Βοήθεια σχετικά με την εγκατασταση ub server για unix

...ερωτήσεις & προβλήματα με το ubuntu ltsp και τους thin clients στην εκπαίδευση

Συντονιστές: the_eye, pros

Βοήθεια σχετικά με την εγκατασταση ub server για unix

Δημοσίευσηαπό mapa32 » 08 Μαρ 2012, 12:30

Γεια σας!:-)
Επειδή δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω μιας και δεν ξέρω καν την διαδικασία θα ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα να με βοηθήσετε.

Λοιπόν, θέλω να εγκαταστήσω το ub server σε έναν σταθμό ενός σχολικού δικτύου. Το δίκτυο αυτό δεν ελέγχεται απο server. Θέλω λοιπόν να εγκαταστήσω το ub server σε έναν σταθμό ωστε να μπορούν οι υπόλοιποι χρήστες να συνδέονται σε αυτόν και να εκτελούν εντολές του UNIX (το UNIX είναι το αντικείμενο του μαθήματος).

Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις:
1ον. Στον υπολογιστή που θα εγκαταστήσω το ub server μπορώ να κρατήσω τα win xp που ήδη υπάρχουν;
2ον. Οι σταθμοί που θα συνδέονται σε αυτόν τον υπολογιστή πρέπει να έχουν το ubuntu desktop ή κάτι άλλο;
3ον. Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω σε τερματικά και server ώστε να μπορούν οι χρήστες να δουλεύουν;

Συγχωρήστε με αν το θέμα έχει ήδη απαντηθεί ή αν δεν ταιριάζει σε αυτή την ενότητα. Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε αυτή την διαδικασία και δεν ξέρω τι να κάνω!!

Ευχαριστώ!!
mapa32
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Μαρ 2012, 12:15
Εκτύπωση

Re: Βοήθεια σχετικά με την εγκατασταση ub server για unix

Δημοσίευσηαπό simosx » 08 Μαρ 2012, 15:14

mapa32 έγραψε:
Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις:
1ον. Στον υπολογιστή που θα εγκαταστήσω το ub server μπορώ να κρατήσω τα win xp που ήδη υπάρχουν;


Ναι, μπορείς να διατηρήσεις το σύστημα ως dual boot με τα δύο λειτουργικά.

mapa32 έγραψε:2ον. Οι σταθμοί που θα συνδέονται σε αυτόν τον υπολογιστή πρέπει να έχουν το ubuntu desktop ή κάτι άλλο;


Για σύνδεση μέσω SSH (τερματικό), μπορεί να διατηρηθούν και με Windows. Θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις το π.χ. Putty σε Windows για να έχεις πρόσβαση στο Ubuntu Server.

mapa32 έγραψε:3ον. Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω σε τερματικά και server ώστε να μπορούν οι χρήστες να δουλεύουν;


Στο Server πρέπει να φτιάξεις λογαριασμούς για κάθε χρήστη. Και οι χρήστες θα μπορούν να συνδεθούν μέσω SSH (με το Putty). Θα έχουν περιβάλλον κονσόλας.


Ωστόσο, τι προτείνω;

α. Υπάρχει το λογισμικό LTSP, http://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3005.0 όπου επιτρέπει τη σωστή χρήση των υπολογιστών σε περιβάλλον Ubuntu. Το έργο το υποστηρίζει o Άλκης Γεωργόπουλος (καθηγητής).

β. Για απλή χρήση, αντί να εγκαταστήσεις το Ubuntu Server (ιδίως αν δε βάλεις το LTSP), προτείνω να εγκαταστήσεις απλά το Ubuntu Desktop στον υπολογιστή που θα είναι ο server. Έτσι, θα μπει το γραφικό περιβάλλον από όπου θα μπορέσεις να φτιάξεις τους μαθητές σου με το πρόγραμμα Χρήστες & Ομάδες (από τις Ρυθμίσεις). Διαφορετικά με το απλό Ubuntu server θα χρειαστεί να κάνεις πράγματα από τερματικό. Οι δε μαθητές θα μπορούν να συνδέονται κανονικά με Putty στο Ubuntu σου.

γ. Μια άλλη επιλογή είναι να φτιάξεις LiveCD/LiveUSB με το Ubuntu και να μπαίνουν οι μαθητές στο δικό τους περιβάλλον που θα τρέχει τοπικά, και θα παρέχει το τερματικό τοπικά.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu LTSP και Thin Clients στην Εκπαίδευση