Πρόβλημα με squid σε σχολικό εργαστήριο

...ερωτήσεις & προβλήματα με το ubuntu ltsp και τους thin clients στην εκπαίδευση

Συντονιστές: the_eye, pros

Re: Πρόβλημα με squid σε σχολικό εργαστήριο

Δημοσίευσηαπό alkisg » 23 Σεπ 2009, 20:05

igaid έγραψε:Έχω ακολουθήσει τον οδηγό αλλά δεν λειτουργεί σωστά ο proxy. Η κόβει τα πάντα η δεν κόβει τίποτα. Τι κάνω λάθος; :problem:


Γι' αυτόν *ακριβώς* το λόγο υπάρχει το http://helpdesk.sch.gr
Ο οδηγός γράφηκε ειδικά για τα σχολικά εργαστήρια· αν κάπου υπάρχει πρόβλημα προφανώς και οι συγγραφείς του πρέπει να ενημερωθούν, και θα ενημερωθούν μόνο αν τους τα αναφέρουμε στο helpdesk.

Έχουμε μια επίσημη στήριξη από την υπηρεσία για Ubuntu/Linux. Δεν είναι κρίμα να μην την εκμεταλλευόμαστε;

Σε άλλα θέματα σίγουρα βολεύουν τα φόρουμ ή το irc περισσότερο, αλλά αν πρόκειται για οδηγό της υπηρεσίας που απευθύνεται ειδικά σε υπεύθυνους ΣΕΠΕΗΥ και παρουσιάζεται πρόβλημα στην εφαρμογή του, τότε δε νομίζω ότι η λύση θα πρέπει να αναζητηθεί σε φόρουμ...
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με squid σε σχολικό εργαστήριο

Δημοσίευσηαπό igaid » 24 Σεπ 2009, 14:56

alkisg έγραψε:
igaid έγραψε:Έχω ακολουθήσει τον οδηγό αλλά δεν λειτουργεί σωστά ο proxy. Η κόβει τα πάντα η δεν κόβει τίποτα. Τι κάνω λάθος; :problem:


Γι' αυτόν *ακριβώς* το λόγο υπάρχει το http://helpdesk.sch.gr
Ο οδηγός γράφηκε ειδικά για τα σχολικά εργαστήρια· αν κάπου υπάρχει πρόβλημα προφανώς και οι συγγραφείς του πρέπει να ενημερωθούν, και θα ενημερωθούν μόνο αν τους τα αναφέρουμε στο helpdesk.

Έχουμε μια επίσημη στήριξη από την υπηρεσία για Ubuntu/Linux. Δεν είναι κρίμα να μην την εκμεταλλευόμαστε;

Σε άλλα θέματα σίγουρα βολεύουν τα φόρουμ ή το irc περισσότερο, αλλά αν πρόκειται για οδηγό της υπηρεσίας που απευθύνεται ειδικά σε υπεύθυνους ΣΕΠΕΗΥ και παρουσιάζεται πρόβλημα στην εφαρμογή του, τότε δε νομίζω ότι η λύση θα πρέπει να αναζητηθεί σε φόρουμ...

Ηδη το έχω κάνει και μου έστειλαν τον οδηγό. Αλλά θα τους ξαναενοχλήσω. :lol:
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit
Προδιαγραφές ⇛ T6600 │ 1,5GB │ NVIDIA GeForce 9400GT │HD Audio │ TFT 17"
igaid
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2008, 13:03
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με squid σε σχολικό εργαστήριο

Δημοσίευσηαπό siahos » 25 Σεπ 2009, 12:29

Το αίτημα έχει ξανανοιχτεί στο helpdesk,
απάντησε στα ερωτήματα που περιλαμβάνει για να δούμε τι έχει γίνει λάθος
siahos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Σεπ 2009, 12:27
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με squid σε σχολικό εργαστήριο

Δημοσίευσηαπό igaid » 25 Σεπ 2009, 22:00

siahos έγραψε:Το αίτημα έχει ξανανοιχτεί στο helpdesk,
απάντησε στα ερωτήματα που περιλαμβάνει για να δούμε τι έχει γίνει λάθος


ΟΚ. Πήρα email από το helpdesk με κάποιες οδηγίες αλλά θα τα δω την Τρίτη (δυστυχώς τη Δευτέρα θα λείπω).
Ευχαριστώ.
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit
Προδιαγραφές ⇛ T6600 │ 1,5GB │ NVIDIA GeForce 9400GT │HD Audio │ TFT 17"
igaid
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2008, 13:03
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με squid σε σχολικό εργαστήριο

Δημοσίευσηαπό linuxman » 09 Οκτ 2009, 00:50

alkisg έγραψε:
igaid έγραψε:Έχω χρησιμοποιήσει τις οδηγίες του machinakias viewtopic.php?f=9&t=2494&start=0&st=0&sk=t&sd=a


Οδηγίες εγκατάστασης του squid για σχολικά εργαστήρια έχουν αναρτηθεί στην Τεχνική Στήριξη ΣΕΠΕΗΥ:
http://ts.sch.gr/ts/downloadsDetails.do ... mId=279035

Μην εγκαθιστάτε το webmin, πειράζει ό,τι αρχεία βρει στο /etc χωρίς να σέβεται ορισμένους κανόνες, κι έτσι είναι σε φάση να βγει τελείως από τα debian/ubuntu repositories (αν δεν βγήκε ήδη).
Αν και *δεν* χρειάζεται για τη συγκεκριμένη περίπτωση αφού αρκεί ο οδηγός, μια πλατφόρμα αντίστοιχη του webmin αλλά πιο αποδεκτή είναι το http://ebox-platform.com/ - βρίσκεται και στα repositories του Ubuntu, π.χ. ebox-squid.

Off topic:
Λάθος , το webmin είναι πολύ καλύτερο από το ebox .
Και ο λόγος είναι ότι μία χαρά λειτουργεί αρκεί να ξέρεις τι κάνεις .
Το ebox όμως δεν σέβεται τους κανόνες εάν τους έχεις περάσει με το χέρι π.χ. samba, proxy squid , apache κτλ.
Το Webmin τα βλέπει ακριβός όπως τα έχεις περάσει ενώ το ebox φτιάχνει εκ νέου τα δικά του σαν xml αρχεία , και δεν διαβάζει τα .conf files που έχουν περάσει από πριν .
Το έχω δοκιμάσει στο Σ.Κ. και όταν πέρασα τα .conf files samba , squid , apache , users κτλ. από παλιότερο server ebox δεν έχει διαβάσει τίποτα από αυτά και έπρεπε να τα κάνω από την αρχή .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με squid σε σχολικό εργαστήριο

Δημοσίευσηαπό alkisg » 09 Οκτ 2009, 06:03

linuxman έγραψε:Off topic:
Λάθος , το webmin είναι πολύ καλύτερο από το ebox .....

Δεν είναι δικιά μου η άποψη. Μου την είπε ubuntu core developer, και μου είπε ότι αυτός ήταν ο λόγος που βγήκε από τα αποθετήρια. Εφόσον δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα από τα δύο προγράμματα δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω σ' αυτά που ανάφερες, αλλά επίτρεψέ μου (χωρίς καμία αρνητική διάθεση :wave:) να σέβομαι περισσότερο τη δικιά του άποψη. ;)
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu LTSP και Thin Clients στην Εκπαίδευση