Πτυχίο Τεχνικού Η/Υ (που να μετράει στο εξωτερικό)

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Πτυχίο Τεχνικού Η/Υ (που να μετράει στο εξωτερικό)

Δημοσίευσηαπό ToProsopoTouSkylou » 03 Δεκ 2009, 01:07

Αγαπητό forum,

Έχοντας αλλάξει αρκετές δουλειές μέχρι σήμερα (κυρίως δημοσιογραφικές σε διάφορα περιοδικά), νιώθω πολύ ευτυχής που στα 27 μου ανακάλυψα το επάγγελμα που πραγματικά μου ταιριάζει και με εκφράζει: Τεχνικός υπολογιστών και δικτύων.

Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε μια εταιρεία συμβούλων πληροφορικής και είναι πραγματικά η καλύτερη δουλειά που έχω κάνει ποτέ.

Έχοντας πλέον βρει την κλίση μου, έστω και στα (σχετικά) γεράματα, αποφάσισα να αποκτήσω ένα χαρτί πάνω στον τομέα μου (μέχρι στιγμής λειτουργώ με την πρακτική μου εμπειρία, που αν και σε επίπεδο χόμπι υπήρξε αρκετά προχωρημένη).

Επειδή ένας από τους μελλοντικούς μου στόχους είναι να ζήσω και να εργαστώ στο εξωτερικό (πιθανότατα στην Αγγλία), θέλω να πάρω ένα πτυχίο το οποίο να έχει αντίκρυσμα στην ΕΕ, και ενδεχομένως να με οδηγήσει και σε κάποιο μεταπτυχιακό έξω.

Ποιά λοιπόν σχολή στην Ελλάδα μπορεί να μου παρέχει ένα τέτοιο πτυχίο?

Όπως καταλαβαίνετε, τη δημόσια εκπαίδευση την αποκλείω, γιατί δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να περάσω από την παράλογη διαδικασία των πανελληνίων.

Υπάρχουν κάποια ΙΙΕΚ με ειδικότητα Τεχνικού Υπολογιστών και Τεχνικού Δικτύων, αλλά δεν γνωρίζω τι παίζει με τα πτυχία τους στο εξωτερικό.

Υποθέτω πως η καλύτερη επιλογή θα ήταν κάποιο κολέγιο. Θα πρέπει πάντως να έχω τη δυνατότητα να σπουδάζω ενώ δουλεύω οχτάωρο, καθώς δεν έχω κανέναν να με στηρίζει οικονομικά.

Να ξεκαθαρίσω πως δεν με ενδιαφέρουν καθόλου ειδικότητες προγραμματιστή ή computer science. Επίσης δεν με ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή πιστοποιήσεις, όπως αυτή της Cisco ή της Microsoft. Προτεραιότητα έχει για εμένα ένα κανονικό πτυχίο, και τα άλλα θα τα επιδιώξω αργότερα.

Σας ευχαριστώ.
ToProsopoTouSkylou
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009, 01:21
Εκτύπωση

Re: Πτυχίο Τεχνικού Η/Υ (που να μετράει στο εξωτερικό)

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 03 Δεκ 2009, 08:40

Οι ειδικότητες των Ι.Ε.Κ ισχύουν στην Ευρώπη νομικά.Δηλαδή υποτίθεται ότι υπάρχει αναγνώριση...
Τι απήχηση έχουν δεν ξέρω αλλά υποψιάζομαι ότι εξαρτάται τουλάχιστον από το πόσο πολύ το έχει ανάγκη κάποιος , πόσο πολύ μπορεί να προωθήσει τον εαυτό του.
Αν θέλεις πτυχίο αλλά και να δουλεύεις ταυτόχρονα ίσως μια διέξοδος να είναι το distance online education όπου μαθαίνεις-διαβάζεις από το pc
όπως το http://www.open.ac.uk/ (Open University) ή το ελληνικό ανοιχτό πανεπιστήμιο http://www.eap.gr/
Το καλό του είναι ότι μαζεύεις διδακτικές μονάδες με το πάσο σου και όταν και αν τελειώσεις κάποια συγκεκριμένα μαθήματα
που αντιστοιχούν σε ένα κλάδο μπορείς να πάρεις αναγνωρισμένο πτυχίο .Μπορείς να πάρεις και αυτό που λένε Open degree(λίγο από όλα ή κάποια μαθήματα μόνο κλπ ) Επίσης μπορείς να το κάνεις όποτε θέλεις . Δεν έχει στα ελληνικά
από ότι έχω καταλάβει δηλαδή και πληρώνεις σεβαστά ... ποσά...
Μια άλλη διέξοδος είναι το ελληνικό ανοιχτό πανεπιστήμιο αλλά είναι πιό αυστηρό με την επιλογή μαθηματων και το χρονικό περιθώριο (νομίζω)
όπως επίσης και για την εισαγωγή γίνεται κλήρωση κάθε χρόνο από τους δηλωθέντες ενδιαφερόμενους.Είναι ποιο φτηνά
Φιλικά :)
Σημείωση:
Η πληροφορίες αυτές δεν είναι απόλυτα ακριβής είναι πρόχειρα αυτά που θυμάμαι όταν έψαξα για εναλλακτικές λύσεις πτυχίου πέρα από το δίπλωμα και την πιστοποίηση σε Ι.Ε.Κ
καλύτερα ψάξε και εσύ για λεπτομέρειες και αποσαφηνίσεις διευκρινήσεις
Μπορείς να πάρεις και τηλέφωνο στο Ε.Α.Π (ελληνικό ανοιχτό πανεπιστήμιο) εδώ http://www2.eap.gr/frameset.jsp?locale=el
και για το Open University δες στο site τους
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Πτυχίο Τεχνικού Η/Υ (που να μετράει στο εξωτερικό)

Δημοσίευσηαπό jennie » 03 Δεκ 2009, 11:59

Η οικονομικότερη λύση θα ήταν να γραφτείς σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό (οπουδήποτε εκτός από Αγγλία). Δίδακτρα δεν υπάρχουν συνήθως, προσφέρουν οικονομικές ενισχύσεις, και προβλέπονται διευκολύνσεις για εργαζόμενους ή/και μεγαλύτερους φοιτητές. Π.χ. γνωστός μου με πτυχίο ξένης φιλολογίας που γράφτηκε σε γαλλικό πανεπιστήμιο για να κάνει άλλη ξένη φιλολογία πήρε το πτυχίο τετραετούς φοίτησης σε δύο χρόνια.

Άλλες λύσεις:
Γράφεσαι σε τεχνικό λύκειο και μετά εισάγεσαι χωρίς εξετάσεις σε ΤΕΙ (ναι, γνωρίζω άτομο που το έχει κάνει, είναι επί πτυχίω τώρα).
Αν έχεις ήδη πτυχίο, βρίσκεις ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ που δέχεται αποφοίτους άλλων σχολών, όχι με κατατακτήριες εξετάσεις αλλά με βάση το βαθμό πτυχίου.

Έχε πάντως υπόψη ότι στο εξωτερικό θα ενδιαφερθούν πρώτα για την εμπειρία σου και μετά για το πτυχίο. Αν και ομολογώ ότι δε γνωρίζω αν, και ως τι, αναγνωρίζουν τα πτυχία ΙΕΚ. Βέβαια, πολλά ΙΕΚ σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις ένα χρόνο σε συνεργαζόμενο ίδρυμα του εξωτερικού και να πάρεις πτυχίο από εκεί.
Πάλι όμως, αυτή η λύση είναι η πιο ασύμφορη οικονομικά.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Πτυχίο Τεχνικού Η/Υ (που να μετράει στο εξωτερικό)

Δημοσίευσηαπό ToProsopoTouSkylou » 03 Δεκ 2009, 15:06

Sokoban, κοίταξα τα ανοιχτά πανεπιστήμια, όμως όπως είπες αυτό της Αγγλίας είναι αρκετά τσιμπημένο (900+ λίρες για κάθε μάθημα) και φοβάμαι πως το Ελληνικό θα παραείναι θεωρητικό, μάλλον απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν να γίνουν προγραμματιστές ή επιστήμονες της πληροφορικής.

Ευχαριστώ για τις ιδέες σου, Τζένη, θα κοιτάξω τι γίνεται στην υπόλοιπη Ευρώπη όσον αφορά τα πανεπιστήμια.
ToProsopoTouSkylou
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009, 01:21
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)