μαθητικό netbook

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό galexy » 18 Οκτ 2009, 17:54

wizalex έγραψε:θα σου λύσω εγώ την απορία! Στην τύχη το έβαλα και έπιασε (και το χαμόγελό μου έφτασε στα αυτιά!!!)

Στα Toshiba είναι απλά: toshiba
Δες τι όνομα έχει και δοκίμασε τον ίδιο κωδικό.

Τελικά δεν ήμουν τόσο τυχερός, τι Lenovo δοκίμασα, τι S10-2 (το μοντέλο), τι,τι… αλλά δεν ήταν τίποτε από αυτά. :(
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό Ubuntu 10.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core2, 3 GHz│ 4 GiB|
Άβαταρ μέλους
galexy
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 15 Οκτ 2009, 11:42
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό wizalex » 19 Οκτ 2009, 22:36

Δοκίμασες πιστεύω το όνομα χρήστη και σαν κωδικό.


Να ρωτήσω κάτι άλλο;
ΜΕ τι θα πάρω ένα ΠΛΗΡΕΣ backup όλου του laptop στη σημερινή του μορφή;
Έχω έναν εξωτερικό 500άρη δίσκο και λέω να πάρω ΤΩΡΑ ένα backup (στυλ ghost) όλων των partition.
Όπως είδα στο setup που μου έστειλαν ΛΕΙΠΕΙ το recovery partition (την πρώτη φορά το είχε, αλλά όταν το έστειλα για σωστή εγκατάσταση ubuntu, το αφαίρεσαν).

Κάτι να πάρει (με σιγουριά) τα windows/ubuntu/swap partitions.
wizalex
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 09:50
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 19 Οκτ 2009, 23:16

Clonezilla. Θα σου κανει ενα ακριβες αντιγραφο ΟΛΟΥ του δισκου.

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό wizalex » 20 Οκτ 2009, 23:32

>>>Clonezilla. Θα σου κανει ενα ακριβες αντιγραφο ΟΛΟΥ του δισκου.

Άψογο, σε ευχαριστώ. Αν και δύσχρηστο για πρώτη φορά, μέχρι να καταλάβω τι κάνει τι και τι εννοεί η κάθε επιλογή, τελικά έκανα καλή δουλειά. Μου έκανε backup και τα 2 filesystem με τη μια, τα χώρισε σε 2GB αρχεία και τα έβαλε στον εξωτερικό δίσκο. Πολύ καλή δουλειά! Φτάνει μόνο να καταφέρει να τα ξαναγυρίσει πίσω σε περίπτωση (φτου φτου) ανάγκης.

Πάντως με 10GB στον εξωτερικό, σιγούρεψα την σημερινή κατάσταση του ΝΒ200, ότι και αν γίνει θα έχω το 2πλό filesystem, τα στημένα drivers και το Ubuntu for Toshiba με την μια.
wizalex
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 09:50
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό zan 73 » 24 Οκτ 2009, 01:22

Γειά σας !
Εδώ και πολύ ώρα προσπαθώ να αντιγράψω το σκληρο του ΤΟΣΗΙΒΑ με το Clonezilla, αλλά δεν τα καταφέρνω.
Με το USB μου βγάζει "operating system missing", ενώ με το CD δεν έγινε τίποτα και άνοιξαν κανονικά τα Windows.
Μπορεί να με βοηθήσει κανείς πως να ξεκινήσω;
Ευχαριστω...

Υ.Γ. Θα αντιγραφούν και τα δύο partitions (XP και Ubuntu), έτσι;
zan 73
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Οκτ 2009, 11:24
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό Hephaestus » 24 Οκτ 2009, 01:38

Η δημοσίευση διαγράφηκε.
Τελευταία επεξεργασία από Hephaestus και 15 Δεκ 2009, 03:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο με 64 φουσκάλες ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Ναι
Άβαταρ μέλους
Hephaestus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 13 Απρ 2009, 22:10
Τοποθεσία: /dev/null
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό galexy » 24 Οκτ 2009, 21:18

Password οδύσσειας συνέχεια
Τελικά δεν ήταν εύκολη η αλλαγή του psw. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της Lenovo ( η άνθρωποι ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικοί και ευγενείς ...) :thumbup: με καθοδήγησαν σε ένα αριθμό βημάτων- τροποποιήσεων, όπου στην ουσία επαναφέραμε το root psw σε αυτό του αρχικού χρήστη και το οποίο το ορίσαμε ξανά με ένα καινούργιο psw που δώσαμε εκείνη τη στιγμή.
Η ενημέρωση που είχα από τους τεχνικούς της Λενοβο ήταν πως δεν ήμουν ο μοναδικός με αυτό το πρόβλημα, τώρα η αιτία και το γιατί έγινε αυτό ... ; :problem:
Τα προβλήματα όμως δεν τελείωσαν εκεί, η ιστορία συνεχίζεται, μπαίνω κανονικά στο Ubuntu το οποίο μου ζητάει την εγκατάσταση κάποιων updates την οποία και έκανα. Όλα ωραία και όλα καλά μέχρι εδώ. Μου ζητήθηκε μετά από τα ανωτέρω να κάνω επανεκκίνηση του pc η οποία και έγινε και τότε άρχισαν τα ωραία. Στην αρχική οθόνη επιλογής λειτουργικού συστήματος υπήρχαν 4 + επιλογές για Ubuntu :shock: :shock: και πουθενά τα windows … :wtf:
Ευτυχώς που είχε αναρτήσει πρόσφατα ο/η wizalex με παρόμοιο πρόβλημα και έτσι ακολουθώντας τα βήματά του/της μπόρεσα να επαναφέρω την επιλογή των windows στο αρχικό μενού. Πολλά μπράβο λοιπόν στον/στην wizalex από μέρους μου. :bow:
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό Ubuntu 10.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core2, 3 GHz│ 4 GiB|
Άβαταρ μέλους
galexy
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 15 Οκτ 2009, 11:42
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό sakis49 » 27 Οκτ 2009, 12:52

Γειά σας!Σε ένα Μαθητικό netbook Toshiba NB200 13J του ανηψιού είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα (δεν έδινε δυνατότητα dual boot αλλά μόνο επιλογή εγκατάστασης του ενός ή άλλου λειτουργικού).Επέλεξα XP σκεφτόμενος ότι οι καθηγητές του παιδιού θα ξέρουν μόνο τα XP αφού δεν είναι πληροφορικοί και λογικά δεν θα ασχολήθηκαν με UNR άλλη φορά αλλά πιστοποιημένοι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων με τα μαθήματα ειδικοτήτων.Στην πορεία αποφάσισα να δημιουργήσω bootable usb stick με το Ubuntu Netbook Remix 9.04 και έκανα μέσα από εκκίνηση από το usb stick κανονικά εγκατάσταση το linux αλλά από βιασύνη στην επιλογή κατατμήσεων δεν άφησα πολύ χώρο για την βασική του λίνουξ και τώρα ως φυσικό επακόλουθο σέρνεται το netbook και δεν δουλεύει ο ήχος καθόλου στο λίνουξ εξαρχής...Για τον ήχο όμως βρήκα πιθανές λύσεις αλλά δεν έχω χώρο ελεύθερο στη κατάτμηση για να δω αν αξίζει να το κρατήσω (το λίνουξ στο συγκεκριμένο μοντέλο netbook πάντα μιλάμε,-γενικά στα άλλα Pc ,laptops χρησιμοποιώ λίνουξ εδω και αρκετό καιρό και πάνε μια χαρά!)
Ερώτηση 1η: Πώς γίνεται να επαναφέρω την αρχική(εργοστασιακή ) κατάσταση του υπολογιστή στο συγκεκριμένο μοντέλο (Toshiba NB200 13J);;
Ερώτηση 2η :Κατέβασα live image του Gparted για λίνουξ έτσι ώστε αν μπορέσω να δώσω περισσότερο χώρο στο λίνουξ χωρίς να το σβήσω.Γίνεται εύκολα;;
Ερώτηση 3η:Αν θελήσω να σβήσω μόνο τα λίνουξ και τον Grub χωρίς να επηρρεαστεί το partition με τα Windows και χωρίς να φαίνεται ότι έγινε η εγκατάσταση των λίνουξ υπάρχει τρόπος;;
Από τις 3 λύσεις σκέφτομαι αν είναι εφικτή τη 2η που θα είναι η καλύτερη δυνατή αλλά γίνεται και με ποιον τρόπο γιατί δεν το έχω ξαναδουλέψει το πρόγραμμα αυτό παρά μόνο partition magic παλιότερα.
Ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις από άλλους που πέρασαν τα ίδια και γνωρίζουν. :|
sakis49
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 27 Οκτ 2009, 12:28
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό simosx » 27 Οκτ 2009, 15:58

sakis49 έγραψε:Γειά σας!Σε ένα Μαθητικό netbook Toshiba NB200 13J του ανηψιού είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα (δεν έδινε δυνατότητα dual boot αλλά μόνο επιλογή εγκατάστασης του ενός ή άλλου λειτουργικού).Επέλεξα XP σκεφτόμενος ότι οι καθηγητές του παιδιού θα ξέρουν μόνο τα XP αφού δεν είναι πληροφορικοί και λογικά δεν θα ασχολήθηκαν με UNR άλλη φορά αλλά πιστοποιημένοι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων με τα μαθήματα ειδικοτήτων.Στην πορεία αποφάσισα να δημιουργήσω bootable usb stick με το Ubuntu Netbook Remix 9.04 και έκανα μέσα από εκκίνηση από το usb stick κανονικά εγκατάσταση το linux αλλά από βιασύνη στην επιλογή κατατμήσεων δεν άφησα πολύ χώρο για την βασική του λίνουξ και τώρα ως φυσικό επακόλουθο σέρνεται το netbook και δεν δουλεύει ο ήχος καθόλου στο λίνουξ εξαρχής...Για τον ήχο όμως βρήκα πιθανές λύσεις αλλά δεν έχω χώρο ελεύθερο στη κατάτμηση για να δω αν αξίζει να το κρατήσω (το λίνουξ στο συγκεκριμένο μοντέλο netbook πάντα μιλάμε,-γενικά στα άλλα Pc ,laptops χρησιμοποιώ λίνουξ εδω και αρκετό καιρό και πάνε μια χαρά!)
Ερώτηση 1η: Πώς γίνεται να επαναφέρω την αρχική(εργοστασιακή ) κατάσταση του υπολογιστή στο συγκεκριμένο μοντέλο (Toshiba NB200 13J);;
Ερώτηση 2η :Κατέβασα live image του Gparted για λίνουξ έτσι ώστε αν μπορέσω να δώσω περισσότερο χώρο στο λίνουξ χωρίς να το σβήσω.Γίνεται εύκολα;;
Ερώτηση 3η:Αν θελήσω να σβήσω μόνο τα λίνουξ και τον Grub χωρίς να επηρρεαστεί το partition με τα Windows και χωρίς να φαίνεται ότι έγινε η εγκατάσταση των λίνουξ υπάρχει τρόπος;;
Από τις 3 λύσεις σκέφτομαι αν είναι εφικτή τη 2η που θα είναι η καλύτερη δυνατή αλλά γίνεται και με ποιον τρόπο γιατί δεν το έχω ξαναδουλέψει το πρόγραμμα αυτό παρά μόνο partition magic παλιότερα.
Ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις από άλλους που πέρασαν τα ίδια και γνωρίζουν. :|


Η πιο σωστή λύση είναι να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία για να επιδιορθώσουν το φορητό υπολογιστή.
Όπως φαίνεται, μια αρχική παρτίδα με μαθητικούς Toshiba είχε το πρόβλημα που αναφέρεις.
Η εταιρία, όπως διαβάζουμε παραπάνω, έχει το ενδιαφέρον να φτιάξει το πρόβλημα.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: μαθητικό netbook

Δημοσίευσηαπό ktogias » 01 Νοέμ 2009, 20:02

Καλησπέρα,

Στο irc και στο answers.launchpad.net έχω συναντήσει τις τελευταίες 2 μέρες 2 περιστατικά μαθητικών netbook που αγοράστηκαν με προεγκατεστημένο ubuntu, αλλά δεν δόθηκε το password του χρήστη με τον οποίο κάνει auto-login το μηχάνημα, και ο οποίος έχει (φαντάζομαι) administrative δικαιώματα (κοινώς sudo). Το αποτέλεσμα είναι οι αγοραστές να μην μπορούν να κάνουν αναβαθμίσεις ή να εγκαταστήσουν λογισμικό από τα αποθετήρια. Υποπτεύομαι ότι αυτή η κατάσταση (το να μην έχουν δώσει το password) συμβαίνει σε αρκετά μοντέλα μαθητικού υπολογιστή, και θα έχουμε συρροή ανθρώπων με αυτό το πρόβλημα.

Ξέρουμε αν στις εγκαταστάσεις ubuntu στα διάφορα μαθητικά netbook που κυκλοφορούν έχει γίνει από τον κατασκευαστή απλή κανονική εγκατάσταση του ubuntu ώστε να μπορούν να εφαρμοστούν standard οδηγίες για τον επαναορισμό του password του χρήστη όπως π.χ. αυτό :http://www.ubuntugeek.com/how-to-recover-password-under-ubuntu.html , ή έχουν γίνει custom επιλογές που θα κάναν μια τέτοια προσέγγιση να αποτύχει ή και να δημιουργήσει προβλήματα; Δηλ. είναι ασφαλές να καθοδηγούμε τέτοιες περιπτώσεις να κανουν boot σε single ή recovery mode και να θέτουν το password με την εντολή passwd <το username τους>?
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)

cron