανήματα τους,
θα έπρεπε να ψάχνουν αυτοί γιατί δεν τα πουλάνε!
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό zan 73 » 04 Οκτ 2009, 20:40

Παιδιά, διάβασα σε κάποιο forum, σχετικά με τον μαθητικό Toshiba τα παρακάτω:

Το ubuntu που έρχεται με τον Toshiba (και προφανώς και με τα αλλα) δεν είναι τίποτα άλλο από ένα wubi instalation (http://wubi-installer.org/). Το wubi είναι πολύ απλό να το βάλεις και να το βγάλεις, σαν οποιοδήποτε άλλο Windows program.
Aρα, για να είστε σίγουροι, επιλέξτε πρώτο boot windows και μετά κάντε reboot. Κατά την διάρκεια που ανοίγει, θα πρέπει να δίνει επιλογή για εκκίνηση σε windows η ubuntu. Αν δεν γίνει αυτό, βάλτε wubi μονοι σας (κυριολεκτικά είναι λιγότερα από 10 click υπόθεση).

Εάν το τσεκάρετε και βρείτε κάποια άκρη, ενημερώστε σχετικά...

Υ.Γ. Το λογισμικό για τα μαθήματα του σχολείου είναι ήδη εγκατεστημένο; Το λειτουργούν τα Windows, το ubundu ή και τα δύο;
zan 73
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Οκτ 2009, 11:24
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό pros » 04 Οκτ 2009, 20:58

zan 73 έγραψε:Το λογισμικό για τα μαθήματα του σχολείου είναι ήδη εγκατεστημένο; Το λειτουργούν τα Windows, το ubundu ή και τα δύο;

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα δεις την εμπειρία ενός γονέα μέλους του φόρουμ
και το πως είναι τα πράγματα σε μια σωστή εγκατάσταση.
(http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=56&t=7314&start=10#p74438)

zan 73 έγραψε:Το wubi είναι πολύ απλό να το βάλεις και να το βγάλεις, σαν οποιοδήποτε άλλο Windows program.

Έτσι είναι, αλλά το wubi δεν είναι ενδεδειγμένη λύση για τον μαθητικό υπολογιστή!
Στο φόρουμ θα βρεις αρκετές δημοσιεύσεις για την ιδιαίτερη φύση της εικονικής εγκατάστασης με το wubi.
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό smav » 04 Οκτ 2009, 21:11

Συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά είχα πρόβλημα με τις φωτογραφίες.
Λοιπόν, οι παρακάτω φωτογραφίες (sorry για την ποιότητα) είναι από τα δύο πρώτα μηνύματα που βγάζει το toshiba όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά. Δυστυχώς τα υπόλοιπα δεν μπόρεσα να τα κάνω για να σας στείλω αυτά που θέλατε. Αύριο ελπίζω να έχω νέα από τον τεχνικό στο electroworld ο οποίος θα επικοινωνήσει το πρωί με την αντιπροσωπία. Άντε να τελειώνουμε γιατί έχω εκνευριστεί πολύ με την κατάσταση.

Εικόνα

Εικόνα
smav
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 22 Σεπ 2009, 17:01
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)