μαθητικό netbook

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό alefteris » 02 Οκτ 2009, 20:40

Η ιστοσελίδα της Toshiba επανήλθε (http://www.toshiba.gr/mini/index.php?op ... &Itemid=25) και οι απαντήσεις που δίνουν σχετικά στις ερωτήσεις σχετικές με Linux είναι για γέλια ή για κλάματα:

- Γιατί δεν έχει antivirus στο λειτουργικό σύστημα Linux;
- Παρακαλούμε καλέστε μας στο 210 51 93 900.

- Τι είναι το ΟpenΟffice και σε τι διαφέρει από το Μicrosoft Οffice;
- Το Open Office είναι σε περιβάλλον το ίδιο με το Microsoft Office αλλά είναι άλλης εταιρείας. Επιπλέον το Open Office παρέχεται δωρεάν.

- Έκανα εγκατάσταση άλλο λειτουργικό από αυτό που ήθελα. Τι πρέπει να κάνω τώρα;
- Θα πρέπει να παραδώσετε στο εξουσιοδοτημένο service μας το Toshiba mini ή να το αποστείλετε μέσω της υπηρεσίας collect & return και η επίλυση θα γίνει από εμάς.

- Που μπορώ να βρω drivers για Linux;
- Διαθέσιμους drivers μπορείτε να βρείτε στο website www.toshiba-tro.de

- Γιατί δε συνοδεύεται από recovery disk για Linux ή για Windows; Πού μπορώ να βρω to recovery disk;
- Η συσκευασία του φορητού σας δεν περιλαμβάνει recovery CD. Παρόλα αυτά μπορείτε να παραδώσετε στο service μας το φορητό σας ή να το αποστείλετε μέσω της υπηρεσίας collect & return και η διαδικασία θα γίνει από εμάς.
alefteris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 20:14
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό c7p » 02 Οκτ 2009, 20:49

Για μπάτσες είναι όχι για κλάματα .... Ότι να ναι ...
Αυτό μπορούμε να το βάλουμε και στην σελίδα με τα αστεία ?
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό smav » 02 Οκτ 2009, 21:03

Λοιπόν, εγκατέστησα τα windows όπως μου έιπαν και μετά πάτησα F11, alt+F11 και άλλους συνδυασμούς και φυσικά πουθενά η εγκατάσταση του linux :evil:
Ξαναμίλησα με τον τεχνικό και μου είπε ότι αυτό του είπε η toshiba, μου πρότεινε και κάποιους συνδυασμούς αλλά τίποτα. Θα επικοινωνήσει Δευτέρα πρωί με Toshiba και θα μας πει.
Βλέπω να επιστρέφει στην αντιπροσωπία και να γίνεται εκεί η δουλειά. Δεν έβαζα τουλάχιστον πρώτα το ubuntu να το λειτουργήσουμε και λίγο :evil: (είμαστε και αρχάριοι)
smav
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 22 Σεπ 2009, 17:01
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό koukouvaou » 02 Οκτ 2009, 21:04

Και να βγάλουμε και μια ανακοίνωση οτι υπάρχει καινούργια εταιρία στο χώρο, η open Sun που βγαζει το open office. :lol: :lol: :lol:
Spoiler: show
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Κατι εχω μαθει.../ Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ubuntu 9.10 32bit
Η/Υ&Μοντέλο: intel E5200/ μνημη: 2 gb/ Καρτα γραφων: Intel 3100/ Οθόνη & Ανάλυση:asus 19" wide/camera cyper snipa
# 28271

Ελεύθερο λογισμικό για Ελεύθερους ανθρώπους.
pirateparty.gr
Άβαταρ μέλους
koukouvaou
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 29 Αύγ 2008, 22:02
Τοποθεσία: Μεταμορφωση Αττικης (Koυκουβαουνες)
IRC: koukouvaou
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό simosx » 03 Οκτ 2009, 00:39

alefteris έγραψε:Η ιστοσελίδα της Toshiba επανήλθε (http://www.toshiba.gr/mini/index.php?op ... &Itemid=25) και οι απαντήσεις που δίνουν σχετικά στις ερωτήσεις σχετικές με Linux είναι για γέλια ή για κλάματα:
...


Νομίζω ότι οι απαντήσεις τους θέλουν περισσότερη δουλειά.
Νομίζω ότι πρέπει να πιάσουμε την καραμπίνα όταν δούμε μεγάλο κρούσμα από incompetence, ενώ για τώρα να είμαστε ελαστικοί.
Υπολοίπονται ντοκουμέντα για

1. οτιδήποτε σχετικό φωτογραφικό υλικό, ακόμα και αν κάτι φαίνεται ότι δεν είναι ουσιώδες. Δεν έχουμε όλοι πιτσιρίκια που πάνε Α' Γυμνασίου, οπότε δεν ξέρουμε πως φαίνεται ο μαθητικός υπολογιστής και ο υπόλοιπος εξοπλισμός/τεκμηρίωση που δίνεται...
2. όταν λάβετε ένα τέτοιο μαθητικό υπολογιστή στα χέρια σας, είναι σημαντικό να βοηθήσετε να γίνει μια ανάλυση
-> Δημιουργήστε ένα εκκινήσιμο USB στικ με το Ubuntu 9.04 (Σύστημα/Διαχείριση/Make USB Startup disk creator), όπου δίνεται τουλάχιστον 100-200 ΜΒ χώρο για δεδομένα (έχει επιλογή).
-> Χρειάζεται να έχετε τοπικά το Ubuntu 9.04 ISO, ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-rele ... p-i386.iso (700MB), όπου θα το δώσετε στο USB Startup disk Creator.
-> Όταν μπείτε στο BIOS του netbook, επιλέξτε να εκκινηθεί από USB και μπείτε με το Ubuntu 9.04. Εκεί ανοίξτε ένα τερματικό (Εφαρμογές/Βοηθήματα/Τερματικό) και εκτελέστε εντολές
->
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo fdisk -l > fdiskcmd.txt
(μετά στείλτε μας το αρχείο για έρευνα)
-> δείτε την κατάτμηση /dev/sda1 Μπορείτε να κάνετε προσάρτηση. Εδώ τυπικά υπάρχει λογισμικό που καλείται στην στην εκκίνηση όταν πατάς κάποιο συνδιασμό πλήκτρων. Εδώ εκτελέστε
Κώδικας: Επιλογή όλων
cd /media/
ls -lR > ~/ls.txt
gzip -9 ~/ls.txt


Τα παραπάνω μπορεί να είναι λίγο περίπλοκα. Έχουμε τεράστιο ενδιαφέρον να τα κάνουμε, οπότε μπορούμε να βοηθήσουμε όσο γίνεται.
Για βοήθεια, μπορούμε να παράσχουμε και από το http://www.ubuntu-gr.org/webchat οπότε πείτε αν θέλετε και online βοήθεια!
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό da_perama1 » 03 Οκτ 2009, 12:36

To acer aspire one με την οθόνη 11,6" έχει dual boot και το edubuntu δουλεύει άψογα από το κουτί του. Δεν το γράφω για διαφημηστικούς λόγους και δεν έχω σχέση με καμμία εταιρεία του κλάδου, πιστεύω όμως ότι τις καλές προσπάθειες πρέπει να τις αναφέρουμε με το όνομά τους.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Ubuntu 3.0.0-17-generic
3 Intel Core i5 CPU 650 3.20GHz ‖ RAM 7783 MiB ‖ Intel DH55TC -
4 Intel Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0042] (rev 02)
5 eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection [8086:10f0] (rev 06)
da_perama1
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 20:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό Themis-T » 03 Οκτ 2009, 13:07

Επίσης τo acer aspire one με την οθόνη 10,1" έχει dual boot XP και Εdubuntu και όλα δουλεύουν -ασύρματο δίκτυο, κάμερα web, MSN & AMSN με κάμερα και μικρόφωνο. Έχει εγκατεστημένο το μαθητικό λογισμικό και εφαρμογές για αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά.
Άψογο.

PS: Η κάρτα ασύρματου δικτύου και LAN είναι Atheros
Xtreemweb.net - Xtreem hosting and support
Themis-T
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008, 14:25
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό wizalex » 03 Οκτ 2009, 19:14

Το Toshiba NB 200 έχει ένα κρυφό recover partition, αλλά ΚΑΙ ΑΡΧΕΙΑ recovery στο D:
Θέλω να εγκαταστήσω το 9.04 μόνος μου, χωρίς όμως να χαλάσει το D:, να του αφήσω 30GB και τα άλλα 40 να τα δώσω στο ubuntu.

Είναι ασφαλές να το κάνω με το install του Ubuntu? Έχω στήσει ξανά σε καθαρό laptop, αλλά και σε έτοιμο partition (προ-ετοιμασμένο από το ιnstall των XP).

Να χρησιμοποιήσω τον default τρόπο "εγκατάσταση ταυτόχρονα με τα windows" ή να πάω σε custom settings και αν ναι, ποια είναι η διαδικασία; Καλό είναι να μην χαθεί το D: από δίσκος γιατί ίσως το χρειαστεί σε μια επανεγκατάσταση συστήματος.

Περιμένω...
Λέω να πάρω τα φώτα σας πριν κάνω κάτι.
wizalex
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 09:50
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό simosx » 03 Οκτ 2009, 19:42

wizalex έγραψε:Το Toshiba NB 200 έχει ένα κρυφό recover partition, αλλά ΚΑΙ ΑΡΧΕΙΑ recovery στο D:
Θέλω να εγκαταστήσω το 9.04 μόνος μου, χωρίς όμως να χαλάσει το D:, να του αφήσω 30GB και τα άλλα 40 να τα δώσω στο ubuntu.

Είναι ασφαλές να το κάνω με το install του Ubuntu? Έχω στήσει ξανά σε καθαρό laptop, αλλά και σε έτοιμο partition (προ-ετοιμασμένο από το ιnstall των XP).

Να χρησιμοποιήσω τον default τρόπο "εγκατάσταση ταυτόχρονα με τα windows" ή να πάω σε custom settings και αν ναι, ποια είναι η διαδικασία; Καλό είναι να μην χαθεί το D: από δίσκος γιατί ίσως το χρειαστεί σε μια επανεγκατάσταση συστήματος.

Περιμένω...
Λέω να πάρω τα φώτα σας πριν κάνω κάτι.


Αυτό το Toshiba NB200 είναι από τα μαθητικά netbooks; Η συζήτηση εδώ είναι για τα μαθητικά netbooks.
Αν έχεις αγοράσει όντως μαθητικό netbook, πρέπει να έχεις λάβει ήδη εγκατεστημένο το Ubuntu Linux 9.04 σε μορφή dual boot με Windows.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό wizalex » 03 Οκτ 2009, 21:04

Αχχ το ξέρω.... Διάβασα ΟΛΑ τα παραπάνω. Ναι, για το μαθητικό λέω ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ DUAL BOOT!
Το λέμε μέρες (και σε άλλα forum). Επιλέγεις στην 1η εκκίνηση ποιο από τα 2 θέλεις και το άλλο το διαγράφει.

Διάβασε λίγο τα πιο πάνω μηνύματα.
wizalex
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 09:50
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)

cron