Πόσοι είμαστε με Linux και LTSP στην Ελλάδα;

...ερωτήσεις & προβλήματα με το ubuntu ltsp και τους thin clients στην εκπαίδευση

Συντονιστές: the_eye, pros

Re: Πόσοι είμαστε με Linux και LTSP στην Ελλάδα;

Δημοσίευσηαπό markakis » 18 Δεκ 2008, 20:54

simosx έγραψε:To LTSP είναι ένας τρόπος για να φτιάξεις σχολικό εργαστήριο. Είναι καλύτερο
να υπάρξει επικέντρωση σε ένα πιο γενικό όρο.
Εκτός του LTSP υπάρχει και multiseat, και πιστεύω ότι στο μέλλον θα υπάρξουν και άλλα.


Συμφωνώ και εγώ με αυτή τη θέση όπως και με τους όρους "linux.sch.gr" και "Linux Greek Teachers". Ας μην το περιορίζουμε.

Άσχετα αν κάποιος από εμάς έχει στήσει ένα σχολικό εργαστήριο με LTSP, MultiSeat ή με Standalone pc, είναι ένας καθηγητής που έχει επιλέξει Linux για το εργαστήριο. Τα περισσότερα θέματα που θα μας απασχολήσουν είναι κοινά (για παράδειγμα διαχείριση χρηστών, εκτέλεση εφαρμογών μέσω wine κ.α.).

Ας είναι αυτή η πρωτοβουλία ένας χώρος συντονισμού, αλληλοβοήθειας και μύησης νέων συναδέλφων.
markakis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 06 Οκτ 2008, 21:38
Εκτύπωση

Re: Πόσοι είμαστε με Linux και LTSP στην Ελλάδα;

Δημοσίευσηαπό alkisg » 18 Δεκ 2008, 22:31

Για το LTSP τελικά ο Σίμος έχει απόλυτο δίκιο, είναι πολύ "στενό" σαν έννοια, αν πάει καλά το team θα φτιάξουμε και scripts/προγράμματα που θα μπορούν να παίξουν και εκτός LTSP.
Επίσης νομίζω ότι θα είναι χρήσιμα και σε κάποιον με Debian, επομένως μάλλον το team είναι γενικότερο και από το Ubuntu.
Από την άλλη, το Linux είναι προϋπόθεση, δεν θα μας ενδιαφέρει (υποθέτω) το τι γίνεται με το ανοικτό λογισμικό στα Windows. Άρα όχι opensource, είναι υπερβολικά γενικό.

Μάλλον λοιπόν το team θα αφορά καθηγητές που χρησιμοποιούν linux.
Αλλά το linux-greek-teachers δεν ταιριάζει, γιατί σημαίνει "καθηγητές που ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ linux, ενώ φυσικά αυτό δεν είναι ο στόχος μας".
Οπότε να το κλείσουμε σε linux.sch.gr; Να ζητήσω αλλαγή ονόματος του team;

edit: τελικά ακυρώνοντας την αίτηση για mailing list μου δόθηκε το δικαίωμα να το αλλάξω μόνος μου, οπότε πλέον είναι
https://launchpad.net/~linux.sch.gr

...και φυσικά μετά από 1 λεπτό ξαναυπέβαλλα αίτηση για mailing list... :)
Άμα εγκριθεί ξεκινάμε και "επίσημα" τις συζητήσεις. Ελπίζω να έχει κάποιος από εμάς ιδέα από bazaar και ppa! :)
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Πόσοι είμαστε με Linux και LTSP στην Ελλάδα;

Δημοσίευσηαπό markakis » 19 Δεκ 2008, 00:02

Μια χαρά μου φαίνεται και το "Greek teachers using Linux", γράφτηκα και στην λίστα, όλα καλά. Για την ώρα 4 στους 6 από Κρήτη ;)

alkisg έγραψε:Άμα εγκριθεί ξεκινάμε και "επίσημα" τις συζητήσεις. Ελπίζω να έχει κάποιος από εμάς ιδέα από bazaar και ppa! :)

Καμία απολύτως :mrgreen:
markakis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 06 Οκτ 2008, 21:38
Εκτύπωση

Re: Πόσοι είμαστε με Linux και LTSP στην Ελλάδα;

Δημοσίευσηαπό ilias.ec » 19 Δεκ 2008, 01:11

καλησπέρα,

Εκανα την εγγραφή εδω και στο launchpad.net

Ηλίας
3ο ΤΕΕ Χαλκίδας
Πρόσεχε τις σκέψεις σου γίνονται λόγια. Πρόσεχε τα λόγια σου γίνονται πράξεις. Πρόσεχε τις πράξεις σου γίνονται συνήθειες. Πρόσεχε τις συνήθειές σου γίνονται ο χαρακτήρας σου. Πρόσεχε το χαρακτήρα σου γιατί γίνεται η μοίρα σου! - (ΦΡΑΝΚ ΑΟΥΤΛΩ)
Άβαταρ μέλους
ilias.ec
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 00:19
Εκτύπωση

Re: Πόσοι είμαστε με Linux και LTSP στην Ελλάδα;

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 19 Δεκ 2008, 18:07

Αν και έχει κλείσει το θέμα του ονόματος έψαξα λίγο και τελικά όλα σήματα έχουν νόμιμους κατόχους. Το linux έχει τον Linus Torvalds και το Ubuntu. Εφόσον ο σκοπός μας δεν είναι κερδοσκοπικός μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το Ubuntu χωρίς άδεια.
Νομίζω ότι είμαστε στην παρακάτω κατήγορία. (http://www.ubuntu.com/aboutus/trademarkpolicy)
Community Advocacy. Ubuntu is built by, and largely for, its community. We share access to the Trademarks with the entire community for the purposes of discussion, development and advocacy. We recognise that most of the open source discussion and development areas are for non-commercial purposes and will allow the use of the trademarks in this context, provided:

*the Trademark is used in a manner consistent with the Usage Guidelines below
*there is no commercial intent behind the use
*what you are referring to is in fact Ubuntu. If someone is confused into thinking that what isn't Ubuntu is in fact Ubuntu, you are probably doing something wrong.
*there is no suggestion (through words or appearance) that your project is approved, sponsored, or affiliated with Ubuntu or its related projects unless it actually has been approved by and is accountable to the Ubuntu Community Council


Οπότε μπορούμε να το κάνουμε ότι θέλουμε και χωρίς άδεια. :D
Ubuntu.sch.gr ή Ubuntu Greek Teachers κτλ

Για να το χρησιμοποιήσουμε σε Url ή domain θέλουμε άδεια :(
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Πόσοι είμαστε με Linux και LTSP στην Ελλάδα;

Δημοσίευσηαπό alkisg » 20 Δεκ 2008, 17:30

kaingeo έγραψε:Για να το χρησιμοποιήσουμε σε Url ή domain θέλουμε άδεια :(


Εεεε;;; :o
Αναγκαστικά θα το χρησιμοποιήσουμε σε URL... και τώρα σε URL το χρησιμοποιούμε:
https://launchpad.net/~linux.sch.gr
Είμαστε παράτυποι; Να ζητήσουμε άδεια;

Πωπω μπλέξιμο, αυτές οι επισημότητες είναι που θα μας φάνε... :lol:
Καλύτερα να βγάζαμε ένα αρκτικόλεξο (π.χ. g.t.u.l) για όνομα της ομάδας και να είχαμε το κεφάλι μας ήσυχο! :D

Λοιπόν εγώ επιστρέφω στα scripts μου, θα έχετε νέα μου μόλις ετοιμαστεί το PPA.
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Πόσοι είμαστε με Linux και LTSP στην Ελλάδα;

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 21 Δεκ 2008, 11:58

Αυτά που έγραψα ισχύουν για το ubuntu (αυτό με το url) αλλά από ότι κατάλαβα, τρέχα γύρευε ότι θέλουμε κάνουμε!
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu LTSP και Thin Clients στην Εκπαίδευση