Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Re: Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό WAR10CK » 13 Οκτ 2009, 15:19

Προφανώς συζητιέται μεταξύ Συντονιστών/Διαχειριστών.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλά ┃ Προγραμματισμός: Ναί ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 32bit Karmic Koala, WindowsXP Home Edition
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium 4 CPU 3.06GHz │RAM 2GB │ Graphic Card: GeForce9600GT Coolpipe 512MB │HDD: 250GB Ubuntu - 80GB WindowsXP Home - 500GB Generic Usage │Screen: TFT 17'

While seeking for revenge, dig two graves -- one for yourself.
Άβαταρ μέλους
WAR10CK
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Φεβ 2009, 02:26
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό c7p » 13 Οκτ 2009, 16:14

WAR10CK έγραψε:Μια καλή κίνιση πιστεύω θα ήταν να φτιάξουμε μια ξεχωριστοί κατηγορία για τους μαθητές/μαθήτριες την Α' Γυμνασίου μέσα στο Forum για όλες τις απορίες τους. Επίσης έτσι θα κάνουμε τα παιδιά να νιώθουν πιο οικία και θα ρωτάνε με μεγαλύτερη άνεση, γιατί όταν σκέφτεσαι "είμαι το μόνο 11άχρωνο μέσα σε τόσους ενήλικες, αν ρωτήσω καμιά βλακεία και με κράζουν μετά;" ή κάτι τέτοιο.

Ή ακόμα καλύτερα, θα μπορούσαμε να πάρουμε την βάση του forum αυτού και να φτιάξουμε ένα καινούργιο, αποκλειστικά για μαθητές Α' Γυμνασίου, έτσι ώστε τα παιδιά να γνωριστούν καλύτερα, και προπάντων, να ασχοληθούν με το λειτουργικό. Όσο νάνε όταν έχεις ένα λειτουργικό και νομίζεις ότι είσαι τελείως μόνος, απλά: βαριέσαι και πας στα παράθυρα.

Εάν πάρουμε κάποια απ' αυτές τις προτάσεις, και συγκεκριμένα το καινούργιο forum μπορώ να βοηθήσω στην κατασκευή. Ξέρω: HTML, JavaScript, CSS, XML, MySQL και μαθαίνω PHP.

Μια καινούρια κατηγορία θα ήταν ό,τι το καλύτερο :thumbup: , το νέο φόρουμ μου φαίνεται ακραίο :? (τουλάχιστον στην παρούσα φάση).
Δεν είσαι ο μόνος ανήλικος εδώ μέσα :P , είμαστε κάμποσοι :lol: (4-5 ενεργά μέλη)
Δεν έχω συναντήσει πιο φιλικό περιβάλλον σε φόρουμ, πότε κάποιο μέλος δεν έκραξε άλλο μέλος επειδή έκανε "χαζές" ερωτήσεις, αντιθέτως τα ενεργά μέλη προτρέπουν αυτούς που νομίζουν ότι κάνουν "χαζές" ερωτήσεις να ρωτούν, γιατί ξέρουν πώς σου φαίνεται η πρώτη επαφή με το linux (ήταν και αυτοί κάποτε σε εκείνο το σημείο)
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό WAR10CK » 13 Οκτ 2009, 16:19

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου, είναι όντος το ποιό φυλικό forum που έχω συναντίσει ποτέ! Και αυτό με τις "Χαζές ερωτίσεις" το γνωρίζω, σκεύτομαι όμως ως κάποιο παιδί που δεν το γνωρίζει. Το καινούργιο φορουμ απ' την άλλη δεν θα είναι δύσκολο απ' την στιγμή που είναι έτοιμο στην ουσία. Απ' την άλλη όμως, είναι κάπως υπερβολικό, συμφωνώ, και από αυτά που είπα υποστιρίζω την καινούργια κατηγορία περισότερο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλά ┃ Προγραμματισμός: Ναί ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 32bit Karmic Koala, WindowsXP Home Edition
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium 4 CPU 3.06GHz │RAM 2GB │ Graphic Card: GeForce9600GT Coolpipe 512MB │HDD: 250GB Ubuntu - 80GB WindowsXP Home - 500GB Generic Usage │Screen: TFT 17'

While seeking for revenge, dig two graves -- one for yourself.
Άβαταρ μέλους
WAR10CK
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Φεβ 2009, 02:26
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό simosx » 13 Οκτ 2009, 16:26

c7p έγραψε:
WAR10CK έγραψε:Μια καλή κίνιση πιστεύω θα ήταν να φτιάξουμε μια ξεχωριστοί κατηγορία για τους μαθητές/μαθήτριες την Α' Γυμνασίου μέσα στο Forum για όλες τις απορίες τους. Επίσης έτσι θα κάνουμε τα παιδιά να νιώθουν πιο οικία και θα ρωτάνε με μεγαλύτερη άνεση, γιατί όταν σκέφτεσαι "είμαι το μόνο 11άχρωνο μέσα σε τόσους ενήλικες, αν ρωτήσω καμιά βλακεία και με κράζουν μετά;" ή κάτι τέτοιο.

Ή ακόμα καλύτερα, θα μπορούσαμε να πάρουμε την βάση του forum αυτού και να φτιάξουμε ένα καινούργιο, αποκλειστικά για μαθητές Α' Γυμνασίου, έτσι ώστε τα παιδιά να γνωριστούν καλύτερα, και προπάντων, να ασχοληθούν με το λειτουργικό. Όσο νάνε όταν έχεις ένα λειτουργικό και νομίζεις ότι είσαι τελείως μόνος, απλά: βαριέσαι και πας στα παράθυρα.

Εάν πάρουμε κάποια απ' αυτές τις προτάσεις, και συγκεκριμένα το καινούργιο forum μπορώ να βοηθήσω στην κατασκευή. Ξέρω: HTML, JavaScript, CSS, XML, MySQL και μαθαίνω PHP.

Μια καινούρια κατηγορία θα ήταν ό,τι το καλύτερο :thumbup: , το νέο φόρουμ μου φαίνεται ακραίο :? (τουλάχιστον στην παρούσα φάση).
Δεν είσαι ο μόνος ανήλικος εδώ μέσα :P , είμαστε κάμποσοι :lol: (4-5 ενεργά μέλη)
Δεν έχω συναντήσει πιο φιλικό περιβάλλον σε φόρουμ, πότε κάποιο μέλος δεν έκραξε άλλο μέλος επειδή έκανε "χαζές" ερωτήσεις, αντιθέτως τα ενεργά μέλη προτρέπουν αυτούς που νομίζουν ότι κάνουν "χαζές" ερωτήσεις να ρωτούν, γιατί ξέρουν πώς σου φαίνεται η πρώτη επαφή με το linux (ήταν και αυτοί κάποτε σε εκείνο το σημείο)


Θα έλεγα ότι υπάρχει αυτό που λένε «μηδενική ανοχή» σε κρούσματα κραξίματος, οπότε αν δείτε κάποιον να δείχνει επιθετική συμπεριφορά, κτλ, ειδοποιήστε άμεσα τη συντονιστική ομάδα. Μπορείτε να στείλετε προσωπικό μήνυμα σε κάποιον από τους συντονιστές. Οι συντονιστές εμφανίζονται στο φόρουμ με χρώμα πράσινο στο όνομά τους.

Ακόμα, αν για κάποιο λόγο λάβετε προσωπικό μήνυμα (pm) από μέλος του φόρουμ που να προσπαθεί να έρθει σε επαφή μαζί σας, επικοινωνήστε ΑΜΕΣΑ με τη συντονιστική ομάδα.

προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 13 Οκτ 2009, 18:35

Σόρρυ ρε παιδιά είναι η ενότητα των συντονιστών. Τέλος πάντων το θέμα συζητείται. Ελπίζω να καταλήξει.
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 13 Οκτ 2009, 18:58

θα υπάρξουν διάφορα προβληματάκια ανάλογα το μοντέλο και τον κατασκευαστή
να προσπαθήσουμε να τα κατηγοριοποιήσουμε αναλόγως .
Κατασκευαστές
Acer, Asus, HP , κλπ
κοινά προβλήματα
    προγράμματα-εξαρτήσεις , proprietary formats , proprietary codecs , startup aplications , deamons ( crontab ,at,ntp,samba),security κλπ
και αυτά που συμπίπτουν εκ του κατασκευαστή
    Γραφικά , chipset , boot loader, kernel και ότι άλλο
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό da_perama1 » 13 Οκτ 2009, 19:41

sokoban4ever έγραψε:να προσπαθήσουμε να τα κατηγοριοποιήσουμε αναλόγως .
Κατασκευαστές
Acer, Asus, HP , κλπ
κοινά προβλήματα

προγράμματα-εξαρτήσεις , proprietary formats , proprietary codecs , startup aplications , deamons ( crontab ,at,ntp,samba),security κλπ

και αυτά που συμπίπτουν εκ του κατασκευαστή

Γραφικά , chipset , boot loader, kernel και ότι άλλο


Οπωσδήποτε όχι μ'αυτήν την ορολογία. Δεν θέλουμε να τρομάξουμε τα παιδιά με δυσνόητους όρους. Θέλει αρκετή σκέψη για να βρεθούν τίτλοι κατηγοριών που να μην τρομάζουν. Άσε που αν αναφέρουμε στα παιδιά για daemons ( crontab ,at,ntp,samba) :evil: θα μας επιτεθεί και η εκκλησία. :lol:
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Ubuntu 3.0.0-17-generic
3 Intel Core i5 CPU 650 3.20GHz ‖ RAM 7783 MiB ‖ Intel DH55TC -
4 Intel Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0042] (rev 02)
5 eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection [8086:10f0] (rev 06)
da_perama1
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 20:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Re: Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 13 Οκτ 2009, 21:17

@da_perama1
:lol: :lol: :lol:
:think:
πλάκα πλάκα πρέπει με κάποιον τρόπο να μην δώσουμε στους τίτλους
ορολογίες όπως
Daemons ( του διαόλου... :lol: )
ή
high efficiency super duper technology type G13 ( κινέζικα .... :lol: )
ή να μην λέμε ξερά
το xorg conf σου το πείραξες :lol: :lol: :?:

Αλλά για να είμαστε ακριβής πρέπει από την άλλη να τα αναφέρουμε πάντα έστω και σαν σημείωση
ή σε παρένθεση

Πιστεύω ότι δεν θέλει πολύ σκέψη για να βρούμε τίτλο για παράδειγμα τους Daemons μπορείς
να τα πεις
    ώς προγράμματα που τρέχουν αυτόματα και εξασφαλίζουν υπηρεσίες και την ομαλή και αναμενόμενη λειτουργία του λειτουργικού
    η αλλιώς χρήσιμα προγράμματα παρασκηνίου
    ή ακόμα και υπηρεσίες
    ή ακόμα και διαολάκια
:lol: :lol: :lol: ;)

Να κάνουμε ένα poll με διάφορα υποψήφια ονόματα στις περίεργες ορολογίες ώστε να αποφασίσουμε από κοινού πως θα τις λέμε
και όλα θα πάνε καλά :thumbup:


Αυτά
Φιλικά :D
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό WAR10CK » 13 Οκτ 2009, 23:12

Ένα άλλο που μπορούμε να κάνουμε είναι να φτιάξουμε ένα θέμα - ανακοίνωσή που να εξηγούμε τι ακριβώς σημαίνει κάθε ορολογία (σαν λεξικό ένα πράγμα) και από εκεί και πέρα να δίνουμε κανονικές ορολογίες, και να βάζουμε κάτω κάτω ως υστερόγραφο: Πήγαινε εδώ για να μάθεις τι σημαίνει.. *ορολογία*
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλά ┃ Προγραμματισμός: Ναί ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 32bit Karmic Koala, WindowsXP Home Edition
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium 4 CPU 3.06GHz │RAM 2GB │ Graphic Card: GeForce9600GT Coolpipe 512MB │HDD: 250GB Ubuntu - 80GB WindowsXP Home - 500GB Generic Usage │Screen: TFT 17'

While seeking for revenge, dig two graves -- one for yourself.
Άβαταρ μέλους
WAR10CK
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 24 Φεβ 2009, 02:26
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Υποστήριξη μαθητικών υπολογιστών (Συνηθισμένα προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό jennie » 13 Οκτ 2009, 23:24

Για το daemon, simos says ότι τώρα και στα Αγγλικά ο σωστός όρος είναι service: υπηρεσία.

Και λίγη φιλοσοφία: Όλοι λέμε ότι το Ubuntu είναι φιλικό προς το χρήστη και απολύτως κατάλληλο για αρχαρίους, αλλά στην πράξη οι περισσότεροι θεωρούν ότι αν δεν παίζεις το τερματικό στα δάχτυλα και δεν ξέρεις που βρίσκεται το xorg.conf και το sources.list δεν είναι δυνατόν να ξέρεις από linux.
Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι, παρόλο που μου πήρε σχεδόν δυο χρόνια να μάθω ότι το λένε dmesg και όχι dsmeg, παρόλο που εξακολουθώ να μη θυμάμαι τη σωστή σύνταξη για το ls ή το mv, το σύστημά μου το κάνω ό,τι θέλω, χρησιμοποιώντας σπανίως τερματικό, και μόνο για να κάνω πράγματα που όντως δεν είναι για τον κοινό χρήστη. (Οκ, όχι ό,τι θέλω, αλλά κάνω πολύ περισσότερα από ότι έκανα πριν αποκτήσω λίνουξ).

Τώρα, τι θα συμβούλευα για πιο κατανοητή επικοινωνία με αρχάριους χρήστες (οποιασδήποτε ηλικίας);
Αποφεύγουμε την επιστημονική ορολογία πληροφορικής (θα ζητούσατε από τη μαμά σας να αγοράσει υδροχλωρικό οξύ αντί για ακουαφόρτε; ). Άρα:
φράση ή κείμενο αντί για string/αλφαριθμητικό/συμβολοσειρά/λεκτικό
γραφικό περιβάλλον ή και κάτι απλούστερο αντί για gui/interface/διεπαφή
κτλ...

Είναι που είναι τρομακτικό το τερματικό (έκανα και ομοιοκαταληξία!), δεν χρειάζεται να το κάνουμε ακόμη περισσότερο.
Όχι nano (οκ, δεν το χρησιμοποιεί κανείς σε αυτό το φόρουμ, αλλά το έχω άχτι)
"Πήγαινε βοηθήματα-τερματικό" (ή alt+F2) και όχι "δώσε abc" (χωρίς πλάκα, την πρώτη φορά που το είδα, δεν κατάλαβα τι εννοούσε ο ποιητής).
Και γενικά, αν κάτι γίνεται χωρίς τερματικό, καλύτερα να δίνονται οδηγίες χωρίς τερματικό (αν και το ξέρω ότι παίρνει χρόνο και ότι κι εγώ θα προσπαθούσα να το αποφύγω αν απαντούσα σε 30 ερωτήσεις την ημέρα).

Και μια γενική παρατήρηση για το τερματικό (έχω κέφια σήμερα): Για άτομα που δε μεγάλωσαν με dos και basic, νομίζω ότι το τερματικό μπορεί να λειτουργήσει πολύ περισσότερο ως τυφλοσούρτης για πειθήνια ρομποτάκια από ότι η χρήση του γραφικού περιβάλλοντος. Πλέον υπάρχει πολύς κόσμος που καταλαβαίνει αρκετά καλά πώς λειτουργεί ο υπολογιστής, χωρίς να έχει δει ποτέ του τερματικό. Αυτός ο κόσμος, αν βρεθεί μπροστά σε σχετικά γνώριμες οδηγίες, θα βγάλει και κάποια δικά του συμπεράσματα, θα λειτουργήσει με κριτική σκέψη. Αν δει μια σειρά από ακαταλαβίστικες εντολές, απλά θα τις παπαγαλίσει. Και σε δέκα μέρες που θα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, πάλι στο φόρουμ θα ρωτάει. Π.χ., ας πούμε ότι έχω ένα αρχείο .tar.gz. Αν μου πεις, "δώσε <εντολή για untar που δε θυμάμαι>", δεν κατάλαβα τι έκανα. Αν μου πεις, κάνε δεξί κλικ και πάτα "Αποσυμπίεση", έχω πολύ περισσότερες πιθανότητες να καταλάβω ότι το .tar.gz είναι κάτι που μοιάζει με το zip.

Σορι για το σεντόνι! Και το ξέρω ότι το παρατραβάω λίγο, αλλά τι να κάνουμε, μια ζωή είμαι λίγο πνεύμα αντίρρησης...
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)