Οι clients δεν κάνουν shutdown

...ερωτήσεις & προβλήματα με τις εκπαιδευτικές εφαρμογές του ubuntu

Συντονιστής: ubuderix

Re: Οι clients δεν κάνουν shutdown

Δημοσίευσηαπό mpsal » 28 Νοέμ 2008, 14:06

Πράγματι παίζει με την προσθήκη της εντολής
MODULE_01="apm power_off=1"
στο lts.conf.
Αν υπάρχει και κάποια ιδέα για την εμφάνιση Ελληνικών στην οθόνη σύνδεσης του ldm θα ήταν ευπρόσδεκτη, αν και δεν το θεωρώ τόσο κρίσιμο όσο ήταν ο τερματισμός των clients.
Προς το παρόν δεν έχω σκοπό να αναβαθμίσω στην 8.10
mpsal
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2008, 14:35
Εκτύπωση

Re: Οι clients δεν κάνουν shutdown

Δημοσίευσηαπό alkisg » 28 Νοέμ 2008, 18:24

Για την εμφάνιση των ελληνικών:
Χρειάζεσαι το αρχείο με τη μετάφραση, ldm.mo, το οποίο μπαίνει εδώ:
/opt/ltsp/i386/usr/share/locale/el/LC_MESSAGES/ldm.mo

Χρειάζεται να εφαρμόσεις το #896 commit στα initscripts της Hardy:
http://bazaar.launchpad.net/~ltsp-upstr ... vision/896

Επίσης, για το κουμπάκι "Preferences", χρειάζεται να βάλεις τα ελληνικά για το gnome στο chroot:
apt-get install language-pack-gnome-el

Επίσης εννοείται μια ltsp-update-image στη συνέχεια.

Αν με αυτά παίξει, όλα καλά.
Αν όχι, μπορείς να κάνεις μια τελευταία δοκιμή, να πάρεις και το ldm binary από την intrepid.

Αν δεν παίξει ούτε τότε, τότε χρειάζεται κανονικό backport, το οποίο δε βλέπω να γίνεται... Οπότε υπομονή μέχρι το επόμενο upgrade! :)
(εγώ δεν έχω καν hardy για να τα δοκιμάσω...)
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Οι clients δεν κάνουν shutdown

Δημοσίευσηαπό alkisg » 29 Ιαν 2009, 14:33

Αξίωσα τελικά να δοκιμάσω τα παραπάνω στο ένα και μοναδικό PC του εργαστηρίου μου που δεν κάνει shutdown. Αποτυχία. Αλλά δεν με ενοχλεί αφού έτσι κι αλλιώς από το γενικό τα κλείνω.

Ο τρέχων maintainer του LTSP για το Ubuntu, ο stgraber, έχει backports στο PPA του: https://launchpad.net/~stgraber/+archive/ppa
οπότε αν χρειάζεται κάποιος κάτι που δεν υπάρχει για την έκδοσή του (π.χ. ελληνικά στον ldm) μπορεί να τα χρησιμοποιήσει.
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Οι clients δεν κάνουν shutdown

Δημοσίευσηαπό aspd » 28 Μάιος 2010, 16:50

Γεια σας,
έχω στήσει ubuntu server 9.04/LTSP και oi clients που είναι παλιοί (Intel Celeron 336 MHz, 64MB RAM) δεν κάνουν shutdown.
> Δοκίμασα να βάλω MODULE_01="apm power_off=1"στο lts.conf

Αυτό που γίνεται είναι να προσπαθεί να τερματίσει ο client, αλλά να κάνει τελικά επανεκκίνηση.

Δοκίμασα και τα:
>Στο αρχείο /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default έγραψα: DEFAULT vmlinuz ro initrd=initrd.img acpi=off >apm=on apm=power_off quiet splash
>Κατόπιν στο αρχείο /opt/ltsp/i386/etc/modules πρόσθεσα την παράμετρο: apm power_off=1
>Φυσικά ακολουθεί η εντολή: sudo ltsp-update-image

Επίσης γίνεται τελικά επανεκκίνηση και όχι τερματισμός.

Έχω στήσει τον ubuntu server χρησιμοποιώντας τα sch.scripts της τεχνικής στήριξης σχολείων.
Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω;
aspd
1 Γνώσεις → Linux: Αρχάρια -> Μέτρια ┃ Προγραμματισμός: Μέτρια ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Λειτουργικό → Ubuntu 10.04 lucid 32-bit (el_GR.utf8)
3 Προδιαγραφές → 1x AMD Sempron M120 ‖ RAM 1757 MiB ‖ Hewlett-Packard 363F - HP Presario CQ61 Notebook PC
4 Κάρτες γραφικών: ATI M880G [Mobility Radeon HD 4200] [1002:9712]
5 Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01)
aspd
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 16:13
Εκτύπωση

Re: Οι clients δεν κάνουν shutdown

Δημοσίευσηαπό alkisg » 05 Ιουν 2010, 21:31

Τέτοια "βαθιά" προβλήματα με modules που δεν έχουν σχέση με LTSP καλό είναι να υποβάλλονται ως bugs στο launchpad.
Για παράδειγμα, να ένα αντίστοιχο: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... +bug/31993
Εκεί πιθανώς κάποιος acpi ή kernel developer να ενδιαφερθεί και να βοηθήσει στην επίλυση του ζητήματος - αν και αμφιβάλλω, γιατί μάλλον φταίει το πολύ αρχαίο και buggy BIOS.
Δοκίμασε να κάνεις αναβάθμιση στο BIOS (φλασάρισμα) - θα το βρεις στο site της μητρικής.
Κάνε και μια δοκιμή με καινούργιο kernel (π.χ. 10.04) μήπως δουλεύει καλύτερα με αυτόν.
Επίσης, σε κάποια bugs στο launchpad αναφέρονται διάφορα workarounds, ίσως κάποιο από αυτά να σου κάνει δουλειά.
Προσοχή στο pxelinux.cfg/default τις παραμέτρους που βάζεις να μπαίνουν στην ίδια γραμμή με το "vmlinuz" και όχι σε νέα γραμμή παρακάτω.
Για αλλαγές του pxelinux.cfg/default δεν χρειάζεται ltsp-update-image. Για αλλαγές στο /opt/ltsp/i386/xxx χρειάζονται.
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Οι clients δεν κάνουν shutdown

Δημοσίευσηαπό aspd » 22 Ιουν 2010, 10:36

Τελικά έκανα update to bios στους clients (είχαν 4B41Z0XA.86A.0010.P07) και οι clients κάνουν shutdown κανονικά χωρίς να χρειάζεται
MODULE_01="apm power_off=1"στο lts.conf γι' αυτούς.

Την παραπάνω εντολή όμως την άφησα στο lts.conf για ένα μηχάνημα Pentium III που έχω σαν thin client στο εργαστήριο το οποίο με αυτην την εντολή στο lts.conf του server κάνει κανονικά shutdown χωρίς να χρειάζεται σε αυτόν update το bios (χωρίς την εντολή δεν κάνει shutdown).
Ο server τρέχει κανονικά Ubuntu 9.04/LTSP.

Συγνώμη αν υπέβαλα το ερώτημα σε λάθος μέρος, αλλά ακόμα δεν ξέρω πού υποβάλλει κανείς τι.
Ευχαριστώ πολύ
1 Γνώσεις → Linux: Αρχάρια -> Μέτρια ┃ Προγραμματισμός: Μέτρια ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Λειτουργικό → Ubuntu 10.04 lucid 32-bit (el_GR.utf8)
3 Προδιαγραφές → 1x AMD Sempron M120 ‖ RAM 1757 MiB ‖ Hewlett-Packard 363F - HP Presario CQ61 Notebook PC
4 Κάρτες γραφικών: ATI M880G [Mobility Radeon HD 4200] [1002:9712]
5 Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01)
aspd
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 16:13
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εκπαιδευτικές εφαρμογές

cron